::::AUTOLEKARNICKY...::::

Ako poskytnúť prvú pomoc,ako postupovať pri autonehode, pomoc v zahraničí, hasiace prístroje, hasiči, záchranári, sanitiaci, skutočné príbehy...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

222romco
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 26.07.2008 16:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa 222romco »

Uz si viem zivo predstavit, ako pri nejakej dopravnej nehode hladam navod na pouzitie pri zachrane zivota-kartu prvej pomoci... Clovek je v strese jak h... a ked mu to akotak pali, snazi sa zranenemu pomoct vsetkym, co ma po ruke a nie citat nejaky debilny navod... Nie je to nahodou tak, ze pri nehode ide kolkokrat o sekundy??? Sorry, trosku som vybocil z temy-lekarnicku mam este platnu rok :2f93:
kiklop263
Príspevky: 671
Dátum registrácie: 26.04.2008 19:45
Bydlisko: BA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa kiklop263 »

užitočná v aute ako lapač prachu a kde ju vlastne dám-mám

dobré ju mať ak jej obsah viem(e) použiť v reálnej situácii

jedna z možností ako dostať pokutu

policajti by si ju mali tiež skontrolovať či ju vôbec majú v aute a ak ano či je úplná a platná podľa platnej legislatívy
rudolfo63
Príspevky: 9947
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

...mam uz novu...,ale radsej vozim 2-3....,v pripade,ze sa stretnem so silnym krvacanim...
rudolfo63
Príspevky: 9947
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

Dovolenková lekárnička na úpal aj štípance

Pri balení kufrov na vytúženú dovolenku nezabudnite na cestovnú lekárničku. Nikdy neviete, čo sa vám môže v zahraničí alebo pri našich jazerách prihodiť. Ak máte lieky so sebou, ušetríte si behanie po lekárňach a v cudzine aj peniaze, ktoré môžete minúť na krásne suveníry. Vaša dovolenková lekárnička by mala obsahovať tieto prípravky:

na ošetrenie kože, ktorú spálilo slnko
Sú spreje, ktoré vám ochladia a ošetria sčervenanú pokožku. V lekárni vám určite poradia. Prípravok pôsobí protizápalovo, zmierni bolesť a pocit pálenia. Pomôcť si môžete aj kuchynskými liekmi. Jogurt, kyslá smotasmotana, kyslé mlieko vás nenechajú v štichu, ak ste zabudli kúpiť produkt z lekárne.

POZOR NA ÚRAZ ČI ÚPAL: Tieto dievčatká skúmajúce medúzu môžu ľahko prísť nielen k úpalu, ale za istých okolností aj k nepríjemnému popŕhleniu.
Foto: profimedia.sk

proti nevoľnosti z cestovania
Pri kinetóze sa odporúča užiť klasické kinetiká, ktoré dostanete v lekárni bez predpisu. Predídete tak nevoľnosti a vracaniu pri cestovaní autom, vlakom, lietadlom. Niektorí lekári odporúčajú vyskúšať aj homeopatiká.
na utíšenie rôznych druhov bolestí a proti horúčke
Už len taká obyčajná bolesť zubov vie na dovolenke poriadne potrápiť. Pre každý prípad si pribaľte do kufra klasické lieky proti bolesti – analgetiká. Zaberajú aj pri bolestiach hlavy, svalov, menštruačných bolestiach. Niektoré prípravky z tejto skupiny liekov pôsobia protizápalovo a znižujú aj horúčku.
proti hnačkám
Aj zmena prostredia, stres z cesty môžu u niektorých ľudí vyvolať hnačky. V lekárni dostanete tabletky proti hnačkám, klasické čierne uhlie aj prírodný liek na báze ílu, ktorý šetrne čistí črevá. Môžu ho užiť aj dojčatá a deti. Skúsení cestovatelia vravia, že pred črevnými patogénmi vás ochráni aj malý pohárik slivovice.
na pokožku poštípanú hmyzom či medúzou
Chladivý gél mierni pocit pálenia a svrbenia na poštípanom mieste. Lekárničky odporúčajú aj novinku, ktorá je ešte málo známa – Psilo balzam. Je to gél, ktorý má antibakteriálny účinok a chráni kožu pred ďalšou infekciou. Zmierňuje svrbenie, príjemne chladí. Výrobca uvádza, že má aj antialergický účinok. Niektorí lekári odporúčajú pribaliť si aj antihistaminiká – lieky proti alergii. Z domácich receptov sa odporúča potrieť postihnuté miesto cibuľou alebo zriedeným octovým roztokom. Ocot rozrieďte vodou v pomere 1:2.
na zapálené oči
V lekárni dostanete očné kvapky, ktoré zmierňujú príznaky podráždenia oka a bránia opuchom očí. Sú vhodné, ak máte podráždené spojivky vetrom, prachom, dymom, slanou vodou. Kvapky tiež pomáhajú pri zápaloch spojiviek, ktoré spôsobia kontaktné šošovky. Kvapky obsahujúce výťažok z očianky lekárskej sa odporúčajú na oči podráždené chlórovanou vodou z bazéna.
na zapálené nosové sliznice
Nosové kvapky pomôžu, keď vás prepadne akútna nádcha. Prípravok znižuje prekrvenie sliznice nosa a opuch tkaniva. Uvoľňuje priechodnosť horných dýchacích ciest. Pomôže vám tiež pri zápale stredného ucha. Na boľavé uši od častého potápania v mori odporúčajú lekárnici Burov alkohol. V prípade núdze však môžete použiť aj obyčajný alkohol. Zmierni zápal a bolesti.
na ošetrenie odrenín a rán na koži
Tu potrebujete dezinfekčný prípravok, náplasti, leukoplast a obväzy.
na chronické ochorenia
Nezabudnite si vziať dostatočnú zásobu liekov, ktoré dlhodobo užívate a rátajte aj s rezervou. V zahraničí sa môže hocičo prihodiť. Môžete trebárs ostať uväznení na letisku či z iných dôvodov sa váš pobyt v cudzej krajine predĺži.
nabster999
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 27.05.2009 16:50
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa nabster999 »

