Ako deaktivovať automatické rozsvietenie svetiel?

diskusia ohľadne rôznych druhov autožiaroviek, LED ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Ja nehľadám prečo áno, chcel som iba odpoveď na svoju otázku...
Atlas
moderátor fóra
Príspevky: 4686
Dátum registrácie: 21.05.2012 13:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Atlas »

Páni, nerád vám do toho zasahujem, ale ja som si v zadaní prečítal, ako deaktivujem aut. denné svietenie... Namiesto toho tu však čítam balast...

Toto nie je diskusia pod článkom v záhradkárovi, ak sa tu téma o opodstatnení denného svietenia nenachádza, tak si takú založte.. V opačnom prípade poprosím iba reakcie na zadanie témy..

Vďaka..

PS: A áno, mohol by som vám to bez slov zmazať, ale nerád uplatňujem túto metódu...
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa raven85 »

Máš ju tam napísanú v príspevku o 10:59 aj s odôvodnením prečo.
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa raven85 »

Atlas
Návod je popísaný vyššie. RJ sa dá oklamať s relátkom vyššie.
S tým, že riadiš so spínanými 12V z páčky čo má vzopnúť.
Používa sa to opačne s DRL, kedy vypne LED-ky po zapnutí stretávačiek a parkovačiek, ale dá sa to použiť aj opačne.
Ak si vyvedie káble od svetiel a od spínačky a zapojí, tak to ojeklame. Ak sa to nedá elegantnejšie vypnúť v RJ.
Ja to vypnem v menu auta bez diagnostiky, ale ak sa to v GM nedá, tak to musí spraviť takto...
Atlas
moderátor fóra
Príspevky: 4686
Dátum registrácie: 21.05.2012 13:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Atlas »

Ďakujem raven, ja to tam vidím..

Reagoval som na vašu diskusiu pod tým...
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa raven85 »

JJ-bolo to síce trochu off topic, ale týka sa to denného svietenia ako takého...
Asi si založíme na také príspevky zvlášť topic...:)
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa cicmanec »

Otázka zodpovedaná, nasleduje voľná diskusia. V nej 2x napísané to isté + jeden odkaz na to, ale odpoveď na moju otázku som tam nenašiel. A už ju ani nečakám...
nesztor
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 03.08.2005 08:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa nesztor »

raven85 napísal:
nesztor napísal:Keby každý admin zmazal v každej téme zbytočné odpovede,tak v celom fóre zostane desať viet.
Prečítal som si samé zbytočnosti,ale odpoveď na to,čo som sa pýtal nemám.
Rozopínacím relátkom na 12V. Vyzerá takto :
Obrázok
Cena - 1€.
Pripojíš prvý výstup na kábel od stretávačiek a druhý na DRL. Ak sa naštartuje auto, tak sa ti zapnú len DRL, relé na stretávačky je rozpojené. Páčka od svetla je v nulovej polohe. Ak zapneš páčku do polohy parkovačiek alebo stretávacích svetiel(stred, alebo doprava), tak relé dostane 12V impulz a rozpojí DRL, ktoré nesmú svietiť, pokiaľ svieti čokoľvek iné a zopne parkovačky a stretávacie svetlo.
Tak keď toto bude fungovať,tak ti napíšem SS a máš zarobené,lebo toto na Chevy ešte nikto nevyriešil!
US,RUSKO,UKRAINA,SR,CZ,H,PL,AT,THAI,JAP fóra som prešiel a nikto nevie!
Chevy,Kia,Mazda,Skoda atd.majú rovnaký problém. Píšem o nových modeloch a len niektoré druhy.
Atlas
moderátor fóra
Príspevky: 4686
Dátum registrácie: 21.05.2012 13:12
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Atlas »

cicmanec napísal:Otázka zodpovedaná, nasleduje voľná diskusia. V nej 2x napísané to isté + jeden odkaz na to, ale odpoveď na moju otázku som tam nenašiel. A už ju ani nečakám...
Otázka zodpovedaná, ale problém nie je vyriešený.. Ak sa sem zadávateľ o týždeň vráti, že nepomohlo, bude sa musieť prehrýzť cez vašu "voľnú diskusiu"? Prípadne ak niekto bude na fóre vyhľadávať, má sa prehrabávať tonami omáčok len aby konečne našiel zmienku o relátku? Vďaka bohu, že to dal raven s obrázkom, inak by sa dalo prehliadnuť aj to..

Ak chcete niekoho odvolávať na hľadanie a 375 rovnakých tém, tak ich nešpinte debatami, ktoré zadanie primárne neriešia, ale rozvíjajú úplne inú tému...

