Fiat Tipo 2019 - výmena oleja

Diskusia ohľadne vozidiel značky Fiat

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

smejo74
Príspevky: 883
Dátum registrácie: 19.09.2008 21:55
Zdieľať na Facebook

Fiat Tipo 2019 - výmena oleja

Príspevok od používateľa smejo74 »

Zdravím všetkých prosím nenadavajte na mňa za to čo som vyparatil ja už som na seba dosť nadával ,takže takto na fiate Tipo 2019 rok výroby som šiel vymeniť olej svojpomocne lenže spravil som takú školacku chybu vypustený sroub som točil opačne čiže som ho zatočil do vnútra olejovej vane išiel ťažšie ale šiel tak som si vôbec neuvedomil že čo stvaram a teraz otázka bude tá zátka vadiť v tej vani ?lebo možno zoženiem iný sroub aj z dôrazom a tesnením len či tá zátka vo vani nebude vadiť
jurajjanosik
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 08.09.2022 21:50
Zdieľať na Facebook

Re: Fiat Tipo 2019 - výmena oleja

Príspevok od používateľa jurajjanosik »

Ja by som ju tam urcite nenechal.
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Fiat Tipo 2019 - výmena oleja

Príspevok od používateľa seven549 »

to ta nenapadlo?ak ten srob si zatacal smerom dnu,ze ti ho bude treba? :40bd:

radsej to vyber lebo nikto netusi ci ma saci kos mriezku ucpe to nieco,nebude to mazat a zadrie sa motor.a fiaty tam staci mensia porucha tlaku mazania,motory sa zaderu na kluke.
smejo74
Príspevky: 883
Dátum registrácie: 19.09.2008 21:55
Zdieľať na Facebook

Re: Fiat Tipo 2019 - výmena oleja

Príspevok od používateľa smejo74 »

Ja som žil v tom že ho vykrucam vôbec mi nedošlo že ide dnu až keď začal tiecť olej a skrutka nikde ,som myslel že má šľak trafí v tom momente ,zatiaľ nemám novú skrutku takže som olej nenalial
jurajjanosik
Príspevky: 260
Dátum registrácie: 08.09.2022 21:50
Zdieľať na Facebook

Re: Fiat Tipo 2019 - výmena oleja

Príspevok od používateľa jurajjanosik »

Dole vanu. Tam ju najdes. Aj ked co to ma fiatka za skrutku?
smejo74
Príspevky: 883
Dátum registrácie: 19.09.2008 21:55
Zdieľať na Facebook

Re: Fiat Tipo 2019 - výmena oleja

Príspevok od používateľa smejo74 »

Je to skrutka bez dôrazu na zavite má nejakú hmotu ktorá tesni ,takže vieš s ňou točiť do oboch strán
db69
Príspevky: 893
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Fiat Tipo 2019 - výmena oleja

Príspevok od používateľa db69 »

tieto skrutky byvajú "konusové" (na začiatku tenšie ako na konci) a tak to tesní.To si musel fest ťahať aby si ju naj....l do vnútra.💪Ale čo pozerám fotky, tak tie skrutky majú normálnu hlavu aj tesniacim krúžkom .a to nedostaneš do vane🤔
smejo74
Príspevky: 883
Dátum registrácie: 19.09.2008 21:55
Zdieľať na Facebook

Re: Fiat Tipo 2019 - výmena oleja

Príspevok od používateľa smejo74 »

Tak dúfam že som nezničil ten závit na vani ináč som už rozmýšľal že tam dám normálnu skrutku z dôrazom a tesnením podľa toho čo som pozeral na ducate by mala byť taká nejaká
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: Fiat Tipo 2019 - výmena oleja

Príspevok od používateľa wilz »

No závit vo vani si asi trocha zväčšil, lebo ako napísal db69, skrutka bola mierne kužeľovitá, t.j. mala dole väčší priemer ako hore.
S najväčšou pravdepodobnosťou by sa motoru nemalo nič stať, ak by tam tá skrutka aj zostala, ale sám by som nemal dobrý pocit, ak by sa mi v aute vo vani povaľovala nejaká skrutka.
Skrutku s hlavou a tesnením by som najprv nasucho skúsil, či nebude v závite príliš voľná, ak áno, tak by som radšej prerezal väčší závit .
A takú skrutku s hlavou alebo s osadením na konci, by som určite nenazýval „s dôrazom“, keď už na tom trváš, tak s dorazom, ale aj tak neviem kde na ten názov chodíš.
ivko1
Príspevky: 14965
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Re: Fiat Tipo 2019 - výmena oleja

Príspevok od používateľa ivko1 »

Na rôznych autách aj tej istej značky môže byť rozdielna skrutka = iný priemer závitu, iné stúpanie...

Inak platí čo už tu niekto písal, ak je skrutka bez čela / dosadacej plochy, bol to na 100% kuželový závit a ty si ho pretlačil nasilu a teda druhá skrutka už nebude držať a ani tesniť.
Možno s lepidlom na závity, ale je to pravdepodobne na výmenu vane

Pri troche šťastia je vana ocelová a skrutka hliníková a teda by stačila druhá skrutka. Tá vo vani v podstate by nemala urobiť žiadnu škodu, ale vytiahnúť ju by určite nebolo na škodu
db69
Príspevky: 893
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Fiat Tipo 2019 - výmena oleja

Príspevok od používateľa db69 »

ked Ti nevadí skrutka v o vani, tak zájdi do servisu a dajú Ti tam opravnú sadu. Nájdeš videa na YT.
smejo74
Príspevky: 883
Dátum registrácie: 19.09.2008 21:55
Zdieľať na Facebook

Re: Fiat Tipo 2019 - výmena oleja

Príspevok od používateľa smejo74 »

Spravím to asi tak že kúpim obidve skrutky aj z dorazom (nie dôrazom )samozrejme a budem dúfať že niektorá tam zapasuje nalejem olej a objednám auto do servisu aby mi tú skrutku nejako vybrali ,hádam by to nemalo byť veľmi drahé aj keby musela ísť dole vaňa a ďakujem za rady
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: Fiat Tipo 2019 - výmena oleja

Príspevok od používateľa wilz »

Bez demontáže olejovej vane sa tá skrutka vybrať nedá.
Takže aj ju chceš vybrať, sa mi javí ako najlepšia alternatíva dotiahnuť auto, tak ako je, do servisu a až tam po odmontovaní vane sa rozhodnúť, ako ďalej s novou vypúšťacou skrutkou.
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Fiat Tipo 2019 - výmena oleja

Príspevok od používateľa oco13 »

Čítam čítam a čudujem sa (teda ak Tipo nemá pod vaňou nápravnicu). Kedže moj mechanik ide s cenami hore, oleje si znova mením sám a dať dolu vaňu je otázka 10 minut. Tesnenie predávajú v každom eshope.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
filippi
Príspevky: 15
Dátum registrácie: 10.03.2021 11:48
Zdieľať na Facebook

Re: Fiat Tipo 2019 - výmena oleja

Príspevok od používateľa filippi »

Vaňu dá dole a hore za 10minut s výmenou tesnenia, zatial to OK.
Ale........bud dá novú vaňu, alebo do starej vane musí predsa narezať nový závit, lebo starý je strhnutý. Potrebuje: vrtačku, šubleru, strojnícke tabuľky, sadu ručných závitníkov, vrták, jednu pravú ruku - jednu ľavú ruku a hlavu.
Podľa priemeru starého otvoru si musí nájsť najbližší rozmer závitu / ak bol starý závit napríklad M12 tak si dá M14/ a podľa toho si vyberie vrták na vyvrtanie otvoru "pod závit", následne nareže ručným sadovým závitníkom závit. Nesmie pritom domotať poradie sadových závitníkov. Samozrejme musí mať pripravenú novú výpustnú skrutku vhodného rozmeru, v tomto prípade M14. A už je to pre občana ktorý nemá dielňu a náradie nie 10 minút ale pol dńa. Zabudol som na niečo?

Návrat na "Fiat fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 27 neregistrovaných