Elektromobil

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

autolaik
Príspevky: 4906
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa autolaik »

Otazka priorit,dame mikiny,deky a pod rit sedak. Setrit sa musi. Nebude oskar,nebude sa kurit...

https://m.topky.sk/cl/10/2394819/Skoly- ... -analytika
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7157
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

kúriť sa dá , lentreba mať nainštalovaných aspom 30kwp a TČ. vtedy ti bude priemerne pasovať aj December a Január.

ak sa zmieriš s tým že December a Január dostaneš len cca 30% stačí ti aj 10Kwp . Ostatné mesiace pojdeś v priemere prakticky zo solaru.
Už sme to rátali u Turbovho fotra.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

pruser s 30kWp ? Ze nemas dom dostatocne velky aby sa to zmestilo + cenovka pre bezneho sudruha obcana samozrejme. To sa uz bavime okolo 30.000 eur. K tomu 25.000 za zateplenie, 45.000 za elektrotragac, 15.000 za tepelne cerpadielko... no nie, proste nie. Fakt nie.


Inak ked ma nejaka skola zaplatit o 145.000 viac TUTO ZIMU za kurenie, ked ma dostat peniaze ako dotaciu co znamena vyhodit ich von z okna do vačku nejakej energetickej / plynovej spolocnosti, tak to naozaj hovorim : ROVNO INSTALOVAT SOLAR NA STRECHU. Akokolvek neuveritelne to znie z mojho pera...


Skola ma pokkt velku strechu, mozu s nou robit co len chcu, samozrejme musi byt v dobrom stave co bohuzial nebyva absolutne vzdy. Samozrejme ze sposob vykurovania sa neda zmenit len tak lahko a nainstalovat styridsat tepelnych cerpadiel vzduch-vzduch (uhm po slovensky : do kazdej triedy jednu klimatizaciu) je nerealne tuto zimu. Taku kapacitu instalaterov proste nemame, ani solare nedokazeme pichnut na kazdu budovu atd, atd.

Ale... davat peniaze ako dotacie znamena vyhadzovat ich von z okna. Ja viem ze to nie je take jednoduche ako sa to napise do internetovej diskusie, ale... nad tym by sa fakt volakto mal zamysliet.

145.000 nam hodi... co... 10kWp stalo 10.800 eur vratane zisku na materiali a robote nejakej solarnej firme (stat by mal vytvorit svoju vlastnu firmu ktora toto bude instalovat pre statne urady, skoly, budovy, cokolvek), takze sa bavime 9.000 bez dph minus nejakych 1500 zisku cize radovo si dovolim tvrdit ze NAKLADY BEZ DPH ZA 10kWP SOLAR SU DNES OKOLO 7.500 eur.

Za 145.000 eur teda vieme spravit priblizne 190kWp solaru na skolu. To samozrejme stale zdaleka nestaci na plnohodnotne kurenie [!!!!] a navyse sme vsetky peniaze minuli len na solar bez zmeny kurenia (naco mi je vela elektronov na streche ked mam plynovy kotol v pivnici), ale zase taky solar vyprodukuje pokkt energie ZA CELY ROK ktoru hlupo mozeme predavat na burze a v zime potom mozeme kompenzovat naklady na kurenie. A tu som riesil len JEDNOROCNU dotaciu / naklad. Ked taketo naklady bude mat skola aj druhy rok, treti rok... dokial sa ukludnia cenovky energiii... tak amen tma.

SKOLA SI PROSTE BUDE ZARABAT SAMA NA SEBA.

Ze na toto nema stat peniaze ? Ale chodte, kludne si poziciame hocikde v zahranici, emitujeme dlhopisy. Na toto nam pozicia absolutne ktokolvek, Europska Banda pardon Banka, uplne hocikto.

A este budeme prikladom pre cely svet a mozeme natahovat tangace ze kolko ton CO2 sme usetrili, co samozreme nikoho nezaujima. Vobec nikoho. Vsetci seru na tony, vsetci rataju peniaze.
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7157
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

,,Taku kapacitu instalaterov proste nemame, ani solare nedokazeme pichnut na kazdu budovu atd, atd.,,,

Už som to sem písal viackrát, jednoducho každý si bude musieť pekne počkať v poradovníku.
A večina ludí s tým nemá žiadny problém , sú radi že sa vobec do poradovníka dostali. lol
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

tu nejde o domacich sudruhov ; tu islo o skoly a statne institucie.

A vidis to, vravel som ti : ani solar nebude pre kazdeho. Poradovniky su prva predzvest sialeneho zdrazovania : bud vas napiseme do poradovnika a MOZNO v aprili pridete na radu, alebo dnes zaplatite 50% navyse a zrazu pre vas mame aj solarpanelčeky a dokonca aj monterov ktori ich nahodia na vasu strechu. Zachvilku ani 50% nebude stacit a zachvilku ani solarpanely nebudu - proste ich nebude dost pre cely svet ktory sa na ne vrhne v marnej snahe zachranit sam seba.

Presne to iste ako s dochtorom. Bohovsku dobu sme pripravili nasim detom, skutocne uzasnu.

Inak mimochodom : https://www.epravda.com.ua/publications ... 10/692438/
rusi bombarduju ukrajinske co ? Samozrejme elektricke infrastruktury. Jasne, ked ma kazdy solarpanel na streche tak ziadne elektrarne nepotrebujeme ze ? Nie, takto to nie je a nebude.

Takze jasne, ako vravim : namiesto trojlistka plyn/ropa/elektrika uplne vsetko postavme na elektriku. To uz nebude zranitelnejsia infrastruktura. To bude lepsie z hladiska narodnej bezpecnosti.

Hmotne rezervy : ako chcete uskladnit elektriku pre tie tanky ? Aku rezervu bude mat krajina pre pripad neocakavanych udalosti ? Styri panely eskapáskované o hlaveň na tanku ? Drzim palec.
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa oco13 »

Inak ked ma nejaka skola zaplatit o 145.000 viac TUTO ZIMU za kurenie, ked ma dostat peniaze ako dotaciu co znamena vyhodit ich von z okna do vačku nejakej energetickej / plynovej spolocnosti, tak to naozaj hovorim : ROVNO INSTALOVAT SOLAR NA STRECHU. Akokolvek neuveritelne to znie z mojho pera...
A z mojho pera zase uplne automaticky vyskakuje otázka - ako to robil bývalý fuj fuj režim že nielenže sme za školu neplatili, ale vždy 1.9. sme našli na lavici kopy zošitov a pomôcok za dnešných cca 200-300 ojro - a to tých deciek bolo kua viac ako je dnes. :40bd: Fuj hnusoby komunistické, všetko dať luďom zadarmo - veď oni si potom nevážili peniaze.
Kua šak my sme neplatili ani za lekára, ani za lieky a ani za zubára - to už je naozaj vrchol - du blejt velebnosti. :o :o
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7157
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

,,,Takze jasne, ako vravim : namiesto trojlistka plyn/ropa/elektrika uplne vsetko postavme na elektriku,,,

Elektrika je jediný spravodliví energetický zdoj lebo si ju može vyrabať kazdý stat vo vlastnej réžiji. Elektrina nieje definovaná geologicky ako ostatné energetigké zdroje.
Proste elektráreň si može postaviť ktokolvek.
Základom úspechu je decentralizacia vyroby. Kazdý barak by si mal vyrobiť sám pre seba aspom 50% energie, kazdá dedina by mala byť tak isto aspom na 50% sebestačná dalej kazdý okres by mal mať svoju doregulačnú kogeneračnú elektrareň a nakoniec budú velké štátne . Proste základ uspechu je zniženie zavislosti na externých dodávkach.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa oco13 »

Veď píšem fuj fuj , aj pre Cica - FUJ FUJ .
Ale tak ma napadlo, mal taký povedzme Džingischán, ten trojlístok plyn, ropa, elektrika??? Jáj ale on mal hlavy nepriatelov nastoknuté na koloch, hm. A ani Rímska ríša nemala ten trojlístok, kua a tak ma napadá ako postavili pyramídy ani ropa ani elektrikuš a ani plyn (len ten z fazule). A dnes si o tom s obdivom čítame v učebniciach dejepisu. Mám obavu, že o nás si budú raz čítať černoškovia ako o storočí odpadov . Priamo z výroby im vraj išiel rovno odpad . :40bd: :40bd: Aká smiešna doba . Namiesto detí mali odpad a tak museli prísť tí čo mali deti a nepotrebovali komfort, solár a tč. :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

a z coho vyrobis tu elektrinu ? Z plynu od americanov/rusov/libijcov, z atomovych tyciek od rusov, z cinskych veternych vrtul alebo z nepredstavitelnych miliard solarnych panelov z Ciny ? Dokazes si predstavit situaciu, ze Cina povie "a dost, nebudeme exportovat solarpanely lebo potrebujeme sami pre seba aby sme stavali solarelektrarne" ? Nie ? To sa nemoze stat ? To by si sa cudoval co vsetko sa stalo v Cine...

takze znovu - je akakolvek volba stavit nieco, hocico, na jednu jedinu technologiu ta spravna volba, to najlepsie rozlozenie rizika ? Ty samozrejme nemas sancu rozmyslat inak takze odpoved u teba je nepriestrelne "jes", ale ja ti hovorim ze s tou vyrobou na vlastnej streche to vobec nie je tak jednoduche ako si predstavujes a moze sa to zrutit zo dna na den. Tak ako Ukrajina.

NIKDY NESMIES NIC STAVIT NA JEDNU TECHNOLOGIU.






>> Proste základ uspechu je zniženie zavislosti na externých dodávkach.

uz sa tesim ako si vyrabas atomove tyce do reaktorov alebo solarne panely v Galante. Neviem sa dockat.

LEBO TY O TOM NEVIES, ALE SI 101% ZAVISLY NA CINSKYCH SOLARNYCH PANELOCH. Take jednoduche ta este nenapadlo, ze ? A si 100% zavisly na naftovych plťkách ktore ich z tej Ciny dovezu.

Na ruskom plyne nie si zavisly absolutne vobec, momentalne dovazaju do Europy okolo 11% ak sa nemylim. Na ruskej rope nie si zavisly vobec, dovez si ju kludne z Venezuely Kolumbie alebo Lybie.

Ale solarny panel ti absolutne nikto nepreda v pozadovanom mnozstve. Absolutne.

si stokrat viacej zavisly so solarnymi panelmi ako hocikto iny na hocicom inom.
Fuha to je hrozne prekvapenie.






aha, blyska sa na lepsie casy :
https://euractiv.sk/section/ekonomika-a ... ou-krizou/



ktory megadebil si mysli ze 20 miliardy vyriesi zavislost Europy na comkolvek ??
https://euractiv.sk/section/energetika/ ... ych-paliv/




Nemecko vyhadze z vrtulnika okolo 200 miliard pre svojich sudruhov :
https://euractiv.sk/section/energetika/ ... vedia-ako/
a ja sa pytam - kolko solaru mohli mat za 200 miliard ? Odpoved je okolo 400 GWp. Kolko energie spapa Nemecko ?
https://ourworldindata.org/grapher/elec ... untry=~DEU

562 TWh rocne, pricom 400 GWp vyrobi okolo 400 TWh rocne.
Tak mi teraz povedzte, preco namiesto sprostych dotacii ktore su vyhadzovanim penazi lebo absolutne nic neriesia... nebudu stavat tie uzasne solare. Za tie iste prachy. Dotacia je po tejto zime v riti, a tie solare im budu vyrabat 60 rokov, aspon, tak nas presviedcaju vsetci vizionari.

PRECO, PRECO, PRECO. Volakto mi to vysvetlite prosim. Preco je to tak jednoduche s tymi solarmi a preco to kurwa nikto nespravi.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v 11.10.2022 15:39, upravené celkom 5 krát.
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa oco13 »

cenamcic napísal: 11.10.2022 14:54 Choď už do riti s tými tvojimi zasratými komunistickými vrahmi! :3c90:
https://obkec.azet.sk/clanok/13FxTPP/ja ... -prebieha/
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7157
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Zhrnutie Leaf po 2och rokoch
Natocené cez 137 000km
Za 2 roky v mojom vlastnictve natočil cez 40 000km
Baterka klesla zhruba o 5% svojej kapacity
Aktuálny dojazd cez 120km.
Ušetrených cca 2800l močoviny ( nemate zač spalovaci)
Ratam Almeru po oprave 7/100
Za Leafa som dal 6500 eur dnesná cena usetreneho paliva by bola cca 4800 eur. :zga28:
Typujem že na budúcu jar natočím do 152 000 a Leafik bude splatený :40bd: :40bd: :40bd:
Naposledy upravil/-a nagy@vodrazka.sk v 11.10.2022 15:41, upravené celkom 1 krát.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

to bude, to je pravda, ale leafiky za 6.000 sa tak nejak trosku minuli. Uz nie su.
aby nahodou rovnaky osud nepostihol aj solarne panelčeky


inak hento co si predviedol je tvoje nazeranie na cenu Leafika - keby takouto matematikou pozerali vsetci, novy si NIKTO NIKDY NEKUPI a potom by si si ani ty nemohol kupit ojazdeny.

Takze vzdy je na zaciatku automobiloveho retazca nejaky BOHATY KRETEN ktory si tu masinu kupi novu, aby si ju ty mohol kupit so zlavou 30.000 eur.

Ako dlho by ti trvalo zaplatit 30.000 eur keby si mal to auto kupit nove ? A ked si silny, tak hajde otvorit inzeraty a zene kupit za 25.000 dalsi Leafik. Lebo dvojky lacnejsie nie su.

To bude ine pocitanie, ze ?


PS : nezabudni v ramci tej uzasnej sebestacnosti vyrabat VSETKY BATERIE DO VSETKYCH BZUCIAKOV NA SLOVENSKU. Joooj to by bolo rychlo dojazdene, ze ? Sam vidis ze to nie je take jednoduche ako si vizionari [ne]dokazu predstavit. Teda nevidis a tam zacina sranda.
Naposledy upravil/-a mp3turbo v 11.10.2022 15:44, upravené celkom 1 krát.
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7157
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

Ak bude nové EV za 10 000 kludne ho kupim.
Ale ano ,, Boh žehnaj bohatým ludom čo si kupia EV,, :40bd:
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ak bude nafta za 0.24 eur/liter, kludne si ju budem kupovat a v noci potme budem chodit obšťávať vsetky évéčka v okolí.
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa oco13 »

Aktuálny dojazd cez 120km.
kolega to dáva denne - aj v zime na bicykli. NR-KN a nazad, len tak aby sa udržal v kondičke ako za mlada. Cyklista - veteran :300f:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: pidizvi a 69 neregistrovaných