Častejšie výmeny oleja

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

tatkotom
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa tatkotom »

Je to ťažšie uveriteľné no netrvrdím, že nemožné. Motory olej žerú, niektoré hodne. Benzínové spravidla viac. Palivo je splavované do oleja. Nafta v ňom viacmenej ostane no benzín sa odparí dlhšími jazdami. Úvaha, že by "olej" bola zmes benzínu so sadzami mi nejak nepasuje :)
Poznal som človeka (žial už nežije) ktorý sa po zadretí BMW čudoval, že v takom aute treba meniť olej. Nám sa vtedajšie firemné Nissany zadierali v okolí 60-70000 km, servis nemenil olej zrejme, ani nešiel vypustiť. Ja dávam meniť skôr, výrobcom predpísaný pokiaľ možno - predsa len je prevažná väčšina jázd krátkych za studena. Aby som nemusel čakať než sa motor ohreje a mohol hneď dupnúť ako potrebujem, pridávam "čosi" rokmi osvedčené (U nás počas zhruba 300 000 odjazdených kilometrov). Výsledkom je, že sme nikdy na žiadnom aute nemali problém s motormi - výkonom, emisiami atd. A žerú menej, než majú podľa údajov výrobcu prípadne porovnaním napríklad so Spritmonitor.de
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
Moonshine
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 12.06.2018 15:59
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa Moonshine »

Ak máte fejzbuky, tak tu je videjko nemenenia oleja😀


https://www.facebook.com/memezarrr/vide ... 7S9Ucbxw6v
tatkotom
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa tatkotom »

Toho som videl, príklad: https://auto.pravda.sk/magazin/clanok/3 ... 35-000-km/

Preto mi je ťažko uveriť čo písal martincichy :)
Tiež ten puding na videu je nepravdepodobný v niečom - kde je karbón, respektíve ten gel by bol o hodne tmavší. To skôr je motorový olej, ktorý zreagoval s niečim nesprávne doliatym.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
martincichy
Príspevky: 5451
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa martincichy »

Nejak tak vyzeralo berlingo.
tatkotom
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa tatkotom »

Preto píšem, že ťažko uveriteľné, nie že nemáš pravdu. Vyskytnú sa veci, ktorým málokto dokáže uveriť, pritom sa skutočne udiali.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
fzubaty
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa fzubaty »

Neviem úplne presne, čo vedie ludí k nemeneniu oleja.

Sú šetrní, sprostí, nevedomí, majú na háku?
jozoD.
Príspevky: 148
Dátum registrácie: 11.05.2011 11:57
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa jozoD. »

....ja viem, že farba oleja nemusí nič znamenať...ale neviem si fakt predstaviť, že by som to tam mal nechať ďalších 22 000 km.

https://youtube.com/shorts/z4gsfJZRlrM? ... 4fzZ1QXA-B
db69
Príspevky: 915
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa db69 »

jozoD. napísal: 06.03.2024 09:26 ....ja viem, že farba oleja nemusí nič znamenať...ale neviem si fakt predstaviť, že by som to tam mal nechať ďalších 22 000 km.

https://youtube.com/shorts/z4gsfJZRlrM? ... 4fzZ1QXA-B
čierna nie je vždy čierna.Ja vypustim z LKW po 25000km 16 litrov a je čierny ale nie prepáleny .Taky ako vidím u kamaráta čo má servis a vidím čo tam vypúšta z aut.To sa ani neda umyť z rúk.
Moonshine
Príspevky: 528
Dátum registrácie: 12.06.2018 15:59
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa Moonshine »

fzubaty napísal: 06.03.2024 06:48 Neviem úplne presne, čo vedie ludí k nemeneniu oleja.

Sú šetrní, sprostí, nevedomí, majú na háku?
Proste nevedia, netrápi ich to. Proste naštartujú a idú. Keď zasvieti kontrolka service, zavolajú do servisu a objednajú sa.

V rodine mám pani, vybila sa jej baterka na pumpe a hovorili jej, že aby ju naštartovali, musí otvoriť kapotu. Odistila stĺpik riadenia. Netušila, že má kúpiť štartovacie káble a poprosiť o pomoc.
db69
Príspevky: 915
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa db69 »

Moonshine napísal: 06.03.2024 10:18
fzubaty napísal: 06.03.2024 06:48 Neviem úplne presne, čo vedie ludí k nemeneniu oleja.

Sú šetrní, sprostí, nevedomí, majú na háku?
Proste nevedia, netrápi ich to. Proste naštartujú a idú. Keď zasvieti kontrolka service, zavolajú do servisu a objednajú sa.

V rodine mám pani, vybila sa jej baterka na pumpe a hovorili jej, že aby ju naštartovali, musí otvoriť kapotu. Odistila stĺpik riadenia. Netušila, že má kúpiť štartovacie káble a poprosiť o pomoc.
kopec ľudí si nevie ani kvapalinu do ostrekovača doliať. A to nehovorím len o ženách
tatkotom
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa tatkotom »

"Sú šetrní, sprostí, nevedomí, majú na háku?" - to sa pýtaš vážne? Nestretáš takých? :)
"farba oleja nemusí nič znamenať" - sadze za určitých okolností mazivosť oleja vylepšujú - a sú v predaji aj oleje, ktoré sú čierne už za nova :)
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
misoV50
Príspevky: 742
Dátum registrácie: 11.07.2011 21:38
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa misoV50 »

mhlavaty napísal: 01.03.2024 09:33 tatkotok...je to len o zárobku a samozrejme ochote ľudí im ten zárobok dopriať.Ano...buď tá černota opustí motor aj z olejom alebo nie.Keby ľudia videli na vlastné oči čistulinký (vnútorne) motor z diesla (PD) tak by skôr nad podobnými vecami uvažovali..
Pán Hlavatý, môžem sa opýtať na váš názor, prečo sa raz stane, že bordel vytečie spolu s olejom a inokedy, že sa usadí v motore? Máte podozrenie že je to rôznymi konštrukciami motorov? Alebo za tým hľadať skôr jazdý štýl, resp. spôsob používanie auta (napr. krátke trasy v zime)? Ďakujem.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Môj názor je že je to súhra typu motora a vlastností oleja (norma pre konkrétny motor).Skôr výnimočné sa podarí husársky kúsok nájsť olej ktorým sa zmení k lepšiemu napr typická a obvyklá spotreba oleja a opotrebenie ktoré by zodpovedalo určitým km,čo je počet v stotisícoch..To ovšem vyžaduje jednu konkrétnu motorizáciu dlhé roky sledovať veľmi veľmi detailne.Ale veľmi bežné je že prechod na iný olej si vyberie ťažkú daň.
tatkotom
Príspevky: 705
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa tatkotom »

misoV50 - dovolím si napísať aj ja, je to "pod obojím". Sú motory, ktoré tým trpia viac, iné menej. Vyššia záťaž, neskoré výmeny vzhľadom k používaniu to zhoršujú. Špekulácie s nahrádzaním olejov lacnejšími alebo "lepšími" ešte viac. Predpísaný interval je horná hranica, nie rozkaz...
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Častejšie výmeny oleja

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Myslený je konštrukčný typ (benzin nafta) nie rôzne motory rovnakej konštrukcie.Ani náhrady nie sú myslené vzhľadom na cenu ale vzhľadom na druh,typ,vlastnosti triedy.Aj prechod na značne drahší olej môže priniesť iné než sa očakáva,preto by som sem rozhodne cenu ako dôvod nedával..Treba si ujasniť že prechod býva pod tlakom niečoho čo sa už deje z motorom,to v minime prípadov motivuje cena.Ja som teda ešte takého živého človeka nevidel.Prechod na lacný nastáva až vtedy keď už je jedno čo sa tam leje a smutné je že aj túto blbú iniciatívu navrhujú dielne.V minimálnom rozmere samotný majiteľia

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Bing [Bot] a 85 neregistrovaných