Dacia Logan 1,5 dci - výmena chladiacej kvapaliny

Diskusia ohľadne vozidiel značky Dacia

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

stefanmartis
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 09.01.2013 19:54
Zdieľať na Facebook

Dacia Logan 1,5 dci - výmena chladiacej kvapaliny

Príspevok od používateľa stefanmartis »

Zdravím, vie mi niekto dať postup, alebo nejaké video, pri výmene chladiacej kavapaliny dacia logan mcv 1,5 dci 2007? dakujem
flyte
Príspevky: 650
Dátum registrácie: 29.01.2011 21:36
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa flyte »

Ako na kazdom inom aute. Odpojit spodnu hadicu z chladica, nechat vytiect vsetku vodu. Napojit hadicu naspat, naliat vodu, nechat povrcat nech sa to odvzdusni a doliat po rysku.

Predtym si samozrejme zistit kolko a akej chladiacej zmesi tam ide.
Toyota Auris hybrid | Citroen C5 II | Citroen Xsara | Ford Focus II
mastik29
Príspevky: 2867
Dátum registrácie: 07.04.2010 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mastik29 »

flyte, nie vzdy to byva tak trivialne jednoduche...
Su auta, ktore maju napr. odvzdusnovacie sroby, ktore je potrebne povolit (aj v tomto pripade sa jeden nachadza na termostate), dalsie auta (napr. koncernove) bolo potrebne povolit a odtiahnut hadicu z natrubku aby sa odkryli odvzdusnovacie dierky atd...
Nie vsetky auta maju chladic umiestneni nizsie, nez je najnizsi bod chl. sustavy.
CAMLS
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 23.05.2009 19:25
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa CAMLS »

flyte napísal:Ako na kazdom inom aute. Odpojit spodnu hadicu z chladica, nechat vytiect vsetku vodu. Napojit hadicu naspat, naliat vodu, nechat povrcat nech sa to odvzdusni a doliat po rysku.

Predtym si samozrejme zistit kolko a akej chladiacej zmesi tam ide.
Spodnú hadicu netreba odpajat, väčšina chladičov má vypustaci srob... A tak isto býva vypustaci srob aj na bloku motora, ináč asi všetku nevypustis...aspon tak to je na mojom aute...

Napríklad tu je ho vydiet na mojom chladiči dole v strede

https://drive.google.com/file/d/1vZ63ZB ... p=drivesdk
Naposledy upravil/-a CAMLS v 10.09.2018 09:54, upravené celkom 1 krát.
LEGEND 295konikov 4x4 aktivny zadny diferak + LPG BRC + privstrek benzinu, olej 5W-50/0W-40
340 000km

LEGEND 295k 4x4 aktivny zadny diferak + LPG BRC + privstrek benzinu, olej 0W-40
mastik29
Príspevky: 2867
Dátum registrácie: 07.04.2010 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mastik29 »

To je fotka priamo chladica z dotazovaneho typu auta???
Lebo mam dojem, ze nie. Ak sa nemylim, tak ta Dacia ma horizontalny chladic a zisden vypustaci ventil tam nieje, ani na motore…
Neznamena, ze ked to tam niekto ma, ze tomu je tak vsade.
Bolo by fajn prispievat k veci, aby tu neboli mylne, zavadzajyce informacie…
CAMLS
Príspevky: 292
Dátum registrácie: 23.05.2009 19:25
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa CAMLS »

Písal som ze na mojom aute a v popise ho mám, je to honda....

Ano písal som tak všeobecnejsie ze ako to býva a tak som to mal na autách ....
LEGEND 295konikov 4x4 aktivny zadny diferak + LPG BRC + privstrek benzinu, olej 5W-50/0W-40
340 000km

LEGEND 295k 4x4 aktivny zadny diferak + LPG BRC + privstrek benzinu, olej 0W-40
mastik29
Príspevky: 2867
Dátum registrácie: 07.04.2010 20:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mastik29 »

A tu je tema o Dacii 1.5 Dci, kde to tak neni.
To, ze to mas ty inak, nijak nepomoze zadavatelovi temy, iba ho uvadzas v omyl.
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

mastik29 napísal:To je fotka priamo chladica z dotazovaneho typu auta???
Lebo mam dojem, ze nie. Ak sa nemylim, tak ta Dacia ma horizontalny chladic a zisden vypustaci ventil tam nieje, ani na motore…
Neznamena, ze ked to tam niekto ma, ze tomu je tak vsade.
Bolo by fajn prispievat k veci, aby tu neboli mylne, zavadzajyce informacie…
Presne tak,

na autach vyrobenych po r.2002- 2006 nie je jednoduché vypustiť chladiacu sustavu, tak ako na starších autách

pretože aj keď otvorite najnižší bod /spodna hadica chladiča/ termostat ostava uzavretý a nespustí všetku vodu z motora a z radiatora kurenia..

