Aditíva do olejov (palív)

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

truck123
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 07.06.2016 09:45
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov (palív)

Príspevok od používateľa truck123 »

Oco, ty si vynimka, pre teba to neplati...
tatkotom
Príspevky: 707
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov (palív)

Príspevok od používateľa tatkotom »

Ano, no prevažne je predávkovanie zbytočné a niekedy môže byť škodlivé.
Ale VIF patrí k tým, ktoré je ťažko naozaj predávkovať pretože ak sa namiesto tisíciny dá stotina k objemu paliva - nemá ako uškodiť. Osobne som tak spravil v našom benzínovom Punte kedysi - dlho stálo s trochou benzínu v nádrži než sa mechanik dostal k jeho vyvareniu, potom sa do pol plynu dusilo. Nalial som k tej troche paliva vyše pol plechovky VIF benzín aditíva - popreháňal to hore kopcom s plynom na podlahe a prešlo ho to.
Oco si robí srandu celkom inteligentne :o
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
db69
Príspevky: 917
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov (palív)

Príspevok od používateľa db69 »

tatkotom napísal: 27.01.2024 14:06 Neber v zlom, to len zo srandy :3035: Mne tiež chvíľu trvalo, než som si uvedomil (pri vtedajšom okamžitom rozdieli) že by som "riešil" 79,50/80,50 Slovnaft/Orlen.
Doplnil som názov témy o palivá.
Dnes miestna firma s relatívne veľkou autodopravou 1,548. Neriešim skrz cenu ale že sa mi Slovnaft osvedčil a zajtra zistím podľa spotreby Mulice ako sa osvedčí táto - berú OMV. Totiž tam, kam som mal najvýhodnejšie jazdiac okolo aj skoro najbližšie zanikol SLovnaft, Vznikol Orlen. Najbližšej inej značky sa vyhýbam - kedy som tam do ktorého auta natankoval, vždy bolo lenivejšie a malo kratší dojazd. Nemenujem lebo to mohlo byť obsluhou a nie značkou.
Pri 200 litroch za týždeň by som sa zaujímal o zníženie spotreby ak by som si to platil.

truck123 - neviem čo kto dáva a popravde ma to ani nezaujíma. Viem za roky čo robia "gebuziny", ktoré pridávam ja do svojich.
mne by stačilo chodiť 80 a ušetrím 4-5 l na 100
tatkotom
Príspevky: 707
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov (palív)

Príspevok od používateľa tatkotom »

Tak nejazdím ani ja - zaspal by som.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov (palív)

Príspevok od používateľa oco13 »

truck123 napísal: 27.01.2024 14:40 Oco, ty si vynimka, pre teba to neplati...
Fakt si myslíš, že som jediný čo jazdí staré autá??
Fakt si myslíš, že aj tí čo majú novšie autá ich majú v perfektnom stave??
Vieš kolko placebo produktov sa predáva v iných segmentoch života a prekvapivo účinkujú.
Len tu je každý odborníkom. Už pomaly autám všetci rozumiete lepšie ako futbalu. Kua len prečo potom automobilky majú taký nedostatok odborníkov vo vývoji. :40bd: :40bd:
Tatko tom - vieš čo je to jazdenie v hladine alfa ??? aj prídeš do ciela, aj si podriemeš - dva v jednom. :o
Pri pickupe mi jazda na dialnici medzi kamionmi robila 1,5L oproti spotrebe v TP a to už som cítil na peňaženke.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
truck123
Príspevky: 303
Dátum registrácie: 07.06.2016 09:45
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov (palív)

Príspevok od používateľa truck123 »

Oco, ak je nieco placebo efekt, ako moze ucinkovat?
Odbornikom niesom a tebe sa vedomostami rovnat nemozem, iba ma to zaujima, tak hladam info tam, kde sa odbornici vyjadruju.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov (palív)

Príspevok od používateľa oco13 »

Placebo je pojem pre ludí z medicíny. Tam to funguje na základe psychiky . Pri aditívach máš zloženie a tam sú presne napísané účinné zložky. Placebo je to preto že im môžeš veriť aj nemusíš. Aj ja vela veciam neverím, ale spravím ich aby som neskôr nemal výčitky. A velmi často to stojí x násobne viac ako nejaké aditívum.
Nechal som operovať kocúra aj keď mi doktor povedal, že šanca je len 10% . Ak by mi automechanik povedal, že šanca na opravu je len 90% - tak volám ekolikvidáciu. Proste je to o viere. :3906:
Osobne aditíva nedávam, nie preto že by som neveril ich účinku, ale na autách mi nezáleží natolko aby som si na aditíva spomenul pri objednávaní oleja a filtrov.
Napriek tomu sa tu snažím vysvetliť, že fungovať môžu, pretože to už dokázalo vela nezávislých testov.
Dokonca ako chlapec som mal odložený Svet Motorov, kde po pridaní aditíva a najazdení pár sto km vypustili olej a merali kolko km to auto ešte prešlo. Zničili takto pár motorov a vždy auto s aditívom došlo násobne ďalej ako to bez neho. Bol to koniec 70tych rokov a aditíva vtedy ešte len začínali.
Naposledy upravil/-a oco13 v 27.01.2024 17:12, upravené celkom 1 krát.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
db69
Príspevky: 917
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov (palív)

Príspevok od používateľa db69 »

truck123 napísal: 27.01.2024 16:47 Oco, ak je nieco placebo efekt, ako moze ucinkovat?
Odbornikom niesom a tebe sa vedomostami rovnat nemozem, iba ma to zaujima, tak hladam info tam, kde sa odbornici vyjadruju.
vieš kolko ludí poznám čo im placebo (homeopatiká)pomohli a vyliečili .
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov (palív)

Príspevok od používateľa oco13 »

truck123 napísal: 27.01.2024 16:47 Odbornikom niesom a tebe sa vedomostami rovnat nemozem, iba ma to zaujima, tak hladam info tam, kde sa odbornici vyjadruju.
Hladaj testy aditív, vedomosťami sa mi rovná každý priemyslovák, ide o to vedieť ich použiť.
Máme perfektného technologa inžinier zvárania, dopodrobna mi všetko krásne vysvetli, ale sám nikdy nezavaril ani dva hrdzavé vinkle. Vedomosti sú jedna vec a ich aplikácia celkom je vec celkom iná.
A ešte na doplnenie - odlíšiť čo je sprostá reklama a čo seriozny test - na to netreba vedomosti, ale celkom obyčajný sedliacky rozum.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
tatkotom
Príspevky: 707
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov (palív)

Príspevok od používateľa tatkotom »

U ľudí dokáže psychika malé zázraky, pri autách nejaké technológie. Cpoek musí veriť aby mu pomohlo placebo. Nemusí aby...
V oboch variantoch je však istota: Neskúsiš - nezistíš.

Oca beriem ako druh folklóru - neriešiť výdrž lebo mi nezáleží a zároveň jazdiť za kamiónom alebo na klobúka, lebo mi záleží... Na toto sú moje dve mozgiové bunky krátke.
Pravda je, že mám nižšie spotreby, než "za podmienok" deklarujú výrobcovia no zas mám kratšiu životnosť prenu a geometriou to nie je. Teda - neviem si dať skontrolovať tú v makovici - ide to, tak na to dupem.

Záťažové (Timken/Reicher) testy, certifikáty, protokoly z katedry, tribológia atd neopmáhajú proti viere/neviere. Tá žije svoj život často aj u študovaných s titulmi.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
db69
Príspevky: 917
Dátum registrácie: 18.06.2020 19:48
Bydlisko: okr. Galanta
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov (palív)

Príspevok od používateľa db69 »

tatkotom napísal: 27.01.2024 17:34 U ľudí dokáže psychika malé zázraky, pri autách nejaké technológie. Cpoek musí veriť aby mu pomohlo placebo. Nemusí aby...
V oboch variantoch je však istota: Neskúsiš - nezistíš.

Oca beriem ako druh folklóru - neriešiť výdrž lebo mi nezáleží a zároveň jazdiť za kamiónom alebo na klobúka, lebo mi záleží... Na toto sú moje dve mozgiové bunky krátke.
Pravda je, že mám nižšie spotreby, než "za podmienok" deklarujú výrobcovia no zas mám kratšiu životnosť prenu a geometriou to nie je. Teda - neviem si dať skontrolovať tú v makovici - ide to, tak na to dupem.

Záťažové (Timken/Reicher) testy, certifikáty, protokoly z katedry, tribológia atd neopmáhajú proti viere/neviere. Tá žije svoj život často aj u študovaných s titulmi.
ja mám v manuale na LKW napísané "ZAKAZ použivania aditiv do nafty " asi preto že tam je predohrev. Ale aj tak vyjazdim 2 x do roka VIF ko.jedno pred zimou druhé po zime.Kde sú tie časy ked som kupoval naftu za 10 sk. Ale do osobaku dávam pri každom tankovaní
martincichy
Príspevky: 5451
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov (palív)

Príspevok od používateľa martincichy »

Používam prídavok sulfidu siričitého v extra namáhaných prevodoch (za kardanom, uhlové prevodovky)
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov (palív)

Príspevok od používateľa oco13 »

tatkotom napísal: 27.01.2024 17:34 Oca beriem ako druh folklóru - neriešiť výdrž lebo mi nezáleží a zároveň jazdiť za kamiónom alebo na klobúka, lebo mi záleží... Na toto sú moje dve mozgiové bunky krátke.
Vysvetlím - tankujem z aktualnej sumy v peňaženke, čím menej dám na benzinke tým viac mi ostane na konzervy pre psa.
Neriešim výdrž - ak kúpim auto s predpokladanou dobou vlastníctva dva roky, tak čo tam mám riešiť? načo? Občas sa stalo, že prešlo cez STK, ale to už skôr ak to tam vôbec niekto mal zaviezť (syn) .
MP3Turbo (ozaj kam sa stratil???? ) to tu definoval pojmom "celkové naklady na vlastníctvo vozidla." V horizonte 10 rokov ma 5 aut po 300, bez servisu vyjde lacnejšie ako jedno za 1500 a riešiť mechanikov stk gumy ........ :4012:
Ak má niekto inú kaukuláciu sem s ňou. :42f7:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
tatkotom
Príspevky: 707
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov (palív)

Príspevok od používateľa tatkotom »

"Proti gustu žiadny dišputát". Tiež máme psa a mačky. Z auta chem mať radosť z vozby iným spôsobom a malo by byť aspoň akotak bezpečné voči priemeru. 300-eurové by mi to nesplnilo.
Tankovával som "na doraz", dva-tri krát som na čerpačku došiel na výpary. No už tankujeme od polky do plnej. Aj nafta býva rôzna aj na jednej čerpačke, no najmä od kixu mojej bambule. Ak by sa zas odrbala a dala benzín - v polke nafty s mojimi aditívami by sme to ani nezbadali.

Chlór, síru, molybdén, wolfrám a podobné v akejkoľvek podobe a zlúčenine ja do ničoho nedám. Netvrdím že to nepomôže.
Možno som to mal prv špecifikovať na veci na predĺženie životnosti a zlepšenie niečoho do nových/zánovných - a veci na dožitie do áut ako kupuje nie len Oco.
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Aditíva do olejov (palív)

Príspevok od používateľa oco13 »

malo by byť aspoň akotak bezpečné voči priemeru.
Vždy búrajú ludia, aby auto nabúralo bez ludského zásahu je velmi málo pravdepodobné.
300-eurové by mi to nesplnilo.
Podla tejto teorie by som musel byť mrtvý 350x do roka preto platím dosť na poistke, (kdyby neco)
Pretože daj si do súvislostí - najlacnejšie auto + postoj, že pozor nech si dávajú tí čo majú drahé autá + vyššia životná poistka, teda vedomie že o rodinu je postarané + rizikové zamestnania ( VVN, práca vo výškach, lešenia) :4012: a kua ani len ruku si nezlomím, nieto ešte aby som volakde búral.
Nejako mi vychádza, že v ludskom živote to funguje inak.
300-eurové by mi to nesplnilo.
- toto bude asi to placebo, čo spomínal Truck123 :40bd:
Pretože opakujem to tu dosť často - normalne je nebúrať
Ako sopliaka ma učil jazdiť jeden starý a skúsený pán a ten my vždy vravel - musíš rozmýšlať minimalne aj za tých čo ich máš v dohlade. :3906:
Z auta chem mať radosť z vozby
Ja som sa tiež o to snažil, ale tú radosť mi vždy pokazia ludia okolo, takže radosť mám len na traktore na roli kde na kilometre nieto živej ludskej duše, tie zvieracie sú v pohode. lol
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 104 neregistrovaných