Hyundai I30 fastback 2018 - niekedy neštartuje na prvý krát

Sekcia slúžiaca na odbornú analýzu problémov

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

martinterence
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 27.12.2021 22:07
Zdieľať na Facebook

Hyundai I30 fastback 2018 - niekedy neštartuje na prvý krát

Príspevok od používateľa martinterence »

Dobrý deň,

Prosím o radu - mám 3 ročný Hyundai i30 1.4 turbo benzín 140hp, nájazd cca 90tkm.

Niekedy sa stane že nenaštartuje na prvý ale až na druhý krát - ale na druhý krát VŽDY spoľahlivo.

Prvy nápad bol že je to palivom , ale tankujem vždy len na značkových pumpách a striedam to medzi asi 4 pumpami.

Potom som myslel že to môže závisieť aj od vonkajšej teploty ale deje sa to aj v lete aj v zime. Je to veľmi náhodne - niekedy mesiac nič, niekedy aj 3 krát za týždeň. Sviečky sú nové.

Bol som v autorizovanom servise - auto som im nechal 3 dni - skúšali štartovať samozrejme sa im to neprejavilo - prečistili znova kopu súčiastok , diagnostika nič, tlaky vo valcoch ako nové (nevyznám sa, tak mi povedali) , baterka v poriadku.

Fakt netuším čo by to mohlo byt a očividne ani servis - stretol sa s tým niekto ? Pridám aj video raz sa mi to podarilo natočiť keď som točil každé štartovanie za týždeň.
martinterence
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 27.12.2021 22:07
Zdieľať na Facebook

Re: Hyundai I30 fastback 2018 niekedy neštartuje na prvý krát

Príspevok od používateľa martinterence »



Je tam aj zvuk štartovania ale musí to byt riadne nahlas a následne šťuknutie kľúčikom je veľmi hlasne tak si dajte pozor ak tak
jergusko
Príspevky: 2272
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Bydlisko: Bratislava
Zdieľať na Facebook

Re: Hyundai I30 fastback 2018 - niekedy neštartuje na prvý krát

Príspevok od používateľa jergusko »

To sú typické značkové servisy a tie kórejské sú najhoršie zo všetkých. Načo vlastne existujú, keď nevedia ani len nájsť závadu na trojročnom aute, tobôž aby ju odstránili??

Značkové servisy sa od tých "garážových", ako ich kravaťáci opovržlivo volajú, líšia len tým, že majú pekné sekretárky.
A cenami.
PS: Neverím, že neúspešné štartovanie nie je zapísané medzi závadami.
autokomplet
Príspevky: 1669
Dátum registrácie: 16.08.2006 14:44
Zdieľať na Facebook

Re: Hyundai I30 fastback 2018 - niekedy neštartuje na prvý krát

Príspevok od používateľa autokomplet »

1. zmen servis
Ak chces experimentovat tak
2. pozicaj si baterku (nou to asi nebude) a vylucis najjednoduchsiu zavadu ktoru zvladnes asi sam
3. ja tipujem = len tipujem vadny starter kedze koroziu a zly kontakt nepredpokladam a ani ine vady. Velmi casto sa proste jedna o to, ze starter pomalsie toci motorom a ten startuje bud dlho alebo na druhy pokus. Aj dnes sme toto riesili
4. nemas nahodou auto v zaruke ???
Žijeme v dobe plnej egoistov, sociopatov, ľudí s vymytým mozgom a žiaľ aj srdcom.
Ľudia pod tlakom medii, technologii, rýchleho spôsobu žitia stratili skutočné hodnoty.
Ešte že máme riešenie - môžeme si zabezpečiť psa...
martinterence
Príspevky: 5
Dátum registrácie: 27.12.2021 22:07
Zdieľať na Facebook

Re: Hyundai I30 fastback 2018 - niekedy neštartuje na prvý krát

Príspevok od používateľa martinterence »

Ten štartér je dobrý tip, skúsim navrhnúť nech to vymenia, snáď v rámci záruky to nejak vyhadam a dám vedieť, vdaka.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Hyundai I30 fastback 2018 - niekedy neštartuje na prvý krát

Príspevok od používateľa mhlavaty »

To nie je dobrý tip,je to skôr vtip.Štartér sa dá bez toho aby sa ho ktokoľvek dotkol otestovať detailne oscilom.Prikladám príklad.V červenom pásme je napájanie štartéra od prvého aktivovania.Prvý najvyžší vrchol prúdu je prvý záber kým štarter začína dostávať motor do prvého pohybu,to vyvolá prepad napätie,to je kritický bod.Keď prúd hravo vybehne u diesla na 800 A vie poklesnúť napätie kludne na 7 V a to už spôsobuje problémy RJ.Akonáhle štarter prekoná prvý najväčší odpor klesá aj odber a prepady napätia sú menšie.Jednotlivé hrby krivky zodpovedajú jednotlivým vinutiam tak ako sa pod uhlíkmi otáča komutátor.Aj malý nedokonalý dotyk uhlíka alebo chyba vinutia zmení prúd a napätie.Pásmo vyznačuje rozsah v ktorom musí odber byť.Počas skúšky sú odpojené vstrekovače aby motor nemohol naštartovať a test mohol trvať cca 10 sec počas ktorých nesmie dôjsť k poklesu otáčok ani poklesu napätia.Súčasne je merané aj kostrenie (prechodový odpor).Pokiaľ je nekvalitné,na kostre sa objaví až 2 V napätie.Čím je kvalitnejšie,tým je to menej.Tiež sa meria spojenie aku a kostry.
Kedže tu sú využité iba štyri vstupy oscila z ôsmych je možné pridať aj čidlo kluky a vačky a je možné takto vyhodnotiť záznam ako kontrolu na kompresiu.Pokiaľ niektorý z valcov kladie menší odpor (nižšia kompresia) je tam menší odber a napätie vybehne vyžšie.Vďaka záznamu čidiel identifikuje ktorý valec to je.pokiaľ sa do sania zavedie podtlaková sonda máme aj chovanie napĺňania motora.Alebo palivovej sústavy. Pekne a bez rozoberania motora. Na dobre prístupnom motore typu 1,9 Tdi je takéto meranie hotové cca do 10 minut od otvorenia kapoty.Pokiaľ by obsluha bola v pochybách vo vyhodnotení,tak záznam ktorý sa urobil pošle kolegovi a ten s ním môže robiť to isté čo prvá obsluha,vrátane obrovskej možnosti zoomovania akéhokoľvek detailu a jeho merania v každom parametre.Je už iba čerešnička,že oscilu je jedno či otvorí kapotu Trabant alebo Ferrari,či je v benzíne nafte a čomkolvek.
Gazdovi to asi veľmi nepomôže,chcel som iba poukázať na to,kde sa slovenská diagnostika a opravárenstvo nachádza.A nemá najmenšiu snahu stav zmeniť.Najlepší z najlepších diagnostikov si záznamy pri ktorých riešia ozaj zapeklité problémy (tento je totál primitívny) môžu vzájomne poslať a požiadať kolegu o názor.Ten zo záznamom pracuje rovnako akoby pred ním auto stálo.Tak si sami urobte názor čo za stredovek tu je.Najlepšie rozumy spolupracujú,hlupák pomoc nikoho nepotrebuje.
Obrázok
3dfxman
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 23.01.2017 09:57
Zdieľať na Facebook

Re: Hyundai I30 fastback 2018 - niekedy neštartuje na prvý krát

Príspevok od používateľa 3dfxman »

3 ročné auta a také detské chybičky... pche.. Osobne by som nevylúčil koróziu na konektoroch, vlhkosť v konektoroch, prerušený kábel alebo konektor poškodený, a tak by som to videl na snímač teploty vody / nasávaného vzduchu, váha vzduchu, v niektorých prípadoch aj Lambda sonda... Čiže treba ti poriadného servisáka, čo ma dobrý diagnostický aparát, plus musí tomu rozumieť, ináč ti to nikto nespojazdní...
achada
Príspevky: 1055
Dátum registrácie: 30.03.2016 12:09
Zdieľať na Facebook

Re: Hyundai I30 fastback 2018 - niekedy neštartuje na prvý krát

Príspevok od používateľa achada »

3dfxman napísal: 28.12.2021 23:36v niektorých prípadoch aj Lambda sonda...
V ktorych konkretne pripadoch sa berie do uvahy lambda pri starte?
3dfxman
Príspevky: 33
Dátum registrácie: 23.01.2017 09:57
Zdieľať na Facebook

Re: Hyundai I30 fastback 2018 - niekedy neštartuje na prvý krát

Príspevok od používateľa 3dfxman »

Akože viem, na čo narážaš... Lamba pri studenom štarte v podstate nehraje rolu, kým sa nenahreje (skôr to bolo myslené, akože keď RJ kontroluje periférie a vyhodí chybu, prípadne falošnú chybu, ktorá súvisí s niečim iným, napr. voľný rozvodový remeň - zlé časovanie). Treba brať ohľad na to, že dnešné autá sú chodiace počítače na kolesách, čiže musí byť aj adekvátny servis a pochopenie problému. Meničov súčiastok máš na každom rohu...
smarik
Príspevky: 418
Dátum registrácie: 01.01.1970 01:00
Zdieľať na Facebook

Re: Hyundai I30 fastback 2018 - niekedy neštartuje na prvý krát

Príspevok od používateľa smarik »

Ja mam pocit, ze na novych autach je pri podobnej zavade vzdy na vine kabel. Asi ich nakupuju od opiteho cinana.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Hyundai I30 fastback 2018 - niekedy neštartuje na prvý krát

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Ak sú použité snímače typu Hall čo je skoro isté,tak Hall vie robiť čarovné výpadky a sú OBD diagnostikov odhaliteľné iba náhodne ale väčšinou vôbec.Čarovanie všetkých druhov sú len tančeky šamanov,či niečo ide alebo nejde čo jediná potrebná informácia stačí použiť oscilo a je to jasné.Jedným jediným "ukradnutím" signálu je jasné napájanie,vzdialenostná správnosť (je klúčová) aj signálová správnosť.
Pokiaľ niekto rieši problém štartu a ten sa deje sporadicky a náhodne,je veľmi problematické chybu odchytiť.Nik neopraví televízor ktorý má krásny obraz.Treba poruche trochu pomôcť,ale k tomu treba zase vidieť signál,plus ho ešte nahrávať.Vtedy sa rozhýbava elektroinštalácia,hýbe spojmi a konektormi a pokiaľ čo iba na zlomok sekundy motor zaváha,miesto sa značkuje a vyhladá v zázname.Kedže ja narýchlo nemám poruke ukážku,pomôžem si záznamom ktorý v týchto dňoch dával na FCD kolega z SVK,je tam vidieť vada signálu Hall senzora kľuky (modrý záznam druhý zhora) Proti týmto veciam je OBD bezmocné
Obrázok
uwa0907069996
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 02.12.2021 19:53
Zdieľať na Facebook

Re: Hyundai I30 fastback 2018 - niekedy neštartuje na prvý krát

Príspevok od používateľa uwa0907069996 »

Pan mhlavaty je clovek na vysokej vedeckej urovni ktory je vo svojom svete a nevidi svet skutocny
Jeho vedeckym postupom a mysleniu bezny automechanik ktory ledva ukoncil ZŠ s urcitostou nerozumie. Kedze poznam jeden aj druhy svet, snazim sa mysliet vo svete v ktorom som.
Skratka zohladnujem viac premennych (ako by p. Hlavaty povedal) a vysledkom je to, ze by som sa po prehodeni baterky zameral na starter a jeho napajanie. Jedna z premennych mi hovori ze Hyundai nie je VW kde sa seru vsetky snimace ktore tam su a teda isiel by som na to "starou zakladnou skolou" a az ked sa nikam nepohnem, az potom pokracujem zlozitejsou vedeckejsou cestou.
Normalne chcem vidiet tie ksychty mechanikov ked im poviem postup s osciloskopom :-)
Tie ksychty vacsinou pracuju v servise par mesiacov a nemaju šajnu o problemoch danej znacky a co je najsmutnejsie vela prijimacich technikov je na tom podobne.
V Nemecku ked som kupoval 10 rocne auta tak podla rukopisu som videl ze "veduci" je tam cely cas ten isty a nestriedaju sa tam ako ponozky predpokladam ani mechanici...
uwa0907069996
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 02.12.2021 19:53
Zdieľať na Facebook

Re: Hyundai I30 fastback 2018 - niekedy neštartuje na prvý krát

Príspevok od používateľa uwa0907069996 »

Ako dlho startuje tvoje auto ? Myslim kolko sekund toci starter ? Hyundai 2018 nepoznam, vychadzam z uvahy ze startuje "automaticky" po urcitu dobu a potom ho prerusi.
Bolo by dobre keby si po odstraneni zavady prispel do tvojej temy co bolo pricinou a kto tu pricinu nasiel (ci autorizak alebo si sa nastval a navstivil niekoho ineho ak ti odmietnu pomoct v autorizaku). Je predpoklad (ak to auto nebolo utopene ci vazne burane) ze sa zavada proste bude opakovat a celkom aj mna zaujimaju detektivky :-)
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Hyundai I30 fastback 2018 - niekedy neštartuje na prvý krát

Príspevok od používateľa mhlavaty »

uwa0907069996...nuž ale ja nie som vedec len automechanik z učńovkov maturov a výškou.Ale...stále obyčajný mechoš.Akurát možno v tom iný že 50 rokov neustále to puzzle skladám a tak každá nová informácia zapadá do množstva iných kde jedno políčko pre úplný obraz chýbalo.Ak nič nevieš,darmo prichádza informácia,nevyskladá obraz,dom bez základov nejde postaviť.To dnes mladý nerobia,chcú všetko v minute,učiť sa je pod ich úroveň.Logicky stále sa nájde pár šialencov s ktorými je česť sa poznať..A tak sme tam kde sme.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Hyundai I30 fastback 2018 - niekedy neštartuje na prvý krát

Príspevok od používateľa oco13 »

dom bez základov nejde postaviť
Ale ide bolo to aj v telke, relácia "černé ovce" na ČT.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť

Návrat na "Diagnostika"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: db69, fzubaty a 59 neregistrovaných