ako sa spravat k auto po dlhsej odstavke

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Flammer
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 30.12.2011 14:03
Zdieľať na Facebook

ako sa spravat k auto po dlhsej odstavke

Príspevok od používateľa Flammer »

zdravim pani,

mam taky mensi problem auto mi stalo od maja cca ( nieje podstatne ze preco stalo ) ide o to ze teraz v piatok pojde znovu na cesty a bude sa na nom uz pravidelne jazdit.
Dilemou je ze ako sa k takemu auto ktore tak dlho stalo treba spravat.
Tesne pred odstavkou boli komplet meneni naplne filtre velka servisna prehliadka a podobne ( znovu podotykam odstavka bola neplanovana takze ten velky servis pred tym nema s tym nic spolocne )
Ide o auto Honda Accord 2.4 vtec 140 kw.
Rozmyslam ze rovno nahodim do neho aj nejake premiove palivo alebo neviem, tiez ma zajima ze ked bude mat svoju prevadzkovu teplotu ci ho mozem ten motor trosku prevetrat alebo mam byt par stovak km mierny nan alebo ?
Skusal som aj hladat ale mnou polozenu temu som zial nenasiel ( mozno sa najde niekto sikovnejsi )


Kazdopadne dik kazdemu za odpoved :)
mp3turbo
expert: TDI
Príspevky: 24434
Dátum registrácie: 09.04.2006 10:26
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mp3turbo »

uplne v pohode, bola tu podobna tema - nic specialne nerob, od maja zase az tak vela casu neuplynulo. Olej nemusis menit, hovoris ze tesne pred odstavkou bol cize ma 3/4roka. To je v pohode.

Pozor na brzdy, budu zalepene, pozor na brzdovu kvapalinu (vymenil by som ju proste pre istotu ak neboli menene pred odstavkou). To iste servokvapalina riadenia, ak ju nemas v spolocnom zasobniku s brzdovou (ja nemam ale to je na inom aute ako Honda). Pneumatiky mozu byt prelezane.

Jednoducho povedane : kludne, opatrne. Ked mozes, nalej do motoru nejaky polliter oleja, aby sa aspon navrchu trosku namastil. Nie je to zdaleka nutne.

Drzim palec a hor sa dopredu !
Flammer
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 30.12.2011 14:03
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Flammer »

Vdaka mp3turbo za radu :)
Taktiez prajem vela stastnych km a stastny novy rok 2013 :)
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

Ja by som bol ešte stručnejší ako turbo. Sadni a choď. Po odstávke olej stiekol a na mazaných plochách zostal olejový film obsahujúci aditíva, ktoré motor chránia. Po naštartovaní sa nič nedeje, za 2-4s je olej všade kde má byť a nie je dôvod zaoberať sa tým. Takže ako keby si to odstavil včera.
pyton123
Príspevky: 27
Dátum registrácie: 16.05.2010 10:13
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pyton123 »

neboj sa nic. sadaj a neries.je to honda a nie tie ostatne koncerny pozlepianych aut.honda je honda :zg282:
bombalino
Príspevky: 1721
Dátum registrácie: 28.11.2010 20:11
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bombalino »

Tie autá od výroby po predaj takisto postoja niekedy aj viac ako pol roka po parkoviskách pokým sa predajú.Takže ťažkú hlavu by som si z toho nerobil.
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Neviem koľko máš rokov, ale určite ako so starou v posteli. Najprv pomaly rozmasírovať, postupne zahrievať a potom jej udri plný kotol :40bd: :40bd: :40bd: :40bd: :40bd:
Nezabudni na máslo- lubrikant-olej, kto maže ide ten ide, ono si potom už šťavu dodáva samo :4012:
PF 2013
bombalino
Príspevky: 1721
Dátum registrácie: 28.11.2010 20:11
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bombalino »

Už len tú sínosoidu treba vystihnúť aby to bolo pri stúpaní a nie klesaní. :d :D
VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

Presne , netreba z toho robiť kovbojku.....dofúkať gumy, do ostrekovača dať zimnú zmes a skontrolovať hladinu oleja nemrzku v chladení, svetlá stierače a húkačku a ideš...A ostorožno...občas býva namrznuté a šmýka sa .
Sliedic
Sir
Príspevky: 7394
Dátum registrácie: 18.05.2004 11:29
Bydlisko: Slovak Banana Republic
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Sliedic »

Nezabudnu prezuť na zimné, ak si to ešte neurobil ;-)
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

bombalino napísal:Už len tú sínosoidu treba vystihnúť aby to bolo pri stúpaní a nie klesaní. :d :D
Tak tak aby sa nestretol vrchol piesta s dnom pánvy a nastane kuca paca :40bd: :d :D :40bd: :d :D :40bd: :d :D :4012:
elephant
Príspevky: 1747
Dátum registrácie: 25.02.2009 02:07
Bydlisko: ZH
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa elephant »

Na tvojom mieste by som si dal pozor na to palivo. Neviem koľko si mal natankované keď si ho odstavil ale norma definuje dobu skladovateľnosti benzínu 24 mesiacov v dobre uzavretých nádobách bez prístupu vzduchu a svetla pri teplote 15 - 20 °C. Ak tieto podmienky nie sú splnené je odporúčaná doba použiteľnosti bezolovnatého automobilového benzínu maximálne 3 mesiace.
Vzhľadom k skutočnosti že automobilový benzín bol v nádrži kde nie je zaistené uzavretie bez prístupu vzduchu a mení sa aj teplota okolia norma doporučuje skladovateľnosť paliva maximálne 3 mesiace.

Takže ak si to mal odstavené 7 mesiacov a mal si tam len minimum benzínu tak určite dotankovať doplna čerstvým benzínom prípadne použiť nejaké aditívum.
Pokud se benzin neskladuje správně, postupem času může gumovatět a tvořit sraženiny. Může k tomu při dlouhém odstavení vozidla docházet v nádrži, potrubí nebo v součástech vstřikovacího systému, pak je problém nastartovat motor. Ovšem při návratu k běžnému provozu vozidla by se měly vzniklé nánosy nakonec vyčistit proudem čerstvého benzinu. K prodlužování životnosti paliva, které není nebo nemůže být správně skladováno, lze používat stabilizátory. Gumovité, lepivé pryskyřičnaté usazeniny vznikají oxidativní degradací benzinu. Této degradaci lze zabránit používáním antioxidantů. Mezi další užitečná aditivat patří inhibitory gumovatění.
sbf
Príspevky: 1356
Dátum registrácie: 06.02.2009 10:05
Bydlisko: TN
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sbf »

nabi baterku, aj jeden studeny start po takej dobe by ju mohol dorazit. a sleduj teplotu (ci sa mu nezasekol termostat).
andyrs
Príspevky: 117
Dátum registrácie: 18.03.2009 20:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa andyrs »

Nič extra, ak je auto samotné v dobrom stave, dofúkať gumy, skontrolovať náplne, natankovať.
Ja sám odstavujem moje jedno auto na zimu do garáže, ktoré mám pre radosť, je v top stave, parkujem ho začiatom decembra, umyté naleštené a vytiahnem ho koncom marca - začiatkom apríla. Keď viem že ho zaparkujem a auto je v poriadku, nie je dôvod mať obavy ho naštartovať o 4-5 mesiacov, autu sa nestane absolútne nič.
garde
Príspevky: 927
Dátum registrácie: 19.10.2009 16:46
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa garde »

....no hej tie pneumatiky a nemrznúce zmesy v chladiacom okruhu a v ostrekovačoch....

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: db69, encore16V a 52 neregistrovaných