Kludovy odber z autobaterie

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

borisenko007
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 10.03.2011 15:33
Zdieľať na Facebook

Kludovy odber z autobaterie

Príspevok od používateľa borisenko007 »

Hello. Chcem sa spytat, ako premieram digitalnym multimetrom autobateriu. Poprosil by som detailny postup, ze co ako odpojit a kam prilozit konektory multimetra.
Aka je maximalna hodnota A, ktora je v norme?
Dakujem za odpoved :3035:
Naposledy upravil/-a borisenko007 v 11.03.2011 07:26, upravené celkom 1 krát.
borisenko007
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 10.03.2011 15:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa borisenko007 »

diky za vysvetlenie :28b7:
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

_

Príspevok od používateľa cicmanec »

Ampérmeter sa zapája sériovo, voltmeter paralelne - fyzika pre 7. ročník ZŠ


Merák prepnúť na meranie jednosmerného prúdu, patričný rozsah, pokojový odber by nemal byť vyšší ako cca 15-20 mA.
VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

Ešte k tomu pripájaniu....ak máš problém že Ti dačo vybíja baterku tak môže byť že bude tam aj väčší odber, takže v praxi sa meria tak že sa začína najväčším meracím rozsahom a postupne ho znižujeme, kvôli tomu aby sme mali presnejšie meranie . A teda bežný ampérmeter máva najväčší rozsah 10A, niekedy aj 20A na ten zväčša extra svorku na pripojenie a daľší nižší rozsa už je len 200mA a ten máva svorku zväčša spoločnú s meraním napätia. Takže potom okrem prepnutia rozsahu treba aj prehodiť meraciu šnúru v meráku a okrem toho pozor ,neštartovať alebo nezapínať napr. svetlá alebo dačo čo má väčší prúdový odber aby si neodpálil merák .Bežná 5W žiarovka z parkovačiek alebo vo vnútornom osvetlení má odber cca 350mA , a 21W žiarovka v smerovke cca 1,8A takže len aby si vedel v akých medziach sa pohybujú prúdy . Inak bežne auto máva odber ak je všetko OK a povypínané cca 10-15mA Lebo dačo berie rádio prípadne nejaké hodinky v palubovke plus riadiace jednotky motora a pod. A ak je namontované dialkové centrálne alebo alarm tak to je daľších cca 10-15mA.
borisenko007
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 10.03.2011 15:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa borisenko007 »

tak som to premeral, nameralo mi 0,04 A, cize 40 mA. hodnoty vyssie ako uvadzate pre normu... mam tam okrem klasickej vybavy namontovane LPG a este aj nezavisle kurenie. tych 40 mA moze byt teda vela? mam bateriu od novembra, sice nejazdim casto, ale som ju musel uz 2 x nabijat, co mi je trochu divne... bateria bude OK, nabijala sa pekne vyse 24 hod., ked som ju nechal par dni vo vnutri po nabiti, tak napatie ani nekleslo... hmm?
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

_

Príspevok od používateľa cicmanec »

A čo dobíjanie?
borisenko007
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 10.03.2011 15:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa borisenko007 »

dobijanie OK, to som meral tiez...
Roberbo
Príspevky: 428
Dátum registrácie: 19.12.2007 16:13
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Roberbo »

a ten prud si meral za tych istych podmienok, cize uzamknute auto a zapnuty alarm?

k tomu napatiu - voltmeter ma uz len z principu, konstrukcne, co najvacsi impedancny odpor niekolko megaohmov..takze bez zataze a este aj bez dost zloziteho postupu, nezistis ci je bateria dobra..
Naposledy upravil/-a Roberbo v 11.03.2011 10:28, upravené celkom 2 krát.
zoleeka70
Príspevky: 689
Dátum registrácie: 05.02.2008 22:28
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa zoleeka70 »

borisenko007 napísal:tak som to premeral, nameralo mi 0,04 A, cize 40 mA. hodnoty vyssie ako uvadzate pre normu... mam tam okrem klasickej vybavy namontovane LPG a este aj nezavisle kurenie. tych 40 mA moze byt teda vela? mam bateriu od novembra, sice nejazdim casto, ale som ju musel uz 2 x nabijat, co mi je trochu divne... bateria bude OK, nabijala sa pekne vyse 24 hod., ked som ju nechal par dni vo vnutri po nabiti, tak napatie ani nekleslo... hmm?

