BMW 420d 2016 - ET

Diskusia ohľadne vozidiel značky BMW

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

silvin44
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 03.07.2021 11:25
Zdieľať na Facebook

BMW 420d 2016 - ET

Príspevok od používateľa silvin44 »

Potrebujem vediet ake by som mal mat ET na BMW 2016 420d xdrive 140kw AT8, chcem tam dat 225/50 r17 7,5j(aj ked v technicaku je 7j) 5x120 72,6. Ku autu sa momentalne neviem dostat a na nete som to hladal asi hodinu a nasiel som ET 34, co sa mi zda velmi malo ak niekto vie vopred ďakujem.
achada
Príspevky: 1055
Dátum registrácie: 30.03.2016 12:09
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa achada »

Preco sa ti to zda malo?
silvin44
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 03.07.2021 11:25
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa silvin44 »

Lebo je to hlboko pod priemer ET ostatnych BMW.
xentry
Príspevky: 1958
Dátum registrácie: 29.06.2018 17:35
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa xentry »

Originalne kolesa o velkosti 17 ku 4ke rade su o rozmeroch 7,5x17 s ET 37.
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

silvin44 napísal:Lebo je to hlboko pod priemer ET ostatnych BMW.

Si na veľkom omyle ak to berieš takto.
Totiž keď na jednom BMW je ET 49 mm a na inom BMW je ET 20 mm, tak úplne v pohode môžu mať obidve tie autá kolesá v rovnakej pozícii voči okrajom blatníkov.
ET znamená, že v akej vzdialenosti od upevňovacej plochy na náboji kolesa je geometrická stredová rovina kolesa. Určuje to konštruktér podvozku pri návrhu geometrie riadenia.
Zároveň na prednej, riadenej náprave, pri zatáčaní kolesa okolo zvislej osi, by táto zvislá os mala prechádzať stredom plôšky, ktorým sa pneumatika dotýka vozovky.
Z toho vyplýva, že pri zmene ET od predpísanej hodnoty, sa tá zvislá os posunie smerom von alebo dovnútra, čiže pri zatáčaní predného kolesa sa už koleso nebude zatáčať okolo stredu svojej dotykovej plochy, ale táto dotyková plocha sa bude okolo zvislej osi kolesa posúvať po kružnici, ktorej polomer bude veľkosť toho rozdielu ET.
V dôsledku to teda prináša zvýšenie sily na zatáčanie kolesa, čiže v riadení, ale to človek ani nezaregistruje, pretože dnes už je v každom aute posilňovač riadenia.

Takže ti doporučujem, dodržať aspoň približne hodnotu ET, určite tým nič nepokazíš, zároveň sa ale technicky nič závažné nestane ak disk bude mať ET o niekoľko milimetrov menšie ako je písané v TP. Ja som našiel že to auto by malo mať doporučené ET 34 mm, ale samozrejme rozhodujúci je údaj zapísaný v TP.

A čo sa týka šírky diskov, na pneumatiky rozmeru 225/50 r17 je doporučená šírka disku 7 až 8.5 palca.
Z toho vyplýva že z technického hľadiska zase nič nepokazíš, ak použiješ disk 7,5“ široký.
Napísať odpoveď

Návrat na "BMW fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 13 neregistrovaných