Kolizia pri predchadzani v obci

diskusia, dotazy, sťažnosti, informácie , všetko čo súvisí s políciou a dopravnými inšpektorátmi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

biker610i
maskot fóra
Príspevky: 3536
Dátum registrácie: 29.05.2009 18:50
Bydlisko: plechovy hotel
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa biker610i »

ivko1 napísal: 19.12.2022 21:22 Ja mám silnú obavu že by sa velmi ťažko dokazovalo to či si ty videl tri autá dopredu či tam má niekto smerovku...
Lebo on povie že mal...
a prave preto mam v mazde aj v kamione aj vo fiate uno kameru :zg282:
mazda 323f 1.5
fiat uno logo 1.1
Scania R450
David 28
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 19.12.2022 18:21
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa David 28 »

Inak toto nechápem ak nikto zrazi napr. Tu mačku preco ju ti ludia aspoň neodpracu na kraj
biker610i
maskot fóra
Príspevky: 3536
Dátum registrácie: 29.05.2009 18:50
Bydlisko: plechovy hotel
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa biker610i »

ivko1 napísal: 19.12.2022 21:22
Iné je ked to je okreska, kde nie je kam odbočiť, je to len cesta, na to mám nervy aj ja...
ale casto je kam odbocit ,na polne/lesne cesticky
mazda 323f 1.5
fiat uno logo 1.1
Scania R450
David 28
Príspevky: 12
Dátum registrácie: 19.12.2022 18:21
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa David 28 »

To je super ale ťažko povedať ci by tam bolo vidieť ci ma tretie auto pred vami zapnutú smerovku
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa oco13 »

a prave preto mam v mazde aj v kamione aj vo fiate uno kameru :zg282:
Biky - ako dokážeš ak v noci hodím dva metre pred tebou panické brzdy, že tam nebol ježko??? a pri tých brzdách je to zvlášť - vodič je povinný dodržať takú vzdialenosť aby vedel vozidlo bezpečne zastaviť ... bla bla bla. Ak niekto chce spraviť zle, kamera pomôže, ale nie je všeliek.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
vykopanafosilia
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 15.09.2022 16:18
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa vykopanafosilia »

Samozrejme, že by bol na vine on... To, že trúbil, len dokazuje, ako málo niektorí polovodiči ovládajú Vyhlášku. Vidíš to aj tu, koľkí si myslia, že na vine by si bol ty...

Ten, kto odbáča doľava je povinný presvedčiť sa, či nejde niečo oproti, alebo či nie je predbiehaný. Všetko ostatné sú sprostosti. Nejde tu ani o rýchlosť, ani o to, kto prvý vyhodil smerovku, ani o to, kto je z akého okresu.

Podobné je to aj pri častej situácii, keď odbočíš z vedľajšej na hlavnú a zistíš, že sa oproti tebe rútia autá v oboch pruhoch, lebo jeden predbieha druhého. Kto by bol na vine v prípade zrážky? Ten, kto predbieha, alebo ten, kto mu odbočil do pruhu a zjavil sa mu tým v protismere?
Samozrejme ten, kto odbočil z vedľajšej. Lebo kto ide z vedľajšej na hlavnú, je povinný dať prednosť vozidlám idúcim po hlavnej ceste - ale nikde sa nepíše, že len v jednom smere! Týka sa to oboch smerov, ale ľudia v tom majú rovnaký hokej, ako pri tom odbáčaní doľava.
Na mňa tiež takto vytruboval debilko vlečúci sa 30, ktorý - keď už som ho míňal - vyhodil blinker, lebo chcel odbočiť ku domu na ľavej ceste (a ostal tam potom stáť na chodníku protismere :-) ). Týmto pozdravujem blbečka na konci Dubovej so svetlou mazdou 626, či čo to bolo... Samozrejme, že som pokračoval.
Nebudem flekovať v protismere kvôli kreténovi, ktorý si myslí, že vyhodenie blinkru zadáva právo na prednosť v jazde.

Chlapci, tí, ktorí sa v tom nevyznáte, aspoň to tu neraďte iným...
vykopanafosilia
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 15.09.2022 16:18
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa vykopanafosilia »

oco13 napísal: 19.12.2022 22:07
a prave preto mam v mazde aj v kamione aj vo fiate uno kameru :zg282:
Biky - ako dokážeš ak v noci hodím dva metre pred tebou panické brzdy, že tam nebol ježko??? a pri tých brzdách je to zvlášť - vodič je povinný dodržať takú vzdialenosť aby vedel vozidlo bezpečne zastaviť ... bla bla bla. Ak niekto chce spraviť zle, kamera pomôže, ale nie je všeliek.
Kamera je veľmi dobrá vec hlavne preto, že poznám X prípadov, kedy vinník ušiel a potom si doniesol dvoch svedkov, že bol v tom čase 200 kilometrov ďaleko.
vykopanafosilia
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 15.09.2022 16:18
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa vykopanafosilia »

truck123 napísal: 19.12.2022 21:22 Ludia, jazdite normalne... kde 50..50 kde 90.. 90, ked chcem odbocit, prve smerovku az potom brzda, nie na poslednu chvilu, ked vchadzate do dediny nebrzdite ako blazni, znacka nieje mur...nechajte miesto pre pretekara, nech sa ma kam zaradit, aj tak vas pocka na 1. semafore...
Ohladuplnost.. tolerancia....
Ked zaparkujete pred obchodakom, otvarajte dvere normalne, majte uctu k cudziemu majetku...skratka, nerobte to, co nechcete aby niekto urobil vam..
Tak jednoduche a o par nestasti menej...
Vo všetkom máš pravdu, ale ako to rieši fakt, že kopec idiotov nepozná Vyhlášku a ešte vytrubuje na iných, lebo si DOVOLILI ho predbehnúť?
vykopanafosilia
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 15.09.2022 16:18
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa vykopanafosilia »

...ešte ku predbiehaniu vo všeobecnosti:
Vozidlo, ktoré je predchádzané iným vozidlom, NESMIE začať predchádzať!!!! Výslovne sa totouvádza vo Vyhláške.
Toto tiež zjavne nikto neovláda a musí sa strčiť do cesty tomu kto ich predbieha, lebo také niečo predsa nemôžu preniesť cez srdce...
tuninka
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 25.01.2009 20:17
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa tuninka »

a čo toto?

§ 19

Odbočovanie
(1) Pred odbočovaním a počas odbočovania je vodič povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy. Vodič pri odbočovaní nesmie ohroziť vodiča idúceho za ním. Vodič je povinný pri odbočovaní dbať na zvýšenú opatrnosť. Vodič vozidla idúceho za vozidlom, ktoré odbočuje, musí dbať na zvýšenú opatrnosť a svojou jazdou nesmie ohroziť vodiča odbočujúceho vozidla.


(4) Vodič odbočujúci vľavo je povinný dať prednosť v jazde protiidúcim motorovým vozidlám i nemotorovým vozidlám, električkám idúcim v oboch smeroch, vozidlám idúcim vo vyhradenom jazdnom pruhu po jeho ľavej strane, cyklistom idúcim súbežne s cestou a chodcom prechádzajúcim cez vozovku. Vodič motorového vozidla i nemotorového vozidla odbočujúci vpravo je povinný dať prednosť v jazde električke, ak je povolená jazda pozdĺž električky vľavo a vozidlu idúcemu vo vyhradenom jazdnom pruhu po jeho pravej strane.
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa seven549 »

vykopanafosilia napísal: 19.12.2022 22:17

Ten, kto odbáča doľava je povinný presvedčiť sa, či nejde niečo oproti, alebo či nie je predbiehaný. Všetko ostatné sú sprostosti. Nejde tu ani o rýchlosť, ani o to, kto prvý vyhodil smerovku, ani o to, kto je z akého okresu.

vies ake by to bolo jednoduche pre mna?kazdy kto ide odbocovat do lava cize automaticky spomaluje a ja hned na to stupim na pedal a predbehnem naco budem cakat.mne by to velmi pomohlo.zakazdym.

treba napisat pravidla co musi robit to auto za nim.nemoze predbiehat ak auto predomnou blika ze odbocuje.ved to by bol aky cirkus na cestach.

komu co ako policia dala za vinu je bohuzial tak ze co iny kraj to ine zakony.kamos zrazil na prechode zenu a nic.dostal len pokutu.
--lebo ona ako chodec sla z prace kde mali nejaku oslavu a mala v sebe dve poldeci a vino -- bol uz podvecer a sla domov.a sla cez prechod pre chodcov v meste.on povedal ze ju vobec nevidel a ona povedala ze auto bolo dost daleko preto sla cez cestu.

on sam bol prekvapeny ako z nej spravili vinnika.bol rad ze len pokuta no na druhej strane si uvedomoval ze ju mohol zabit.ona nechapala cely cas co to je za svet ze nemoze ani na prechod vkrocit.bola len poudierana a v nemocnici ju v ten vecer este pustili domov.kamosa to kusalo a ked sa uzavrelo vysetrovanie jej poslal odskodne 500 euro s velkym ospravedlnenim.

v inom kraji za to by nafasoval aj polroka zakaz jazdit.mna by za to v zahranici asi aj zavreli.naco je ten prechod pre chodcov asi na to aby cez neho ludia prechadzali.