Mám to isté aky Ty...40mA odber,Laguna 1.8 LPG,fabrický centrál,autorádio nič viac elektrické...z núdze som tam dal 44Ah. batériu, ktorá mi nevydrží ani 24 hod. napojená v aute, ak ju odpojím, drží...aj po 2-3 dňoch s ním naštartujem...batéria ja momentálne v predajni, kde ju odmerali, bola 100%ná,predajca ju nechce posielať na reklamáciu!!!!! Týždeň mám v aute požičanú 55Ah batériu, a drží mi...tak neviem, či tých 11Ah je až taký rozdiel, že jednu-ročnú baterku mi vyšťavý behom 24h, a druhú, staršiu baterku drží v pohode...auto mi po elekrickej stránke prezerali na dvoch miestach,komplet všetko odmerali, nič nemá žiaden extra odber...ja som z toho mimo,neviem či mám kupovať inú baterku,tú 44Ah. nechcem späť do auta.
VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

40mA za 24 hod je skoro 1Ah takže ak nejazdím tri týždne čo bude odčerpané z baterky skoro polovica jej papierovo udávanej kapacity, tak je dosť možné že aj 44Ah baterka bude mať problém naštartovať...lebo kapacita baterky je udávaná pri oveľa menšom vybíjacom prúde ako je ten čo potrebuje štartér na to aby naskočil motor. A čím je baterka staršia tým toho má v sebe menej a plus zvyšuje sa je vnútorný odpor a ten tiež obmedzuje schopnosť dodať veľké prúdy do štartéra.Takže preto ak sa kupuje nová baterka tak je lepšie kúpiť najväčšiu aká sa zamestí...samozrejme v rámci rozumu a investície, samozrejme že do 1,2 benzínu nebudem kupovať nejakú 74Ah ktorá stačí na natočenie 2litrového dízla. Ale vždy je lepšie dať aspoň o radu vyššiu kapacitu než čo tam dal výroca pretože ten potrebuje šetriť a nezaujíma ho ako bude auto štartovať za 2-3 roky . Takže kľudne je možné ža baterka ktorá má na sebe nálepku 44Ah má po 2-3 rokoch reálne kapacitu možno polovičnú. Mám takúto osobnú skúsenosť. jazdy pár krát do týždňa všetko OK ale ak auto stálo 2 týždne že sa nejazdilo tak už bol problém a po troch týždňoch len cez káble.
borisenko007
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 10.03.2011 15:33
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa borisenko007 »

hej, meral som so zamknutym centralom, alarm nemam. dobre pocitam? ked 0,04 A, tak za den 24 x 0,04, cize keby som nejazdil viac ako mesiac, tak mi ju uplne vybije?
zoleeka70
Príspevky: 689
Dátum registrácie: 05.02.2008 22:28
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa zoleeka70 »

[Ako sa dá v podmienkach predajne ND odmerat stav baterie?[/quote]
...

Má tam nejaký merač aku...ukázal napätie vo voltoch aj prúd v ampéroch...a keďže ukazoval stav aký má byť, nechce to posielať na reklamáciu...aj keď mu tvrdím, že mi to po dni státia naneštartuje auto...pred týždňom mi kamararát dal druhú baterku, tá mi odvtedy drží...avšak aj moja v jeho renaulte kango drží...záhada...asi to pošlem do aktovX...
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

_

Príspevok od používateľa cicmanec »

Keď v jednom aute drží a v druhom nie tak asi nebude chyba v baterke, či? :41c2:
zoleeka70
Príspevky: 689
Dátum registrácie: 05.02.2008 22:28
Zdieľať na Facebook

Re: _

Príspevok od používateľa zoleeka70 »

cicmanec napísal:Keď v jednom aute drží a v druhom nie tak asi nebude chyba v baterke, či? :41c2:

Jedna batéria drží, druhá nie...auto komplet premerané, dvakrát nezávisle jedno meranie od druhého...nič nezistili...menené rádiá, či nemajú odber...všetko OK pri oboch...????? :342a: :suicide: :angry:
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

_

Príspevok od používateľa cicmanec »

Keď je rádio zle zapojené tak ho darmo budeš meniť... Napísal si, že tvoja baterka v druhom aute drží takže problém je jednoznačne v tvojom aute...

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 54 neregistrovaných