Ďalšia vec je nebezpečenstvo zatečenia chl.kvapaliny na elektricke konektory !!!!

Odporučal by som , predtým ako budete čokolvek robiť z chl.sustavou,
nastaviť kurenie na MAX: počas chodu motora , aby ventil kurenia zostal otvorený aby mala kade stiecť voda z kurenia, potom vymontovať termostat, potom odpojiť spodnu hadicu od chladiča a nakoniec vybrať von vodnu pumpu,
ešte možete nejakou AKU-pumpou odsať zbytok chl.kvapaliny z chladiča cez odpojenú dolnú hadicu.

Nie je to také jednoduché ako spustiť chl.kvapalinu z VAZ 2101 alebo Š-1203 , či Moskvič 408 .. lol
hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

Minule som na toyotke podľa manuálu menil chladiačku - po uvolnení skrutky na bloku vytieklo skoro nič. Takže to nebude také "horúce" a ak niečo v systéme ostane po vypustení v najnižšom mieste systéme tak ostane. Ďalšiu výmenu urobím o kúsok skôr, moderné chladiace kvapaliny vydržia dlho. Podstatnejšie je správne odvzdušniť. A že je to rôzne podľa značky - dôležitejšie ako boj o každý ml starej náplne.
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Lenže ked vieš,že Tvoj motor obsahuje cca 10,5 litra chl.kvapaliny a odpojením spodnej hadice od chladiča nevytieklo ani 2 litre, tak niekde nastala chyba a treba zvoliť iny postup...
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

hjundai napísal:.... moderné chladiace kvapaliny vydržia dlho.
Pred nejakým rokom som čítal test asi 10 chladiacich kvapalín, dostupných na českom trhu a dosť som sa divil, ako niektoré dopadli zle. Ak si dobre pamätám u väčšiny z nich sa rýchlo strácali všetky pridané látky, v dôsledku toho klesalo pH, t.j. zvyšovala sa kyslosť kvapaliny, čo môže spôsobovať elektrochemickú koróziu v styku dvoch rôznych kovov v motore(napr. tesnenie hlavy - hlava motora).
marikapu
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 29.11.2011 12:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa marikapu »

V Logane som menil po 8r. stále bola žltá, nová zhnedla po 2r.
Dacia je socka nemá vypušťák chladiča treba tie dlhšie blicky
TIBORZ
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 12.10.2007 09:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa TIBORZ »

Skus sa poradit priamo na Daciaforum.skZaregistruj sa,ak nie si.Tam Ti chalani poradia.Hlavne su to majitelia Dacii.Su tam aj chalani, co sa venuju opravam tejto znacky.Hlavne sa Ti do temy Dacie nebudu naburavat majitelia inych znaciek.Tam na Dacia fore budes vediet na com si.Hlavne si zadaj spravnu temu a uved konkretny model...
TIBORZ
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 12.10.2007 09:34
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa TIBORZ »

Neviem naco je nutne vymienat chladiacu kapalinu.Staci zmeret hustotu,bod mrazu.Ak je nizky bod-doliat G11,G12,alebo G13-neviem aka je v danom aute.To potom podla toho si z expanznej nadrzky hadicou,pumpou atd vytiahni 0,5litra vody,dolej podla potreby novu cladiacu zmes,zmeraj a ked je o.k. minus 20,25,30,alebo kolko si zmiesas tak budes mat.Meraj pred aj po pri studenom motore.Ked treba potom mozes motor na chvilu pretocit,aby sa to zmiesalo.Tak na 20-30 stupnov.Potom znovu zmeraj a ked treba doliat po rysku,tak dolej destilovanu vodu a je.Potom po case si to mozes zmerat znovu a doliat.Ja mam v aute na minus 30 C.Merak-hustomer sa da kupit za par drobnych.Alebo si najdi dobreho kamosa co ma servis...To sa da urobit na pockanie.
autolaik
Príspevky: 4903
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

toto nemozes mysliet vazne... "na co menit chladiacu kvapalinu"
to je dobra rada tak pre toho kto meni auta kazde 3-4-5 rokov max a zaroven musi dufat ze predchadzajuci majitel nebol podobneho myslenia.
Znizovanie PH, alkalinita, stabilizatory ,atd (viac si nepamatam, vygoogli si ked chces) ti asi nic nehovoria...

Kazdy je strojcom svojho stastia ale cita tu tu dost ludi,zle ponaucenie davas

Návrat na "Dacia fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 5 neregistrovaných