Daň z predaja ojazdeného vozidla

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

miso991
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 26.08.2007 00:08
Zdieľať na Facebook

Daň z predaja ojazdeného vozidla

Príspevok od používateľa miso991 »

Pekný deň prajem.
Zaujíma ma ako to je s daňou z predaja jazdeného auta, keď niekto predá viac áut za rok. Viem že podľa Zákona o dani z príjmov § 9 ods.1 písm. d je predaj auta oslobodený od dane z príjmov, ale čo ak niekto predá za rok ako fyzická osoba povedzme 10 áut a neodvádza daň zo zisku? Nie je to už neoprávnené podnikanie? V ktorom zákone je to bližšie definované?
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Re: Daň z predaja ojazdeného vozidla

Príspevok od používateľa cicmanec »

miso991 napísal:čo ak niekto predá za rok ako fyzická osoba povedzme 10 áut a neodvádza daň zo zisku? Nie je to už neoprávnené podnikanie?
Je. V niektorých okresoch po tom idú, v niektorých nie... Zákon ti nepoviem...
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

vies ono sa tazko vysvetluje berňáku (=danovemu) ze

"no ono nahodou som predal 15 aut za rok, vsetky som nahodou doviezol a potom nahodou predal so ziskom. Celu tuto aktivitu som vykonaval nezistne bez snahy o dosiahnutie zisku [nie je podstatne z hladiska zakona, mimochodom, danove urady nezaujima ci si mal SNAHU zarobit ale ci si v skutocnosti ZAROBIL - snaha sa nehodnoti, vysledok ano] a vsetky tie auta, kazde jedno, som si planoval nechat pre vlastnu potrebu. No len ked som nahodou napisal inzerat na vsetky internetove stranky a do aviza, tak sa nahodou predalo takze som nahodou musel ist 14x pre dalsie. A vidite, len beham hore-dole ako taky bazarnik-dovozca a to som fakt ani trochu povodne neplanoval".


:)
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Treba platiť zo zisku z predaja ak vznikol.ALE......kde nie je žalobca,tam nie je sudca
cmelak2500
Príspevky: 273
Dátum registrácie: 12.01.2006 18:43
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cmelak2500 »

a ten co preda auto so stratou tak mu stat potom zaplati dan zo straty? :4012:
JokkGone
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 08.01.2009 15:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa JokkGone »

Pozri Obchodný zákonník a Živnostenský zákon. Tam sú uvedené definície podnikania. V skratke a ľudovo: Ak vykonávaš takú činnosť a v takej forme, s ktorou zákon spája povinnosť mať podnikateľské, živnostenské či iné oprávnenie a dotyčný ho nemá, môže sa jednať o priestupok alebo t.č. neoprávneného podnikania. K tomu Ti ďalšie sankcie môže a aj vyrubí Živnostenský úrad, alebo Daňový úrad.
dotynka
Príspevky: 1222
Dátum registrácie: 04.11.2008 20:33
Bydlisko: BA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dotynka »

Tu je jednoznačná odpoveď, ktorú som dostal z daňového riaditeľstva. Na otázku či som povinný platiť dane z príjmu pri predaji mot. vozidla ak som ich predal viac kusov v priebehu roka. (autá som neprenajímal ani neboli zahrnuté vo firemnom majetku) Daň. úrad mi napísal : v prípade, že autá naboli majetok firmy a neboli prenajímané, tak predaj auta je oslobodený od platenia dane z príjmu !!! Rusi hovoria "toť vsjo" :)
je to logické - kto by ako vystavoval daňové doklady pri predaji?
atd...
JokkGone
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 08.01.2009 15:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa JokkGone »

samozrejme že je oslobodený od dane ako fyzická osoba, viac by ma zaujímalo, kde je hranica medzi predajom hnuteľnej veci ako f.o. a neoprávneným podnikaním.... (myslím, kolko aut rocne je uz sustavna cinnost, resp. podla akych kriterii prave toto posudzuju.
to by bola lepsia otazka priamo pre danovy urad.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

_

Príspevok od používateľa cicmanec »

cmelak2500 napísal:a ten co preda auto so stratou tak mu stat potom zaplati dan zo straty? :4012:
Jasné, veď aj eseročkám a akciovkám platí štát pri strate... :angry:
dotynka
Príspevky: 1222
Dátum registrácie: 04.11.2008 20:33
Bydlisko: BA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dotynka »

ak by to tak bolo, že je to od určitého množstva podnikanie, predpokladám, že by mi odpovedali z daňového úradu " pozor pri predaji 7meho auta už musíte platiť daň" už sa to niekto tu spítal - a čo straty? náklady na auto? atd... to ti dajú daň. úľavu? - to berte z rezervou, nie som účtovník :) ani daňovák
JokkGone
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 08.01.2009 15:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa JokkGone »

