Hydrogen  alebo Elektro

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: niner, mhlavaty, Atlas, LOCHNESS, foter

jojko1001
Dátum registrácie: 27.01.2008 16:05
Zdieľať na Facebook

Hydrogen  alebo Elektro

Príspevok od používateľa jojko1001 »

nie som zástancom ani jedného a už vôbec nie vodíka,dnes má skoro každá rodina min.dve autá,takže  jedno by mohlo byť elektrické,stačí aj dojazd 150-200km,ved v meste s rekuperáciou dokáže nabrať daľších 20%energie,ak dochádza človek 5OKM do práce,tak to otočí takmer ,,zadara,, tieto prímestské vozidlá v cenách 18-23tis.e dacia,smart eq,vw eup.s 20kW batériu dnes doma nabijete ,pri cene 0,14e/kW za 2,8 + nejaká strata,nech 3e na cca 200km.Vodík je energeticky veľmi bohaté palivo (33 kWh/kg) a ide tak v súčasnosti o priameho konkurenta elektromobilom. Jedným z najväčších problémov vodíka je jeho veľká stratovosť, 96 % všetkého vyrobeného vodíka v súčasnosti pochádza z fosílnych palív. Iba 4 % sa vyrábajú pomocou elektrolýzy vody.Na výrobu 1 kg vodíka a 8 kg kyslíka je potreba 9L demineralizovanej vody tzn. vody zbavenej všetkých prítomných minerálov (ešte čistejšia ako destilovaná voda)a cca 50 kWh elektrickej energie. Z 1 kg vodíka je palivový článok schopný vyrobiť cca 16 kWh elektriny čiže čistá strata.Na 50kW malé elektro auto pri priemernej spotreba cca 10kW,prejde 500km,teoreticky,samozrejme žiadna diaľnica ani nejaké prudké zrýchlenie,len normálna jazda.Problémom sú aj základné chemické vlastnosti vodíka ako látky. Je extrémne prchavý, čo znamená, že unikne aj cez tie najmenšie netesnosti, preniká aj cez niektoré kovy či gumu.Kvôli tejto skutočnosti je tankovanie vodíka do áut omnoho komplikovanejšie, než sa môže zdať na prvý pohľad. Kritickým prvkom, aby to celé mohlo fungovať, podchladzovanie vodíka v skladovacom tanku na teploty -34-40 stupňov Celzia. Vodíkové riešenie navyše vyžaduje elektrolyzér, ktorý je finančne náročnou záležitosťou,k tomu palivový článok a nádrž s demineralizovanou vodou. Rovnako ako v prípade batérie do elektromobilov, aj tu dochádza k degradácii, jeho životnosť sa udáva na 250 000km.
slovenská cena vodíka, 15,4e/1KG čiže osobné auto na sto km má náklady cca 15-16e. cena vodíkových áut v Európe začínajú na 60 000e Hyundai Nexo  a  Toyota Mirai.
V Německu jsou preferovány autobusy na elektrický pohon před vodíkovými (oenergetice.cz)
oco13
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Zdieľať na Facebook

Re: Hydrogen  alebo Elektro

Príspevok od používateľa oco13 »

malé elektro auto pri priemernej spotreba cca 10kW,prejde 500km,
Ani teoreticky - malé elektrozačína teoreticky na 15 a realne je na 19 - 20 kwh :300f:
Moje príspevky sa netýkajú aut ,ale zadávatelov.
Jedným z najdôležitejších rozdielov medzi ľuďmi a zvieratami je to, že zvieratá nedovolia, aby sa najväčší idiot stal vodcom svorky.
autolaik
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

Hboko sa mylis... je to len o medzikuse za volantom. Mozem ist aj pod 10 a aj nad 20 :)

Napis Martinovi nech zverejni fotky co mu sem tam posielam, tam uvidis realitu a nie vyguglene testy. A nie na 10 km ale od nabitia po nabitie... ked pridem domov zo spitala kludne mi daj email,poposielam ti zopar fotiek
oco13
Zdieľať na Facebook

Keď si pozrieš Sprimonitor.de - akékolvek vozidlo tak vždy sú experti za 3 ale aj experti za 15. Kludne vrím že jednotlivec dokáže jazdiť aj pod 10, sám som toho príkladom, že celá posádka mi nadáva. Ale priemer xy bzučiakov za celú sezonu (leto/zima) pod 15 určite nebude. Ak bude tak je to + pre vás. :300f:
Nemôžem ísť kupovať auto, a byť skalopevne presvedčený že ja budem jazdiť celý život liter/3kwh, pod tabulkoú spotrebu. Teda presvedčený možem byť - poznáme dnešný svet a ludí. :40bd:
Jedným z najdôležitejších rozdielov medzi ľuďmi a zvieratami je to, že zvieratá nedovolia, aby sa najväčší idiot stal vodcom svorky.
autolaik
Zdieľať na Facebook

Oco ja sa kaslem na tabulky,riesim svoju kuchynu,svoju ekonomiu.,vlastne skusenosti. Ak by mi ten moj povoz nevychadzal v cislach tak uz je prec z domu.
oco13
Zdieľať na Facebook

Aha , lebo ja som nadobudol dojem, že téma je o globalnom riešení pre masy a nahradení spalovákov. :3906:
autolaik
Zdieľať na Facebook

Mudrovanim na fore pre masy nic neurobis,mozno trosku detinskej pozornosti ale to je asi tak vsetko.... sam pre seba akurat tu stiepku,na panske muklovat do fabriky a ani nezbadas bude z teba adept odpocinok na cintorine. Tak ako jaa dalsich statisice ludi...

Ak zadavatel uvazuje o vodikovom aute tak asi nebude mat hlboko do vacku... a ak je to len dalsia tema o klikani a navstevnosti tak som jeden z debilov co sa dal nachytat.
oco13
Zdieľať na Facebook

Ak zadávatel uvažuje o vodíkovom aute , tak je hlupák alebo vizionar. Pretože vodíkové technologie nemajú ani promile infraštruktúry. Ešte aj vodíkový vlak, čo s velkou slávou ukazovali po slovensku medz štaciami tlačila dieslová lokomotíva a nakoniec na velkú hanbu sa im ho ani NEPODARILO natankovať.
Táto téma je jednoznačne kvoli klikaniu.
Ako som inde napísal -
Inštitucionalizovali sprostotu pre jediný účel – získať peniaze...
autolaik
Zdieľať na Facebook

Ja s elektroautom sa hlasim za hlupaka... vizionar nie som.
oco13
Zdieľať na Facebook

Ty máš solár na streche a aspoň sem tam nejaké nabíjačky - povedzme že si priekopník, alebo testovací jazdec. Lenže zadávatel uvažuje o vodíkovom aute a prvá čerpačka je niekde v nemecku, v celej europe je ich možno 10. Takže.....
seven549
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa seven549 »

jojko1001-----kup si normalne druhe auto benzinak do mesta a hotovo.

elektro auta cochvilu dostanu poplatky elektrina pojde hore,extra elektrina pre nabijacie stanice pojde hore a bude sa platit dan za odjazdene km.cize nikto nebude v pluse ani ti co budu nabijat doma.krajiny si budu dohanat straty za znizeny predaj benzinu a nafty.

no a cena tych elektroaut je vysoka.do 2035 je este 13 rokov kym prestanu vyrabat spalovaky jajaj casu a casu si uzivat klasicky motor.dovtedy ti aj ten hydroautiak zhrdzaveje.

a nemci uz cosi zacinaju suskat ze asi to posunu na rok 2040.ak vobec unia dovtedy bude existovat.lebo nikde vo svete sa nad takymi vecami ako povinne elektroauta ani neuvazuje.a aj to je tam zase vynimka ze budu sa moct nadalej predavat spalovaky.

nech si nikto nemysli ze chudobina bude jazdit bicyklami a bohaci na autach za 60 000 euro.chudobiny je viacej ako bohatych.
lubos zimovcak
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Autolaik, ak sa môžem opýtať, aké máš elektrické auto?
Dík
oco13
Zdieľať na Facebook

seven549 napísal: 31.07.2022 17:21 nech si nikto nemysli ze chudobina bude jazdit bicyklami a bohaci na autach za 60 000 euro.chudobiny je viacej ako bohatych.
A teraz je to ako? Chudoba jazdí kvíliacimi Daciami za 9,900 a boháči na Lamborginy Urus za 200 000 ojro. Rok 2020 malo Lambo najúspešnejší vo svojej historii predali viac ako 4500 Urusov.
Luboš : Autolaik má Peugeota 208E alebo 2008E , neviem ako sa to presne nazýva ale je to levíča.
Písal o ňom v vlákne NagyVodražku a nabíja ho zo slniečka čo chytá na strechu. :4012:
lubos zimovcak
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Uff.
Veľmi drahé, malé.
To už radšej spaľovak za 10-15.000 a asi to výjde aj lacnejšie v celkových nákladoch.
Teda, nie asi. Isto. Ale každý má iné priority. A každému vyhovuje niečo iné. :4012:
Naposledy upravil/-a lubos zimovcak v 31.07.2022 18:44, upravené celkom 1 krát.
oco13
Zdieľať na Facebook

Turbo to vysvetloval v elektromobilovom vlákne - ak by vedel čo bude pred 10 rokmi a kúpil by akcie Tesly tak je dnes ťažko za vodou. Možno Autolaik vie niečo čo my ešte nie.
On aj s Nagym stavil na pohyb rýchlo vpred a napríklad ja som stavil na brzdu a budem sa snažiť aut a potreby cestovania zbaviť. Kto si tipol lepšie to uvidíme časom (alebo aj neuvidíme)
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: kusko46 a 59 neregistrovaných