Lakernicka pištoľ

Všetko okolo údržby a starostlivosti o lak, lakovanie vozidiel, opravy laku, fólie na karosériu.

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Matej 120
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 17.12.2020 16:14
Zdieľať na Facebook

Lakernicka pištoľ

Príspevok od používateľa Matej 120 »

Zdravím idem si po radu, chcem si kupit lakernicku pištoľ na začiatok ako nováčik v tomto obore som neznalí. Tak idem si po radu ako si kúpiť spravnu lakernicku pištoľ na čo sa mám pri vybere sústrediť. No a do nejakých 150€
Ďakujem za radi.
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa christiane »

Ako novacikovi ti je zbytocne kupovat neaku drahu pistol.Ta nezaruci ze farbu aj dobre nastriekas.Na zaciatok ti postaci aj z lidlu.Kompresor mas aky?
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Kompresor je dôležitý činiteľ v sústave, až by som si dovolil tvrdiť bez dostatočných litrov vzduchu sa budeš trápiť. Hľadaj tu na fóre kompresor a bola tu celkom rozvinutá vyčerpávajúca téma. Veľa šťastia
5 sekund hladania vyber-kompresora-hobby-lakovanie-t61286.html
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Ďalšia tema na 12sekund hladania striekacia-pistol-aku-t29545.html
Matej 120
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 17.12.2020 16:14
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Matej 120 »

Tak teraz som si to čítal a môj kompresor to všetko spĺňa, uz iba nájsť vhodnú pištoľ. Nejaku kvalitnejšiu, neviem myslím ze sa skor naučím niečim lepším, ako niečim čo stoji 15€.
martincichy
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

dobrá praženica sa dá urobiť aj na panvici za 10 eúr z lidla rovnako, ako sa dá praženica pokaziť na panvici za 300 eúr, nemyslíš?

samotná pištoľ má na celom procese váhu asi 0,1 až 1 %. ja mám nejakú iwatu, asi v tvojej cene a aj kovofinišku z kovošrotu, ktorá stále strieka slušne.

skôr rieš prípravu pred striekaním. je dôležitejšia ako striekanie.
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa christiane »

Pri striekani auta je kazdy jeden proces dolezity,kompresor,odkalovac,hadice,pistol,lakirnik,karoseria,farba,lak,striekaci box,kazda z tychto veci moze vysledny efekt pokazit.Mozes mat aj 3 000 € pistol a take su a nebudes si ju vediet nastavit,bude porovnatelna z lidlu za 30 € dajme tomu.
Matej 120
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 17.12.2020 16:14
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Matej 120 »

No je mi jasne ze priprava je dolezita, tak hlavne preto sa pytam aka je vhodná pištoľ na striekanie. Ja som povodne mal v pláne kupit prvu ktoru uvidím. Ale všetci znami mi hovorili nekupuj si lacnú pištoľ, lebo ti bude robit frkance.
Že mám radšej do nej zainvestovať viac.
Tak asi skusim nejakú lacnú...
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Velmi dobre to zhrnul christiane,prakticky nenechal na doplnenie nič.Takže len k tej pištoli.
Nespomenulo sa pár vecí zásadného významu.Nie je náhoda že (ak to má byť slušná práca) pištolí musí byť viac.Tu treba maj jasno čo sa vlastne bude striekať a čo vyhovuje viac.RP a HP (vysokotlak a nízkotlak) každý má svoje vlastnosti.Používam obe. Dnes je vidieť zrejme viac nízkotlaku (HVLP)
Na nastrek základov,plničov je nutné väčšie tryskovanie pištole,to nejde nahodiť kvalitnou 1,3-1,4 pištoľou,to by muselo byť narieĎované ako voda a to je nezmysel,je nutné "naložitiť"
Takže treba sa rozhodnúť či HP či RP,treba si určiť čo sa bude striekať (dýzovanie) a teda počet tých pištolí.Logicky nagrcať plniť vyžaduje pištolu ktorá nemusí byť zrovna ani Sata ani Iwata ani de Wilbiss
Ja osobne by som kupoval "jazdenky" sú lacné (relatív) ale velmi kvalitné.Kvantum lakovní ukončilo (aj ja) činnosť a tak sú zohnateľné.Pri trochu štastí sa dá odkúpiť špičková pištola za slušný peniaz,pritom nová stála nebezké sumy.Na prácu to má vplyv,ale menší než si niekto myslí,viac je to u človeku čo ju má v ruke.Ako píše Martin,krásne sa dá streknúť zo 40 ročným Kovofinišom,dokonca tak že nik nemá šancu neskôr určiť čím bolo auto striekané.Ak zoberieme kvalitného lakýru tak pištol vie jeho prácu iba podporiť,nastrekne kvalitne aj keď si pištol vystrúha z vrbového dreva.Prvé na čom padne takmer každý kto začína je vedieť si určiť hustotu,vedieť si pištol nastaviť,odstup od povrchu,rýchlosť pohybu a sklon ruky a prácu s kútmi s mentlivým sklonom,dodržanie časov odvetrania a také tie drobné ale dôležité veci.Ak sa pridajú otázky spracovania povrchu,kvality vypracovania čo je totálny základ všetkého...je vymalované a dôjde to do jednoduchého záveru - dôležitá a najťažšia je príprava,lakovanie je pár minút ktoré všetko buď posvätia alebo pokazia.
A vlastne stále nie je koniec..nie je jedno či sa budú striekať klasiky alebo vodná báza. Takže...ozaj si zvážiť čo sa očakáva,a v konkrétnych veciach hladať informáciu.Naj je spojiť sa z niekým kto lakuje a je schopný priateľskej rady,často vie pomôcť aj z podarovaním materiálov metalíz ktoých je v lakovni často neúrekom a neraz sa vyhadzujú.Prípadne si tam odkúpiť nejakú tú kvalitnú pištoľku.Ja som už pred rokmi zažil mladého ktorý aby doma trénoval som mu dal množstvo zbytkov metálov...a čo osud prinesie,neskôr po rokoch u mňa lakoval a ozaj robil peknú prácu.Dnes to nerobí,je samostatný, (lakýrina nerobí) ale opravuje a ako bol dobrý v jednom je dobrý aj v druhom.
metamor
Príspevky: 278
Dátum registrácie: 21.04.2009 19:51
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa metamor »

presne ako pisal mhlavaty. krasne ti to zhrnul cele. Cele je to o tom co chces lakovat a kolko toho chces lakovat. Je jedno ked si kupis aj pistol z lidlu striekat sa snou bude dat. Mozno budes musiet viac laborovat s nastavenim vzduchu a farby. To ze ked ju umyjes ti veskere tovarenske lakovanie na nej zlezie je dan za cenu. No aj tak pojde o to ako si ju vycistis. HVLP mas na tie mega ekologicke vodne bazy RP na klasiku. HVLP ti tlaci viac vzduchu a vodne farby doma striekat nechces. Musis mat prietok vzduchu aby to schlo a co je podstatne tak nie teplota ale vlhkost vzduchu. Potom tu mas este pistole po lakosoch kde vies kupit aj nahradne diely ale pocitaj to v 100vkach eur. Na zaciatok lidl bauhaus pistol bohato staci na naucenie. vediet si nastavit luc davku farby podla rychlosti pohybu tvojej ruky a samozrejmd tie spominane prskance.... vela farby malo vzduchu.
Matej 120
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 17.12.2020 16:14
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Matej 120 »

Ahaaa tak toto su cene rady... priestor mam na to, práve preto sa to chcem naučiť. Aby som ho realne aj mohol využiť.
Takže zatiaľ teda zvolim niečo lacné.
Hlavne lakovanie dielov aut, jasne že to budem zatiaľ skusat na svojích.????
Ale vďaka za rady...????
metamor
Príspevky: 278
Dátum registrácie: 21.04.2009 19:51
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa metamor »

mozem povedat ze neni priestor ako priestor a farba ako farba. Staci ti obycajna blba biela farba kde spadne cierna bodka nejaky prach a uvidis co je frustracia. nehovoriac o flakoch a o tom ze dnes uz ziadna farba nesadne na hranu presne vzdy tam je maly kompromis vo velmi malom mnozstve pripadov a zial vela pripadov je ze je to uplne mimo
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Striekam so Satou ale ak ju nechcem pre menšiu prácu použiť (hlavne čistiť) tak použijem často aj Auritu,dá sa kúpiť za nejakých 30 e.- z dýzou 1,3 plus 1,7 čo umožnuje striekať aj základy.Dá sa s ňou velmi slušná robota ale oplatia sa dve,aby sa nesriedali farby a napr základ a pod,to vždy smrdí priekakom.Kto nevie čím bolo streknuté v živote nepríde na to že sprostou 30 eurovou pištolov.
Až keď by šlo o celolak by som obišiel lakovne a poobzeral sa po možnosti profesionálnej Saty,Iwaty alebo deVilbisu,ale tam sú to pálky aj pri jazdenkách,ale...dá sa pri troche štastia do 200.- Profesionálne lakovne vyradujú po určitých hodinách prevádzky,sú to stále bezvadné pištole,len ceny sú stále velmi vysoké
[img]https://i.postimg.cc/Vr26DxTs/a.jpg[/img]
herin
Príspevky: 1264
Dátum registrácie: 26.06.2008 08:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa herin »

No kámo, radšej to najprv skúšaj na nejakom diely ktorý je na vyhodenie..sám osobne som sa pokúšal tiež nalakovať kapotu na aute a nedopadlo to dobre..pokial nie je bezprašný box, tak na nejaku kvalitu zabudni..ja som vystriekal celú garaž vodou, vyzametal..na steny, pod strechu a na podlahu som dal igelit a nastriekal som kapotu a o 2 hodinky bolo na nej tolko prachu, že som to mohol opäť brúsiť..potom som to strekol druhý krát a vyzeralo to fakt dobre len farba začala stekať..proste opäť vybrusiť a striekať nanovo..a vysledok je aj tak k ničomu..snád aj sprejom by to vyzeralo lepšie...
Nehovoriac o tom, že napriek dvom respirátorom som smrkal 3 dni čierne sople a okrem acetonu som nič necítil :40bd:
Matej 120
Príspevky: 24
Dátum registrácie: 17.12.2020 16:14
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Matej 120 »

Ja mám na to box lakovaci, s vykurovaním a všetkým potrebným. Len sa to naučiť????
Mat správnu vzdialenosť, namiešanu farbu, pohyb ruky atď. A hlavne si dobre pripraviť podklad.
Mám tam adepta, treba striekať zadnú časť na Fabií 1
Tak uvidíme ako to dopadne.

Návrat na "Lak auta - údržba, kozmetika, lakovanie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných