CNG, prevadzka, revizie, servis, - realne skusenosti

Ako je to vlastne s plynom? Aký máte na to názor ? skúsenosti ?

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

jasnelka
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 15.10.2014 12:02
Zdieľať na Facebook

Re: CNG, prevadzka, revizie, servis, - realne skusenosti

Príspevok od používateľa jasnelka »

pri novom aute to nedava zmysel. Golf CNG je o 3tisic drahsi ako rovnaky benzinovy Golf. Spotreba je podla WLTP 5.5l/100km vs. 6.3 m3/100km. Pri aktualnych cenach 1.7E/l benzinu a 1.7E/kg CNG (pri CNG je koeficient cca 0.7 kg/m3) je uspora 2E/100km.

Takze cisto matematicky je navratnost cca 150tis km. Ja osobne by som pri takejto navratnosti nebol ochotny tolerovat tie obmedzenia, ktore CNG auto prinasa (nelegalne parkovanie v podzemnych garazach, problematickejsie servisovanie, STK/EK nie kazda vie CNG, slaba siet CNG stanic, atd.). Pri jazdenom aute, kde je CNG auto drahsie o par stoviek euro, je ta matematika samozrejme trosku ina...
kirke25
Príspevky: 308
Dátum registrácie: 03.07.2010 22:40
Zdieľať na Facebook

Re: CNG, prevadzka, revizie, servis, - realne skusenosti

Príspevok od používateľa kirke25 »

Jasnelka :3dcline:

Mas aj osobnú skúsenosť? Koľko si najazdil s autami na CNG? Či tie spotreby si iba porovnal z TP? Dávaš užitočné rady. 😂😂😂😂😂

Motor 1.4 tgi NIKDY NEPÔJDE za 6,3 kg/CNG!!!! Samozrejme pokiaľ nepôjdeš z BA do NR na trojke 🙈🙈… potom možno dáš aj viac ….

Prečo sa vždy majú potrebovať k príspevkom ľudia, ktorí si prečítajú údaje z TP, alebo si prečítali v letáku od auta…..
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: CNG, prevadzka, revizie, servis, - realne skusenosti

Príspevok od používateľa oco13 »

kirke25 napísal: 12.04.2022 04:30 Oco - čítam toto fórum už dlho, a prepáč - ty si nikdy nič neporadil nikomu, takže vlastne ani neviem načo sem píšeš.
Iba mam názor na teba, že si presne taký päťkorunák akých ja osobne nemusím…
Mimochodom neviem čo u teba v garáži môže mať aspoň nejaké TCO… laguna?🙈🤔
Ja nie som 5 korunák ale 2 korunák - peniaze ťažko zarábam, tak mi je lúto ich vyhadzovať.
Neprišiel som sem radiť - prišiel som sem prezentovať zlé skúsenosti - aké dobré skúsenosti môže mať reklamačný technik ???
Ano Laguna má velmi dobré TCO - pretože auto za 500 eur najazdilo prakticky bez servisu 50 tisíc km a odvláčilo tony materialu, to isté Felicie , Daewá, Fiaty. Rovnako ako nevieš prečo píšem, nebudeš vedieť ani prečo jazdím s vami na cestách. :42f7:
Jediné čo ja tu poradím každému je - aby sa menej naháňal za hmotnými statkami a viac si vážil života okolo seba. :4012:
Edit - pre zadávatela - vidíš ako doba pokročila - Golfík má nadrž na 15kg paliva a Multipla pred 22 rokmi mala tri flaše pod autom dokopy na 60kg. :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: CNG, prevadzka, revizie, servis, - realne skusenosti

Príspevok od používateľa wilz »

No oco, neviem či v tom nemáš guláš, je technicky vylúčené, aby tá Multipla mala tri nádrže, do ktorých by sa do každej zmestilo 20 kg CNG o tlaku okolo 200 atmosfér, ak to teda chceš nejako porovnávať.
Keď na čerpačke sem-tam stretnem nejakú CNG Multiplu, ak si dobre pamätám nikdy netankuje viac ako nejakých 15-17 kg CNG.
Ešte keby to mal byť LPG, to je reálne, ja sám som mal vo Voyageri kedysi dokonca len jednu tuším 55 litrovú nádrž, ale v tej bol tlak 25 atmosfér, to je dosť veľký rozdiel.
No a už vôbec to nič neznamená o nejakom pokročení doby alebo o úrovni technického pokroku. Čo potom znamená keď jedno auto má 35 litrovú nádrž na benzín a druhé na 70 litrov ? To druhé je nejako pokročilejšie ?


Ale inak sa nedá, než súhlasiť s tým čo ti napísal kirke
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: CNG, prevadzka, revizie, servis, - realne skusenosti

Príspevok od používateľa oco13 »

Uhol pohladu - nebudem sa hádať kvoli niečomu čo bolo pred 20 rokmi , možno si to nazj zle pamätám.
A inak platí to čo mám v podpise - mňa nasierate vy na ceste - ja vám to vraciam tu.
Edit: aby som neklamal - nasierate ma aj v Lídli a vlastne všade - nikto tak nenaserie človeka ako človek človeka. :3dcline:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: CNG, prevadzka, revizie, servis, - realne skusenosti

Príspevok od používateľa wilz »

Čo je na technickom fakte uhol pohľadu ?
Predpokladám že ťa uspokojí, keď tu nasieraš väčšinu všetkých ostatných.
Pretože je nespochybniteľná skutočnosť, že vlákno do ktorého sa zapojíš, ide zaručene do kelu
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: CNG, prevadzka, revizie, servis, - realne skusenosti

Príspevok od používateľa oco13 »

Ano práve to je to čomu sa hovorí krivé zrkadlo
K tomu technickému faktu - neviem a nechce sa mi hladať technické údaje k autu ktoré som vlastnil ani nie pol roka pred 20 rokmi - ale velmi dobre si pamätám že na ČSAD v NR som stával aj pol hodinu kým to natlačilo a nádrže vážili tolko, že chuerke Fiatke škrtli nie jedno ale rovno 2 miesta z TP. Jazdilo to za lacný peniaz (čo zadávatelov Golf nebude) a mne to stačilo. Končila STK a auto sa rozobralo na diely.
A k tomu netechnickému faktu - ak vidím že niekto vyskočí ako čert zo škatulky, tak ešte priložím - lebo môžem- je to môj názor a forum nie je na radenie (za to treba platiť) ale na prezentáciu názorov. :40bd:
Naposledy upravil/-a oco13 v 14.04.2022 16:03, upravené celkom 1 krát.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
jasnelka
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 15.10.2014 12:02
Zdieľať na Facebook

Re: CNG, prevadzka, revizie, servis, - realne skusenosti

Príspevok od používateľa jasnelka »

@Kirke25

oficialna spotreba je udavana v m3/100km, treba prepocitat koeficientom 0.7....treba citat poriadne. Takze realne ma Golf spotrebu 4.5kg/100km. Je jasne ze udaje na strankach vyrobcoch pri spotrebe podla WLTP treba brat s rezervou, ale predpokladajme ze rovnako "klamu" pri papierovej spotrebe benzin aj CNG. To ze je navratnost rozdielu 3tis Euro az 150tis km je pri dnesnych cenach benzinu/CNG holy fakt a nikto ma nepresvedci o opaku. Samozrejme ceny mozu byt ine o rok, ci uz v prospech alebo neprospech CNG.

P.S. mam odjazdene asi 20tis km vo Fiate Punto CNG, na to auto nemozem povedat nic zle, absolutne idealne primestske/mestske posuvadlo ale kupoval som ho ako ojazdene. Jedine co ma sralo bolo ze zena frflala ked som chodil parkovat do podzemnych garazi co je oficialne zakazane aj ked v podstate neskontrolovatelne. Ale to je skor problem s vyberom manzelky, nie auta

P.S.1 ked si vezmem ze vsetci v okoli BA chodia momentalne tankovat do madarska za 1.27E, tak momentalne jazdim so svojim 3.0TDI quattro lacnejsie ako ktorykolvek Golf TGI
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: CNG, prevadzka, revizie, servis, - realne skusenosti

Príspevok od používateľa wilz »

jasnelka, len taká drobnosť, lebo to už druhýkrát píšeš.
S CNG môžeš kľudne parkovať v podzemných garážach, zakázané je parkovanie áut s LPG, pretože LPG je ťažšie (má väčšiu mernú hmotnosť) ako okolitý vzduch, preto by pri prípadnom úniku sa ten plyn usadzoval pri podlahe, miešal sa so vzduchom a hrozilo by nebezpečie výbuchu. Z dôvodu vyššej mernej hmotnosti sa z podzemných garáží ten plyn sám nedostane, musí byť odsávaný výkonnou ventiláciou.
Naopak CNG je ľahšie ako vzduch, pri prípadnom úniku v podzemnej garáži ten plyn stúpa hore a uniká do okolia, takže nebezpečie výbuchu je minimálne. Preto nie je zavedený všeobecný zákaz vstupu áut s CNG do podzemných garáží.
Ta ale určite neznamená že si nejaký vlastník garáže nemôže na vstup vylepiť tabuľku so zákazom vjazdu všetkých plynových áut.
jasnelka
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 15.10.2014 12:02
Zdieľať na Facebook

Re: CNG, prevadzka, revizie, servis, - realne skusenosti

Príspevok od používateľa jasnelka »

@wilz

pisem to druhykrat, teraz uz vlastne treti, lebo mam taku osobnu skusenost, vid napr nakupne centrum BoryMall v BA

https://www.borymall.sk/sk/parkovanie

citujem "Vjazd do podzemného parkoviska nákupného centra je pre automobily poháňané plynom zakázaný."

takze pravda je asi niekde v strede...niekde je povoleny vjazd s autom na plyn, niekde zakazany ale moja osobna skusenost je skor zakazane
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: CNG, prevadzka, revizie, servis, - realne skusenosti

Príspevok od používateľa wilz »

Aká pravda asi niekde v strede ?
Nevieš čítať čo som napísal ?
Vozidlám na LPG nie je povolený vstup do podzemných garáží nikde, nie je to nejaký krčmový výmysel, je to nepochybne technicky odôvodnené a pri úniku plynu LPG tam reálne hrozí výbuch.
Pre CNG to neplatí, ale keď si vlastník garáže napíše na vstup zákaz bez rozlíšenia druhu plynu, tak je to jeho názor, aj je to jeho garáž, ak tam chceš ísť s CNG, môžeš sa brániť na súde, ktorý by ti iste dal za pravdu, ak ti to teda za to stojí
cicmanec2
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 24.02.2022 20:38
Zdieľať na Facebook

Re: CNG, prevadzka, revizie, servis, - realne skusenosti

Príspevok od používateľa cicmanec2 »

V čom mu dá za pravdu?! Súkromník si môže na svojom majetku určiť pravidlá aké len chce, nie? Keď zakáže vjazd červeným autám tak je to jeho vec aký bude mať na to dôvod, súdiť na tom veľmi nemáš čo.
jasnelka
Príspevky: 61
Dátum registrácie: 15.10.2014 12:02
Zdieľať na Facebook

Re: CNG, prevadzka, revizie, servis, - realne skusenosti

Príspevok od používateľa jasnelka »

niektore velkokapacitne parkovacie domy/centra maju parkovanie CNG aut zakazane, niektore nie, tym som myslel "pravda je niekde v strede".

To ze je CNG lahsi ako vzduch nerozporujem, ale zaroven to neznamena ze sa v pripade uniku nebude hromadit niekde na -2 podlazi.
kirke25
Príspevky: 308
Dátum registrácie: 03.07.2010 22:40
Zdieľať na Facebook

Re: CNG, prevadzka, revizie, servis, - realne skusenosti

Príspevok od používateľa kirke25 »

@jasnelka

“ P.S.1 ked si vezmem ze vsetci v okoli BA chodia momentalne tankovat do madarska za 1.27E, tak momentalne jazdim so svojim 3.0TDI quattro lacnejsie ako ktorykolvek Golf TGI”

Tak toto je dobré :40bd: :40bd: :40bd:

Jednoduchá matematika. Aj keď naftu chodíš tankovať do Maďarska po 1,27€ ako píšeš, tak pri spotrebe 3.0tdi Quatro, asi ťažko zajazdíš 100 km lacnejšie ako niekto kto tankuje na SK cng za 1,7€ do Golfa….

Bože ty si trepaaaal…. :2f93:

Apropo zadávateľ tém sa pýtal na reálne skúsenosti a ty mu tu dávaš tvoje prepočty teoretické ….

Osobne si myslím že tebe sa iba o 3.0 TDi Quatro sníva…. Ale v pohode. Ta bude mať parádne TCO… :40bd: :40bd: :40bd:
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Re: CNG, prevadzka, revizie, servis, - realne skusenosti

Príspevok od používateľa wilz »

cicmanec2 napísal: 15.04.2022 06:09 V čom mu dá za pravdu?! Súkromník si môže na svojom majetku určiť pravidlá aké len chce, nie? Keď zakáže vjazd červeným autám tak je to jeho vec aký bude mať na to dôvod, súdiť na tom veľmi nemáš čo.

No v dnešnej dobe to celkom tak neplatí. Na tvojom súkromnom dvore je to zväčša tak ako píšeš, ale keď raz vstúpiš so svojim podnikaním alebo inými aktivitami do verejného priestoru, kde ponúkaš nejaké služby, tak potom by si nemal nikoho diskriminovať.
Pre ľahšie pochopenie, keď prenajímaš svoj byt, môžeš byť dosť masívne pokutovaný, pokiaľ napíšeš do ponuky že skrátka tam nechceš žiadnych tmavších, žltších ...
A v prípade že ťa nejaký aktivista zažaluje za ujmu, ktorú si vraj týmto niekomu spôsobil, tak je dôkazné bremeno na tebe a vôbec nie je isté že budeš úspešný.
S tým plynom je to podobné, LPG má fyzikálne vlastnosti, ktoré zadávajú oprávnený dôvod na vylúčenie parkovania v mieste nižšom ako je terén, CNG nie.

Návrat na "LPG, CNG - Hybrid"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní