Ako funguje nezávislé kúrenie?

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

feejay
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 06.03.2007 13:04
Zdieľať na Facebook

Ako funguje nezávislé kúrenie?

Príspevok od používateľa feejay »

Zdravím. Už dlho riešim jednu otázku, ku ktorej neviem nájsť odpoveď. Ako presne funguje nezávislé kúrenie? Teda zaujíma ma to, či sa pri aktivácii kúrenia normálne naštartuje auto, ktoré teda ide celý čas na voľnobeh...? Alebo to vykuruje nejako inak...? Vďaka.
Naposledy upravil/-a feejay v 17.01.2020 10:16, upravené celkom 1 krát.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Prečo by sa to volalo NEZÁVISLÉ keby to malo závisieť od motora a jeho chodu? :41c2:

Inak, o Googli si nepočul ešte?

https://www.aad.sk/sections.php?op=viewarticle&artid=50
https://www.auto.cz/nezavisla-topeni-ja ... ace-113609
feejay
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 06.03.2007 13:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa feejay »

Ja som to googlil už dosť, ale nikde sa nepíše o tom, či teda k tomu treba motor alebo nie...
Naposledy upravil/-a feejay v 17.01.2020 10:17, upravené celkom 1 krát.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Aktualizuj si Google. Alebo sa nauč čítať...
feejay
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 06.03.2007 13:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa feejay »

Múdry si ako rádio, ale ani v jednom z tých článkov sa nepíše o tom, či sa motor naštartuje alebo nie. Takže človek, ktorého toto zaujíma, sa to znova nedozvie. Iba sa dozvie, že motor sa predhreje. Ale ako, a či je naštartovaný - to tam spomenuté nie je - a tam smerovala moja otázka. Takže namiesto ironických debilít, ktoré si si mohol odpustiť, si mohol jednoducho odpovedať na otázku - áno, alebo nie. A nie mi tu "radiť" blbosti typu používaj google. V podstate to znamená, že ani ty sám nevieš odpovedať - tak vlastne neviem, načo si reagoval, keď nevieš poradiť a nemáš o tom páru. Ironický vie byť každý blbec, že áno.
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Nezávislé kúrenie je nezávislé od pohonu motorom. Okrem iného sa používa na vykurovanie obytných privesov, kde motor určite nie je. Potrebuje však zdroj energie pevný alebo mobilný.
Naposledy upravil/-a trucker694 v 17.01.2020 10:14, upravené celkom 1 krát.
feejay
Príspevky: 4
Dátum registrácie: 06.03.2007 13:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa feejay »

Aha, vďaka. :28b7: Mňa len miatlo to, že sa všade spomína predhriaty motor... a nedochádzalo mi, ako sa môže motor predhriať, keď nejde. Všade sa píše, koľko to stojí, ako sa to montuje, aké je to super... a aké sú typy..
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Zvyčajne batérie zabezpečujú pohon dávkovanie paliva,ventilátor pri suchom budiku,čerpadlo pri kvapalinovom kureni tzv vodnik. Kapacita batérie je obmedzená, preto aj kamión po 11 hod bufik automaticky vypne. Dobijes motorom, alebo nabijackou batérie a ideš ďalej.
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Ešte raz - nauč sa čítať a pochopiť prečítané! V oboch mnou linkovaných článkoch máš popis ako to funguje! Keď už teda nechápeš význam slova „nezávislé”...
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Moderné technológie používajú zostatkove teplo po jazde, a cca dve hodiny kuri ešte teplo z chladiaceho systému. Po vychladnutí zapinam bufik.
wilz
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

feejay napísal: Mňa len miatlo to, že sa všade spomína predhriaty motor...

Vyzerá to že cicmanec má zase pravdu, lebo máš problém s pochopením prečítaného textu.
Veď z princípu funkcie vyplýva, že nezávislé (vodné) kúrenie ohrieva náplň chladiaceho systému motora, tá vodná náplň pomocou samostatného čerpadielka cirkuluje a tým ohreje (predhreje) motor, ktorý potom lepšie funguje ako keď je do chodu naštartovaný studený.
Acon
Príspevky: 6995
Dátum registrácie: 07.05.2018 11:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Acon »

Ono by sa to ani nemuselo volať nezávislé kúrenie, lebo to je aj môj plynový kotol, alebo teplovodná krbová vložka. Skratka je to kúrenie určené na ohrev niečoho. Bytu, auta, maštale, vody, vzduchu... Naopak, všetky sú závislé. Minimálne na palive ktoré spaľujú. Väčšinou aj na elektrike, ktorá nejakým spôsobom buď distribuuje palivo, alebo vzniknuté teplo, alebo oboje.
Ak sa ale vrátime k tzv. nezavislemu kureniu v aute tak sú 2 možnosti. Teplovodné a teplovzdušné. Prvé zohrieva chladiacu kvapalinu v okruhu mimo chladiča a po zohriatí aktivuje ventilátor kúrenia. Tým ohrwje aj motor aj interiér. Teplovzdušné zohreje len interiér. Používa sa v karavanoch a v kabínach kamionov.
christiane
Príspevky: 1648
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Re: Ako funguje nezávislé kúrenie?

Príspevok od používateľa christiane »

feejay napísal:Teda zaujíma ma to, či sa pri aktivácii kúrenia normálne naštartuje auto, ktoré teda ide celý čas na voľnobeh...?
Nemas na mysli prihrievac?
zsvatos
Príspevky: 212
Dátum registrácie: 12.11.2019 19:06
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa zsvatos »

...a teda to teplovodné kurenie vždy obsahuje aj elektrické cerpadlo, ktore bezí stale pocas funkcie nezavislého kúrenia a toci chladiace medium v malom okruhu, teda cez motor a radiator kurenia. Práve vdaka tomu sa predhrieva aj samotny motor. Samozrejme nehovorim o nezavislom kureni v tahaci kamionu, tam by bolo nie uplne logicke, aby sa pri 8 hodinovom povinnom statí kuril trvale aj motor. O tom by asi vedel viac trucker694.

christiane poď, daj teoriu o prihrievači, ked si už do toho zabrdol :-\
lorak777
Príspevky: 1617
Dátum registrácie: 21.03.2015 10:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa lorak777 »

svata ty prostoto...to snad nie je mozne a onedlho tu mame volby.... :angr: :angr:

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 46 neregistrovaných