Elektromobil

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

autolaik
Príspevky: 4907
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa autolaik »

Ale narast ceny zo 60 na 1000-500 uz nejako by malo byt vidiet. Samozrejme ze mi je jasne ze maju dlhodobe kontrakty za uplne ine ceny ... no myslim ze sa dockame aj vacsiemu vzostupu ceny paliv.

Ti co kuria napriklad peletami veru uz teraz riadne sa museli plesnut po vrecku. Narast ceny zo 180 na skoro 700 za tonu. Ja minam cca 2t rocne,no su domy kde to ide k 5-6 t.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

vsetko co si teraz napisal je pravda.

Plus navyse ako superstrategicky podnik urcite bude mat za sebou štát ktory proste prikaze Mochovciam atd aby Slovnaftu dali energiu za XYZ namiesto 900 a nejako to ošéfujú v pozadí. Napriklad som hrubo presvedceny ze atomofky ktore VRAJ predali energiu na cely rok 2023 v cenovke 1xx eur, ze by boli strasidelne radi keby dostali od štátu 200,- a nemuseli nic riesit.
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa oco13 »

cenamcic napísal: 12.10.2022 15:22 Ešte bude veselo
No už aby to bolo
Demonštracia? menštruacia? - všetko jedno, len nech tečie krv. (grof Drakula) :4012:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

taky kkt fakt nie si aby si chcel nech ti padaju rakety na hlavu.


Hjundaj ma nejaku novu EM platformu o ktorej tvrdi ze zabezpeci 50% dlhsi dojazd :
https://insideevs.com/news/615829/hyund ... rrent-evs/
neviem sa dockat ale pytam sa - preco sme na tom boli doteraz tak zle :)



aha, Sono Motors nie a nie umret : https://insideevs.com/news/615851/sono- ... es-square/


plne eletrický džíp : https://insideevs.com/news/615847/elect ... ger-paris/


najdolezitejsia vec SajbrTraku : ze vie plavat. https://insideevs.com/news/615853/tesla ... boat-mode/
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

televizna novina dneskaj : 5 miliard eur chceme dat na pomoc. 5 miliard.
pekne.
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
qwertrq
Príspevky: 1694
Dátum registrácie: 16.09.2011 21:32
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa qwertrq »

Turbo, na Slovensku je nejakych 1 milion domov, z toho je 20 percent podla toho videa zateplenych. Takze ostava 800 000 nezateplenych a planuju 4 roky dotovat zateplenie a pocitaju, ze zadotuje 30 000 domov. To je nejakych 3 -4 percenta domov na Slovensku.

Len tak pre predstavu, o akych cenach sa pri zatepleni bavime. Za m2 roboty beru partie okolo 25 eur a to je cena bez materialu. Pozeram cenu za material. Tam sa tiez bavime s 16 cm polystyrenom o cene okolo 25 euro m2 za komplet material vratane omietky. Takze zateplenie rodinneho domu len tak fukne 7 000 - 8 000 euro.
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7158
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Zatepliť si dokažes aj sám.
Daj do vodovahy štartovaciu lištu a potom už len lep polistirén na stenu klébrom alebo penou.
Na konci navrtaj priklepkou terčiky.
A hotovo máš zateplené. lol
Na to si potom mozeš natiahnuť sietku a kleber a omietku , alebo obkad :42f7:
Všetko za cenu materialu
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

inak mam dojem ze sa to takto bude robit... na cigáňa bez hanby, vsetko lepsie nez nic.

Samozrejme ked niekto znaly kukne na hentaku robotu tak ho obleje studeny pot... videi na internete je zopar ze preco.
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
qwertrq
Príspevky: 1694
Dátum registrácie: 16.09.2011 21:32
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa qwertrq »

Skusal si zateplovat, ja ano. Najskor som si zateplil manzardu - ta je pod strechou takze tam som nedaval kotvy ani omietku, len som to zatiahol lepidlom. Tam ma netrapilo nic, tam steny z vonka nevidno.

Teraz skusam vstupnu verandu. Ono je to kopec srandy. Prilozis 2 metrovu vodovahu a zistis, ze ked stavali tak od urovne parapetu nizsie dali viacej omietky tak ti stena smerom hore leti take 1- 2 cm dovnutra. Dalej vies aku mas pozadovanu nerovnost po natiahnuti lepidla a pred omietanim 2mm na 1 metry.

Zatial som nekotvil, ale silno rozmyslam ze budem skusat vrtat najskor bez priklepu. Ono ta 50 rocna duta skvarova tehla nie je bohvieco.

Kotvenie. No, odporuca sa zapustna montaz. Pokial to neurobis, tak moze sa stat ze budes mat potom obcas fasadu ako lienka, same bodky :-\

Uz som videl nejake videa, kde znaly kontroloval robotu po majstroch. Ten studeny pot ho oblieval aj tak.
autolaik
Príspevky: 4907
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa autolaik »

To sa este da ako tak do stratena ked je krivy podklad... podla mna je najhorsia finalna faza,ked treba poriadne natiahnut vrchnu omietku a hlavne mat pod tym pekny hladky povrch. Inak sa potom clovek zbytok zivota kuka na vlastne chyby ,a tie teda riadne vidiet ked na omietku zasvieti slnko (vlastna skusenost)

Objavil sim na jednom fore,ohladne prebytkov ...zaujimave citanie

Toto je veľmi zaujímavá téma. Čo sa mne doteraz podarilo zistiť (ale negarantujem správnosť):
Existujú dve formy výkupu - zmluvný a povinný.
Zmluvný to je tých 92 EUR od Energie2 alebo 72 EUR od ZSE (btw od 1.7. do 1.9. ZSE malo cenu 156 EUR). To je komerčný produkt, kde predávate elektrinu za dopredu stanovenú cenu, obdobie, ... Aj je cena s DPH, tak pre fyzickú osobu by mala platiť cena bez dph.
No a potom existuje tzv. povinný výkup na základe zákona o podpore OZE. To je aktuálne mimoriadne zaujímavá možnosť, lebo cena sa stanovuje na základe ročného priemeru spotových cien podľa OKTE. Funguje to tak, že celý rok dodávate prebytky a cenu sa dozviete začiatkom nasledujúceho roka. ZSE vám pošle začiatkom roka info, koľko ste vyrobili a aká je stanovená cena za minulý rok. Vy ako výrobca im vystavíte účtovný doklad, na základe ktorého ZSE zaplatí tu elektrinu. Neviem, či tú elektrinu odoberá ZSE alebo ZSE to iba sprostredkuje a tie prebytky končia v SPP, ktorý má na starosti výkup prebytkov. V princípe je to jedno. Čo je tento rok zaujímavé je cena. Vďaka aktuálnej situácii by sa tá cena mohla pohybovať okolo 250-300 EUR/MWh, a tým pádom to mení všetky doterajšie odporúčania o vlastnej spotrebe, wattroutroch na reguláciu, výhodnosti virtuálnej batérie o fyzickej batérii ani nehovorím. Ak totiž domácnosť nakupuje elektrinu za cca 150-160 EUR/MWh a za výkup dostane 250 EUR, tak sa oplatí minimalizovať vlastnú spotrebu cez deň, aby bolo čo najviac prebytkov a spotrebiče púšťať v noci. Samozrejme, že je to anomália kvôli regulovaným cenám, za ktoré domácnosť nakupuje a trhovým za ktoré predáva. Nejaký čas to ešte môže takto fungovať, lebo najbližšie dva roky bude garantovaná cena silovej elektriny pre domácnosti. Uvidíme, aká bude cena za distribúciu, ak pôjde hore, tak to môže zhoršiť výhodnosť VB.
K povinnému výkupu by mohol dať info niekto, kto to takto predáva - ako to presne funguje, či je potrebné DIČ pre vystavenie zúčtovacieho dokladu, asi by sa to malo zdaňovať, ....
Tým, že je to aktuálne mimoriadne výhodné, tak uvidíme, či prídu nejaké zmeny v určení ceny alebo iných parametrov. Takisto sa ťažko zháňajú info, lebo pre predajcov je samozrejme výhodnejšie ponúkať 60-100 EUR za MWh, ktorú potom predajú za 500 EUR, ako riešiť povinný výkup, z ktorého asi nemajú nič.
Samozrejme, že predávať za spotové ceny je riziko, lebo trh môže kľudne skolabovať a 1 MWh bude za 20 EUR. Aktuálne je to ale presne opačne a to riziko sa prejavilo pozitívne pre výrobcov.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa oco13 »

Chlapci príliš to zateplovanie prežívate. Všetko zrazu musí byť dokonalé na milimeter, nikde ani smietka . Keď tatko v 1984tom staval tak došli omietkári. Od garáže po glajchu letela štítová stena 17cm . Majster kukol, pokrčil plcami a zavelil do 7 cm sa dohádže a nad 7 sa oseká . Barák stojí a nikdo si už na to ani nespomenie. (len ja , lebo som sekal). Druhá skúsenosť - robil som prístavok k staručkému domu po prababke , ešte z nepálenej tehly. Somár starý sprostý - kúpil som laser, vodováhy , základ v troch milimetroch, všetko tip top lol Už keď sme dávali krov, tak sa mi niečo nezdalo, a keď sme natlkli šindel pochopil som že som debil. Starí ludia sa nesrali s vodováhou a barák dali podla terenu. Teda na 15m dlžky je mimo vody 30cm a moj prístavok na 5m leti do vrtule 10cm. Prišiel švagor- stavbár kukol pokrčil plecami a povedal - Každý zázrak tri dni trvá. Teraz o dva roky v prístavku parkuje štiepkovač a je mu celkom jedno čo a kde je vo vodováhe. :o
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pri zatepleni ide o to, aby to malo aj nejaky vyznam. Ked si kupim material za XYZ penazi a potom ho naprd namontujem, dosiahnem cojaviem 30% usporu. Keby som ho namontoval spravne, dosiahnem cojaviem 60% usporu a tam niekde bude psíček zakopany.
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa oco13 »

Turbo, len aj technicky správna montáž nemusí vždy vyzerať celkom esteticky. lol
Ja mám inú dilemu :2f93:
Oplatí sa mi investovať do zateplenia, ak mám palivo na kúrenie zadarmo. Alebo teda za minimálnu cenu cca 3 eurá kubík. Neviem čo bude o 20 rokov, ale na 10 rokov ho mám isté. :o
A druhá vec - oplatí sa zateplovať 70cm múr z pálenej tehly.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
qwertrq
Príspevky: 1694
Dátum registrácie: 16.09.2011 21:32
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa qwertrq »

Pokial mas zadarmo kurenie, tak ti to je jedno.
Kod som hodil do jedneho programu, tak 70 mur z plnej tehly ma prestup tepla 0.94 W.m2.k-1. V preklade. Pokial je vonkajsia teplota -15 C, tak ti kazdu hodinu cez m2 muru prefuci 33 watov. Takze ak mas plochu murov 100 m2, tak ti ujde kazdu hodinu 3300 W len cez mury.
Pokial zateplis 16 cm polystyrenom, tak prestup tepla klesne na 0.2 W.m2.k-1. Pri rovnakych podmienkach ti prefuci len 700 W. to je rozdiel 2.6 kWh.
Takze kebyze kuris momentalne tym najdrahsim kurenim - elektrickou pecou a mas cenu 12 centov za kwh, tak zateplenie by ti dokazalo usetrit kazdu hodinu nejakych 30 centov. Za den mas usetrenych 7.2 eura na kureni.

Pri kureni zadarmo neustris nic.
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: autolaik, marek3411 a 75 neregistrovaných