Kupujúci odmieta poslať splnomocnenie

diskusia, dotazy, sťažnosti, informácie , všetko čo súvisí s políciou a dopravnými inšpektorátmi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

To už by urobil snáď len debil a keď, tak odhlášku za pár eur zrušíš. Jedine takýto spôsob je záruka pre oboch.
draik
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 19.03.2011 13:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa draik »

Zase sa tu zbehli domnienky, tak si dovolím ich poopraviť, aby niekoho náhodou nepoplietli. Aj keď najlepšie by bolo ponechať iba komplexnú a relevantnú odpoveď od @martincichy.

@trucker694 de iure je vozidlo už vo vlastnícte kupujúceho, ak si v zmluve nedohodli výhradu vlastníctva do určitého momentu

@oco13 účinky nadobúdania vlastníctva pri hnuteľnej a nehnuteľnej veci nastávajú zo zákona v úplne iných okamžikoch; prepis na DI PZ je len administratívny úkon, ktorý nemá nič spoločné s určením/nadobudnutím vlastníctva.

@lauryl za normálnych okolností prevod vlastníctva hnuteľnej veci nastáva jej prevzatím, ibaže by bolo dohodnuté niečo iné.
tonoaaa
Príspevky: 674
Dátum registrácie: 19.01.2009 19:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tonoaaa »

Kupujucemu nedavam vozidlo pokial nepodpisujeme zmluvu pred notarom, ktory overi jeho podpis a na zaklade toho vozidlo viem odhlasit na neho, pripadne ak chce prist potencialne kupovat vozidlo mimo pracovneho dna, tak ho upovedomim, ze musi prist so splnomocnenim s overenym podpisom, ktore mu dopredu poslem na mail, inak ho s vozidlom nenecham odist.
V pripade zadavatela temy bude momentalne najjednoduchsie, ked novy majitel znacky strati. Ostane mu len kontaktovat predavajuceho.
pajtyi
Príspevky: 416
Dátum registrácie: 17.04.2008 17:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pajtyi »

Ani ja pri predaji auta nedavam kupujucemu auto do ruk pokial nieje urobena odhlaska.Postupujem nasledovne.Pride zaujemca si obhliadnut vozidlo.V pripade zaujmu si vypytam zalohu.Nie velku.Staci mi 50eur aby som mal istotu ze to mysli vazne.Viac penazi nepytam lebo ani on nemusi mne doverovat ci sa nevyparim so zalohou.Po vyplateni zalohy a doruceni splnomocnenia spravim odhlasku.Ked je hotova pride kupec doplati celkovu sumu za auto a odchadza nanom domov.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Tisíckrát omieľané! Potom sú tu zasa témy z druhej strany - predávajúci nechce auto odhlásiť resp. nemôže aj keby chcel, lebo na aute je ťarcha (exekúcia a pod.).

Pokiaľ sa nekupuje auto za dve stovky tak nevidím problém, aby sa po večernej/víkendovej obhliadke obe strany stretli znova, počas úradných hodín na DI. To je jediná možnosť, pri ktorej je chránený aj predávajúci aj kupujúci - ísť spolu na DI, odhlásiť auto a potom kupujúci auto vyplatí a odchádza. Čokoľvek iné je priama cesta k problému, či na jednej alebo na druhej strane!
jergusko
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jergusko »

autolaik napísal:Znacky zmontovat nemoze,bola by to kradez. Auto uz nie je jeho majetkom.
Majiteľom auta je ten, kto je ako vlastník uvedený v techničáku.
jergusko
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jergusko »

draik napísal:Zase sa tu zbehli domnienky, tak si dovolím ich poopraviť, aby niekoho náhodou nepoplietli. Aj keď najlepšie by bolo ponechať iba komplexnú a relevantnú odpoveď od @martincichy.

@trucker694 de iure je vozidlo už vo vlastnícte kupujúceho, ak si v zmluve nedohodli výhradu vlastníctva do určitého momentu

@oco13 účinky nadobúdania vlastníctva pri hnuteľnej a nehnuteľnej veci nastávajú zo zákona v úplne iných okamžikoch; prepis na DI PZ je len administratívny úkon, ktorý nemá nič spoločné s určením/nadobudnutím vlastníctva.

@lauryl za normálnych okolností prevod vlastníctva hnuteľnej veci nastáva jej prevzatím, ibaže by bolo dohodnuté niečo iné.
Odpoveď martina cicheho nie je až taká dokonalá - už len taký detail, je to "Kúpna zmluva" a nie "Kúpno predajná zmluva". Okrem toho, zmena vlastníctva hnuteľnej veci nenastáva jej prevziatím, panebože, ako môžeš toto vôbec napísať... Zmena vlastníctva hnuteľnej veci sa od predaja nehnuteľností líši len v tom zmysle, že kúpna zmluva nemusí byť písomná (čo je pri nehnuteľnostiach povinné), stačí aj ústna. To ale nič nemení na tom, že kupujúci auta sa nemôže vyhýbať prepisu na seba a zároveň byť majiteľom. Alebo jedno, alebo druhé. Oboje naraz je nemožné.
To najpodstatnejšie ale je, že majiteľom auta je ten, kto je uvedený v techničáku, bodka.