po vyše roku od zavedenia karty PP by som rád počul koho už kontrolovali policajti, ..a hlavne tú kartičku.

a podla vyhlášky nemusím mať v lekárničke vyrobenej pred dátumom máj 2009 dodnes tú kartu?......
rudolfo63
Príspevky: 9947
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

..tymto vas chcem vsetkych poziadat,aby ste si pred novou jarnou sezonou skontrolovali lekarnicky,ich zivotnost a ev.doplnenie...
nabster999
Príspevky: 330
Dátum registrácie: 27.05.2009 16:50
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa nabster999 »

ja som na jeseň kupoval novú, hoci stará nebola ani raz otvorená, .. ale pre istotu aby nebolo pánom v klobúkoch do čoho rýpať :) ale či tam je tá kartička PP, to neviem, ale nehodlám to otvoriť a kontrolovať ...
jabud
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 29.04.2009 16:02
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jabud »

Ja mam na každom module v lekarničke nalepku platnosť do 05.2012 a pritom ked som kontroloval veci vo vnutri v moduloch,všetko ma dobu spotreby do 2014.Tak neviem,prečo to je tak a či sa toho nemôže niekto chytiť,že je neplatna..Čo myslite?Kupoval som ju niekedy v roku 2010.
autolaik
Príspevky: 4906
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa autolaik »

sice blba rada ale urobil som to rovnako..strhol som nalepku na krabici... tiez som mal az na nejake veci vsetko platne...tak som zasiel do lekarne a tam mi to zkomletizovali.. nestalo ma to viac ako 3 eura.
jabud
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 29.04.2009 16:02
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jabud »

Našiel som k tomu toto.
V tejto súvislosti sa nás nepodpísaný pisateľ e-mailu spýtal, či stačí vymeniť niektoré časti lekárničky po dobe spotreby, alebo ju treba vymeniť celú autolekárničku, aby bola podľa predpisov.

Podľa toho, ako je napísaná vyhláška, nestačí vymeniť časť obsahu autolekárničky. Potrebné je sledovať dátum spotreby celej lekárničky. A aj keby časti v nej nedosiahli dátum expirácie, treba autolekárničku vymeniť celú.
Hotove kocurkovo.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

_

Príspevok od používateľa cicmanec »

Kravina! Práve preto sa zaviedli moduly, aby to nebolo treba meniť celé!

A keď zahodím, zotriem, čokoľvek dátum expirácie celej lekárničky podľa čoho sa bude orgán riadiť?
rudolfo63
Príspevky: 9947
Dátum registrácie: 23.08.2009 18:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa rudolfo63 »

..tie moduly su halierova polozka,komplet lekarnicka stoji okolo 7 eur,takze nie je draha..Ja to robim tak,ze obsah nevyhadzujem,v taske mam zasobu plnu obvazoveho materialu pre pripad..co keby...
mandy01
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 31.07.2013 11:38
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mandy01 »

Tak autolekárničku by sme mali mať všetci v poriadku, ide aj o naše zdravie ak by sa niečo stalo.. A tak isto si staré nechávam, dajú sa použiť aj na doma
bavorak8
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 19.11.2014 13:48
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bavorak8 »

Dobre vedieť čo všetko musí obsahovať
guno5
Príspevky: 72
Dátum registrácie: 22.10.2014 10:57
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa guno5 »

dakujeme za doplnujuce informacie

Návrat na "Prvá pomoc => Volajte 112"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 1 neregistrovaný