Ešte raz, založte si o svojom dennom svietení tému, zvyšok začnem mazať...
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa raven85 »

nesztor napísal: Tak keď toto bude fungovať,tak ti napíšem SS a máš zarobené,lebo toto na Chevy ešte nikto nevyriešil!
US,RUSKO,UKRAINA,SR,CZ,H,PL,AT,THAI,JAP fóra som prešiel a nikto nevie!
Chevy,Kia,Mazda,Skoda atd.majú rovnaký problém. Píšem o nových modeloch a len niektoré druhy.
Fungovať to musí. Je to len obyčajné 30A relé, ktoré je ovládané palubným napätím 12V. Ja mám pomocou neho riešené DRL na Renaulte. Naštartujem a svietia Ledky z palubnej siete. Ak prepnem na parkovačky, alebo na stretávačky, tak 12V impulz mi zopne relé, odpojí DRL a zapne svetlo. To isté urobíš aj ty, len naopak. Namiesto spínacieho kontaktu napojíš svetlo na rozopínací. Ak sa ti naštartuje auto, tak 12V zo siete odpojí prívod na svetlo. Fakticky s relátkom premostíš prívod napätia pre svetlo.
Zapojenie:
85 a 86 je ovládanie relé. Je tam + a -. Je jedno ako. Cievka ti vzopne tak či tak - nepomýliš sa :).
30 je spínaný plus od baterky a 87a je pripojené na svetlo(halogén), ak je auto vypnuté.
87 je DRL.
Ak auto naštartuješ tak vzopne relé, rozopne kontakt na 87a a zopne 87 s DRL.
To isté urobíš aj so svetlom s druhým relé, akurát ti to bude robiť to, že 12 voltov, ktoré idú z prepínača svetla, ti bude rozopínať obvod s DRL. Ten totiž nesmie svietiť spolu s parkovačkami a stretávačkami.
Ak nie si elektrikár, tak to nezapájaj sám. Ak povieš hociktorému schopnému autoelektrikárovi, čo chceš, tak ti to zapojí. Relé kúpiš v hociktorom rádioamatérovi za 1€/kus.

Je to trošku také škrabanie sa pravou rukou za ľavým uchom, ale funguje to. Je to len jednoduchá fyzika. Len neviem čo na to povie RJ, ked príde na to, že bola oklamaná. Či nevypíše nejaký chybový kód na základe spätnej väzby od svetiel...
Ale nie som istý tým vypnutím v RJ, že to neide. Ak to neurobia u nás, tak niekde na UK, alebo USA fórach to musí byť popísané, že pod akými nastaveniami to hľadať v diagnostike...
nesztor
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 03.08.2005 08:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa nesztor »

Ďakujem Ti veľmi pekne!
Dám to elektrikárovi,ktorý mi to zapájal.
Od DRL idú len 3 káble na kostru,stretávačky a parkovačky. Rieším to už 2-3 mesiace! Na žiadnom fóre nie je riešenie. Autorizovaný servis musí nahrať soft z RJ a on line poslať do centrály,odkiaľ musia zaslať priamo späť do auta upravený soft. To ale centrála GM odmieta,lebo v SR je povinné svietenie. Celé auto je na báze CAN BUS a ak by som to aj oklamal,tak chybu asi hlásať PC bude,ale to len 15s. po naštartovaní.
Po napojení na DG Bosch,Opcom a pod.program neponúka možnosť vypnutia svetiel,ani zmenu zeme napr.Rusko,kde povinné svietenie nie je.
Vyskúšam a dám ti vedieť!
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa raven85 »

Zamálo :)
Dám to elektrikárovi,ktorý mi to zapájal.
Od DRL idú len 3 káble na kostru,stretávačky a parkovačky.
Ak máš DRL zapojené tak, ako vravíš, tak to máš zapojené zle. Totiž tie nesmú svietiť spolu s parkovačkami, stretávačkami, hmlovkami, svetlom na špz, s ničím.
DRL treba tak isto zapojiť cez relé, ale tak, aby pri zapnutí svetiel 12V z nich rozpojilo kontakt na DRL, aby nesvietili súčasne. Veľa áut vidím na ceste, čo to majú zapojené tak, ako máš ty, ale potom ich vidím na kraji cesty platiť za to pokutu.Nesmie sa to takto zapájať. Policajti ľúbia za to dávať pokuty a taký človek je jednoduchá korisť...:)
nesztor
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 03.08.2005 08:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa nesztor »

A nebude problém s tým externým relé,keď DRL ktoré som kúpil majú modul ktorý pri zapnutí stretávačiek,alebo parkovačiek vypne automaticky DRL a opačne aj zapne?
Inak majú funkciu aj pozičných svetiel,t.j.že pri stretávačkách môžu zostať svietiť podľa zákona,ale ich svietivosť sa stiahne o 60%.
To sa ale deaktivovať dá.

Veľa ľudí si myslí,že niekto to má zle zapojené,lebo svieti stretávačkami+LED+koncové svetlá.
Dnes sú ale už DRL s funkciou pozičných svetiel,alebo DRL+hmlovky v jedom!
Dokonca aj tri v jednom.
To znamená,že ak niekomu vidíte LED v predu a svieti aj stretávačkami,tak nemusí to byť hneď denné svietenie! Rozdiel je ale aj v zákone,kde denné svetlo je od zeme min.25 cm a pozičné min.35cm!!!
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa raven85 »

Ten modul je vlastne inteligentnejšia forma relátka. Robí tú istú robotu, len stojí 20x toľko a robí ju elektronika.
Takže na DRL nič dorábať nemusíš - ušetril si 1€ ...;-)
Už to len dorobiť na stretávacie a máš vyriešený problém...:)
nesztor
Príspevky: 293
Dátum registrácie: 03.08.2005 08:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa nesztor »

Počkaj,teraz nerozumiem.
Tak teraz to nemám zapojiť ako si mi napísal?

Návrat na "Autožiarovky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní