Bodky od kamienkov

Všetko okolo údržby a starostlivosti o lak, lakovanie vozidiel, opravy laku, fólie na karosériu.

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

prpell
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 19.03.2013 15:15
Zdieľať na Facebook

Bodky od kamienkov

Príspevok od používateľa prpell »

Zdravim chlapi .. Mam Skodu Octaviu 1.8T Rs .. strieborna metalíza .. no a cchel by som sa opýtať na jeden problém všade po aute mam bodky od odfrkujúcich kamienkov v ktorých je už menšia povrchová hrdza .. bodky sú najviac na kapote.. tie by mi ani tak nevadili , ale chcel by som ošetriť bodky ktoré sú mierne na blatníkoch na streche nad čelním sklom a pár bodočiek na podbehu .. chcem sa preto spýtať či by na to pomohla nejaká korekčná sada , poprípade tá túžka .. alebo to iba nejako prebrúsiť a vyleštiť .. čo odporučate ? .. čo sa týka striekania, kapotu by som dal ale miesta ako ta strecha, asi tri bodky na podbehu a blatníkoch mi pride zbytočne striekať ak by sa to dalo nejako urobiť :300f:
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Problém je že sa už v tej bodke urobila hrdza.V tomto štádiu je už najpracnejše ostrím skalpela hrdzu dostať preč.Lievik sa zaleje kvapkou dvojzložkového základu pomocou špičky špáratka.Potom tak isto bodka metalízy a nakoniec bodka laku.Pri troške pozornej práce to potom nenájdeš,ale časovo je to dlhé aj keď jednotlivé úkony sú pár minutové.Proto sa to rieši tak,že si dá človek striekať kapotu a tieto mini veci požiada urobiť popri tom kým je auto v lakovni.Kupovať zo všetkého hoci minimálne balenia je dosť nezmyselné,lakovňa tie veci má vždy v pohotovosti.
Ak si budeš robiť sám,tak si kúskom lep.lakovníckej pásky označ miesta,inak stráviš večnosť vždy hladaním kde ´dobky sú,hlavne po zakvapnutí metálom sa stratia
prpell
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 19.03.2013 15:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa prpell »

a treba to potom aj preleštiť ? ... a nevieš náhodou čo takáto prplačka stojí niekde v lakovni ? dikes za odpoved :) :28b7:
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Ako prplačku ti to nik nezoberie,to nezarobí ani ako cigán čo kope jarky.Ako som písal,daj striekať kapotu a vedľa toho aj tieto prkotiny,čosi sa tam pripočíta k cene.Ale cenu ti musí povedať ten kto to bude robiť.Iná cena ti je k ničomu.
prpell
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 19.03.2013 15:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa prpell »

jasne diky :)
marko2
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 28.11.2014 22:36
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa marko2 »

aj ked to zabodkuje metaliza bude matna a vždy to bude vidiet.je to ciganska robota.kaputu dole prebrusit ..plnic a nafukat celu kaputu.najlepsia verzia.len ked budes to auto predavat natrafis na cvoka co ti bude tvrdit že to bolo burane lebo to je striekane.na sk je takych vela. :d :D
prpell
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 19.03.2013 15:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa prpell »

akurát uvažujem nad niečím takýmto https://www.youtube.com/watch?v=c8N5GW42E70
kapotu budem riešiť časom jedná sa mi hlavne o bodky na podbehu a streche a tam ich je pár len chcem zabrániť kvitnutiu ....pomocou tejto sady po prípadnom prebrusení a preleštení by to mohlo vyzerať fajn na tej striebornej metalíze by to nemuselo tak kričať .. vyskúšam horšie to už hádam nebude :)
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Všetko čo sa urobí má svoj význam, pretože pri správnej robote sa zabráni šíreniu hrdze a samozrejme vždy to bude vyzerať lepšie ako také hrdzavé ďobky.
A to že to bude možno troška vidieť, no bóže, čo je bez chyby. Auto je len predmet ktorý nám má poskytovať potrebné služby, to len zopár z nás si z auta urobili božstvo, ktorému sa treba klaňať.
Len chcem upozorniť na jeden detail v tom videjku.
Hneď na začiatku je tam zobrazená hrdzavá škvrnka, ktorú niekto tým brúsnym perom akože vybrúsil a potom nasledoval základ, atď.
Problém je práve v tom, že ak už je taká hrdzavá škvrna na plechu ako bola v tom videjku, tak zaručene sú už od nej rozlezené také drobné výhonky hrdze na všetky strany, takže pri brúsení tej hrdze treba ísť kúsok aj do okolitého, na pohľad zdravého laku a vybrúsiť to aj tam, aby žiadne stopy hrdze pod lakom nezostali.
A čo sa týka podbehov, tak tam nezáleží na kráse, nič sa nedeje keď to na koniec prejdeš štetcom, podstatné je odstrániť a zablokovať hrdzu.

Sám som pred pár mesiacmi chcel vyspraviť niekoľko takýchto hrdzavých ďobiek na zadných výklopných dverách.
Keď som sa do toho pustil a nasadil som si okuliare, tak som zistil že pod lakom sa na celej ploche dverí rysuje ďalších hádam 15 kúskov začínajúcej hrdze, takže sa s tým nedalo robiť nič iné, len som zobral karbo, všetky tie miesta som až do čistého kovu lízol jemným kotúčom a potom všetky prebrúsené miesta som pretmelil, prebrúsil a celé dvere prelakoval. Čiže to čo zrejme čaká tvoju kapotu.
prpell
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 19.03.2013 15:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa prpell »

Diky chlapi :28b7:
si-to-8
Príspevky: 60
Dátum registrácie: 01.07.2016 12:49
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa si-to-8 »

vraj na tieto dobky je aj nejaky speci prostriedok lenze ked uz je tam hrdza tak neviem ci by to nieco pomohlo najistejsie bude ked to prebrusis a na novo prelakujes budes mat istotu ze sa hrdze zbavis :)
machoman
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 13.04.2017 13:20
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa machoman »

a nevies aky? ja som mal hroznu kapotu a nebolo uineho vychodiska ako ju dat na novo prelakovat ako robil mi to kamarat tak to nebolo az take drahe
marko2
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 28.11.2014 22:36
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa marko2 »

takže sme sa dostali k zaveru že ked to ma byt ok tak sa to musi lakovat.a podbehy by som nafukol tiež cele.strieborna je hnusna farba a na pristreky robi mapy resp. toči zrno.
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Skôr myslím že záver je taký, že kapotu ktorá je obvykle aj najčastejším terčom kamienkov a tiež všetko je na nej viacej vidieť, je najlepšie vyspraviť a prelakovať celú.
U ostatných dielov, teda hlavne predného okraja strechy a aj podbehov to nie je až tak na očiach, takže keď sa to dá vyspraviť lokálne, tak kvôli úspore nákladov je pravdepodobne lepšie opraviť len konkrétne poškodenia laku.
Podobne keď má niekto na ruke nejaký pupák, tak mu ju hneď neodrezávajú ale pupák liečia, amputácia je až posledné riešenie.
samsoon
Príspevky: 20
Dátum registrácie: 07.04.2017 11:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa samsoon »

mna to caka tento rok nechcel som to riesit na zimu no kapota je uz v hroznom stave dat dostane komplet novy lak to bude asi naj riesenie
Napísať odpoveď

Návrat na "Lak auta - údržba, kozmetika, lakovanie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 10 neregistrovaných