Dotácia na auto s pohonom LPG/CNG

Ako je to vlastne s plynom? Aký máte na to názor ? skúsenosti ?

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

pepo64
Príspevky: 1034
Dátum registrácie: 16.04.2012 18:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pepo64 »

Našiel som tento článok, dátum vydania 12.09.2019-Čakanie sa skončilo! Vláda aj parlament konečne schválili dotácie na podporu predaja áut s alternatívnym pohonom. Norma začne platiť od 1. novembra tohto roka a bude sa týkať vozidiel na stlačený/skvapalnený zemný plyn aj skvapalnený ropný plyn, ktoré môžu disponovať aj prídavnou nádržou na iné palivo. Dotáciu budú môcť získať aj elektrické a hybridné modely s možnosťou dobíjania batérií z externého zdroja (plug-in hybrid) alebo vodíkové vozidlá s palivovými článkami.

O dotáciu sa bude môcť uchádzať súkromná osoba, firmy, obce alebo vyššie územné celky. Rezort hospodárstva ešte určí maximálnu výšku dotácie pre jednotlivé typy vozidiel s pohonom na alternatívne palivá. „Cieľom tejto dotácie je podporiť nákup nových vozidiel s pohonom na alternatívne palivá. Podmienkou na poskytnutie dotácie je povinnosť žiadateľa prihlásiť vozidlo do evidencie vozidiel a prevádzkovanie vozidla najmenej počas štyroch rokov od poskytnutia dotácie," vysvetľuje ministerstvo v predkladacej správe k návrhu zákona. Maximálna výška dotácie bude limitovaná sumou 10 000 eur. Inak bude môcť byť vo výške 25 % z celkovej obstarávacej ceny vozidla. Schválené bolo aj navýšenie percentuálneho stropu na 35 % v prípade vyradenia starého vozidla z evidencie (šrotovné). Podmienkou však je, aby išlo o auto staršie než 15 rokov.

Dotácia však zaväzuje majiteľov nových áut k tomu, aby ho vlastnili najmenej 2 roky od získania bonusu od štátu. „Táto úprava je nevyhnutná preto, aby v praxi neprichádzalo k situáciám, že príjemca dotácie fakticky nedisponuje vozidlom, na ktoré mu bola udelená dotácia. Zamedzí sa tak špekulatívnemu zaobchádzaniu s dotáciami," píše sa v pozmeňujúcom návrhu.
turista
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 28.11.2018 15:51
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa turista »

wikyxxx napísal:Ja som tiez rozmyslal nad kupou cng/lpg na moje trasy by to bolo ideal 30km tam 30km spat po okreske. Kazdy den dochadzam do Ba a nablizsiu cng pumpu mam od domu 45km a od prace 15km.
Na lpg je ponuka origo aut bieda.
Takze zasa len diesel mi zostava.
LPG môžeš tankovať na Slovnafte, Cng neviem
jeff011
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 02.10.2019 13:32
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jeff011 »

No, veď to... že ako to bude v konečnom dôsledku realizované je otázne..no uvidíme, asi je ešte veľmi skoro. Inak ja bývam v paneláku a minulý rok 50 metrov od baraku nám postavili nabíjačku pre elektromobily. Ak by sa dalo kúpiť normálne elektroauto za normálnu cenu, asi by som ani nerozmýšľal, keďže chodím prevažne po meste a plus mínus 30km. Ale všetky elektroautá sú maličké, sú to skôr nákupné tašky... a keď človek potrebuje rodinné auto, tak beztak musí mať jedno auto benzínové/naftové - takže význam elektroauta sa stráca.
turista
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 28.11.2018 15:51
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa turista »

Tak mnoho rodinných aút stojí celé dni pred barakmi úplne nevyužitých a možno cez víkend ich majitelia prevetrajú. V jednej téme tu akurát chalan riešil, že aké pneumatiky má kúpiť ak najazdí za rok max 1500km. Mnohým ľuďom by bohato stačil taxík alebo auto z požičovne.
jeff011
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 02.10.2019 13:32
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jeff011 »

No ja chodím autom denne, ročne tak do 20-25 tisíc kilometrov. Jasné, že by sme sa vedeli pohybovať aj na Citigu alebo podobnom miniaute, ale keď človek potrebuje ísť mimo mesta alebo každú chvíľu potrebujem odviezť 3-4 ľudí, cestovné tašky, nákupy - to sa fakt už nedá. Keby sa začala za 20 tisíc predávať elektrická Octávka, na ktorú by bola dotácia 8 tisíc, budem prvý, čo na ňu budem stáť v rade pred predajňou.
bajo777
Príspevky: 13554
Dátum registrácie: 03.08.2010 10:08
Bydlisko: BH - bratislavske humno
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bajo777 »

len sa dopredu netes, aby si nebol prvy co ju bude chcet predat :4012:
FIAT Bravo 2010 / 1.4 90PS / LPG(BRC)

