Kúri auto rýchlejšie so zapnutou klímou?

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

jeff011
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 02.10.2019 13:32
Zdieľať na Facebook

Kúri auto rýchlejšie so zapnutou klímou?

Príspevok od používateľa jeff011 »

Zdravím. Minule mi môj otec, vodič z povolania tvrdil, že ak ráno po naštartovaní hneď zapnem klímu, auto začne kúriť skôr. Vraj klíma kúri skôr aj bez toho, aby bol motor zohriaty. Mne to príde ale ako blbosť...mooozno sa motor skôr zohreje, keď musí ťahať aj klíma kompresor, ale to je asi jediné vysvetlenie, ktoré by som ešte bral. Ale podľa otca nie, vraj to kúri samotná klíma bez ohľadu na teplotu motora. Blbosť, že? :D Vďaka za postrehy.
christiane
Príspevky: 1648
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa christiane »

Ak ma climatronic-cize automaticke kurenie,vodic nechava klimu pustenu stale a podla teploty vonku a vnutri to kuri alebo chladi.Moze byt aj ten pocit ze sa motor zohreje rychlejsie z kompresorom ale pri tychto vykonoch motorov je to zanedbatelne.
Ak nie je climatronik,motor zacne kurit az ked je motor zohriaty.A na akom aute jazdi tvoj otec?
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

jeff, skús z otca vypáčiť aj technické vysvetlenie tejto kraviny, bol by som dosť zvedavý...
jeff011
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 02.10.2019 13:32
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jeff011 »

No mám pocit, že otec hovoril niečo o tom, že klíma má svoj "radiátor" či ako to nazval :D Akože ja viem, že je to zrejme fakt blbosť... ak človek nemá zrovna nezávislé kúrenie, tak si nepomôže... určite nie klímou.
christiane
Príspevky: 1648
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa christiane »

Klima musi mat svoj radiator pretoze je v nom chladivo freon.A v radiatori na kurenie je voda z motora.Ale klimou si moze maximalne rano odrosit okna pretoze pustena klima vysusuje alebo chladi.Este nevymysleli aby ten isty radiator na klimu aj kuril pretoze z freonom to nejde.Alebo je klima plnena uz novym chladivom R 32.Ale aj to dokaze len chladit,nie kurit.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

christiane, čo konkrétne nazývaš radiátorom z tohoto:

[img]https://eluc.kr-olomoucky.cz/uploads/im ... /okruh.jpg [/img]

jeff, ukáž toto otcovi a nech ti vysvetlí čo a ako vytvára teplo a dostáva ho do kabíny. A ešte sa ho spýtaj či si to náhodou nemýli s domovou klimatizáciou.

Zaťaženie motora spusteným kompresorom je jediná vec, ktorá môže pomôcť jeho rýchlejšiemu zohriatiu. Lenže 1. je to zanedbateľné a 2. pod určitú vonkajšiu teplotu sa kompresor kvôli ochrane ani nezopne!
christiane
Príspevky: 1648
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa christiane »

jeff011 napísal: "radiátor" či ako to nazval
Radiatorom som to nazval podla jeffa aby vedel ze hovorime zhruba "o tom istom"
Samozrejme ze klima ma " vyparnik " a kurenie " radiator"A kurenie v tom obrazku nakreslene nie je.Ale nie kazdy vie presne tie veci aj pomenovat. :4012:
Ak je tvoj otec taky tvrdohlavy ako moj co este kedysi jazdil na parnych lokomotivach,tak o tychto veciach tejto doby nema ani sajnu.Tak mu vzdy poviem ze ma pravdu a viac to neriesim.
koumi
Príspevky: 359
Dátum registrácie: 23.09.2004 08:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa koumi »

áno dokáže kúriť... odporúčam prečítať pozorne, niektorí aj 2-3x

http://www.autorubik.sk/clanky/klimatiz ... utomobile/
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Taký dlhý text nezvládam, nože daj nejaký stručný výťah alebo ešte lepšie citáciu.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Daj sem tú stať kde sa to tvrdí....tú časť ktorá to dosvedčuje.
Klimatizácia kúriť nemôže z jednoduchého dôvodu.Aj keď systémy môžu ísť v najzložitejších systémoch súčasne,tj zároven je chladený výparník a zároveň teplý vzduch aby sa mixom dosiahla výsledná teplota,platí to iba po hranicu určenú vonkajšou teplotou. Ale týka sa iba velmi zložitých viacokruhových systémov kde sa môžu rôzniť požiadavky posádky.Elektrická časť ovládania obsahuje aj tzv. preferencie,tj logika že ide ten systém ktorý sa požaduje a teda jeden ruší funkciu druhého.
Niečo ako že v jednej miestnosti kde máme klímu si zároveň určite nepustíme aj radiátor kúrenia.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

v 99,99% autach je iba klima, ale tom zbytku uz dnes ide najst tepelne cerpadlo, alias invertor, ako priklad su hundaj/kia elektromobily, kona, niro, ionic atd tym kurit samozrejme ide
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
mastik29
Príspevky: 2867
Dátum registrácie: 07.04.2010 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mastik29 »

Vzduch ma svoju prirodzenu vlhkost, ktora kondenzuje na chladnejsich predmetoch, v tomto pripade na vyparniku, ktory ma funkciu ochladzovat vzduch prudiaci do kabiny. Tak ako aj male deti vedia, ze voda dokaze zamrznut, teda zmenit skupenstvo na tuhe, co sa deje pri teplote pod 0°C a teda, ze ten vyparnik musi mat ochranu aby nenamrzal (zamrznuty by nemal funkciu, kedze by bol nepriechodny…) tak sa klimatizacia v aute zvycajne pri vonkajsej teplote nizsej nez 4°C “nezapina“. Na vyparniku zvykne byt teplotne cidlo, ktore kontroluje teplotu toho vyparnika a stara sa o to, aby nenamrzol.
Ano, kompresor na asi vacsine aut je v behu stale, avsak iba na mizive % vykonu, co je dane jeho konstrukciou a ovladanim.
Takze ani ja si neviem predstavit, akym sposobom (keby to bolo umoznene) by mohla klimatizacia pri mrazoch pomoct s ohriatim interieru vozidla.
Od toho tam byva PTC, elektricky, vyhrevny clanok ktoreho zapnutie mava taktiez svoje specifika, podmienky.
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

A nie je to náhodou tak , že ak zapnem na climatroniku alebo inom paneli comfortu "max" tak mi zasvieti klíma a z fukarov ide horúci vzduch. Lenže klíma len suší vzduch a ohrievajú ho elektrické špirály vo výduchoch?
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

cicmanec napísal:jeff, skús z otca vypáčiť aj technické vysvetlenie tejto kraviny, bol by som dosť zvedavý...
Ja by, som išiel touto cestou
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Cesta správna,ale asi potom nepoznáte zaťatosť starších ľudí,ak sa rozkrájate tak ich nepresvedčíte.Je to tak a basta,nič nebudú zdôvodňovať
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Google [Bot] a 39 neregistrovaných