Kolizia pri predchadzani v obci

diskusia, dotazy, sťažnosti, informácie , všetko čo súvisí s políciou a dopravnými inšpektorátmi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

diesell
Príspevky: 138
Dátum registrácie: 03.10.2011 19:21
Zdieľať na Facebook

Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa diesell »

Dobry den.

Isiel som v obci a predo mnou dalsie 3 auta.
Isli dost pomaly a stale nejak spomalovali.
Zacal som ich predchadzat (prerusovana ciara, smerovka, atd) a ked som bol na urovni toho prveho, tak zapol smerovku a zacal na mna trubit, lebo chcel odbocit vlavo k domu do dvora.

Keby sme sa zrazili, rozumiem tomu spravne, ze by bol na vine on ?

Takze sa nejednalo o krizovatku, ale miesto leziace mimo cesty.
Predo mnou iduce vozidlo nedavalo znamenie o zmene smeru jazdy, bolo to az tretie vpredu.

Su tu nejake aspekty, ktore by vinnika otocili?
rudolfo63
Príspevky: 9954
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

...toto by bola podla mna velmi diskutabilna situacia a to hlavne z dovodu,ze pri predbiehani by si musel prekročit rychlost.Ja sa riadim par zasadami.Ak idu predomnou auta a tahaju sa jak sopel,prve registrujem ešpezetku.Ak je okresna,tak mam tušaka,ze to miestny a niekde pobliž odboči./vačšinou to tak byva/.Jeden hodi smerovku,druhy nie,takym hovorim miestny kovboj.Ja vo vačšine pripadov nerad predbieham v dedine,musi byt dlha rovinka a oči na štopkach,či v protismere z vedlajsej cesty sa neobjavi ospaly svadobčan,alebo nebodaj oco 13 s traktorom,ktory sa vracia z rannej omše...Specifikom su prijazdove chodniky k barakom,ked predomnou nikto,zamnou nikto,vidim nasadat miestnu lejdy a začne cuvat na hlavnu,samozrejme pouzijem klakson,obiehajuc ju oblukom a v duchu jej od srdca zazelam,aby ju zožrali este dnes chlamydie...Najhorsie su chodniky,alebo cesty bez chodnikov,ak vidim kočik ovešany este dalsimi 2-3 ratolestami,tak mam oči vypulene jak kraken,lebo človek nikdy nevie...A o tom to je...Každe predbiehanie ma svoje rizika a zaleži len na Tebe,či chceš zbytočne zariskovat/hlavne v dedine/,a pokial sa predomnou taha 40-kou,rešpektujem to...
tuninka
Príspevky: 896
Dátum registrácie: 25.01.2009 20:17
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa tuninka »

na vine by si bol ty, lebo by si narazil do auta odbočujúceho vľavo..... ďalšie autá za ním smerovku nedávali, lebo neodbočovali.... to že sa vliekli bolo asi preto, že chcel ten prvý odbočiť, keď niekto odbočuje vľavo, tak dáva prednosť vozidlu, čo ide oproti.... nie vozidlu čo ide zo zadu
jaroslav123
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 16.02.2015 13:17
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa jaroslav123 »

No nie som si istý či by bol on na vine lebo už keď ho obieha tak mu ten co odbocuje nemôže vojst do do jeho jazdneho pruhu aj ked ma vyhodenu smerovku a pri odbočovaní vľavo by sa mal presvedčiť v zrkadle či môže odbočiť vľavo či už nie je obiehany
Naposledy upravil/-a jaroslav123 v 19.12.2022 17:59, upravené celkom 1 krát.
diesell
Príspevky: 138
Dátum registrácie: 03.10.2011 19:21
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa diesell »

nie, nemusel som prekrocit rychlost, lebo oni isli 30 a ja 50.

a zdoraznujem, ze neodbocoval v krizovatke.

§ 19 Odbočovanie (1) Vodič pri odbočovaní nesmie ohroziť vodiča idúceho za ním. Vodič je povinný pri odbočovaní dbať na zvýšenú opatrnosť.

tak vidim, ze nejednoznacnost panuje aj tu.
misoV50
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 11.07.2011 21:38
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa misoV50 »

