Ford Tourneo Custom - 16" alebo 17" disky

Diskusia ohľadne vozidiel značky Ford

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

jozoD.
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 11.05.2011 11:57
Zdieľať na Facebook

Ford Tourneo Custom - 16" alebo 17" disky

Príspevok od používateľa jozoD. »

Seruste,
je veľký rozdiel v jazdných vlastnostiach, keď sa porovnávajú 16" (215/65) alebo 17" (235/55 alebo 215/60) kolesá?
Jedná sa o Ford Tourneho Custom L2H1 - 2023 - 2,0 TDCi 150k (110 kW).
Nebudem klamať...17ky ma lákajú kvôli vzhľadu....je to síce 1"...ale vidno to...a 17ky majú v krajšej farbe, ako klasické strieborné.
Ako auto nie je žiadna raketa...hlavne to bude lietať po dialniciach....120-130km/h.

...ja len skúšam či tu nie je niekto čo má takýto druh wágenu...a takéto kolesá.

Koniec hlásenie v slovenskom jazyku....ďakujem :)
vykopanafosilia
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 15.09.2022 16:18
Zdieľať na Facebook

Re: Ford Tourneo Custom - 16" alebo 17" disky

Príspevok od používateľa vykopanafosilia »

Kľudne si to kúp... Pri tak vysokých gumách ani nebudeš vedieť, či sú to 16" alebo 17". Raz som si dal tú námahu, že som na jednom aute počas jedného dňa vyskúšal kolá od 17 do 19-tiek.
19-ky - rebriňák, nedalo sa s tým jazdiť. Boli to ale extrémne nízke gumy 225/35/19
18-ky - PODSTATNE lepšie, gumy 225/40/18
17-ky - o máličko mäkšie ako 18ky, ale rozdiel už bol malý - 225/45/17
Takže predpokladám, že keby som tam obul 16ky (nedali sa kvôli brzdám), že rozdiel pri bežnej jazde by už bol neviditeľný. A ty máš ešte vyššie gumy, kde bude rozdiel ešte menší.
Takže si tam kľudne daj peknejšie 17ky :d :D

Len ešte pozri ceny gúm, lebo sa vedia dosť dramaticky líšiť podľa konkrétneho rozmeru. Už dávno neplatí, že menej palcov je automaticky aj menšia cena.
lubos zimovcak
Príspevky: 3433
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Ford Tourneo Custom - 16" alebo 17" disky

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

16-tky sú násobne LEPŠIE!! Čím užšie, ešte lepšie. Aj vyše 1 l nafty nižšia spotreba.
Dúfam, že nemáš pri šoférovani šiltovku, alebo šál...
wilz
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: Ford Tourneo Custom - 16" alebo 17" disky

Príspevok od používateľa wilz »

Či to je takýto alebo nejaký iný wagen, sú niektoré veci , ktoré platia univerzálne.
Na každom aute sú predpísané kolesá nejakej veľkosti, takže napr. 16“ pneumatiky budú vždy mať vyššiu bočnicu oproti porovnateľným 17“ pneumatikám.
To znamená že taká 16“ pneumatika trocha viacej odpruží nerovnosti na ceste, čiže podvozok je kúsok „mäkší“.
Zároveň platí, že v zákrutách auto lepšie drží na ceste, ak má tvrdší podvozok, k čomu svojim dielom prispievajú aj pneumatiky, takže áno, 17“ kolesá s nižšou bočnicou budú v zákrutách trocha istejšie.
Záleží však aj na konkrétnom aute, ja mám napríklad osobnú skúsenosť s niektorými autami, u ktorých sa mi lepšie jazdilo na nižších palcoch z povolených možností výberu (Chrysler Voyager, Lancia Musa, VW Touran).
No a ako si aj spomenul, takmer vždy je na pohľad krajšie auto s čo najväčšími diskami a tomu zodpovedajúcej čo najmenšej výške bočnice pneumatiky.
Takže je to aj o osobných prioritách, niekto bazíruje na vzhľade, iný preferuje pohodlie, ale ako už bolo vyššie napísané, samotné jazdné vlastnosti toho auta budú podobné pri 16 aj 17" kolesách.
pacho17
Príspevky: 326
Dátum registrácie: 12.06.2012 20:22
Zdieľať na Facebook

Re: Ford Tourneo Custom - 16" alebo 17" disky

Príspevok od používateľa pacho17 »

ja mám zasa skúsenosť, že nie je rozhodujúce "palce", ale výška bočnice. Čím vyššia bočnica, tým pohodlnejšie, horšie sedí na ceste a naopak. ja mám konkrétne 18" s bočnicou 60, a sú veľmi príjemné. Len treba dávať pozor na cenu. 140€ za gumu, na auto nižšej strednej triedy je dosť.
jozoD.
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 11.05.2011 11:57
Zdieľať na Facebook

Re: Ford Tourneo Custom - 16" alebo 17" disky

Príspevok od používateľa jozoD. »

...tak nakoniec za mňa rozhodol predajca. Povedali mi, že do tej mojej ,,výbavy" ani nie je možné legálne namontuvac 17ky. Zrejme v techničáku budú len 16ky. Hotove...vybavene...uštetrene 😀
Takže budem si chodiť na makkučkých 16kach...215/65...aspoň bude spotreba nižšia.
yebac no...mal som slabú chvíľku 😀
rockerao
Príspevky: 29
Dátum registrácie: 03.07.2013 19:41
Zdieľať na Facebook

Re: Ford Tourneo Custom - 16" alebo 17" disky

Príspevok od používateľa rockerao »

No ja len čumím, čo za "odborné rady" tu vidím. Buď si všetci robia srandu alebo :4012:

Aj keď už je to teda neaktuálne, ale širšie gumy majú vždy podstatne lepšie jazdné vlastnosti! Samozrejme, vyšší priemer prináša aj zníženie pohodlia a šírka mierne zvýšenie spotreby. Mal som presne 16tky šírky 215, dal som 17tky šírky 235 a spotreba sa zvýšila o cca 3 deci/100km.. Úzke pneu majú výhodu len keď je súvislá vrstva snehu...
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Ford Tourneo Custom - 16" alebo 17" disky

Príspevok od používateľa oco13 »

Mierne zvýšenie spotreby???? Na vozidle ford fiesta 55kw mi rozdiel medzi 205 a 165 robil tri litre na sto km. :4012:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
easyridersvk
Príspevky: 710
Dátum registrácie: 15.07.2011 15:52
Zdieľať na Facebook

Re: Ford Tourneo Custom - 16" alebo 17" disky

Príspevok od používateľa easyridersvk »

hlinikova zliatina ma cca 2 vyssiu hustotu ako pneumatika. dokopy koleso na r16tke bude stale lahsie ako na r17 pre rovnaky obvod kolesa. lahsie aj roztocit tj lepsia dynamika a spotreba. najlahsie disky su plechace na fabii junior :40bd:
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Ford Tourneo Custom - 16" alebo 17" disky

Príspevok od používateľa oco13 »

easyridersvk napísal: 21.03.2023 18:30 najlahsie disky su plechace na fabii junior :40bd:
To sice neviem, ale najlepšia spotreba bola na 145/70R13 na C AX 1.4D toho som za cca 60tkm dostal pod 3.5l na sto km. :300f: Ale to je dávna minulosť auta s milionovým nájazdom.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Ford Tourneo Custom - 16" alebo 17" disky

Príspevok od používateľa seven549 »

jozoD. napísal: 20.03.2023 19:19 ...tak nakoniec za mňa rozhodol predajca. Povedali mi, že do tej mojej ,,výbavy" ani nie je možné legálne namontuvac 17ky. Zrejme v techničáku budú len 16ky.
presne tak to je u fordu.pokial nemas auto na to urcene tak to predajca nepovoli.ja co mam mondea st stare ma R18 novsie ma r19 ale to len koli tej vybave.inac bezna mk3 max R17 mk4 max R18.viac ford nepovoli.kedysi sa dalo zapisat zlegalizovat vsetko aj nezmyselne rozmery ktore nezodpovedali predpisom,co malo auto obute to sa zapisalo.ale potom od 2008 roku sa rozmery pneu kontroluju.

na buduce kup nejaky VW.tam su moznosti nekonecne.

mas este nadej u predajcu diskov s licenciou ktory ti vyda papier na zapis do technicaku.ale tych je na sk len hrstka.
xeniaernesta66
Príspevky: 1
Dátum registrácie: 13.12.2023 09:20
Zdieľať na Facebook

Re: Ford Tourneo Custom - 16" alebo 17" disky

Príspevok od používateľa xeniaernesta66 »

Choosing between 16" and 17" wheels for the Ford Tourneo Custom Geometry Dash depends on your priorities. The 16" wheels offer a smoother ride and better fuel efficiency due to their larger sidewalls, absorbing more bumps on the road. On the other hand, the 17" wheels provide a sportier look and improved handling, especially around corners.
Ricardinho83
Príspevky: 922
Dátum registrácie: 28.01.2019 16:58
Zdieľať na Facebook

Re: Ford Tourneo Custom - 16" alebo 17" disky

Príspevok od používateľa Ricardinho83 »

Ked bude AI konecne dost vyspela na to, aby davala konstruktivne rady, posunie sa toto forum na uplne iny level. Clovek aapon nebude musiet citat v teme o reraziach rady L.Zimovcaka, ze zimne pneu na Slovensku netreba a ze stacia letne, s ktorymi ides 40km/h. Skoda reci

Ked raz takto niekomu napalis auto za 200 litrov a poistovna ta zoderie z koze na sude, taketo debiliny budes moct pisat akurat tak z ubytovne
lubos zimovcak
Príspevky: 3433
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: Ford Tourneo Custom - 16" alebo 17" disky

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Keby si si radšej pozrel vyhlášku, než dávaš rozumy , Ty literárny hrdina...
Kde máš teraz sneh na ceste??

Že máš zimné pneumatiky a je náhodou sneh, to znamená, že môžeš valiť ako blázon, len preto, že máš hrdé Audi 6 valec, ktoré má najhoršie jazdné vlastnosti v triede??... :40bd:

Aspoň sa nezosmiešňuj.
Každú zimu toľko " borcov " umrie so zimnými pneumatikami, pričom ani sneh nie je...

Záhada, že?!
Jediné, čo platí, je SPOMALIŤ.
A osobne, keby som mal tu pravomoc, by som nariadil všetkým osobakom, mladým vodičom, prvé 3 roky jazdiť výlučne na letných v zime ...

Aby získali rešpekt pred hmotnosťou, zotrvacnymi silami, brzdnou dráhou a prudko by obmedzili zbytočne jazdy... :3c90:

A nie, napadne 5 cm snehu a pol Slovenska stojí, na krimi nič iné, iba havárky dávajú.

Ako sme to kuuurwa prežili pred 25-30 a viac dozadu rokmi, keď aj zimy boli zimami a pneumatiky boli mizerné??
Ricardinho83
Príspevky: 922
Dátum registrácie: 28.01.2019 16:58
Zdieľať na Facebook

Re: Ford Tourneo Custom - 16" alebo 17" disky

Príspevok od používateľa Ricardinho83 »

Zase si nic nepochopil, co tu tocis o 6valcoch? Ja jazdim bezpecne a o to viac ked je sneh. V teme o retaziach si písal, ze aj ked znezilo minuly tyzden tak nebol ziaden problem a stacilo ist pomaly na letnych. Taketo blbosti pis niekde kde si z toho mlady neskuseny clovek nezobere priklad. Ako som ti uz pisal, ked na letnych urobis skodu na vrstve snehu, cele tvoje filozofovanie a silacke reci sa skoncia.

Návrat na "Ford fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 54 neregistrovaných