Lepenie tvrdých plastov

Všetko okolo údržby a starostlivosti o lak, lakovanie vozidiel, opravy laku, fólie na karosériu.

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

salomen30
Príspevky: 337
Dátum registrácie: 28.11.2013 17:48
Zdieľať na Facebook

Lepenie tvrdých plastov

Príspevok od používateľa salomen30 »

Pozdravujem.Čím by ste prosím vás lepili kryty prahov z tvrdého teda netaviteľného plastu.Chýba niekoľko cm od nárazu.Vďaka.
patko1
Príspevky: 5737
Dátum registrácie: 03.12.2007 11:01
Zdieľať na Facebook

Re: Lepenie tvrdých plastov

Príspevok od používateľa patko1 »

mozno laminat?
vykopanafosilia
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 15.09.2022 16:18
Zdieľať na Facebook

Re: Lepenie tvrdých plastov

Príspevok od používateľa vykopanafosilia »

Prečo to proste nekúpiš nové?? Rečnícka otázka... ( = nečakám odpoveď)
wilz
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: Lepenie tvrdých plastov

Príspevok od používateľa wilz »

Lepenie plastov je všeobecne veľmi individuálna záležitosťe, jednak čo sa týka plastu aj druhu lepidla, všeobecné pravidlo je také, že treba dopredu vyskúšať, či je konkrétnym lepidlom ten konkrétny plast lepiteľný.
V tvojom prípade neuvádzaš podrobnosti, nevieme teda že či chceš niečo iba prilepiť, alebo chceš aj nahradiť chýbajúcu časť plastového dielu.
Pokiaľ chceš niečo aj nahradzovať, tak asi naozaj bude najlepšie kúpiť nový diel, lebo všelijaké laminovanie by vyžadovalo zhotovenie formy a neviem ešte aké komplikácie.
Pokiaľ chceš niečo len prilepiť, tak môžem doporučiť jednu možnosť, ja používam na takmer všetko jeden lepiaci tmel rakúskeho výrobcu Ramsauer - Klebersilikon 600.
Používam ho už dlhé roky, lepí prakticky všetko, po zatvrdnutí (niekoľko hodín) zostáva stále pružný, v prípade potreby sa dá prerezať alebo zoškrabať nožom. Podľa toho čo som zisťoval a aj prakticky vyskúšal, tie tzv. lepiace silikóny, ktoré sú dostupné na našom trhu, sú na inom chemickom základe a po zalepení neporézneho povrchu sa po nejakom čase zaručene odseparujú, t.j. odlepia, napriek tomu čo o nich tvrdí výrobca. Tento Ramsauer tmel drží stále. Ale nie je to však na nejaké veľmi silové lepenie, potrebuje dostatočnú plochu, ktorej sa môže chytiť.
Problém pre nás na Slovensku trocha je, že výrobca ho už zo tri roky bežne nedodáva do maloobchodných predajní ani v Rakúsku, takže v ponuke ho má obvykle Amazon a nejakí nemeckí predajcovia, odtiaľ však obvykle nie je zanedbateľné poštovné.
Ja som si to pre seba vyriešil tak, že raz za rok si do jedneho obchodu vo Wien dôjdem po niekoľko kartuší, ktoré predtým ten obchod objednal pre mňa priamo od výrobcu.
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Lepenie tvrdých plastov

Príspevok od používateľa seven549 »

on chce spojit odlomeny kus plastu.tak to je uz len bastlenie.musis to spojit mechanicky niecim napr kovovymi rozohriatymi sponami a vystuzit.a potom lepidlo na autosklo zvnutra ale pred tym lepidlom treba pouzit cistic aktivator primer a tak lepidlo.

nikto nevie co chces prilepit a kolko stoji novy diel.niekedy cena tych veci stoji na to lepenie stoji aj 800 euro.ja to mam zadara cokolvek okolo lepidiel na autoskla ale nie zase tak ze mozem rozdavat.niekedy pouzijem celu tubu niekedy z nej len 5 percent a ide do kosa.lebo aj tak uschne.
patotn
Príspevky: 414
Dátum registrácie: 26.12.2008 21:56
Zdieľať na Facebook

Re: Lepenie tvrdých plastov

Príspevok od používateľa patotn »

neviem ci to pojde aj tebe zlepit
ale ja som vela veci co sa nedalo zlepit inymi
lepidlami
zlepil tymto
pasco fix

https://youtu.be/nT7VHur7-zk

https://youtu.be/aiRXgiftjGk

https://youtu.be/a2UDtdYWcqw

https://youtu.be/R_7_hpHARiE

https://youtu.be/3a2DlL5cKK4

https://youtu.be/tYc-VEohTvM

a co neslo tymto na to stacil obycajny
chemopren transparent
pekne rozlepta hrany plastu a zlepil
plastove hadice pri motore,uchyty na
kapotazi motorky
Qcko
Príspevky: 77
Dátum registrácie: 05.12.2009 12:51
Zdieľať na Facebook

Re: Lepenie tvrdých plastov

Príspevok od používateľa Qcko »

Ja tieto plasty zváram a mám pokoj, žiadne lepidlo na plaste dlhodobo nevydrží na aute.
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Lepenie tvrdých plastov

Príspevok od používateľa seven549 »

to lepidlo na autosklo ano.to je chemicky navrhnute tak ze vyschyna pohlcovanim vlhkosti.a lepene celne sklo mi drzi u youngtimeru povodne uz 31 rokov.to co je urcene na auto to aj funguje.
Jimmybz
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 27.09.2006 19:13
Zdieľať na Facebook

Re: Lepenie tvrdých plastov

Príspevok od používateľa Jimmybz »

Skúsil by som CARPOX epoxy kleber
db69
Príspevky: 915
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Lepenie tvrdých plastov

Príspevok od používateľa db69 »

ja použivam Eprosin. tú chýbajúcu časť podlepíš a po zaschnutí domodeluješ .Opravujem tak prehnite časti na LKW .opravil som tak aj kovovú nadrž 200 litrovú
db69
Príspevky: 915
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Lepenie tvrdých plastov

Príspevok od používateľa db69 »

fixinel napísal: 09.05.2023 21:59 ja poznam Peniaze co odporucam aj tebe a kupit novy...... :4012: :42f7:
sa čudujem načo sú servisy. Pokazí sa auto, kúpim nové .Chlapec tu si na Slovensku .
db69
Príspevky: 915
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Lepenie tvrdých plastov

Príspevok od používateľa db69 »

fixinel napísal: 10.05.2023 22:05 servisi su nato aby ty peniazenku dobre vyfajcily :4090: :4012: :4012: :4012: :4012:
na to sú aj výrobcovia náhradných dielov .čo sa dá opraviť doma není nutne kupovať nové alebo sa jeb@ť do servisu
wilz
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: Lepenie tvrdých plastov

Príspevok od používateľa wilz »

db69 napísal: 09.05.2023 19:34 ja použivam Eprosin. tú chýbajúcu časť podlepíš a po zaschnutí domodeluješ .Opravujem tak prehnite časti na LKW .opravil som tak aj kovovú nadrž 200 litrovú
To chceš tvrdiť, že eprosinom si zaplátal železnú alebo hliníkovú nádrž, neviem na akú tekutinu, tak aby bola funkčná ?
To je potom asi podobná oprava, ako keď niektorí nastriekajú do prehnitých prahov na aute montážnu PUR penu, zahladia to karosárskym tmelom so sklenou tkaninou, prestreknú na odtieň laku karosérie a tvária sa že auto je v bezvadnom stave.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Lepenie tvrdých plastov

Príspevok od používateľa oco13 »

Witz aký problém je s laminovaním dielov - v minulosti sa to používalo aj na pretekárskych autách. Tiež napríklad moja súčasná Laguna má blatníky a kapotu plastovú. Montážna pena má ten problém že pohlcuje vlhkosť a teda sa stáva akcelerátorom korozie. lol
Z hladiska deformačnej pevnosti je uplne jedno či na dieru dám laminat alebo pribodujem konzervový plech - nikdy nedosiahnem pevnosť nového dielu. Trocha iná situácia nastava ak namiesto nosného profilu navarím profil so stenou 2x tak hrubou a vymením celý diel.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
db69
Príspevky: 915
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Lepenie tvrdých plastov

Príspevok od používateľa db69 »

wilz."To chceš tvrdiť, že eprosinom si zaplátal železnú alebo hliníkovú nádrž, neviem na akú tekutinu, tak aby bola funkčná ?" ano 200litrovu nadrž na naftu.predtým som na to používal epoidovú "plastelinu",a žadny problem .Teraz už na dalšom aute to bolo zo spodu a musel so nádrž demontovať ked že tam bola nafta.robota na celý den.v garáži vyčistené na lesklí plech, pretreté eprosinom a nalepenie D/Bondu.po tom znova pretmelenie eprosinom .bolo to asi pred 3-4 rokmi .cenu novej neviem ale ceny použitych su okolo200-300€ .a nie je ich vela schopných.Inak ked som robil na ŠM a opravovali sme tam všetky možné polnohos.stroje tak sme tam napr. lepili prerazený blok na Fortschritt E 512 .motor bežal pokial sa nevyradil .Lepidlo "Belzona".Tak isto sa belzona naniesla na zodratú osku pod ložiskom a potom osústružila.

Návrat na "Lak auta - údržba, kozmetika, lakovanie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 16 neregistrovaných