Nie je v tom ziadna nejednoznacnost. Podla zakona ide o to, kto prvy vyhodi smerovku. Ten, kto je predbiehany nemoze odbacat vlavo a ten, kto chce predbiehat, moze tak urobit iba vtedy, ak vozidlo pred nim nema vyhodeny blinker dolava. Velmi tazko by sa v tomto pripade ale dokazovalo, kto prvy zacal ten manever. Lebo napriklad zakon uz neriesi, ci ten dedo, ktoru vpredu chcel odbocit dolava mal vediet, ze ty chces predbehbut aj jeho, alebo iba prve dve auta (lebo to sa neda rozpoznat z pohladu do spatneho zrkadla). Nevravim, ze ja v obci za ziadnych okolnosti nikdy nepredbieham, ale je to vzdy riziko. Ako mlady chalan som si presne takto nacuchral svetlo, blinker a naraznik. Predbiehal som kratku kolonu, vpredu chlapik s nejakym Ivecom odbacal dolava. Ja som si to vsimol na poslednu chvilu, ten blinker mu mizerne svietil, on tvrdil, ze blikal dost dopredu, no neviem, ubrzdil som to asi na 80% ale celkom nie, takze som riesil servis. Asi tak...
easyridersvk
Príspevky: 710
Dátum registrácie: 15.07.2011 15:52
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa easyridersvk »

v obci by som prave pre to odbacanie hore dole vobec nepredbiehal ani ma to nenapadlo zatial. nikdy nevies co sa deje...na 99% sa nevlecu pre srandu kralikov.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa oco13 »

Presne v rovnakej situacii manželka rozbila auto - poisťovne vyplatili obe(Generali,Alianz) , policajti nehodu zdokumentovali pofotili a zrejme splachli do záchoda. Je to tretí rok a ani bú.
Pani z poisťovne mi na moju otázku, že ako môže byť plnenie, ak nie je známy vinník od policajtov povedala, že oni majú vlastné systémy na posúdenie zavinenia. Preto často škodu nevyplatia a riskujú súdny spor. V tomto prípade to zhodnotili 50:50. :300f:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
fzubaty
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa fzubaty »

Preto je dobré mať v aute kameru a bolo by to jednoznačné.
diesell
Príspevky: 138
Dátum registrácie: 03.10.2011 19:21
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa diesell »

misoV50 napísal: 19.12.2022 12:40 Nie je v tom ziadna nejednoznacnost. Podla zakona ide o to, kto prvy vyhodi smerovku. Ten, kto je predbiehany nemoze odbacat vlavo a ten, kto chce predbiehat, moze tak urobit iba vtedy, ak vozidlo pred nim nema vyhodeny blinker dolava. Velmi tazko by sa v tomto pripade ale dokazovalo, kto prvy zacal ten manever. Lebo napriklad zakon uz neriesi, ci ten dedo, ktoru vpredu chcel odbocit dolava mal vediet, ze ty chces predbehbut aj jeho, alebo iba prve dve auta
lenze ja som "vyhodil smerovku", teda ukazal znamenie o zmene smeru, preradil som sa do laveho protismerneho pruhu a zacal som predchadzat 3 auta.
pocas predchadzania som uz ziadnu smerovku zapnutu nemal. cely cas, co som bol v protismere.
ked sa ten "dedo" pozrie do zrkadla a vidi tam, ze predchadzam a nemam ziadnu smerovku, ani dolava, ani doprava, tak je jasne, ze sa nejdem zaradit za neho, ale pokracujem pred neho.

takze vsetko zavisi od smerovky?
z ktoreho paragrafu to tak jednoznacne vyplyva?
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa oco13 »

Ako ti pomôže, že nebudeš vinník, ak to pichneš pod vlečku traktora a zabiješ niekoho v aute, alebo sa ty zmrzačíš? Žiadne plnenie poisťovne ti nenahradí celý život na invalidnom vozíku.
Pokial to budú len plechy tak každá búračka je vždy o tom že škoduješ. Aj toho kto si auto potom opraví sám tak nehoda v niečom vždy obmedzí a poškodí. :o Žiaden paragraf nerieši stratený čas a nervy okolo búračky.
Keď tak rozmýšlam len nad svojim vlastným jazdením, je len asi 1% prípadov, keď sa pri odbočovaní, predbiehaní alebo akomkolvek manevri pozerám do speťákov. Ja som obyčajný šedý priemer za 35 rokov jazdenia jedna totalka a pár plechov dokrčených. Ale čo sledujem tak velmi vela ludí jazdí tak ako ja - že situaciu za sebou majú na salame. Ak rád predbiehaš treba to mať na pamätí.
V lete sa mi stalo že som zbadal ježka , tak som samozrejme spravil "losí manever" auťák čo ma chcel obiehať skončil skoro v jarku. Chlap potom vrieskal jak pominutý a ja som zase nechápal, prečo by som nemal tomu ježkovi darovať život. (auto za sebou som samozrejme nevidel).
Na ceste stále treba myslieť na to že : lidi jsou rúzní - povětšinou hovada. :bye:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
rudolfo63
Príspevky: 9954
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

...na vyhodenie smerovky nepotrebujes paragraf !!! Kaže to ludsky rozum,logika a pud sebazachovy !!!
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa seven549 »

diesell napísal: 19.12.2022 01:23

Keby sme sa zrazili, rozumiem tomu spravne, ze by bol na vine on ?