o tom píšem, počet zrejme nebude ten rozhodujúci faktor. ved podnikaním sa rozumie sústavná činnosť vykonávaná samostane podnikateľom vo vlastnom mene a na vlastnú zodpovednosť za účelom dosiahnutia zisku. Kľúčové je pojem SÚSTAVNE!
Sústavnosť podnikania nemožno vykladať reštriktívne, napríklad tak, že by malo ísť o nepretržitú podnikateľská činnosť. Kritérium sústavnosti spĺňa aj sezónna činnosť, prípadne činnosť, ktorú podnikateľ na určitý čas preruší a znovu v nej pokračuje. Dôležité je, aby úmyslom podnikateľa bolo vykonávať túto činnosť opakovane. Požiadavka sústavnosti vylučuje z podnikateľskej činnosti takú činnosť, ktorá sa vykonáva náhodne, výnimočne, prípadne príležitostne.
Preto, ak za 3 roky predáš dajme tomu 36 áut, ťažko pôjde o náhodný alebo príležitostný predaj. Ak takýto predaj vykonávaš ako FO, tento príjem nikdy nebude podliehať dani z príjmu FO! Zároveň sa bude ale jednať o neoprávnené podnikanie, t.z. že Živ.Ur. Ti vyrubí pokutu a Daňový úr. Ťa tiež nepoteší a budeš jeho dlžníkom. Navyše sa môže jednať dokonca o trestny čin, v lepšom prípade o priestupok.
Ale k tomu aby vobec prišlo, niekto Ťa musí bonznúť a DU vyvinúť veľké úsielie. No ale Keď Ťa práskne "ten spravny človek" ........
miso991
Príspevky: 153
Dátum registrácie: 26.08.2007 00:08
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa miso991 »

Ďakujem všetkým za odpovede, potvrdilo sa mi ze sa jedná v takých prípadoch o neoprávnené podnikanie a za to sú dosť vysoké sankcie.
JokkGone napísal:samozrejme že je oslobodený od dane ako fyzická osoba, viac by ma zaujímalo, kde je hranica medzi predajom hnuteľnej veci ako f.o. a neoprávneným podnikaním.... (myslím, kolko aut rocne je uz sustavna cinnost, resp. podla akych kriterii prave toto posudzuju.
to by bola lepsia otazka priamo pre danovy urad.


Presne toto sa snažím nájsť v zákone - hranicu podľa čoho to úrady posudzujú, no zatiaľ neúspešne.
maros000
Príspevky: 219
Dátum registrácie: 03.07.2007 09:24
Bydlisko: Kosice
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa maros000 »

cmelak2500 napísal:a ten co preda auto so stratou tak mu stat potom zaplati dan zo straty? :4012:
Dan zo straty sa nevyplaca, len sa odpusta v nasledujucom roku zo zisku.
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

> Na otázku či som povinný platiť dane z príjmu pri predaji mot.
> vozidla ak som ich predal viac kusov v priebehu roka. (autá
> som neprenajímal ani neboli zahrnuté vo firemnom majetku)
> Daň. úrad mi napísal : v prípade, že autá naboli majetok firmy
> a neboli prenajímané, tak predaj auta je oslobodený od
> platenia dane z príjmu !!! Rusi hovoria "toť vsjo" :)

rit palovu vsjo, je to cele ZLE aj ked ti to napisal nejaky daniak (poprve sa o to nemozes opriet pri pripadnych problemoch a podruhe ZAKON hovori absolutne jasnou recou : rozdiel medzi predajnou a nadobudacou cenou autiaku, pokial je doba medzi jeho predanim a nakupom kratsia ako jeden rok, sa povazuje za normalne vytvoreny zisk z ktoreho je potrebne odviest dan z prijmu !!!

cize aj ked si sukromna osoba nepodnikatel a podari sa ti superkupa, v marci kupis vw passat za 5000eur, v decembri toho isteho roku ho predas za 6000eur, tak MUSIS IST NA DANOVY URAD a nahlasit ze si dosiahol 1000eur zisku z ktorych im 19% zaplatis ako dan z prijmu (nie dphcku, nemylit hoci ma rovnaku sadzbu).

Presne toto iste musi urobit kazdy CLOVEK (nie firma!!) ktory napriklad prenajima byt. Sice nepodnikas, ale vytvaras zisk a nas stat sa ti o neho velmi rad postara.

takze takto je to vsjo a mozes si tvrdit co len chces. Aby si potom o tri roky nebol prekvapeny ked ti na dvere zaklopu ujovia v zelenom...

danovy unik je totiz trestny cin. Aj ked "uniknes" 100eur, aj tak je to trestny cin a to bez diskusie.
Francek65
Príspevky: 88
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Francek65 »

mp3turbo: A odkial budu zeleni ujovia vediet, za kolko som auto kupil a predal ? Alebo budem musiet poskytnut kupno predajne zmluvy? Oni si ma iba vytipuju ?

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: storm888 a 54 neregistrovaných