4x4, SUV pneu alebo klasicke pneu na Qashqai FWD

Vaše skúsenosti, rady ktorým sa vyhnúť, odporúčania ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

VZavodny
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 31.01.2011 14:04
Zdieľať na Facebook

4x4, SUV pneu alebo klasicke pneu na Qashqai FWD

Príspevok od používateľa VZavodny »

Zdravim,

prave pozeram na zimne pneu pre svojho kaskaja, bude to nasa prva zima na nom. Pri letnych som kupil model Goodyear Efficientgrip SUV, pneu som potreboval rychlo. Terz mam trocha casu a preto zvazujem a hladam info ohladne tych 4x4 resp SUV modelov. Kaskaj ako taky nie je velmi tazky, ma 1340kg, ani som nenasiel nejake priame porovnanie klasickej pneu vs tychto suv. Jazdil ste niekto s podobnym autom, crv, hrv, cx a podobne a skusal tzv non suv a suv pneu?
Rozmer o ktory mi ide je 215/65/16. Budem rad za kazdy postreh :)

Vlado
ivko1
Príspevky: 14965
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Ver že žiadne zimné pneu nedokážu to čo by ti dal pohon 4x4 samozrejme na zimákoch

Tu sa zasa uvažovalo od konca, skrátka ked bude prúser tak ti nepomnôžu ani tie naj pneu z testu
VZavodny
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 31.01.2011 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VZavodny »

Ahoj, nechcem porovnat 4x4 pohon a FWD, to mi je jasne. Neuvazoval som od konca, nepotrebujem 4x4 pohon na aute, nechcem riesit jeho servis a vyssiu spotrebu. FWD sme vzali zamerne. 4x4 a SUV boli oznacenia na pneu, a prave tu hladam rozdiel, tzv klasicke, versus 4x4 alebo suv oznacene pneu.
braga
Príspevky: 1982
Dátum registrácie: 26.10.2009 18:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa braga »

Na honde crv pouzivame normalne pneu letne aj zimne mame tam R18 a su uplne v pohode prevda je ze auto sa vyuziva len na ceste teren uplne minimum
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Zalezi,ci chces pneu na vydrz,alebo si musis zvolit pneu ktore su dobre v specifickych podmienkach v ktorych budes v zime jazdit.Ziadna zimna pneu nie je ezcelentna vo VSETKYCH podmienkach a ohladoch,vzdy to bude kompromis,napr.pneu dobra v snehu,bude mat mensiu vydrz na suchej ceste,pneu trvanliva na ktorej sa da urobit vela km na suchej ceste,moze byt hlucnejsia a v snehu a v mokrych podmienkach bude slabsia.Zimna pneu je vzdy kompromis,kde si volime jednu prevazujucu vlastnost.Ja pouzivam z toho rozmeru 215/65 R16 Kleber a hoci vidim,ze tieto gumy su velmi pouzivane na autach ,uz by som ich druhykrat nekupil.
tomket11
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 18.09.2012 17:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tomket11 »

Mal som Suzuki SX4 4x4, mal som tam pneu Sava Eskimo a aj ked mali gumy od kúpy 5rokov tak som vzdy v pohode vyšiel na Martinske Hole/ zmrznutu Zverovku iba s rezimom 4x4 a pneu nemali ani najmensi problém... Je to skor o vodičovi nez o pneu co sa tyka jazdenia na snehu/ľade. Minulý rok sa auto predalo... Matke som na Q7 obul Nokian hakkapeliitta 5 suv o rozmere r18 ma to aj tie bodce, ktore drzia na lade ako pribite a ked budem na zimu kupovat nie o pre seba, urcite si dam znovu doviezť tieto pneu.
VZavodny
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 31.01.2011 14:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VZavodny »

@laco1871 Ok tu by som si asi predstavil pneu ktora ma prioritu na brzdeni na vode/snehu, toho asi najazdime najviac, ale ked ideme k svokrovcom BA- LM- PP, je dobre mat i pneu co podrzi na snehu. Trvacnost pneu moc neriesim, km nabehame tolko ze mi skor ostarnu ako ich oderiem.
Co konkretne sa ti prosim pacilo a co nepacilo na klebrovi?

@tomket11 Skusenosti vodica - s tym uplne suhlasim. Viem si tiez zivo predstavit ze 4x4 vie poriadne pomoct, ale u mna to je cesta 2-3 x za rok cez zimu cez Donovaly ci Certovicu, ostatok jazdim Ba a okolie a 4x4 som nepotreboval. Preto zhanam info od ludi co jazdili, ako sa im to jazdilo, co sa im pacilo a co nie na tom ktorom pneu, resp prave ten rozdiel SUV alebo 4x4 oznacenych pneu, versus tie standartne.
tomket11
Príspevky: 558
Dátum registrácie: 18.09.2012 17:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa tomket11 »

Podla mojho názoru je rozdiel medzi suv gumami a klasikami iba v nosnosti a mozno maju aj hrubsi dezen (tazsie aut, rychlejsie sa derie) skor by som zobral nejake klasicke zimne, ja by som kupil asi asymetrický dezen (lepsie drzi a ma kratsiu brzdnu drahu za mokra) a pozeral by som na nejake testy a podla toho sa rozhodol. Najhorsie je, ze mozu byt zmanipulovane ciue objektivne hodnotenie 00nič. Zimne ale kupujem: Sava, Nokian, GoodYera (mam ich vyskusane a bol som vzdy spokojny) letne beriem Dunlop, Continental a prekvapivo Matador(tiez odjazdene a bez problémov). Na firemne kupujeme zimne barumky a letne matadorky. Na Barumoch som jazdil par krat a ked bolo nasnezene mal som pocit,akoby viac púšťali v zakrutach.
Ja osobne pozeram hlavne ako drzia na vode, pretoze 70% zimy je prave na takych podmienkach.
ivko1
Príspevky: 14965
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

Ak kúpiš pneu s označením 4x4 tak by som predpokladal že bude mať pevnejšiu konštrukciu ako pneu iba pre osobák
VOJTO55
Príspevky: 1906
Dátum registrácie: 12.12.2009 20:01
Bydlisko: Revúca
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VOJTO55 »

...Asi tak ako píše ivko1...Pri tom hľadaní sa pozri na značku Semperit...Jazdil som na pneu od asi všetkých výrobcov,ale boli najlepšie...Podľa mňa sa minimálne vyrovnajú tým naj... ale cenovo sú na tom omnoho lepšie...
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Tak ako tu pisu ,zimna guma musi byt dobra namokru a na suchu,v snehu sa moc nejazdi na Slovensku.. Co sa tyka tych gum na mojom aute su to Kleber Krisalp HP 2 vyberal som ich v predajni,tak ze som niekolko gum ohmatal a tie ktore vyzerali najtrvanlivejsie som zobral... Mam ich obute na Chevrolet Orlando,ktore ma pohotovostnu hmotnost daleko cez 1600 kg a nechcel som gumy ktore by sa po nejakych 25 000 km zodrali... Ja vyberam gumy aj podla toho ci sa mi na nich paci dezen..Napr taky Good Year Ultra Grip by som nechcel na take tazke auto obut,lebo by na suchej ceste nevydrzali dlho...Ako pisu ,ten SEMPERIT ma gumy RAIN EXPERT vyvinute na prilnavost v dazdi. Zase mam taky nazor gumy treba na kazde auto vyberat v prvom rade podla vykonu aky prenasa,vyzera velmi komicky ak nejaka Fabia HTP ma obute gumy napr.Bridgestone Potenza ci nejaky Dunlop,ktore sa najprv musia zahriat aby dobre drzali na ceste,teraz hovorim o letnych gumach..Preto treba vyberat gumy podla vykonu a zatazenia,co sa tyka tych Kleberov Krisalp nemozu byt uplne zle,ked ich vidim poobuvane na tolkych autach vratane VW Passat..Ale ja by som isiel nabuduce do nejakeho Barumu alebo take nieco.co sa tyka zimnych gum,ak by som riesil letne boli by to Hankook alebo Yokohama,ale pokukujem aj po MATADOR Hectora.ci Elite 3 ,skuste mi vyhovorit ,ze preco Matador nie,rad si precitam Vase nazory....
wikyxxx
Príspevky: 1145
Dátum registrácie: 13.01.2009 17:19
Bydlisko: Okres Malacky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wikyxxx »

Ja mam matadorky hectora 3 ..

Makka bocnica auto na dialnici nad 140 plava
Po 4000 km 3 mm zodrate na hnanej naprave
Nehucia
Na vode celkom dobre
ivko1
Príspevky: 14965
Dátum registrácie: 02.08.2006 15:31
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ivko1 »

To sa mi nezdá...

Hectora sa nerobí v 14" kde ten dezen pri tej mizernej šírke mizne celkom rýchlo.

Na 4000km dole 3mm je sakra moc ved to urobíš ešte 6000km a budú na výmenu.
Nebude chyba niekde inde? Viem že si časo spomínal že máš Brambora, neviem či to platí, ale asi by som skontroloval či je všetko v poriadku. Lebo ten úbytok dezénu by vysvetloval že to v poriadku nie je a to plávanie ma v tom len utvrdzuje, zvlášť ked hovoríš o jazde po D1

Na také pneu by si mal natočiť 20tkm minimálne
wikyxxx
Príspevky: 1145
Dátum registrácie: 13.01.2009 17:19
Bydlisko: Okres Malacky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wikyxxx »

Mam bmw e60 530d 160kw + troska ma zdvihnute mandle ... 225/50 17 to mam obute vpredu sa mi drolia stredy a vzadu sa deru po celom obvode ... Jazdim okresky + dialnice z Ba smer Ma ... Ziadne hrabacky plne plyny nic mam automat... Neviem preco tak rychlo idu dole ... A hlavne vpredu preco sa vydroluju ... Geometriu mi steloval pri prezuvani aj zatazene auto bolo ...
jakubko4x4
Príspevky: 192
Dátum registrácie: 15.06.2009 12:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jakubko4x4 »

Treba riesit NON SUV - SUV - 4x4 pneu?? (zartujes 4x4 pneu?, kde by si sa odvazil mimo cesty v zime s tou predokolkou? pohon to nenahradi ...)) )
Pre bezne auto predokolku vahy octavie?
Nepostacuje zdravy rozum?
Zoberem do ruky technicak, aby splnali rozmery, hmotnostny index, rychlostny index.
Potom sedliacky rozum postacuje na vyber cca 2 typov zimnych:

Do snehu a na hory smerovy dezen (sipovy), ak prevazuju dialnice a mokra BA, tak asymetricke s 3-4 pozdlznimi drazkami.

Potom podla penazenky vyberem premiovu triedu alebo ekonomicku.

STLE PLATI, ze dobra zimna guma je nova guma,kym ma lamely a 8-9mm, ktore sa zoztvaraju a naberaju sneh, nasobi sa mnozstvo hran v dezene (su narezane). T.j. lepsia nova Barumka ako 5 mm Goodyerka.

O SUV pneu by som ani neuvazoval, ak mam na vyber standardne. Zbytocne vyhodene 50 - 80 Eur naviac za sadu.

Návrat na "Pneumatiky - disky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 6 neregistrovaných