Audi A4 PD TDi - značka oleja

Diskusia ohľadne vozidiel značky Audi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

GasBang
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 02.03.2014 15:28
Zdieľať na Facebook

Audi A4 PD TDi - značka oleja

Príspevok od používateľa GasBang »

Zdravím!

Viem, že do môjho Audi A4 1.9 PD TDi (96kw, bez DPF, orig 260000 km) vhodný olej 5W40 VW505.01. Podľa toho, aká značka oleja je vhodná pre tento motor? Ďakujem!
LOCHNESS
moderátor fóra
Príspevky: 3816
Dátum registrácie: 01.12.2007 20:52
Bydlisko: ZA
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa LOCHNESS »

Značka oleja je len marketing... :41c2:
oldoss
Príspevky: 423
Dátum registrácie: 16.09.2008 11:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oldoss »

Auto znacku oleja nepozna. Akhkolvek olej s danou specifikaciou je ok. Nezabudnut menit max po 15 000km.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24899
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Povedal som si že do olejov kecať nebudem.Ale tu sa jedná o PD motor a to zasiahnuť musím.pre ten motor je olej viac než kľúčový.Ten motor má niečo inak ako celý zbytok galaxie,a to niečo rieši práve daná norma.Ak výrobca nalepil na predné čelo slovo Castrol a číslo normy,neurobil to neuvážene.Z praxe viem iba o jednej (aj to drahej) značke ktorá tomuto doporučenému konkuruje a nikdy nesklame.Castrol upadol do akejsi nemilosti (nasranosti) slovenského obecenstva,ale ja by som doporučil sa toho držať.Vedel by som to podložiť stovkami ak nie tisíckami reálnych výsledkov z konkrétnych motorov,preto by som sa nerád bavil na túto tému ďalej.kto chce počuť ten počuje
A ešte maličkosť,tiež z reálnej praxe...10 tis km a von
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

ja som si tiez povedal ze do olejov kecat nebudem ale tiez strucne skusim.

a) vyrobca nenalepil Castrol na sklo, to bol BMVV pri inej prilezitosti.

b) absolutne sa priklanam k 10.000km a von, takisto nie je realny problem 15.000km a von ked s autom jazdis dlhe = "motor teple" trasy. Akonahle si prevazne v meste alebo v zime, naozaj si usetris valce a vacky ked lejes po 10.000km

c) k tej zime... vsetkym je jasne ze prave zima je najkrutejsie rocne obdobie na mazanie. Silno doporucujem vymenit olej s prichodom prvych mrazov, proste "pred zimou" aby si ho v zime mal novy.

d) silno doporucujem vymenit oleje aj po zime, nejazdit cele leto s tym co uz zimu prezilo.

Ked tocis 20.000km rocne, mas to uplne ideal. Vymenit pred zimou, v zime nabehat 8.000 alebo 10.000 to je jedno, von, jar/leto/jesen otocit dalsich 10.000km a pred zimou zase von. Ked tocis 7.000 v zime a 13.000 mimo zimu, aj tak pred zimou novy olej a po zime zase novy olej.

Ked behas ine cisla leto/zima ktore nie su nasobkom 10.000km a teda ti "nevyjde interval", nic sa nedeje. Tie oleje stoja prd makovy v porovnanim s inymi nakladmi na auto, takze naozaj "zahodit" 10 eur "ZA ZBYTOCNE PREDCASNU VYMENU OLEJA" absolutne nerozhoduje o nicom. Auto ta stoji tisice eur celkovo, takze 10eur hore dole nehra ziadnu ulohu z hladiska penazneho, avsak z hladiska technickeho je to totalne ina rozpravka.

Ad Castrol : pri dlhsich intervaloch STRASNE karbonuju. Konkurencne oleje to nerobia v takej miere. Kto chce priklady, hladajte obrazky na dieselpower.cz, uzivatel huml, opravar v Brne. Pluje ohen na Castroly v masivnej miere a ma na to mnohorocne skusenosti s dokumentaciou. Pri dodrzani KRATKYCH intervalov tento problem nie je taky masinvny, pri dodrzani velmi kratkych intervalov samozrejme neexistuje.

Oleje vsetkych normalnych znaciek su vhodne pre tvoju masinu, samozrejme nutne musia mat 505.01 normu. Dolezita je aj ich viskozita; 505.01 oleje BEZNE zozenies v 5w-40 a 0w-40 viskozitach, co neplati pre longlife 507.00 univerzalne oleje ktore technicky mozu ist do tvojho motora ale rozhodne ich nedoporucujem. 507.00 su vyhradne 5w-30 viskozita.

Ked mas naladu, studuj technicke listy olejov. Zaujimaju ta parametre TBN (total base number, alkalicka zasoba) a v mensej miere HTHS viskozita (neprilis rozlicne, 505.01 norma nieco diktuje). Cim je mensie cislo TBN, tym menej olej vydrzi predlzene intervaly.

