Espreso, versus press-ko , či dokonca ristoreto...ine kafe

odkazy, linky, videá na tému auto-moto

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Espreso, versus press-ko , či dokonca ristoreto...ine kafe

Príspevok od používateľa laco1871 »

Tema sa by mala točiť okolo kavy , resp. toho,čo si objednávame a čo možeme dostať do šalky,či do kelimka, ak včas nezasiahneme.

Včera som zastavil na jednej no-name benzinke na Vychode Slovenska , a ked hovorim no-name ,
tak skutočne myslim no-name,
samozrejme,že nejaky nazov mala ,ale tým chcem povedať ,že nepatrila do žiadneho reťazca .

Pýtam od obsluhy 2 x espreso , samozrejme obligatna otázka :
Budete piť tu, alebo zoberiete so sebou ?
Povedal som,že vypijeme tu, ale može nam tu kavu urobiť do kelimkov aby nemusela umyvať šalky..
A toto moje želanie obsluhu tak rozhodilo, že začala stavať pod kavovar 3 dcl (!) papierove poháre ,
na moju poznámku, že určite nezvladnem vypiť tolko espresa a može to mať aj nasledky na mojom zdraví,
sa znova opýtala,že AKU chcem kávu, ja odpovedám, že 2 x malé espreso...
Obsluhe konečne došlo, čo si pýtam, a hovorí mi : takže 2x male presko ?
Ja hovorim,že 2 x espreso, že presko neexistuje ,na celom svete poznaju len espreso.
Obsluha mierne podráždená vytiahla manual ku kavovaru a začala čitať asi navod na pripravu toho espresa a potom z nej vyhrklo :
Možem Vám urobiť aj ristoreto, ak by ste chceli ..
Ja ,že nie, že stačí to espreso..

Takže nevyvadzajte obsluhu za pultom z miery,
zvlaštnými otázkami a hlavne nežiadajte nikdy od žiadnej obsluhy, zmenu zaužívaných postupov.
A použivajte jazyk , ktorému obsluha rozumie, ked pressko, tak pressko,
aj ked by to mal byť názov kuka-voza technickych služieb, ale obsluha pod tým myslí nazov kavy... :40bd:
makrela
Príspevky: 2963
Dátum registrácie: 14.05.2010 17:09
Bydlisko: Ta Blava né
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa makrela »

a hovorim,že 2 x espreso, že presko neexistuje


a hovorím ,že síce kelímok existuje ,ale nie na Slovensku,trebalo by rodnú reč ovládať
https://jazykovaporadna.sme.sk/q/307/
daniello44
Príspevky: 54
Dátum registrácie: 11.10.2016 09:53
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa daniello44 »

tak nieje to nič nové aj v kaviarni som sa stretol, že nevedeli rozdiel medzi espressom a ristretom :)
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

To máš ako u vietnamca, objednáš si picu. Pizza od taliana, čína od vietnamca. Káva na pumpe bude stále káva na pumpe. Najlepšie kávy boli vždy v kafeterii eduscho, tchibo
Tie sxracky na pumpach sú super urýchľovač procesu v prípade zlého trávenia.
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

Spoľahlivo najlepšie kávy sú v kníhkupectvách Panta Rhey. Ú nás v NR v Linos café
Dep
Príspevky: 1207
Dátum registrácie: 15.06.2009 15:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Dep »

Káva sa tu ešte nerozoberala teda ;) Mne veľmi chutí káva od Ebenicy. Myslím doma samozrejme.

Keď uz veľmi chceme chytať za slovíčka, malé espresso neexistuje. Je klasické espresso a dvojité. Všade keď si opýtam klasické espresso tak mi odpovedaju protiotazkou, či male, alebo veľké. Odpovedám, klasické :D klasické espresso je len jedno. 7g kávy, extrakt do 25 sekúnd, tlak 9 barov, množstvo vody 25-30 ml. Žiadna veda.
Subaru Outback Business NAVI 2.5i 129kw (2017)
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

Ako pre koho
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Aj v Nemecku sa stale pýtajú, či einfach espreso, alebo doppel espreso..

Logika hovorí, že preferované su normalné, štandardné riešenia v prvom rade,
teda jednoduché espreso nie "doppel", z toho dovodu som písal , že "malé" espreso..

Jednoducho tému o kavičkovaní som sem zavesil aj kvoli barbarstvu v slovenských domacnostiach, kde okrem klasického zalievaného "turka" nepoznajú nič iné... :41c2:
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

Prečo barbarstvo? To je barbarstvo, keď niekomu chutí zalievana mletá káva? Nazývať barbarstvo niekoho chuť je dosť z cesty. Ja síce zalievanu nepijem, no robím si Turecku kávu. A podla mňa je cgutnejsia a menej barbarská ako tzv preso z domácich lowcost presostrojov. Dobré presso , alebo ristretto je len z profi strojov kde je motne6na každú zmes nastaviť správnu teplotu a tlak. Lebo ak máme zachádzať do detailov tak neexistuje vhodná rovnaká teplota a tlak pre každú zmes. Poznám baristku, ktorá si každú zmes odskúša pri rôznych parametroch a danú zmes robí tak ako najlepšie vynikne. Ale nazvať niekoho, kto pije kávový nápoj na iný spôsob ako profi, he prinajmenšom nemiestne chvastanie.
biker610i
maskot fóra
Príspevky: 3536
Dátum registrácie: 29.05.2009 18:50
Bydlisko: plechovy hotel
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa biker610i »

Dobru kavu robia aj v taliansku ale tam robia aj take mini kavicky ale byvaju aj celkom silne ze dokazu prebrat cloveka od unavy. Najprv som sa cudoval ze ci s tou mini kavickou casnicka mysli vazne kedze som zvyknuty na vacsie pohare lol
mazda 323f 1.5
fiat uno logo 1.1
Scania R450
jozefklement607
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 03.04.2023 14:28
Zdieľať na Facebook

Re: Espreso, versus press-ko , či dokonca ristoreto...ine kafe

Príspevok od používateľa jozefklement607 »

Za mna jednoznačne espresso :) iná káva mi nechutí a vôbec nie taká, kde je veľa mlieka
Napísať odpoveď

Návrat na "Na pobavenie ;-)"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 15 neregistrovaných