Kontrolné sklíčko stavu na bezúdržbovej batérii

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Hondar
Príspevky: 504
Dátum registrácie: 24.02.2015 18:27
Zdieľať na Facebook

Kontrolné sklíčko stavu na bezúdržbovej batérii

Príspevok od používateľa Hondar »

Ahojte, prosím o radu.
V Civicu mám 3 ročnú batériu Exide Premium 45Ah 390A (širšia tam žiaľ nevojde)
Túto: https://autobaterie.heureka.sk/exide-pr ... 90a-ea456/#
Kruté mrazy ju dostali (po týždni státia vozidla) do stavu, že nedokázala japonca naštartovať - nebola ale mŕtva, len točila nedostatočne na odpal. Tak som ju 1. krát od novoty vymontoval z vozidla (do tepla), dôkladne poutieral jej povrch, pripojil na nabíjačku z Lidla a nechal nabíjať (kto to pozná na vločku - troška viac ampérov). Do úplného nabitia (nabíjačka zasvietila na zeleno = full, otestované 2x za sebou) to trvalo cca 16 hodín pri teplote okolia cca +10°C. Zarazilo ma, že baterka bola počas, aj po úplnom nabití studená - vôbec žiadne zahrievanie povrchu alebo var elektrolytu som nebadal.
Po namontovaní do vozidla bezproblémovo natočilo motor a všetko zatiaľ funguje ako má - riešené včera a túto noc, takže dúfam, že manželku "neprekvapí" :pusa:.
Zaujíma ma ale kontrolné sklíčko, ktoré bolo čierne pred nabitím (logicky), ale ostalo čierne aj po nabití. Pri fungel novej baterke bolo určite zelené.

Podľa legendy na batérii farby znamenajú toto:
ZELENA = OK, alles super - fahren!
ČIERNA = nabiť
BIELA = otestovať

Akože ju mám nabiť, keď je nabitá?
Stretol sa s tým niekto?
Ďakujem za vaše postrehy k veci.
pidizvi
Príspevky: 3408
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

kasli na sklicko, to je pre hlupakov a to ty nie si. Zober si multimeter/voltmeter a zmeraj napatie na baterii. Kolko ma mat zdrava nabita bateria sa docitas hocikde.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

ked ma malo vody, tak uz ukazuje iba cernotu lol
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
Hondar
Príspevky: 504
Dátum registrácie: 24.02.2015 18:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Hondar »

Ďakujem (za lichôtku), odmeriam ju.
V prípade, že má Bajo pravdu a skutočne poklesla hladina elektrolytu v akumulátore, je nejaké možnosť ho doplniť? Dekel baterky je plastový odliatok s výklopnou transportnou rúčkou. Pod nálepkou nie sú žiadne vypáčiteľné "štuplíky" :3020:
Alebo jej nie je pomoci, len ju nechať pomaličky vyschnút? Samozrejme, že ju budem ždímať kým to pôjde, ako mocní slovenských ovčanov :41c2:
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

vyvrtaj ju a po doliati zalep :4012: , ale len ked si si isty, ze sa neda otvorit :41c2: a ze v trojrocnej chyba kludne aj liter vody, to sa kludne aj stavim :3035:
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

Preco by musela... Ja mam 5 rocne Akumu a Bosch a nechyba nic...vsetko pekne zaplavene.... A pri dobijani tou nabijackou sa ziadne bublanie typu gejzir nekona.... Ak je v tom bezudrzbovost ze mam vrtat diery ku kyseline tak dakujem ostanem pri stuplikoch.... Ja sa zase stavim ze naplne je dost... Chcelo by to mat zvazene pri kupe....
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

hjundai prosimta rozmyslaj trosku :41c2: , preco mu asi to oko cernu ukazuje a napriek tomu nic nechyba ?? :41c2:, prehral by si aj galoty, radsej sa nestavuj...

ano je rozumne ostat pri stuplikoch, "bezudrzbovost" neznamena ze nic nechyba ! ale tolko, ze pri predpokladanej zivotnosti tam ostane ako tak dost vody...

odvetranie tam stale je, lebo byt musi kvoli roztaznosti, malokto vie, ze najviac dostane nahubu baterka v lete, ked sa parkuje na priamom slnku, vysoke teploty, vtedy sa voda proste odpari, prave cez to odvetranie malou dirkou, ked sa zima opyta co si robil doteraz, uz jej zvacsa mozes praskovy cukor fukat lol
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
Hondar
Príspevky: 504
Dátum registrácie: 24.02.2015 18:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Hondar »

Myslím, že to zatiaľ nebudem "škrábat" a určite nééé vŕtať. Zelenú v sklíčku možno ešte uvidím keď bude teplejšie. Bo ten plávajúci indikátor funguje na princípe hustoty elektrolytu a ten sa pri plne nabitom akumulátore uvádza pri 20°C, takže tak to aj "naciachovali"....
Takže zrejme je maximálne nabitá, ale vzhľadom na nízku okolitú teplotu, je hustota elektrolytu nižšia ako pri normovaných 20°C čo spôsobí, že do sklíčka nadnáša čiernu ďobku :4090:
Hondar
Príspevky: 504
Dátum registrácie: 24.02.2015 18:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Hondar »

...no vzhľadom na Bajov posledný príspevok, skúsim ten vrchnák podpáčiť a vylupnúť (keď pominú mrazy) - možno tam vzadu za tou transportnou rúčkou bude zátkový dekel. Nejako tam predsa museli vo výrobe tú kvapalinku naliať :41c2:
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa seven549 »

stare nabijacky tie varili baterky.tie z lidla nerobia nic funguju inac ako tie za komancov.bez-udrzbova sa vola preto tak aby si sa o nu nemusel starat.ale po troch rokoch nabijat bateriu a auto stoji tyzden hmm ziadna by to nezvladla.ja svoje nabijam pred zimou a po zime.a musim povedat ze teraz co boli tie mrazy po 2 tyzdnoch to bolo len tak tak.ale je to len u auta ktore jazdi mesto.auto na dialkove trate cez 1000km tam baterku neriesim.
miso221
Príspevky: 152
Dátum registrácie: 08.01.2010 19:06
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa miso221 »

bajo777 napísal:a ze v trojrocnej chyba kludne aj liter vody, to sa kludne aj stavim :3035:
Bajo, to by som mal ja potom v mojej skoro 10 rocnej bezudrzbovej baterke podla tohto tvojho metra potom kolko vody ??? :d :D Dobre som sa zasmial teraz...
hjundai
Príspevky: 2711
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

bajo777 napísal:hjundai prosimta rozmyslaj trosku :41c2: , preco mu asi to oko cernu ukazuje a napriek tomu nic nechyba ?? :41c2:, prehral by si aj galoty, radsej sa nestavuj...

ano je rozumne ostat pri stuplikoch, "bezudrzbovost" neznamena ze nic nechyba ! ale tolko, ze pri predpokladanej zivotnosti tam ostane ako tak dost vody...

odvetranie tam stale je, lebo byt musi kvoli roztaznosti, malokto vie, ze najviac dostane nahubu baterka v lete, ked sa parkuje na priamom slnku, vysoke teploty, vtedy sa voda proste odpari, prave cez to odvetranie malou dirkou, ked sa zima opyta co si robil doteraz, uz jej zvacsa mozes praskovy cukor fukat lol
- coby som sa nestavil ked som uz nejaku tu baterku vyhodil a kolkokrat som do nich pozeral ziaden ubytok sa nekonal...a na to oko sa treba aj pozerat pod spravnym uhlom a nakoniec mozno ma spinave sklicko ta ne?
FERO 321
Príspevky: 1644
Dátum registrácie: 27.01.2011 16:58
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa FERO 321 »

To oko sa ti môže časom pokaziť, no baterka ešte nejaký ten rok potiahne.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

Chlapci jak hovori klasik je to taky prekladatelsky orisek, kolik visni, tolik tresni lol

Nechajme tutoka kamarata Hondara nech zreferuje ci ma vody dost, alebo nedost :)

Podla mna ten bazmeg ukazuje cernotu ked chybuje voda :41c2:

Ja hovorim ze moze !!!! Chybat liter vody a ne ze kazdemu jozkovi chyba, pisem lebo som to uz ne raz videl a ne ze sa mi snivalo a kamaratovemu konovmu bratovi sa to stalo, ale robili sme stichproba kontrolu s kolegami na autach a take jedno nebolo co nechybalo ;-)
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
braga
Príspevky: 1982
Dátum registrácie: 26.10.2009 18:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa braga »

keby chybal liter vody v tej malej baterii tak je skoro sucha , vykasli sa na magicke oko mne sa kedysi pokazilo hned po kupe a bateriu som mal este 5 rokov v diesely teraz uz myslim tie kokotiny na baterie prestali davat , nic neries bateriu si dobil tak jazdi a uvidis ak je pred smrtou uz ju nezachranis a ta mala zdorba nestoji svet aby si to tu rozoberal

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 51 neregistrovaných