Obrázok
Obrázok
turista
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 28.11.2018 15:51
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa turista »

jeff011 napísal:No ja chodím autom denne, ročne tak do 20-25 tisíc kilometrov. Jasné, že by sme sa vedeli pohybovať aj na Citigu alebo podobnom miniaute, ale keď človek potrebuje ísť mimo mesta alebo každú chvíľu potrebujem odviezť 3-4 ľudí, cestovné tašky, nákupy - to sa fakt už nedá. Keby sa začala za 20 tisíc predávať elektrická Octávka, na ktorú by bola dotácia 8 tisíc, budem prvý, čo na ňu budem stáť v rade pred predajňou.
jazdený eGolf máš za cca 18tisíc, cca 4 roky, alebo bmw i3. Viem neni tam škrabka na sklo a sieťky v kufri :d :D
jeff011
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 02.10.2019 13:32
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jeff011 »

No len problém je, že dotácia sa poskytuje iba na nové auto :)
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

i3 je uplne presne to rodinne auto o ktorom pisal, ze ?

Tak si skus sadnut dozadu... byvaly kolega i3 ma. To je taka kekecina ze vacsiu som nevidel za poslednu dekadu. A uplne gratulujem tym pomylencom ktori si tuto zverinu kupili novu... za slabych 60.000 eur. Jeblina na hlavicku. Totalka.
turista
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 28.11.2018 15:51
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa turista »

jeff011 napísal:No len problém je, že dotácia sa poskytuje iba na nové auto :)
veď toto, ďalšia nezmyselná dotácia
turista
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 28.11.2018 15:51
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa turista »

mp3turbo napísal:i3 je uplne presne to rodinne auto o ktorom pisal, ze ?

Tak si skus sadnut dozadu... byvaly kolega i3 ma. To je taka kekecina ze vacsiu som nevidel za poslednu dekadu. A uplne gratulujem tym pomylencom ktori si tuto zverinu kupili novu... za slabych 60.000 eur. Jeblina na hlavicku. Totalka.
niekto nemá problém zarobiť tie peniaze za rok alebo aj skôr, tak prečo by si nedoprial trocha luxusu? každý sme iní a chvalabohu, že to neni ako za socíka, 4-5 značiek áut v asi 5tich farbách.. na jazdenkách je super, že si môžeš zajazdiť v takom luxuse - áno neni to už novota, ale 4 roky staré auto je dnes celkom ok..

pri tých elektromobiloch neviem si predstaviť čo sa bude robiť s tými starými toxickými baterkami.. a tiež to neni úplne ekologické, keď aj u nás sa ešte elektrina vyrába z uhlia..

a hodinu čakať na "čerpačke" kým sa to nabije, tiež nič moc..a hodinu čakať na "čerpačke" kým sa to nabije, tiež nič moc..
Naposledy upravil/-a turista v 03.10.2019 11:03, upravené celkom 1 krát.
jeff011
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 02.10.2019 13:32
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jeff011 »

Myslím si, že to bolo myslené tak, že i3 nie je ktovieaké auto. Rozhodne nie je luxusné sa bojím :)
turista
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 28.11.2018 15:51
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa turista »

presne ako si napísal jeff011 :3035:
jeff011
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 02.10.2019 13:32
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jeff011 »

Môj "sen" je mať SUV na LPG. Skrátka veľké auto (som trocha väčší...), ktoré bude mať uspokojivý výkon a súčasne budem tankovať LPG za 50 centov za liter... lenže je ťažké nájsť nejaký zoznam áut, ktoré vôbec prestavbu na LPG umožňujú. Páči sa mi napr. Mazda CX5, ale bohvie, či to nemá priamovstrek a či sa to teda dá prerobiť...resp. či sa to oplatí... kamarát si kúpil 200 koňovú Mazdu, za 1300 tam šupol plyn a teraz jazdí za menej ako ja čo mám diesel a polovičný výkon ... :-\ Lenže má ročník 2008, čo už mi príde dosť staré.
Naposledy upravil/-a jeff011 v 03.10.2019 11:20, upravené celkom 1 krát.
turista
Príspevky: 111
Dátum registrácie: 28.11.2018 15:51
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa turista »

LPG tiež neni úplná výhra, máš pravidelnejšie kontroly, a nemôžeš hocikde si sám natankovať.

Zase na Slovnafte sa dá asi všade tankovať LPG, len si musíš zavolať obsluhu.

Návrat na "LPG, CNG - Hybrid"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných