Lambda sonda - na čo slúži a ako funguje

Diskusia ohľadne vozidiel značky Mitsubishi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

lostdik
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 09.12.2009 20:09
Zdieľať na Facebook

Lambda sonda - na čo slúži a ako funguje

Príspevok od používateľa lostdik »

Ahojte,
zaujímalo by ma ako funguje Lambda na automobiloch a tiež na čo slúži, tiež by ma zaujímal váš názor na univerzalné Lambdy napríklad od firmy Bosch - sú postačujúce ako náhrada, alebo určite ísť do originalu ak sa rozhodnem meniť.?
Ďakujem
kkristian
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 02.11.2009 16:38
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa kkristian »

skus napisat "lambda sonda" do google a pozri si hned prvy odkaz...ci ti to sem mam skopirovat?
lostdik
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 09.12.2009 20:09
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lostdik »

kkristian napísal:skus napisat "lambda sonda" do google a pozri si hned prvy odkaz...ci ti to sem mam skopirovat?
Ozaj ďakujem, píšem sem preto, lebo hľadam konkrétne rady od konkrétnych ľudi ktorí s konrétnými skúsenosťami.
Googliť viem..... ale asi som tam nenašiel odpoveď na to čo som hľadal a potreboval a myslím že potom by sme kľudne mohli aj toto fórum zavrieť.... veď budeme iba Googliť nie ? Prečo si tu vlastne potom ty prihlásený ? Veď ak budeš potrebovať pomôcť tak google ti pomôže a poradi presne, jasne, konkrétne a bez zaváhania. To už tu ozaj nik nevie napísať niečo k téme... ale budeme sa len voziť a baviť na tom druhom a vystatovať sa o koľko sme lepší a šikovnejší ako on - a teraz nepíšem iba o tebe.

ďakujem ešte raz za pomoc
lostdik
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 09.12.2009 20:09
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lostdik »

erikfrog napísal:Univerzalna znamena len tolko ze na konci nemas konektor ale hole kable. Pomocou pribaleneho naterialu si namontujes stary konektor na novu lambdu.
Univerzalok je niekolko cize musis vybrat spravny typ pre tvoje auto.
ďakujem za odpoveď a ešte by ma zaujímalo, ako sa môže prejavovať absencia Lambdy
oldoss
Príspevky: 423
Dátum registrácie: 16.09.2008 11:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oldoss »

Zvysenou spotrebou.
poseidon1
Príspevky: 80
Dátum registrácie: 30.07.2007 18:21
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa poseidon1 »

oldoss napísal:Zvysenou spotrebou.
plus dodam ze by mal motor pracovat v nudzovom režime ak sa nemylim.podla danych hodnot mnozstva paliva a vzduchu
crocop
Príspevky: 160
Dátum registrácie: 08.09.2008 14:53
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa crocop »

a ked ti odide uplne moze sa ti stat ze nenastartujes...starter bude pretacat benzin smrdiet a nic
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

_

Príspevok od používateľa cicmanec »

To jako fakticky, jo? :41c2:
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24980
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

crocop napísal:a ked ti odide uplne moze sa ti stat ze nenastartujes...starter bude pretacat benzin smrdiet a nic
Toto slovo nemám rád,ale musím. NEZMYSEL.Ale ako hrom.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24980
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

erikfrog napísal:Bez lambdy rozne, zalezi od managementu motora ako sa s tym vysporiada. Ale v zasade ti nebude korigovat bohatost zmesi co nie je nijak dobre, spravna funkcia lambda sondy je podstatna pre pripavu zmesi.
Pri benzinovom motore su najdolezitejsie snimace teplot vody a vzduchum vaha vzduchu alebo snimac podlaku (podla toho co je pouzite), lambda, snimac otacok, stav sviecok, kablov, zapalovaci zdroj, cistota a stav skrtiacej klapky.
Snazil som sa to povedat co najjednoduchsie.
Presne ako píšeš,ako u ktorého motora.Ani doplniť niet čo,snáď maličkosť,že má za úlohu dokorigovať spalovanie a jej činnosť má vysoko ekologický aspekt.Z toho vyplýva jej obmedzená schopnosť ukočírovať viac,než to jemné dolaďovanie.V tomto väčšina ľudí absolutne nemá jasno.Štvrtý rok mám od kamena rozmlátenú lambdu a kašlem jej na hlavu Ople Corsa C 1,216V Na vlastné auto nemám čas,spotreba je desivo dobrá,ide ako čert,diagnostika obsahuje iba túto hlášku,kontrolku si nevšímam.Keby mali ľudia takú spotrebu,každý si lambdu rozbije kladivom.Aby som to omluvil,nazvem to výhoda autoopravára.A napadá ma niečo o šustrovi čo chodí bosý
kkristian
Príspevky: 195
Dátum registrácie: 02.11.2009 16:38
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa kkristian »

crocop napísal:a ked ti odide uplne moze sa ti stat ze nenastartujes...starter bude pretacat benzin smrdiet a nic
Mozes nam neznalym opisat, ze akym sposobom vplyva vseobecna pritomnost lambda sondy na start motora?
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24980
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

kkristian napísal:
crocop napísal:a ked ti odide uplne moze sa ti stat ze nenastartujes...starter bude pretacat benzin smrdiet a nic
Mozes nam neznalym opisat, ze akym sposobom vplyva vseobecna pritomnost lambda sondy na start motora?
Na štart absolutne nijako.RJ berie do úvahy absenciu kým je sonda do zohriatia na prevádzkovú teplotu nečinná.Vot eto také jednoduché.
autolaik
Príspevky: 4910
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

Вот это :fight:
martin.bolek
Príspevky: 159
Dátum registrácie: 02.02.2005 00:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martin.bolek »

Lambda sonda nie je nic ine ako kyslikovy snimac, ktory snima mnozstvo kyslika vo vyfukovych plynoch. Iba kyslik. Nic menej ani viac. Sluzi na doladenie bohatosti zmesi tak aby sa takmer stale drzala v tzv lambda okne. Zalezi ale od managmentu motora, ako ma urobeny zakladny vypocet ci skor odmerane mnozstvo a teploty vzduchu vstupujuceho do motora. U motorov v vahou vzduchu a dobrym managmentom je tam lambda ozaj iba na jemne ladenie a jazdi to uplne v pohode aj bez nej. ALE na druje strane su tu motory ktore nemeraju vzduch priamo a na vypocet zatazenia pouzivaju napr len otacky a polohu skrtiacej klapky a tam sa jedna o signal dost dolezity. Dalsi pripad je lambda sonda sirokopasmova - ta byva v managmente zahrnuta ako jeden zo signalov zatazenie a dokaze prehovorit nie len do spotreby, ale aj do vykonu motora. Nie vsak na kazdom aute rovnako. Co sa tyka uni LS skusenosti s nimi su uplne v pohode ak sa pouzije BOSCH uni predpisana pre dany typ motora. Nie na vsetky motory existuje uni.
ivko1
Príspevky: 14966
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Nie vždy sa dá použiť UNI lambda za pár šupov, modernejšie autá majú tzv. WIDEBAND lambda sondy a taká stojí povedzme 200-300€, UNI wideband lambda sond vela v ponuke nie je a aj je taká čo sa dá použiť tak cena od 100€, respektíve zohnať originál ale nie cez autorizovaný servis 150-200€, problém je že takú bude velký problém zohnať.
Bežnou UNI sa to nahradiť nedá , lebo nemá taký pracovný rozsah, tak že porucha sa neodstráni...
Napísať odpoveď

Návrat na "Mitsubishi fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 35 neregistrovaných