Vodič nesmie predchádzať:
1- ak nemá pred sebou rozhľad na takú vzdialenosť potrebnú na bezpečné predchádzanie

2- ak by sa nemohol bezpečne zaradiť pred vozidlo, ktoré chce predísť

3- ak by ohrozil alebo obmedzil vodiča v protismere alebo ohrozil iného účastníka cestnej premávky

4- ak vodič pred ním idúceho vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy vľavo a nemožno ho predísť vpravo

5- cez pripájací alebo odbočovací jazdný pruh (neplatí pre prípad uvedený v texte)

6- po krajnici (neplatí pre prípad uvedený v texte)

7- v križovatke a vo vzdialenosti, ktorá neumožní bezpečné dokončenie úkonu pred úrovňou križovatky; to neplatí pri predchádzaní motocykla bez postranného vozíka alebo nemotorového vozidla

8- na železničnom priecestí

9- ak by pri predchádzaní svojou výrazne nižšou rýchlosťou obmedzil za ním idúce vozidlo, ktoré začalo úkon predchádzania skôr

10- na priechode pre chodcov a cyklistov a bezprostredne pred nimi

vinnik by si bol ty lebo by si porusil viac bodov porusenia predpisov.1 + 3 + 4.a este si vezmi zeby spoza teba vyletel tiez taky predbiehac a tam mas bod aj 9


v obci netreba predbiehat pokial blizko cesty su rodinne domy a vidis niekde nejaku ulicu.to
som ani nikdy nerobil hoci lietam s autami casto nad limit.predbehnem ale ak domy su aspon 5 metrov od cesty aj chodnik je tiez prec od cesty a som prvy za pomalym autom.ale akonahle su predomnou auta a nevidim tak cakam.

musis tym pocitat ze dotycny bude odbocovat.a nieje povinnost sledovat situaciu v spatnom zrkadle.ono sa to ani neda ak niekto odbocuje sleduje premavku kedy moze odbocit a zrazu mu niekto odzadu z lavej strany vleti do cesty.

no a dalsie riziko je ze zdvora vyleti nejake decko na bicykli alebo vycuva nejake auto atd.ja si radsej vzdy pockam az skonci obec a potom to sklatim aj 10 aut naraz.
diesell
Príspevky: 138
Dátum registrácie: 03.10.2011 19:21
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa diesell »

seven549, tak nevim, no

1 - rozhlad som mal, videl som 3 auta a tie som predchadzal.
je tu niekto, kto nevidi pred seba na rovine 3 osobne auta iduce za sebou bez odstupov dopredu, ked je vo vedlajsom pruhu ?

3 - v protismere nikto nesiel, takze som nikoho nemohol ohrozit

4 - to znamenie nedaval, ale zacal ho davat, ked som ho uz ja predbiehal ... takze teraz co, on nahle vyhodil blinker, isiel skoro nulou, ja som bol pri nom a isiel som 50 a ja som mal dupnut na brzdu? na zaklade coho?
-> Vodič pri odbočovaní nesmie ohroziť vodiča idúceho za ním.
Kde za nim, za nim v rovnakom pruhu, alebo za nim aj vo vedlajsom, ked ho iny predbieha?

9 - ved to si napisal uplne naopak. keby do mna ho zacal predchadzat dalsi a narazi do mna, tak je na vine on.

ak oco pise, ze jemu sa to stalo a policajti to ani za 3 roky nevysetrili, zjavne to nebude take straightforward, ako poniektori tvrdia.
jaroslav123
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 16.02.2015 13:17
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa jaroslav123 »

Tam nie je čo riešiť keď ty už obiehas či jedno alebo tri vozidla a niekto ti náhle skríži cestu je to jeho vína a keby mi policajt tvrdil že to je moja vina tak volám 158 nech tam pošlú triezvych policajtov 🤣🤣🤣 a aj ten individuálny vodič čo by chcel vychádzať z dvora do prava v tomto prípade proti mne by mi musel dať prednosť lebo vychádza na hlavnu
Naposledy upravil/-a jaroslav123 v 19.12.2022 17:24, upravené celkom 2 krát.

Návrat na "Polícia Fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 61 neregistrovaných