K simulovanej nehode zastavilo na pomoc málo vodičov

Ako poskytnúť prvú pomoc,ako postupovať pri autonehode, pomoc v zahraničí, hasiace prístroje, hasiči, záchranári, sanitiaci, skutočné príbehy...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

<t>Súhlasíte s takýmto druhom kontroly?</t>

Ano
23
61%
Nie
15
39%
 
Celkom hlasov: 38

Sliedic
Sir
Príspevky: 7394
Dátum registrácie: 18.05.2004 11:29
Bydlisko: Slovak Banana Republic
Zdieľať na Facebook

K simulovanej nehode zastavilo na pomoc málo vodičov

Príspevok od používateľa Sliedic »

K simulovanej nehode so zranenou zastavilo na pomoc málo vodičov:

V priemere pri nehode zastavilo iba každé šieste auto. Vodiči, ktorí nezastavili, tvrdili, že si nehodu nevšimli.
PLAVNICA. Pred obcou Plavnica v okrese Stará Ľubovňa v stredu pútala pozornosť motoristov hrozivo vyzerajúca dopravná nehoda.

Polícia je z reakcií väčšiny vodičov, ktorí daným úsekom cesty v priebehu niekoľkých hodín prechádzali, sklamaná.

Iba máloktorý z vodičov sa rozhodol poskytnúť zranenej žene v havarovanom aute prvú pomoc.
Polícia zisťovala reakcie vodičov

Dopravná nehoda pred Plavnicou nebola skutočná. Simulovali ju. Išlo o preventívnu akciu policajtov zo Starej Ľubovne, ktorí si prostredníctvom havarovaného vraku a figurantky predstierajúcej ťažké zranenia chceli otestovať reakcie okoloidúcich vodičov.

"Naším zámerom bolo zistiť, ako sú naši vodiči schopní poskytovať prvú pomoc, ako sú všímaví a či si vedia plniť svoju zákonnú povinnosť poskytovania prvej pomoci. Pokiaľ môžeme pomoc poskytnúť bez toho, aby sa nám stala ujma, sme tak povinní urobiť. Trestný zákon jednoznačne hovorí o trestnom čine v prípade neposkytnutia pomoci," informoval riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu v Starej Ľubovni Pavol Pastirčák.

V priemere pri nehode zastavilo iba každé šieste auto.

"Musím však pochváliť napríklad vodiča, ktorý po zhliadnutí nehody okamžite zastavil a utekal poskytnúť pomoc. Napokon vysvitlo, že ide o príslušníka Hasičského a záchranného zboru. Treba tu oceniť, že sa aj mimo práce správal ako profesionál," konštatoval riaditeľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Starej Ľubovni Ján Devera.
Zastavovali tých, čo pri nehode nezastavili

Vodiči, ktorí v stredu haváriu pred Plavnicou obišli bez povšimnutia, policajti neskôr zastavovali a pýtali sa na dôvody ich konania.

"Najčastejšou výhovorkou motoristov bolo, že si nehodu nevšimli. Sankcie sme im za to nedávali, no na pripravenej figuríne Slovenského Červeného kríža museli predviesť, ako si vedia poradiť s poskytovaním prvej pomoci," poznamenal riaditeľ staroľubovnianskych policajtov.

Policajti plánujú podobné preventívne akcie organizovať v regióne aj v nasledujúcom období.

"Dúfame, že sa vďaka nim, podobne ako aj reportážam novinárov z takýchto akcií, stanú motoristi v budúcnosti všímavejší," uzavrel Devera.

Zdroj: http://auto.sme.sk/c/6980916/zranenej-v ... z2idQRgyQy
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Nevšímavým popriať aby si ich raz tiež nevšímali ? Až tam by som nezašiel,ale zato vodičské by som bral jedna radosť.Lebo každému raz môže visieť život na vlásku takéhoto chrapúnstva,lebo to nič iné nie je,ako obyčajný z ho..na upletený chrapúň
bandit97
Príspevky: 1199
Dátum registrácie: 24.01.2011 19:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bandit97 »

Tak zasa az taky postih je troska moc. Obcas sa stane, ze clovek prehliadne veci okolo seba. Jedna vec je umyselne nezastavenie a nieco ine je neumyselne. Hlavne v tomto "orechovom" obdobi je aut po jarkoch jak nas... .
stripe
Príspevky: 128
Dátum registrácie: 13.10.2010 07:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa stripe »

Zdravím všetkých! Aj ja som raz zastavil pri fingovanej nehode. Mladá baba behala okolo auta, že či mám lekárničku, tak som jej ju dal z auta. Ona rýchlo rozbalila asi 2 obväzy, nejaké rúško..., ja som zatiaľ zisťoval , ako sa má druhá osoba v aute, či dýcha..., ona zatiaľ začala utierať zranenú v aute od "krvi"...
Ja jej hovorím, aby jej neutierala krv na hlave, ale aby sme zistili životné funkcie a tak... Zranená sa začala smiať a poďakovali mi za to, že som zastavil, lebo vraj o 200 metrovˇďalej by ma boli pokutovali policajti za to, že som nezastavil... Keď som chcel, aby mi skompletovali lekárničku a nahradili použité obväzy novými, nepochodil som. Tak som zastavil aj pri policajtoch s tým, že chcem nové obväzy, alebo náhradu, nakoľko som bol zneužitý na ich hru a vznikla mi škoda!
Ani tam som nepochodil!
Aj napriek tomu vždy pri nehode zastavím a snažím sa pomôcť!
autolaik
Príspevky: 4906
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