Takže by mal upozorniť špekulanta kupujúceho, že ak ho nebude chcieť prepísať na seba, môže auto napríklad odhlásiť. Je mi jedno, ako by sa tváril nový majiteľ, ja by som rozhodne nenechal nikoho jazdiť na aute, ktoré je stále na moje meno. Odmontovanie značiek tiež nie je zlý nápad.
Dúfam, že tu nemusíme vypisovať, čo všetko v takom prípade môže nastať.
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Čo tak zdemontovať značky z auta a odovzdať na DI PZ dočasne odhlásené na jeden rok. To je úplne legálne, veď je v TP stále majiteľ zadávateľ témy :40bd:
draik
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 19.03.2011 13:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa draik »

jergusko napísal:
autolaik napísal:Znacky zmontovat nemoze,bola by to kradez. Auto uz nie je jeho majetkom.
Majiteľom auta je ten, kto je ako vlastník uvedený v techničáku.
Ak si dobre pamätám, boli ste tu označený za "experta" v oblasti techniky, a rovnakým "expertom" ste podľa mňa aj v oblasti práva. Prosím, nevyjadrujte sa k veciam, o ktorých nemáte absolútne, ale absolútne žiadny šajn. Zbytočne môžte niekoho popliesť, aj keď ste naplnili svoju túžbu vyjadriť sa.
Len osoba absolútne neznalá veci a práva môže napísať, že majiteľom je ten, kto je ako vlastník uvedený v techničáku.
Len absolútny laik nemá poňatie, ako sa nadobúda vlastníctvo k hnuteľnej a nehnuteľnej veci a aké sú medzi tým rozdiely. Len "expert" bude presviedčať, že zmena vlastníctva hnuteľnej veci nenastáva jej prevzatím a dookola mudrovať, že vlastníkom je ten, kto je zapísaný v "techničáku, bodka".
Ešte raz Vás žiadam, vyjadrujte sa k veciam, ktorým sa rozumiete, ak sa teda niečomu skutočne rozumiete.
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Draik : vyjadrime to teda inak, človek zapísaný v TP je pre DI osobou na ktorú sa obracia v súvislosti so všetkými úkonmi spojenými s MV - je to tak správne?
Ak táto osoba už nie je vlastníkom, aj tak pokuty musí platiť a je jej odporučené obrátiť sa na súd a občiansko právne konanie - je to tak alebo nie?
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

draik napísal:
jergusko napísal:
autolaik napísal:Znacky zmontovat nemoze,bola by to kradez. Auto uz nie je jeho majetkom.
Majiteľom auta je ten, kto je ako vlastník uvedený v techničáku.
Ak si dobre pamätám, boli ste tu označený za "experta" v oblasti techniky, a rovnakým "expertom" ste podľa mňa aj v oblasti práva. Prosím, nevyjadrujte sa k veciam, o ktorých nemáte absolútne, ale absolútne žiadny šajn. Zbytočne môžte niekoho popliesť, aj keď ste naplnili svoju túžbu vyjadriť sa.
Len osoba absolútne neznalá veci a práva môže napísať, že majiteľom je ten, kto je ako vlastník uvedený v techničáku.
Len absolútny laik nemá poňatie, ako sa nadobúda vlastníctvo k hnuteľnej a nehnuteľnej veci a aké sú medzi tým rozdiely. Len "expert" bude presviedčať, že zmena vlastníctva hnuteľnej veci nenastáva jej prevzatím a dookola mudrovať, že vlastníkom je ten, kto je zapísaný v "techničáku, bodka".
Ešte raz Vás žiadam, vyjadrujte sa k veciam, ktorým sa rozumiete, ak sa teda niečomu skutočne rozumiete.
V prispevku nie je nič konkrétne uvedené k téme, TB DRAIK rozlož svoju myšlienku, aby som to pochopil aj ja s IQ 13.
martincichy
Príspevky: 5446
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

čo o prevode vlastníctva hovorí občiansky zákonník?

§ 133


(1) Ak sa hnuteľná vec prevádza na základe zmluvy, nadobúda sa vlastníctvo prevzatím veci, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak.


(2) Ak sa prevádza nehnuteľná vec na základe zmluvy, nadobúda sa vlastníctvo vkladom do katastra nehnuteľností podľa osobitných predpisov, ak osobitný zákon neustanovuje inak.
autolaik
Príspevky: 4906
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

autolaik napísal:Oco nehnutelnost...kataster ano ale auto... DI nie.
Ale vzhladom na to ze zadavatel otazky dalej ani tuk pokladam aj tuto temu za "aby sa pisalo"
Martin a ja som to napisal po "sedlácky" :)
.. zadavatel stale ani tuk,a my sa tu ideme pozabijat :d :D
martincichy
Príspevky: 5446
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

to som si všimol. môj príspevok s citáciou z občianského zákonníka bol pre jerguska, ktorý neverí, že auto po podpise zmluvy zmení majiteľa odovzdaním kľúčikov.
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Martin - majitela sice môže zmeniť, ale stále pre policiu ostáva zodpovedná osoba ten kto je v TP a ten potom musí preukazovať,......
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť

Návrat na "Polícia Fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných