Grilujeme a tak

odkazy, linky, videá na tému auto-moto

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Grilujeme a tak

Príspevok od používateľa Acon »

Som celkom vášnivý "grilovač" čohokoľvek, čo sa dá jesť. Aj keď dávam prednosť mäsu a syru, pre nežnejšie pohlavie spravím aj ovocie a zeleninku. Už dlhodobo mám v pláne postaviť murovano-drevený altánko-prístrešok na spôsob akejsi letnej kuchyne s veľkým ohniskom v kombinácii pre gril, platňu a otvorený oheň. No kríza zasiahla a peniažky akosi nestíhajú. A tak deriem už 8 rok plecháč z Metra. Tento týždeň som si požičal gril zn. WEBER ktorý som považoval a považujem za ku.rev.sky predražený, ale! Musím uznať, že grilovačka na ňom je úplne iné kafe. Tak hlboký gril má naozaj niečo do seba. Úplne bez problémov sa v ňom dajú grilovať veľké kusy mäsa. Včera bol krásny slnečný, teplý jesenný deň, tak obed sa robil na grile. 600g panenka v celosti za 45min úplne do šťavnata. Marináda bola na sladko, čo zvykne prihárať, tu som mäsko priebežne natieral a vrstvil marinádu, pekne sa to ugrilovalo bez zhorenín a nádherne do šťavnata. Regulácia teploty je skvelá. Nebol by som povedal, že je v tom taký rozdiel.
Takže:
1. snímka marinovanie cca 6h (lepšie by bolo cez noc, ale neskoro som sa spamätal)
2. snímka, panenka je po 45min hotová bez jedinej zhoreniny, vo vnútri ohromne šťavnatá.
3. pre porovnanie môj starý 8r. gril čo si už čo to pamätá.
[img]http://imgupload.sk/images/s/n/sny16wro5ar7jd3vc9g7.jpg[/img]

[img]http://imgupload.sk/images/a/9/a9acna1bmxz1kxfkfw9y.jpg[/img]

[img]http://imgupload.sk/images/a/q/aqcr5746ayqbkaas1r24.jpg[/img]

Takže grilovači, sem s fotkami na slintanie. Okrem toho by som ocenil inšpiračné foto grilov, terás, altánkov a vôbec prostredia v ktorom grilujete.
[img]http://imgupload.sk/images/k/q/kq1j9jmpksyhxol9i0ke.jpg[/img]

[img]http://imgupload.sk/images/7/l/7lh3oy6tvbm6zejjjdk9.jpg[/img]

[img]http://imgupload.sk/images/o/o/ooh4fyx5t8nq2rrdx9sf.jpg[/img]
Naposledy upravil/-a Acon v 07.10.2012 20:36, upravené celkom 1 krát.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

_

Príspevok od používateľa cicmanec »

Dyk, karty aj na starom dizajne!

Počuj, mi robíš chute, si musím ísť aspoň dáky chleba s cibuľou natrieť! :d :D
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

To bol ciel. Vymetači bielej techniky sa vybudia k aktivite. Tie karty sú akože čo? Ja frčím stále na old takže vymoženosti new ani nepoznám.
Atlas
moderátor fóra
Príspevky: 4686
Dátum registrácie: 21.05.2012 13:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Atlas »

Takisto som dostal chuť na jedlo ako som to dočítal.. O foto ani nehovorím... :3035:
defe
Príspevky: 173
Dátum registrácie: 07.09.2009 15:10
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa defe »

ten weber pouziva aj zdenek polhreich v sef na grilu.ja mam obycajny plechovy gril z tesca a staci zatial. bratranec ma spraveny gril zo samotovej tehly a ked tam zakury drevom ledva tam ruku vopcham co je to take horuce, maso je za chvilu spravene :)ak chces mozem dat foto toho murovaneho grilu pre inspiraciu
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

_

Príspevok od používateľa cicmanec »

2Acon: To keď náhodou naser... (bacha, vulgarizmus, za to je tiež karta!) naštveš moderátora nejakým svojim príspevkom tak ti dá žltú kartu, za 3 karty je BAN. A pozor, karty môžu prísť vo veľmi krátkom časovom rozpätí a až doteraz aj bez toho, aby si o tom vedel!
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

Aha, tak to sa čudujem, že zatial žiadnu nemám.
defe napísal:ten weber pouziva aj zdenek polhreich v sef na grilu.ja mam obycajny plechovy gril z tesca a staci zatial. bratranec ma spraveny gril zo samotovej tehly a ked tam zakury drevom ledva tam ruku vopcham co je to take horuce, maso je za chvilu spravene :)ak chces mozem dat foto toho murovaneho grilu pre inspiraciu
Obyč. plechový mám aj ja (viď foto) ale s tým Webrom je to úplne iná liga. Murovaný z tehly je OK na "šnicle" a tak do hrúbky 1-2cm. No ak potrebuješ grilovať poriadny kus mäsa tak vtedy sa pozná dobrý gril. Napr, panenku (či plnenú, alebo čistú) treba grilovať cca 45min. Ani viac ani menej. Ak to bude rýchlo, na povrchu to spáliš a vnútri to bude surové ak dlho, tak to bude suché ako podošva. Ale to je nič, to je kúsok mäsa o hrúbke tak 5cm. No taká sviečková to je min. kilo mäsa vysokého 10cm a to na otvorenom grile akurát spáliš a vnútri to bude surové. No na dobrom grile to budeš robiť hodinu a bude to delikatesa. O grilovaných rebierkach ani nehovorím. Tie sa musia robiť niekoľko hodín a napr na tom mojom plecháči je to utópia. No na niečom ako je Weber to pôjde bez problémov.
lukas.bubo
Padrino
Príspevky: 5326
Dátum registrácie: 29.07.2011 11:34
Bydlisko: Wild Wild West
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lukas.bubo »

Acon, velmi prijemna tema :2f93:

spytam sa tu - mate nejaky fajnovy osvedceny recept na grilovane resp. pecene bravcove rebierka? V piatok si chceme zamaskrtit, vyuzijeme trubu a nie gril, lebo pocasie a panelakovy byt :-) dajte tipy na marinadu a nejake know-how :-)

(ak sa osvedci, na najblizsi zraz pripravim ;-))
ujojanco11
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 19.02.2010 17:03
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ujojanco11 »

(ak sa osvedci, na najblizsi zraz pripravim


...myslíš,že ešte dakedy bude zraz?
VW Sharan 2.0 benzín+LPG ´01
lukas.bubo
Padrino
Príspevky: 5326
Dátum registrácie: 29.07.2011 11:34
Bydlisko: Wild Wild West
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lukas.bubo »

Myslis, ze nebude? Dufam ze sa mylis ;-)
defe
Príspevky: 173
Dátum registrácie: 07.09.2009 15:10
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa defe »

ja som robil cca 5cm rostenku v marinade z cierneho korenia kupenu v makre a bola vynikajuca robil som aj rebierka na tom grile a tiez boli dobre stavnate neviem ci to nebolo tym ze pouzivam brikety a tie nevyzaruju take teplo ako drevo
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

lukas.bubo napísal:... recept na grilovane resp. pecene bravcove rebierka? ...
Mäso ako mäso. Všeobecne platí, že ak zmiešaš doré ingrediencie, nemôže z toho vzísť nič iné ako dobrota ;-) Mäso musíš dobre pripraviť v tomto prípade odblaniť aby si umožnil prístup koreninám. Očisti cesnak a nakrájaj na tenké prúžky. Cesnakom prešpikuj mäso. Používaj celé korenie, nie mleté a zomel si ho pred prípravou. Kúp farebné korenie. Na kilo rebierok ho zomel tak za 2 kávové lyžičky. Vysyp ho do misky, pridaj polievkovú lyžicu medu, polievkovú lyžicu worčestrovej, alebo sojovej omáčky, tak 2lyžice oleja, sol podľa chuti, mletú papriku a ak máš rád pikantné, tak chili a dobre pomiešaj metličkou.Môžeš na drobno nakrájať cibulku a pridať do pácu, no potom to treba rozmixovať v mixéri. Rebierka pácuj min. 5-6h no lepšie je pripraviť si to večer a nechať odležať do rána. Peč alebo griluj ich pri cca 160° asi 5h. Skrátka tak dlho až sa budú kosti ľahko oddelovať. Počas pečenia potieraj rebierka tým pácom. Tak raz za 1/2h až h. Na záver, keď už budú hotové pridaj teplotu na cca 250° aby sa na povrchu spravila jemná kôrka.
Trochu jednoduchší program sú údené bravčové kolená. Ja to grilujem, ale dá sa aj v rúre. Kolená poriadne prešpikuj cesnakom, daj do vody, pridaj na 1koleno 1 rajčinový pretlak a pre jednoduchosť tam môžeš vysypať jedno balenie čojaviem, zmesy korenia na barbecue, alebo niečo podobné. Kolená treba variť na miernom ohni asi 2,5-3h. Potom ho daj na rošt v rúre (na dno rúry daj plech kvôli šťave) ktorú si pred tým rozohrial tak na 250st no lepší je teplovzdušný gril. Peč, alebo griluj kým nebude koža chrumkavá. Podávaj klasicky s chrenom, horčicou a kyslími uhorkami. Dôležitý je úplne čerstvý chlieb, nie nejaké trvanlivé krájané bazmegy.
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

defe napísal:ja som robil cca 5cm rostenku v marinade z cierneho korenia kupenu v makre a bola vynikajuca robil som aj rebierka na tom grile a tiez boli dobre stavnate neviem ci to nebolo tym ze pouzivam brikety a tie nevyzaruju take teplo ako drevo
Dá sa. Ak je rošt dosť vysoko a nepreženie sa to s teplotou. No u otvoreného grilu je problém s reguláciou horenia. Má to stále dostatok vzduchu takže to najprv horí málo, potom veľa a postupne to chladne. A rýchlo to vyhorí. Ako si robil tie rebierka? Tie sa robia hodne dlho aby sa kosti oddelili a na otvorenom som si na to nikdy netrúfol.
defe
Príspevky: 173
Dátum registrácie: 07.09.2009 15:10
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa defe »

ja som ani nevedel ze sa ma oddelit maso videl som ich v metre zavesene tak som hodil do kosika spravil na noc marinadu a griloval som ich asi hodinku maso bolo stavnate ale neodelovalo sa od kosti
bombalino
Príspevky: 1721
Dátum registrácie: 28.11.2010 20:11
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bombalino »

Gril pre kutilov.Obrázok

Návrat na "Na pobavenie ;-)"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 17 neregistrovaných