Keby som mal odporucit, bez hanby z drahsich poviem Shell Ultra (je ich viacero typov), Liqui Moly a Mobil1 znacku. Z lacnejsich avsak stale velmi kvalitnych - super pomer cena/vykon - velmi silno tlacim dopredu Texaco. S normou 505.01 sa daju zohnat za 17 eur styri litre, splnaju aj longlife normy BMW a Mercedesu (avsak nie VW, pretoze maju 5w-40 viskozitu, VW pozaduje superlahkobezne 5w-30 oleje kvoli znizeniu spotreby o 0.004 litra/500km).

Teraz bomba : zmienene Texaco oleje sa pouzivali ako prvonapln vo vyrobe dlhe roky. Absolutne overena informacia, strucne len tolko ze mne priamo na linkach na vyrobe pracuje ženin bratranec. Pre vsetkych ostatnych je to samozrejme internetovy drb ako kazdy iny, ako tuto informaciu zoberiete je mi uplne jedno.

Poznamka : ja osobne Texaco nepouzivam a nikdy som nepouzil. Rozhodovaci proces preco tieto konkretne oleje bol samozrejme zalozeny na cene a na splneni poziadaviek vyrobcu. To je cele.


edit : ja osobne tocim milionovu 505.01 masinu z roku 2001, teraz uz jazdi prd makovy a vyhradne v meste a vyhradne SUPERkratke jazdy (4-7km, semtam nad 10km) co je totalny zabijak pre tie diesle lebo sa nezohreju, zhruba 3.000km na zimnom oleji, zhruba 7.000km mimo zimu. V zime sypem 0w-40, v lete 5w-40 ale to nie je dolezite. Znacky krizomkrazom, najbeznejsie Shell a Mobil1, ale uz som tam mal aj BPcko (tusim 5000), Aral, Valvoline, Liqui Moly, fakt vsehochut.
jaster-83
Príspevky: 1441
Dátum registrácie: 16.09.2010 13:17
Zdieľať na Facebook

Re: Audi A4 PD TDi - značka oleja

Príspevok od používateľa jaster-83 »

GasBang napísal:Zdravím!

Viem, že do môjho Audi A4 1.9 PD TDi (96kw, bez DPF, orig 260000 km) vhodný olej 5W40 VW505.01. Podľa toho, aká značka oleja je vhodná pre tento motor? Ďakujem!
Ked nechces riesit aku znacku tak kup origo olej a mas vybavene, ved sa da zohnat na nete za normalne peniaze ale je to len tiez normalny olej od bezneho vyrobcu len v audi/skoda/vw obale....
1U5 AVU, 6U1 AMH, 6Y5 ASY, N15 GA14DE, 3B6 AVF, C4(B7) 9H06
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24899
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Je rozumnejšie sa značke vyhýbať,vedie to k rozporom a len ojedinele sú jednotlivé názory podložiteľné.snažím sa nikdy nedávať von niečo,čo neviem nejakým spôsobom podložiť.Aj Castrol by som vedel podložiť ...v tomto prípade prečo áno,a vôbec nezdielam názor dotyčného mechanika ak ním huml je,ale použil sa termín pri dlhších intervaloch,a pri dlhých intervaloch sa deje kadečo inak.Ak sa prioritne bavíme o PD,tak 10 tis výmeny pri dodržaní normy sú tak akurát,a stav motora býva ozaj ukážkový,a o nejakom karbonovaní nemôže byť ani zmienka.Opotrebenie kľúčových komponentov kluka valce na úrovni tam malej,že opotrebenie výborne servisovaného motora pri 800 tis je v tisícinkách,to nie je problém odmerať.až zastavuje rozum,a logicky človek potom tak trošinka z pobavením číta výtky na Tdi od ľudí čo ani potuchy nemajú o celom.Vyčítať sa dá,aj tu by sa našlo,ale to čo sa vyčíta máva niekto na rováši a zrovna výrobca to nie.Ale bavíme sa po úroveň PD,nie ďalej
hjundai
Príspevky: 2709
Dátum registrácie: 21.03.2010 07:39
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa hjundai »

Aby sa to uviedlo na spravnu mieru...Castrol nieje Len Jeden ale je to mnoho radov olejov. To nadavanie nieje na vsetky rady. A aj to je skor v rovine ze ta rada je-bola nezmyselne predrazena vo vztahu ku kvalite. Na zahranicnych forach je to uplne bezna znacka bez zasadnych negativnych odkazov. U nas sa skor riesi znacka zatial co problemom ostava skratenie intervalu vo vztahu k prevadzke a samotna prevadzka teda co robit-nerobit studenemu motoru.....
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24899
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

vďaka za doplnenie,súhlas
Napísať odpoveď

Návrat na "Audi fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 30 neregistrovaných