sofer musi s tym pocitat ze niekto na ten prechod vojde.
biker610i
maskot fóra
Príspevky: 3536
Dátum registrácie: 29.05.2009 18:50
Bydlisko: plechovy hotel
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa biker610i »

no ale ani na ten prechod nemozes ako chodec bezhlavo sa vrhnut 2m pred auto s pocitom nesmrtelnosti. Aj chodec ma zo zakona povinnost najprv sa presvedcit ci tak moze bezpecne urobit a az potom vstupit na prechod
mazda 323f 1.5
fiat uno logo 1.1
Scania R450
misoV50
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 11.07.2011 21:38
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa misoV50 »

diesell napísal: 19.12.2022 14:10
misoV50 napísal: 19.12.2022 12:40 Nie je v tom ziadna nejednoznacnost. Podla zakona ide o to, kto prvy vyhodi smerovku. Ten, kto je predbiehany nemoze odbacat vlavo a ten, kto chce predbiehat, moze tak urobit iba vtedy, ak vozidlo pred nim nema vyhodeny blinker dolava. Velmi tazko by sa v tomto pripade ale dokazovalo, kto prvy zacal ten manever. Lebo napriklad zakon uz neriesi, ci ten dedo, ktoru vpredu chcel odbocit dolava mal vediet, ze ty chces predbehbut aj jeho, alebo iba prve dve auta
lenze ja som "vyhodil smerovku", teda ukazal znamenie o zmene smeru, preradil som sa do laveho protismerneho pruhu a zacal som predchadzat 3 auta.
pocas predchadzania som uz ziadnu smerovku zapnutu nemal. cely cas, co som bol v protismere.
ked sa ten "dedo" pozrie do zrkadla a vidi tam, ze predchadzam a nemam ziadnu smerovku, ani dolava, ani doprava, tak je jasne, ze sa nejdem zaradit za neho, ale pokracujem pred neho.

takze vsetko zavisi od smerovky?
z ktoreho paragrafu to tak jednoznacne vyplyva?
No tak pozrime sa, co hovori vyhlaska: (5) "Vodič nesmie predchádzať,

a)...
b) ...
c) ...
d) ak vodič pred ním idúceho vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy vľavo a ak ho nemožno predísť vpravo podľa odseku 1, prípadne ak ho nemožno predísť v ďalšom voľnom jazdnom pruhu vyznačenom na vozovke v tom istom smere jazdy..."

Teda, bol by si v prave, ak by si si mohol byt isty, ze v case, ked si ty zapinal lavu smerovku ten dedo o 3 auta vpredu v tom momete ziadnu smerovku zapnutu nemal. Ale pochybujem, ze si mohol mat o tomto prehlad... Pretoze podla zakona, ak niekto zaplne smerovku dolava, ziadne ine auto nema narok zacat predbiehaci manaver. Teoreticky by si sa stale mohol legalne snazit predbehnut tie dve auta za nim ktore smerovku zapnutu nemali, ale to iba za predpokladu, ze by si mal dost miesta na zaradenie - no a neviem si predstavit, ze auta, ktore same pribrzduju za odbocujucim dodrzuju taky odstup, aby si mohol predbehnut.
misoV50
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 11.07.2011 21:38
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa misoV50 »

vykopanafosilia napísal: 19.12.2022 22:17 Samozrejme, že by bol na vine on... To, že trúbil, len dokazuje, ako málo niektorí polovodiči ovládajú Vyhlášku. Vidíš to aj tu, koľkí si myslia, že na vine by si bol ty...
Prave naopak. To, ze trubil dokazuje skor to, ze robi ten sofer nadpracu a dava pozor aj za inych. Odbocovaci manaver totiz vobec nezacia tocenim volantu. Tocenim volantu odbocovaci manaver naopak konci. Odbocovaci manaver zacina vyhodenim smerovky a spomalovanim. Tdea predpokladam, ze ten odbocujuci sa pred vyhodenim lavej smerovky presvedcil, ze nieje predbiehany a nasledne (pred ukoncemin odbocovacieho manevra) zacal trubit, pretoze v ramci vlastnej opatrnosti (nad ramec zakona) sa este raz pozrel do laveho zrkadla a zistil, ze ho napriek jeho legalne zahajenemu odbocovaniu, doslova v strede odbocovacieho manevra zacal tento zadavatel temy na drzovku predbiehat.
tuninka
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 25.01.2009 20:17
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa tuninka »

Zadávateľ témy skrátka nemal začať predbiehať. Auto keď odbočuje, tak sa väčšinou už dáva do polohy bližšie k stredu cesty, čiže je to väčšinou zrejmé, že sa chystá odbočiť, zároveň dáva smerovku, ktorá bliká, čiže kľudne mohla zrovna byť v tom čase zhasnutá medzi bliknutiami a zároveň spomaluje, lebo 50km/h sa odbočiť do dvora nedá. Tí dvaja za ním sa dovtípili a vliekli sa za ním, a ten tretí sa nedovtípil a teraz rieši koho by to bola teoretická chyba, ak by sa niečo stalo. Neviem koľko sekúnd sa dalo takýmto riskantným manévrom ušetriť? Počítam tak 5-20 sekúnd.

Návrat na "Polícia Fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 47 neregistrovaných