Elektromobil

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa oco13 »

Prečo - už som to tu viac krát napísal je nechcem ísť príkladom. Ak by si mi dal klúče od tohto
Obrázok tak štartujem a idem sa preletieť, vtedy by to za niečo stálo, ale ísť príkladom???? Nebuď smiešny. :4012:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa oco13 »

Ak vsak medzi kriteria zahrnieme napr. dlzku zivota, dostupnost zdravotnej starostlivosti, vzdelanie, hodnotu majetku..
Ak chceme elektrinou riešiť ekologiu, tak sa to dotýka celej planety. A z hladiska planety nie sme o nič dôležitejší alebo prednejší ako iní cicavci. Teda kvalita života by sa mala merať parametrami ktoré sedia na delfína, žirafu, človeka aj ježka rovnako.
Ja sa vám len snažím prezentovať pohlad z iného uhlu.
Aj zdravotná starostlivosť - ak predlžovanie života jedného druhu, spôsobuje planete problém - čo potom. Ak je človek chorý a v jeho tele sa vytvorí niečo čo posilňuje bacila achorobu ako bude reagovať lekár. A teraz si predstavte, že chorá je planeta a ona sama má páky na svoje vyliečenie.
To že dokážeme liečiť neznamená že na to máme automaticky nárok.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

srtdemon napísal: 17.08.2022 19:38 Ja budem mat 5,5 za cca 5200 na kluc po dotacii.
To je bežná cena, lacnejšie by sa to dalo iba ak by si použil konstrukciu na trapezový plech.


,,,asi budem mat solar necelych 10 kW za 13600 eur na kluc, este som nepodpisal objednavku,,,
Toto je už vela , dnes sme vykladali material na 10kwp na škridlu. Po odrataní dotacie to vychadza na cca 9200 eur.
nagy@vodrazka.sk
Príspevky: 7140
Dátum registrácie: 08.05.2019 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa nagy@vodrazka.sk »

,,,Darmo mas 40kWh v olove a mimochodom ani to olovo nebude sluzit vecne a uz vobec nehovorim o tom ze ked posles 30kWh do olova, tak sa hadam aj 20kWh "zapíše",,,

Na toto si ako došiel ???
Čo sa podla teda stane s tymi 10kwh čo sa ti vyparili ???

Zasulfatované dosky znamenajú mensiu aktívnu plochu , čiže mensiu kapacitu .
Mozes mať 30kwh baterku zasulfatovanú na 20kwh , ale to znamená len tolko že po nabijaní 21kwh bude baterka vykazovať nabitý stav.
Niečo stratiš na teplo či chemické reakcie ale ani zdaleka to nieje 33% ako pises.
Okrem toho sa už roky použiva chemická desulfatacia , dokonca mame aj dasulfačné nabijačky, dokonca aj vysokofrekvenčné aktivatory.
Dnes sa dá olovo pekne udržiavať.

V decembri budem mat v priemere 10kwh za deň a to mi vystačí na 80km na deň.
Kúriť možem v krbe alebo elektrinou zo siete takze viem nabíjať zadarmo aj v decembri.
Planujem este domontovať par KWp na strechu ale asi až v novembri lebo teraz musím behať po strechach inych ludí.
pidizvi
Príspevky: 3398
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa pidizvi »

bez dotacie, lebo BA kraj, mame moc vela penazi, hovoria.
srtdemon
Príspevky: 360
Dátum registrácie: 11.07.2022 21:55
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa srtdemon »

mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

Martin, olovene baterky KED SU NOVE maju zhruba 85%-90% efektivitu nabijania (kolumbicka efektivita), takze stara zrasovana zasulfatovana baterka bude mat v najlepsom moznom pripade 80% a to je este z ríše vizionarskych zazrakov.

Ano, tvrdim ze do olovenej baterky pustis 30kWh a nabijes ju 20-22kWh. Uplne normalna vec.

Lithium ma priblizne 97-99% efektivitu nabijania ; to su prosim udaje ZA MATERIAL BATERKY SAMOTNEJ BEZ ZOHLADNENIA AKYCHKOLVEK INYCH STRAT. Zavisi od teploty, urovne nabitia, velkosti nabijacieho prudu a takychto faktorov ale lithium je ukrutne lepsie nez olovo.


ABSOLUTNE BEZ PROBLEMU --LITHIOVE-- ELEKTROAUTA STRATIA 10-20% PRI NABIJANI :
https://auto.pravda.sk/poradna/clanok/6 ... to-smutne/

https://www.mojelektromobil.sk/straty-p ... lke-preco/

https://fontech.startitup.sk/pri-nabija ... romobilov/



stare zrasovane olovo u teba popiera zakony fyziky a ide na 99.9% len tak zahuci ? Trosku pochybujem.
Mohli by sme byt realisti ?


PS : zasulfatovanie sposobuje zvysenie vnutorneho odporu baterie. Takze efektivita nabijania STRASIDELNE klesa, ci uz sa to vizionarom hodi do ich počtov alebo nie, ci uz skolitel zo Ziaru mava pred tabulou rukami alebo nemava. Ziadnymi zazracnymi nabijackami neodstranis zasulfatovanie, to je problem dosiahnut pri fyzickom otvoreni baterky a sračkovaní sa s chemiou.

PS2 : ty si pisal ze mas spotrebu domu 15MWh rocne, to nevyzera na kurenie drevom

Ano, tvrdim ze s 10kWp na streche pri tejto spotrebe je "trosicku" problem udrzovat tri tony 40kWh olova v pivničke v plnom stave. Od novembra do februara sa da komplet vsetka elektrina ktora sa vygeneruje pouzit na kurenie, a vobec netreba mysliet na jazdenie.
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa autolaik »

Zatial je cena za kw okolo 0,15e , t.j. cena jazdy na 100km je niekde okolo 2e , na nocny prud mozno 1,5. Ak sa cena aj pre domacnoati zvysi stvornasobne tak zas zopakujem co som uz x krat pisal... to ze elektromobil bude drahy na jazdenie bude v tom pripade nas uplne najmensi problem.


Inak ako citam tak co sa jedna panelov tak aj z odporcov sa stavaju pomaly elektrosektari co vyhodia 13.000 von z okna :) . Pozor, toto nepodpichujem,aj ja razim teoriu ze mat hotovost v banke je teraz na zaplaknie.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa mp3turbo »

suhlas, mat hotovost v banke sa rovna zalozit si ohen na dvore a sypat do neho bankovky. Zvlast ked uz mame na buduci rok cenovku 500 eur/MWh na burze.

Len aby tie blbe panely boli dostupne, lebo ani tie nemaju nelimitovane mnozstva.
milujem elektricke auta, vsetky doradu. https://www.youtube.com/watch?v=JWX0A6nx2cM
srtdemon
Príspevky: 360
Dátum registrácie: 11.07.2022 21:55
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa srtdemon »

Len bohuzial nejaku hotovost v zalohe mat musis…. ;-(

Panely uz mam iste.
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa oco13 »

autolaik napísal: 18.08.2022 12:03 Zatial je cena za kw okolo 0,15e , t.j. cena jazdy na 100km je niekde okolo 2e , na nocny prud mozno 1,5. Ak sa cena aj pre domacnoati zvysi stvornasobne tak zas zopakujem co som uz x krat pisal... to ze elektromobil bude drahy na jazdenie bude v tom pripade nas uplne najmensi problem.
Plný súhlas - len ma tak napadá - kolko násobné zvýšenie treba aby sa masy dali do pohybu? :4012:
Len bohuzial nejaku hotovost v zalohe mat musis….
Akú a prečo? týždeň pred výplatou končím s 10eurovkou (v lepšom prípade)
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
qwertrq
Príspevky: 1690
Dátum registrácie: 16.09.2011 21:32
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa qwertrq »

autolaik napísal: 18.08.2022 12:03
Inak ako citam tak co sa jedna panelov tak aj z odporcov sa stavaju pomaly elektrosektari co vyhodia 13.000 von z okna :) . Pozor, toto nepodpichujem,aj ja razim teoriu ze mat hotovost v banke je teraz na zaplaknie.
Akurat som pozeral video s jednym cechom. Tocil to v january 2022. Ma 10 kWp orientovanych vychod, zapad. Ta FVE stala 500 000 Kc, ma ju s baterkami. Dostal dotacie, tak jeho stala 350 000. Za rok 2021 mu vyrobila tak 9 MWh elektrickej energie. On mal v tom case elektrinu zo siete za 2.6 Kc/ kWh, takze rocne usetril tak 23 400 Kc. Isiel by si do FVE s navratnostou na urovni 15 rokov ? Momentalne CEZ ma cenu kWh za nejakych 8.6 Kc, takze sme na navratnosti na urovni 4-5 rokov a to je setsakramensky rozdiel. Takze jednoduchy ekonomicky kalkul, nic ine.
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa autolaik »

Pozri,ja som do toho siel lebo tu Martin daval fakt dobre ceny. Nebyt tejto temy tak to nemám. A cas ukazal ze to bol dobry krok,lutujem jedine to ze som do toho nesiel uz skor a hlavne viac ako 3kwp.
Ja nelutujem ani kupu elektroauta... aj ked to sa vam zda debilita....

Pamatam ked si tu ty osobne daval prepocty na roky a podobne. Otazka,este raz sa rozhodnut a keby si to mal moznost vlani namontovat na dom za cca 2000e tak by si co urobil?

Este aj na toho Cecha s baterkami sa pozri inym uhlom pohladu. Co ked nas cakaju vypadky elektriny,a nie minutove ale viac hodinove,mozno aj dnove. Este stale to bude zly napad?
A hlavne odobne myslim ze je asi inak financne zabezpeceny a ta suma ho vobec netrapila.
Napriklad ako mp3turba netrapi cena paliva aj ked sa vozi na "autobusoch a nakladakoch" ... iny place aj nad jazdou na fiatke...a spotreba RAM sa mu zda z rise fantazie
Naposledy upravil/-a autolaik v 18.08.2022 17:59, upravené celkom 1 krát.
srtdemon
Príspevky: 360
Dátum registrácie: 11.07.2022 21:55
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa srtdemon »

Aj ja to riesim cele cez Martina. Je to naozaj super clovek.
qwertrq
Príspevky: 1690
Dátum registrácie: 16.09.2011 21:32
Zdieľať na Facebook

Re: Elektromobil

Príspevok od používateľa qwertrq »

autolaik napísal: 18.08.2022 17:51 Pamatam ked si tu ty osobne daval prepocty na roky a podobne. Otazka,este raz sa rozhodnut a keby si to mal moznost vlani namontovat na dom za cca 2000e tak by si co urobil?
Moja rocna spotreba elektriny je niekde na urovni 2.8 - 3.3 MWh. Pokial bude platit matovicovo zastropovanie cien elektriny, tak sa v prstom v nose vojdem. Mat 20 000 euro navyse, tak si dam urobit zateplenie stien domu, co je tak 7500 - 8000 euro, pacnem 6 kWp FVe ci je tak 7 000 -8000 a kupim 4 klimy, ktorymi sa da aj kurit, aby som mal kde minat tu elektriny. No kedze nemam, tak musim silno rozmyslat do coho vrazim peniaze. Zatial FVE to nie je.
K autu. Pokial som spravne pochopil, tak ty mas aj ine auta. Na dvore mam jedine auto - 19 rocny spalovak, prestavany na LPG, s ktorym som prave urobil 1700 km na dovolenke. To je tak 20% z mojho rocneho najazdu 8 000 - 9 000 km. Do 10 000 euro, co som ochotny dat za 5-6 rocnu jazdenku, nezozeniem ziaden ojazdeny bzuciak, z ktoreho by som sa pri tej ceste nezblaznil.
Za chvilu idem do Prahy na koncert. Povodne som chcel ist vlakom, no zacinam sa priklanat ze to strihnem autom, dokonca ma to vyjde lacnejsie ako vlakom. Mam to nejakych 500 km. Mat doma ako jedineho auto bzuciaka do 10 000 euro tak autom ani neuvazujem.
Teraz v lete sme boli vyzdvihnut syn z tabora. Blizko bol skanzem - 40 km, tak sme isli pozriet aj tam. 150 km v ten den len tak fuklo. Nie, na parkovisku pri skanzene nebola nabijacke pre bzuciaky. V polke septembra chcem ist na akciu pri Ostrave, kde chodim pravidelne - zase 270 km len tak fukne v ten den.
Ja auto nepouzivam stylom pondelok - piatok 10 km do prace a naspet. Mam trochu specificky sposob vyuzitia auta a auto s dojazdom 150 km ked idem 70 km/h a nemam pustenu klimu a ani nekurim, my nevyhovuje.
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Bing [Bot] a 71 neregistrovaných