Samozrejme ze aj ja zastavujem pri nehode,zial bol som uz aj svedkom velmi skaredej nehody pri ktorej dieta malo prelomenu nohu napol ale aj ja s rodinou som sa stal ucastnikom vaznej nehody ktory pomoc potreboval.No uz sa mi 3 krat stalo ze som zastal pri "nehode"-auto v jarku a hned sa na mna vyrojili pocerni ponukajuci asi aj maleho boha.
rudolfo63
Príspevky: 9945
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

no,k simulovanym nehodam len tolko,nebudem riesit SK,je to uplne zbytocne...v D sa casto robia tieto nehody,vsade su kamery,obdalec stoji Polizei,je jedna pokuta a to 300 eur a zapis do zaznamu...V pripade,ze nezastavis pri dalsej simulovanej nehode,automaticky ti odoberaju soferak a ides na zdr.kurz..,ale riskujes aj trestne stihanie!!! U simolovanej nehody !!! To iste plati aj vo Francii...
Naposledy upravil/-a rudolfo63 v 24.10.2013 15:19, upravené celkom 1 krát.
rudolfo63
Príspevky: 9945
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

..inac tento temat dajte do 112-ky...
elephant
Príspevky: 1747
Dátum registrácie: 25.02.2009 02:07
Bydlisko: ZH
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa elephant »

Tak ja zastavujem nie len pri fingovaných nehodách ale aj pri fingovaných poruchách.
Už ste videli rumunského cigáňa utekať a kričať no please? :d :D
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Páni , s týmto ale opatrne. Jedna vec je naozajstná nehoda a druhá vec sú naši počerní spoluobčania. U nás (neďaleko Podhájskej ) to skúšajú pravidelne a manželka dostala prísny zákaz postáť. Ja sice zastavujem , ale ja mám v ruke pajser a oblubujem fyzcký kontakt , takže to je niečo iné.

Nie je to tak dávno čo sa práve pri Podhájskej skončila tragicky naháňačka dvoch romskych aut. Verte mi že aj keď to bola vážna a tragická nehoda , našťastie nikto cudzí pri nich nezastavil . Aj zasahujúci hasiči mali problém a boli napádaní príbuznými a inými súkmeňovcami zosnulých . Museli ich chrániť tri hliadky polície a myslím že sa tam aj strielalo na výstrahu.
Z toho vyplýva , že aj nehody sú rôzneho charakteru a prvú pomoc treba dobre zvážiť. :3c90: :3c90: :3c90: :3c90:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
YxoYpsilono
Príspevky: 3391
Dátum registrácie: 14.08.2008 16:55
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa YxoYpsilono »

Ja zvycajne sledujem tachometer a znacky, aby som neporusil dolezite dopravne predpisy - napr. 50kmh mimo zastavanej obce o polnoci.

Samozrejme, dolezite je tiez mat plne vybavenu lekarnicku - pokial by som ju pouzil, nemozem pokracovat v ceste, nakolko mam vozidlo nesposobile k jazde.

Je dolezite skutocne dosledne dodrziavat vsetky zakony a nariadenia.

Ze pritom obcas clovek prehliadne nejake auto v priekope nie je predsa zlocin.

Podla zakona nie som povinny sledovat priekopy - preto to nerobim.


:300f: :300f: :300f:
aristoteles
Príspevky: 779
Dátum registrácie: 30.09.2009 11:45
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa aristoteles »

YxoYpsilono.... Nechapem, ale to ja si moj problem, ze som normalny...
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Asi je dostatočne strašné ak sa má vynucovať zákonom niečo,čo by malo byť samozrejmé aj bez zákona.Ani to netreba rozvádzať.
LOCHNESS
moderátor fóra
Príspevky: 3816
Dátum registrácie: 01.12.2007 20:52
Bydlisko: ZA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa LOCHNESS »

Ja zas mám inú dilemu . .zastaviť zastavím , aj lekárničku dám to nie je problém , ale čo dalej . . .
nemyslíte že môžete viac poškodiť ako zachrániť ? :-\
VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

No vidíš...ja som ho zas pochopil úplne presne...
Sliedic
Sir
Príspevky: 7394
Dátum registrácie: 18.05.2004 11:29
Bydlisko: Slovak Banana Republic
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Sliedic »

Lochness - dobrá otázka. Napr. v USA môže poskytnúť prvú pomoc len kvalifikovaný pracovník, pretože ak nedajbože zle pohneš so zraneným, ktorý má poškodenú miechu, ešte on Teba bude žalovať za to, že do konca života musí byť pripútaný na lôžku - a to, že si mu zachránil život, lebo inak by uhorel zaživa, je irelevantné. Bohužiaľ.

Takže tam drvivá väčšina zastane, zavolá záchranku, ale moc sa nebudú púšťať do záchrany zraneného, lebo niečo by pokakali a celý život budú platiť odškodné. Samozrejme všade existujú výnimky. Treba však dodať, že sanitka obvykle príde veľmi rýchlo.

Návrat na "Prvá pomoc => Volajte 112"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 0 neregistrovaných