BMW F10/F11 rucna brzda - nizka ucinnost problem TK

Diskusia ohľadne vozidiel značky BMW

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

G.Illes
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Zdieľať na Facebook

Re: BMW F10/F11 rucna brzda - nizka ucinnost problem TK

Príspevok od používateľa G.Illes »

Dobrý deň!

Takže, ak nenastane blokovanie kolesa pri merani parkovacej brzdy na valcovke, vypočíta sa zbrzdenie. Min.hodnota je 16%, ak má ťažné tak min. 12%

Lava strana:2 kn, prava strana: 2 kn.
Celková hmotnosť vozidla: napr. u BMW 520D: cca 2500 kg

Vzorec: 2kn + 2kn / 2,5t x 10,2: 16,32 % (10,2 je konštanta)

V tomto prípade by zbrzdenie bolo fajn, ALE! Má ťažné, takže hmotnosť musíme zobrať podľa OEV v kolonke: Celková prípustná hmotnosť jazdnej súpravy, a to je asi nejakých 5000 kg

Vzorec ten istý, ale mení sa hmotnosť:

2kn + 2kn / 5t x 10,2: 8,16%
Takže nedosiahne tých min. 12%, preto je dočasne spôsobile.

Netreba sa furt nadavat na technikov, bohuzial, v aplikacii v com robi technik, je automatizovany, takze automaticky sa vyhodnoti brzdy so stupnom: sposobile alebo nie.

Kde je problem? mozno v aute, mozno v technike. Mozu byt uz opotrebovane valcovky, kde pneumatiky uz nemaju take trenie, a tym padom aj brzdne sily budu nizsie

A ano, uz aj casnik moze byt technikom, ale som si isty, ze tie skolenia a skusky nezrobi, ak nema aspon minimalne vedomosti a vozidlach
lubos zimovcak
Príspevky: 3427
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: BMW F10/F11 rucna brzda - nizka ucinnost problem TK

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Super, dík pekne za vysvetlenie.
Takto nejako si to predstavujem, palec hore... :300f: :300f:
dirtyro
Príspevky: 9
Dátum registrácie: 01.05.2011 00:38
Zdieľať na Facebook

Re: BMW F10/F11 rucna brzda - nizka ucinnost problem TK

Príspevok od používateľa dirtyro »

Písal som sem už včera, ale z neakého dovodu to tu není a tak to sem skúsim skopírovať ešte raz, aj keď už Gilles to podstatné vysvetlil.
"V roku 2018 to v pohode preslo, pricom rucna nebola o moc lepsia" - problém bude v tom, že tuším minulý rok sa v metodike upravoval vzorec na výpočet zbrzdenia, zatialčo dovtedy sa tam používala pohotovostná hmotnosť, teraz už sa používa celková a tá je samozrejme vetšia a kvoli tomu pri podobných brzdných silách víde menšie zbrzdenie. Pokial je auto vybavené aj tažným robí sa výpočet ešte jeden a tam sa zadáva hmotnosť celej jazdnej súpravy. Pre samotné auto je predpísané zbrzdenie min. 16% a pre jazdnú súpravu 12%, pričom musia vísť oba výpočty, to je dovod, prečo niekedy auto bez tažného prejde, ale s tažným by už neprešlo.
Úplne ideálne je, pokial zaflekujú všetky kolesá na ktoré posobí ručná, vtedy sa nepočíta nič a ručná vyhovuje, ale určite to není podmienka ako tu písal Seven (a tiež určite nemá technik povinnosť niekomu ladiť karburátor).
Ja ale skor nechápem, prečo vlastne technik meral tú ručnú vo valcoch, kedže to má el. ručnú tak úplne kludne mohol urobiť tzv. pokus o rozbeh, jednoducho sa pokúsiť rozbehnúť so zatiahnutou ručnou na rovnej ploche a tam sa to posudzuje subjektívne, to by pustil asi každý normálny technik keď to brzdí hentakými silami. Jedine ma napadá, že asi nechcel vyzerať podozrivo, že všetci pred ním to merali vo valcoch a on by to prvý robil inak.
Ja osobne by som asi skúsil ísť sa opýtať na inú STK na príjem, či by to u nich technici robili pokusom o rozbech a ideálne by som skúsil poprosiť technika, nech to skúsi na parkovisku ešte pred príjmom vozidla, že čo na to povie.
lubos zimovcak
Príspevky: 3427
Dátum registrácie: 19.11.2008 18:12
Zdieľať na Facebook

Re: BMW F10/F11 rucna brzda - nizka ucinnost problem TK

Príspevok od používateľa lubos zimovcak »

Paráda. Dobre vedieť. Dík :3dcline:
adam221
Príspevky: 116
Dátum registrácie: 29.01.2006 19:08
Zdieľať na Facebook

Re: BMW F10/F11 rucna brzda - nizka ucinnost problem TK

Príspevok od používateľa adam221 »

@lubos zimovcak 08/09/2022 17:35

Neviem co zadaval, dva roky dozadu to bolo na tej istej STK a ok, tie hodnoty su tam za posledne 3 STK stale velmi podobne...

@seven549 09/09/2022 00:42

Kazde auto bude mat ine cisla, len keby niekto napisal, bol som na STK par mesiacov dozadu na F10/F11 a presiel som na rucnu a mal som 2.1 / 2.2 tak idem hned na druhu STK a neriesim..

Ci to na STK zastavilo valce, fakt neviem, nebol som pri aute :(

Do vymeny kotucov a dosticiek nebol problem, ale nebude to najskor tym sposobene, nakolko v roku 2016 - preslo
zadna lava parkovacia 2.18
zadna prava parkovacia 2.36
2018 - preslo
zadna lava parkovacia 2.29
zadna prava parkovacia 2.22
2020 - preslo (ale dost vysoke hodnoty, neviem preco)
zadna lava parkovacia 3.54
zadna prava parkovacia 3.27
2022 nepreslo
zadna lava parkovacia 2.20
zadna prava parkovacia 2.41

Kua, ved to brzdi lepsie ako v roku 2016 a 2018

@G.Illes 09/09/2022 10:51
Dakujem za vysvetlenie :3dcline: , tymto padom do vzorca dodam potrebne udaje..
Min.hodnota je 16%, ak má ťažné tak min. 12%
Najvacsia pripustna celkova hmotnost 2360kg
Najvacsia pripustna hmotnost jazdnej supravy 4450kg

bez tazneho - malo by prejst, 19.88%
Vzorec: 2.2kn + 2.4kn / 2,36t x 10,2: 19,88 % (10,2 je konštanta)

vratane tazneho - 10,54 co je menej ako 12 a sme doma
Vzorec: 2.2kn + 2.4kn / 4,45t x 10,2: 10,54 % (10,2 je konštanta)

A sme doma... To auto tolko nikdy nemalo na STK ked nepocitam tu z roku 2020 ked zahadne malo viac, ale asi uz vieme preco, lebo by nepreslo...

Kde je problem? presne ako pises.. Na noznu maju lepsie udaje... Este raz dakujem za vysvetlenie.

@dirtyro
Technik netechnik, vsetci sme ludia, druhy krat na STK dali protokol kde uz nie je STK ani docasna na 2 mesiace, no nic, pojdem na druhu stanicu, lebo takto cesta fakt nevedie, ale aspon vieme, ze sa zmenil vypocet a preto mame tento problem.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: BMW F10/F11 rucna brzda - nizka ucinnost problem TK

Príspevok od používateľa oco13 »

Nedávam to ako recept - ale pri mojom aute jednoducho sám technik kázal odpojiť spínač brzdových svetiel a zabrzdil to pedalom. Aby nebolo vidieť na kamere že pomohol. lol lol Vždy a všade je ludský faktor, od výroby auta až po jeho zošrotovanie.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
das
Príspevky: 174
Dátum registrácie: 09.06.2022 23:00
Zdieľať na Facebook

Re: BMW F10/F11 rucna brzda - nizka ucinnost problem TK

Príspevok od používateľa das »

Zatiahnem rucnu a pokus o rozbeh, pozor neplati vseobecne, ak je kodovane tak po stlaceni plynoveho pedalu automatickz uvolnuje rucnu brzdu.

Odpojit brzdovy spinac, pripadne cez spinac odpojit brzdove svetla znova uz u 20 rocnych aut niektorych s tym nepochodis svetla nie su cez poistky ale riadene cez rj resp. chyba na spinaci moze vyradit rucnu brzdu z cinnosti.

U bmw napr. tzv. "rolling mode" cez dsc, ktore sleduje pohyb auta po zatlaceni rucne brzdy sa aplikuje jej sila podla pohybu auta ktory je sledovany po zatiahnuti rucnej brzdy.

DSC sleduje teplotu jednotlivych koticov a na zaklade toho ide aj sila rucnej brzdy, vymena informacii medzi DSC a elektronikou rucnej brzdy.

Auto same vyhodnoti rezim brzdovej stolice a po aktivacii rezimu brzdovej stolice sa sila rucnej brzdy ovplyvnuje v pocte stlaceni tlacitka rucnej brzdy.

Su technici na stk oboznameny s kompletnou funkcnostou napr. elektronickej rucnej brzdy u kazdej znacky vozidla? Vedia o kompletnom vypnuti 4x4 resp. esp v "tahnych" nenu aby mohli auto testovat?

Napr. Mam tazne, nemam tazne ale rucna brzda je uplne rovnaka hardverovo cize musi v podstate fungovat rovnako dobre ci tam to tazne je alebo nie.
dreeevo
Príspevky: 454
Dátum registrácie: 21.11.2010 20:35
Zdieľať na Facebook

Re: BMW F10/F11 rucna brzda - nizka ucinnost problem TK

Príspevok od používateľa dreeevo »

Po včerajšku mám pocit, že návšteva slovenskej STK je vždy zážitok. Otcova thalia z roku 2003 má tretie brzdové svetlo za zadným sklom. Na skle sú skoro od nova fólie s certifikátom. Za tých 19 rokov, čo to auto chodí na STK nebol s tým nikdy problém, až minulý týzdeň nastal, vraj vyšiel nejaký nový predpis, ktorý zakazuje brzdové svetlo za fóliou: D tak ma vyhodili a na druhej STK prešlo bez problému.
Ináč by som chcel vedieť, ako prechádzajú cez STK autá pretekárov, ktorý majú celé zadné svetlá tak komplet zatmavené, že človek ledva vidí, že to svieti....
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: BMW F10/F11 rucna brzda - nizka ucinnost problem TK

Príspevok od používateľa seven549 »

v cz za foliu na tretom brzdovom beru na ceste technicky uz od roku 2010.autam co maju cz spz .v nemecku autam co maju nemecku spz.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: BMW F10/F11 rucna brzda - nizka ucinnost problem TK

Príspevok od používateľa oco13 »

Seven a teraz si predstav, že ideš na aute čo nemusí mať tretie brzdové svetlo :4090: alebo ani pravé zrkadlo. :42f8:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: BMW F10/F11 rucna brzda - nizka ucinnost problem TK

Príspevok od používateľa seven549 »

adam221 napísal: 09.09.2022 17:32

Ci to na STK zastavilo valce, fakt neviem, nebol som pri aute :(

akoze ty nechas technika nech si robi s autom co chce?ani vo svicarsku to tak nefunguje.

majitel musi byt vzdy pritomny.kamosovi ulomili dekel kde sa zasuva diagnostika.prisiel na to az doma ked mu to odpadlo.a ako to dokazal?nijako.mas tam osobne veci uz len koli tomu sa to tak nerobi.

pisal som ze sa asi nieco zmenilo meraju sa po novom uz ine hodnoty mensie odchylky a vacsia uciinnost asi sa sleduje.aj to ci kotuce netrasu.a ktovie ako technik nastavil masinu na meranie brzd.

take stk ek som mal aj ja kde to prechadzalo a zrazu nie.siel som len o 20 km dalej a emisna presla.

raz som zazil ked mi na emisnej povie ze benzin sa miesa s olejom vela nejakej hodnoty.auto bolo po vymene oleja 5km a hned slo na emisnu.

kamosa sli vyhodit z stk lebo ze mu nesla parkovacka.hned to vymenil a aj to ho sli vyhodit ze tu sa to nerobi.ze znova do radu.

chod s tymi brzdzdami niekde do servisu kde to budu merat a sledovat co to robi.alebo druha stk.lebo ta s tym budu otacat.ja na toto nemam nervy tie stk ek.

ked sa mi technik oprel prdelou o operadlo na bmw coupe a pekne sa zosunul dole s tym ze osuchal to nakremovane kozene sedadlo.a este sa hral s gombikmi na stredovom tuneli a zapol si klimu.tak som mu nalozl ze pamata dodnes.

ja uz dam auto do servisu priprava na stk ek a zodpovedny je servis a absolvuju aj stk ek a ja idem do tesca.auto je vzdy do hodiny naspat.a este aj povysavane ked nohami postupaju kade tade.a take veci uz nepocuvam neriesim ze nieco nejde nepreslo.
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: BMW F10/F11 rucna brzda - nizka ucinnost problem TK

Príspevok od používateľa seven549 »

oco13 napísal: 10.09.2022 23:58 Seven a teraz si predstav, že ideš na aute čo nemusí mať tretie brzdové svetlo :4090: alebo ani pravé zrkadlo. :42f8:
mam doma take jedno z roku 1992 nema 3 brzdove svetlo.a dnes po tyzdni som prisiel na to ze lave nesvieti.cize svieti len prave brzdove a esteskoro v strede auta. lebo brzdove svetla to ma pri spz.a som stym 30 rocnym autom teraz v ch.kde nesvietim vobec.ani rakusko ani nemecko ani francuzko ani svicarsko.neni to povinne nesvietim.

a tie oci tych soferov ze zrazu auto zastavuje :40bd: :40bd: :40bd: len naburajte svicarska pojistovna vinnika dava len za naraznik rozpoctom 2000chf lol :2f93:
Naposledy upravil/-a seven549 v 11.09.2022 00:19, upravené celkom 1 krát.
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: BMW F10/F11 rucna brzda - nizka ucinnost problem TK

Príspevok od používateľa seven549 »

este som zabudol hmlove svetla su zaroven koncove.su tam dvojvlaknove ziarovky.a technik na stk byvaly casnik mi povedal teraz zapnite zadne hmlovky -- zadne hmlovky --- zadne hmlovky tak som vystupil a vravim mu hej sleduj to pozorne.koncove a teraz hmlovky.a teraz bzdy tie co su v strede auta.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: BMW F10/F11 rucna brzda - nizka ucinnost problem TK

Príspevok od používateľa oco13 »

Seven - raz si dám s tebou rande v Graubindene pri prameni horného Rýnu. :40bd: :40bd: :40bd: Budem tam pásť kravky. lol
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: BMW F10/F11 rucna brzda - nizka ucinnost problem TK

Príspevok od používateľa seven549 »

graubunden.hlavne mesto je chur.inac jazda okreskou chur - lenzerheide o pol noci stoji za to.tam jazdia po rovine 160tkou a v zakrute 40tkou. :2f93: krasne serpentiny.fizli??? to je co.bol som dnes v moutier zapad ch.krasne okresky a stupak.na 30 rocnom stroji ktory sa potreboval nadychnut.samozrejme vecer.vsetko tam uz rozprava po francuzky

cakaju ma pyreneje.jesenny vylet 30 rocnou vrazdou v top kondicii.
Naposledy upravil/-a seven549 v 11.09.2022 00:35, upravené celkom 1 krát.

Návrat na "BMW fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: samkosasvari a 7 neregistrovaných