Audi A3 8PA 2009 - PS19W DLR denné svietenie

Diskusia ohľadne vozidiel značky Audi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

zimbyno
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 30.05.2020 12:24
Zdieľať na Facebook

Audi A3 8PA 2009 - PS19W DLR denné svietenie

Príspevok od používateľa zimbyno »

Zdravím, mám otázku, mám Audi A3 8PA, svetlá sú klasické a denné svietenie je PS19W žiarovka, je možné v rámci zákonov to vymeniť za LED žiarovku? existuje niečo homologizované na to? Abo jednoducho u nás to nie je možné ( teda je ak si to dám ) ale či existuje aj niečo čo naozaj zákon dovoľuje? Resp. ako to vlastne je s tým denným svietením a homologizáciou atď. Vďaka
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Pokiaľ tam dáš LED náhradu rovnakého označenia (napr. https://www.alza.sk/auto/osram-ledrivin ... 111624.htm), tak z technického hľadiska by s tým nemal byť žiaden problém, tá žiarovka by aj odporovo mala byť priamo zameniteľná. Úspora elektriny z 19 na cca 2 W v aute nie je podstatná, životnosť aj svietivosť by mohli byť porovnateľné aj keď z dôvodu menšieho tepelného namáhania má zrejme LED navrch.

Z formálne-zákonného hľadiska by sa to nemalo robiť, pretože to svetlo v aute bolo homologované (nie homologizovanné) s halogénovou žiarovkou.
Je však možné, že výrobca takej led žiarovky si nechal schváliť (homologovať) jej použite ako náhrady, vtedy by to bolo aj formálne v poriadku.
Ak je to tak, malo by to byť na obale tej žiarovky alebo na príbalovom papieriku napísané.
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Ja som toho názoru že neriešiť niečo s čím nie je problém
bjbbobek
Príspevky: 653
Dátum registrácie: 03.06.2012 13:07
Bydlisko: Gbely
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bjbbobek »

Použitie: Offroad
Vysvetlenie poznámky Offroad na uvedenom portále u iného produktu ale platí aj na ten:

Pripomienka

Off-roadová autožiarovka NEOLUX LED "P21W" 6000K, 12V, BA15s nie je povolená na bežné komunikácie a používaním v rozpore so znením vyhlášky zbytočne riskujete pokutu.
Diagnostika,elektronika,geometria,pneu servis,klimatizácie
dreeevo
Príspevky: 454
Dátum registrácie: 21.11.2010 20:35
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dreeevo »

Kolegyňa v práci má presne také isté auto ako ty a na dennom svietení má použitú spomenutú náhradu z alzy:

https://www.alza.sk/auto/osram-ledrivin ... IEQAvD_BwE

Je pravda, že je to len pre offroad použitie a asi to nemá ECE R37 homologáciu ale zasa použime sedliacky rozum. To auto teraz vyzerá oveľa lepšie, môj subjektívny pocit je taký, že svetelný tok ostal rovnaký ako s pôvodnou žiarovkou takže nikoho nebudeš oslňovať a žiaden policajt to nebude riešiť a cez STK s tým prejdeš v pohode.
Za mňa OK. Treba skôr riešiť borcov, čo si do halogénových reflektorov montujú čínske LED žiarovky a potom mi vypaľujú sietnicu v noci.
zimbyno
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 30.05.2020 12:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa zimbyno »

Vďaka za odpovede, tiež som toho názoru, že policajt by sa nešupal a nerozoberal teraz celé svetlo len aby zistil čo tam mám za svetlo, pred STK si to raz za dva roky aj vymením sám ak by išlo o to a dám naspäť pôvodnú. Len presne na alze som pozeral že je to len pre offroad a nič konkrétne čo by bolo schválené som nenašiel a z číny 5w náhrady ak tak a nie tiež 19w a svieti to jak šalené. Mohli by rovno upraviť zákon aby to mohlo byť dovolené, ale to by sme chceli asi veľa. Vďaka, uvidím teda či sa k tomu odhodlám, aspoň som múdrejší.
dreeevo
Príspevky: 454
Dátum registrácie: 21.11.2010 20:35
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa dreeevo »

Zasa bacha s čínskymi náhradami, ako konštruktér svetlometov som istý čas robil podporu reklamačnému oddeleniu a videl som kopec upečených svetlometov, ktoré nastali potom, ako si majiteľ auta namontoval namiesto značkovej žiarovky nejaký čínsky super svietivý bordel a potom chcel reklamovať poškodené svetlo :D S tými osramkami máš istotu, že to bude fungovať ako má a svetlo nepríde k žiadnej ujme na zdraví :D
zimbyno
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 30.05.2020 12:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa zimbyno »

hej veď preto by som pchal dačo slabšie ale hej to viem ja som síce veľký objednávateľ z číny, ale auto je auto, možno dačo dekoračné áno možno aj H7 :D ale na druhej strane kvalita je kvalita a viem to reklamovať. keby bol rozdiel 20 € aspoň, nepoviem nič. ale tých 5€ :D Ale vďaka za info, zasa som múdrejší, auto má už aj tak 10 rokov :D
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

zimbyno: pochop že nejaké schválenie nie len tak.
A ak raz nejaký typ žiarovky bol vyrobený s wolfrámovým vláknom tak to tak platí...
Ja obdivujem ludí čo majú čas na také veci ako ty že riešiť žiarovku, ktorá svieti a dávať si tam nehomologovanú LEDku

To že niekde nie je napísané že to nemôžeš použiť na verejnej komunikácii, je čistý podvod na zákazníka v snahe predať a vytvoriť zisk

Pozri sa okolo seba, kto má dnes v aute HIS xenonovú prestavbovú sadu. Skoro nikto, lebo koho by neustále bavilo meniť nekvalitné čínske výbojky a štartéry. Hodí tam klasickú H7 čo tam patrí a tá mu svieti smelo dva roky.

