Fabia 1.2 47kw 5w50 olej

diskusia o aditívach, aký olej pre moje vozidlo ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

bikerx7
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 22.05.2011 12:28
Zdieľať na Facebook

Fabia 1.2 47kw 5w50 olej

Príspevok od používateľa bikerx7 »

Zdravím potreboval by som poradiť, mám Fabiu 1.2 47kw rv.2007 najazdené 45 000km, idem meniť olej a bolo mi odporučené aby som dával 5w50, zatiať som našiel tieto dva: http://www.motoolej.eu/motoolej/eshop/1 ... e-5W-50-4L alebo https://www.alza.sk/hobby/mobil-1-fs-x1 ... 925520.htm , ktorý z nich by bol vhodnejší prípadne aký iný by ste mi ešte odporučili? Jazdím v meste kde sa nevyhnem štýlu brzda plyn ale taktiež aj mimo mesta a po diaľnici. Ďakujem za pomoc
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Mám názor že ti zrovna dobre neporadili.Celkom by ma zaujímalo ako niekto vie niečo také zdôvodniť.
bikerx7
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 22.05.2011 12:28
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bikerx7 »

Odôvodnili mi to tak že tento motor trpí tým že sa v ňom ľahko prehrieva olej a tým pádom znehodnocuje, a to hlavne pri krátkych jazdách po meste kedy sa nestihne ani zohriať pripadne pri štýle jazdy brzda plyn a najme pri jazdení po diaľnici a inde vyššou rýchlosťou a tým pádom mi odporučili 5w50 ktorý by toho zniesol viac a ešte lepšie premazal motor aj pri nižších teplotách a studených štartoch
FERO 321
Príspevky: 1644
Dátum registrácie: 27.01.2011 16:58
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa FERO 321 »

Ono keď tam dáš olej ktorý je predpísaný, tak len upravíš interval výmeny. Ak jazdíš prevažne mesto tak treba znížiť počet najazdených km na jednu výmenu.
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Pozrel som ten Mobil 5W-50 šecifikacia podľa ACEA A3/B3

podľa API SN, qualita je vynikajuca , ja by som vyskušal

olej 5W-50 všeobecne na bežné jazdenie neodporúčajú lebo ma zvyšenú hrubku mazacieho filmu a je určený na zvyšené namahanie počas jazdenia na okruhu alebo pretekov, aj v názve má prislovku "rallye"

ALE : Su motoristi , čo dodnes v autach staršej konštrukcie používaju olej 15W-XX aj keby mohli a mali použivať 10W-XX (Š-Felicia)

Teda olej 5W-50 motoru HTP rozhodne neublíži.

Alebo možeš experimentovať a zmiešať 10W-XX s 5W-XX 1:1
určite by to bola lacnejšia alternatíva...
lorak777
Príspevky: 1617
Dátum registrácie: 21.03.2015 10:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lorak777 »

no to je superservis, ked ti toto radia...ze by toto bol najlepsi olej pre ten maly motor ????...je drahsi, maze vyborne, robi trvacnejsi a pevnejsi olejovy film,co si vsak vyzaduje urcitu silu motora, ovela dlhsie mu trva zohriatie na prevadzkovu teplotu oproti 5w-30...asi neublizi, ale pri vacsom najazde v meste by som radsej menil kazdych 8tis.km ten spravny olej....inak olej je dost tazko namiesana alchymia a radsej by som ho nevylepsoval hlupostami, ale daval ten spravny a ked treba, radsej skratit interval vymeny....aditiva len do nafty a benzinu...
bikerx7
Príspevky: 53
Dátum registrácie: 22.05.2011 12:28
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bikerx7 »

Čo sa zátaže týka tak motor je zaťažovaný dostatočne kedže jazdím vo vyššých otáčkach ako v meste tak aj mimo aj na diaľnici.. čo sa týka tej 5w50 skorej mam obavy z toho keď príde zima a mrazy či sa mi vôbec niekedy stihne zohriať ten motor jazdou v meste nakoľko keď mam naliaty 5w30 tak sa to dokaže neskutočne rýchlo dostať na 90°. Prípadne ak by som nemal dávať 5w50 nebola by vhodná ešte zlata stredná cesta 5w40?
berzerkertt
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 16.07.2008 15:35
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa berzerkertt »

Akoze rozne oleje sposobia rozne rychle zohriatie motora? :-\
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Síce howno viem, to mi ale nebráni k tomu napísať svoje dojmy, že? :::

http://www.cimbu.cz/clanky/auto-moto_htp.pdf
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

bikerx7 napísal:Čo sa zátaže týka tak motor je zaťažovaný dostatočne kedže jazdím vo vyššých otáčkach ako v meste tak aj mimo aj na diaľnici.. čo sa týka tej 5w50 skorej mam obavy z toho keď príde zima a mrazy či sa mi vôbec niekedy stihne zohriať ten motor jazdou v meste nakoľko keď mam naliaty 5w30 tak sa to dokaže neskutočne rýchlo dostať na 90°. Prípadne ak by som nemal dávať 5w50 nebola by vhodná ešte zlata stredná cesta 5w40?

Pozor na pojem zátaž,vysoké otáčky neznamenajú záťaž.Tento pojem si minimálne 90 % ľudí mýlne vysvetluje.Ty sa potrebuješ neskutočne rýchlo dostať na plnú prevádzkovú teplotu,čím rýchlejšie tým lepšie.Už to písal myslím fero velmi správne...to čo výrobca odporúča a upraviť výmenný cyklus,tj skrátiť podla typu jazdenia.
jozefmikula777
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 07.12.2018 11:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jozefmikula777 »

Ja osobne davam v takychto pripadoch 5w-30 alebo 5w-40

Co sa tyka znaciek tak tam kazdy lepsi olej je fajn.

osobne pouzivam Repsol (no to preto, ze ho mam rad ja :D ) no napriklad Mobil je fajn alebo aj Total som daval do aut ked som nechcel moc drahy olej.

Trosku sa obavam Castrol znacky lebo tu hrozne falsovali posledne roky. Olej je fajn no ak je tam nieco ine v krabici..... tak to je cele zle
Napísať odpoveď

Návrat na "Oleje, mazivá, palivá, aditíva"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 9 neregistrovaných