Alebo kolko vidíš dorobených DRL? Kedysi to malo každé druhé auto, dnes drvivá väčšina tých áut svieti tým čím boli vybavené od výroby.
Vtedy každý riešil strašne šetrenie baterky a alternátora, len nie vlastnej penaženky

Najlepšie je úplne ignorovať modne trendy a nevyrábať si starosti tam kde niesú
zimbyno
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 30.05.2020 12:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa zimbyno »

Ja to skôr riešim pre estetiku :) a hlavne nevedel som ako to presne chodí preto som sa chcel spýtať. 6irovka originálna stojí 12 € 1Ks cca, táto ledka, ktorá nie je schválená ( iba pre offroad, ako píše) stojí tiež cca 12€. Preto som chcel vedieť či sa to dá vymeniť, môže a ako to je celkovo s tým systémom. Osobne som tiež zástanca toho aby svetlo svietilo normálne na žiarovku, ale dobu asi nezastavím. Na druhej strane svieti to lepšie z pohľadu majiteľa vozidla, ak idem oproti, vadí mi to :D A nebol som ten, ktorý riešil keď prišlo DLR že čo všetko sa bude trápiť ale bo tak. Sú to zanedbateľné hodnoty. Ale ešte som sa neopustila rád skúmam hľadám nové veci, vymením pošprtám - som človek zvedavý :D nie znudený :)
ivko1
Príspevky: 14963
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Estetika...
V lekárni predávajú rôzne prípravky, ktoré treba užívať, v prípade depresii, stavov úzkosti, pri nespavosti a podobne...

K***a vieš že to je nelegálne a aj tak to tam chceš a budeš si dávať námahu to meniť pred STK... :::
Ja v takomto prípade hovorím že ludia to nemajú v hlave v poriadku.
Za týžden ti to niekto odrbe na parkovisku a ani nebudeš vedieť kto, alebo len dostaneš šmyk na klzkej ceste, oplieskaš auto a bude po estetike

Takéto účty treba riešiť LOCK, BAN, DELETE a už viac sa tu neobjavíš so stupidnými otázkami, lebo výmena klasickej žiarovky za LED-kovú je životne dôležitá vec...
Naposledy upravil/-a ivko1 v 16.01.2021 16:52, upravené celkom 2 krát.
zimbyno
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 30.05.2020 12:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa zimbyno »

Tak za prvé, nehovorím že to tam dám, ale chcel som vedieť ako to je so zákonom, za druhé musel by mi vybrať celý hlavný svetlomet pretože DLR mám ako súčasť svetla pod H7 dole, a je tak PS19W žiarovka len som chcel vedieť či existuje homologovaná náhrada v podobe LED. Za tretie svoj názor ste povedali, keď to nechcete odporúčať, čo spravím Vám môže byť jedno. Chcel som vedieť radu a názor. ďakujem :)
oco13
Príspevky: 17825
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Riešiť estetiku pri aute je také dosť nezmyselné, lebo na ceste nie si sám. Vždy sa najde niekto kto ti to obúcha pri parkovaní, poškriabe zo závisti alebo nabúra lebo nevie jazdiť.
Takže vykašli sa na auto a rieš frajerkinu estetiku - určite sa to oplatí viac. :4012:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
wilz
Príspevky: 3687
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

zimbyno napísal:Ja to skôr riešim pre estetiku, .. ale dobu asi nezastavím...
Čo sa týka estetiky, poslední dvaja predo mnou to napísali polopatisticky, ale aj tak dosť dobre nerozumiem, že čo má estetika spoločné s denným svietením.
Poloha a tvar svetla sú navrhnuté od výrobcu auta a žiarovka, pokiaľ dostatočne svieti , to nepokazí ani nevylepší.
Cez deň aj tak nikoho neoslňuješ ani diaľkovými svetlami, keby si ich nechal omylom zapnuté a inak o akú estetiku denného svietenia by malo ísť ?

No a čo myslíš, prečo tam je u tých LED žiaroviek napísané že sú pre offroady ?
Z jednoduchého dôvodu : také LED žiarovky nemajú svetelný tok vychádzajúci z jedného bodu, preto v skúšobni svetiel nikdy nemôžu dosiahnuť rozloženie svetelného toku v priestore na ceste tak, ako halogénová žiarovka, na ktorú bola priamo navrhnutá geometria tzv. „paraboly“ konkrétneho svietidla.
Takže výrobca tej LED-ky napísal že to je pre offroad, čiže do terénu, kde nie sú stanovené konkrétne podmienky svietenia tak ako na ceste. Tým sa vyvinil pre prípad, keby niekto takou žiarovkou niekoho oslnil a niečo sa niekomu stalo. To je podobne ako keď si prečítaš príbalový leták od acylpyrinu, že čo všetko sa ti môže stať keď ho zješ, tak už by si si potom tú tabletku nevložil do úst.

Zrejme ničomu a nikomu denným svietením s tou offroadovou žiarovkou neublížiš, keď sa ti ľúbi, daj si ju do svetla. Ale zase si nemysli že sa tým aspoň trocha vyrovnaš špici svetového technického pokroku.
Mateusz737
Príspevky: 710
Dátum registrácie: 16.09.2018 21:15
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Mateusz737 »

Akurát čítam info od výrobcu : "LED zdroj je určen pro interiérové osvětlení a pro provoz mimo veřejné komunikace!"
takže zabudni na tento nápad , dosť to oslepuje a môže sa Ti to vypomstiť buď pokuta alebo sposobis nejakú nehodu atď... :3c90:

Návrat na "Audi fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: cicmanec842, hudikmarian75 a 17 neregistrovaných