Zle emisie-benzin

Diskusia ohľadne vozidiel značky Renault

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

karci123
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 20.05.2010 11:27
Bydlisko: KE - okolie
Zdieľať na Facebook

Zle emisie-benzin

Príspevok od používateľa karci123 »

Ahojte,
chcel by som sa poradit predtym ako nieco zacnem robit:)

Bol som na EK s RS Clio-m 2.0 16V a dost ma vysledok prekvapil:
volnobeh:
CO - 5.604% (limit 0.5)
HC - 860ppm (limit 100)

rpm 2500-2800:
CO - 6.64% (limit 0.3)

lambda:
0.876 (malo by byt 097-1.03)

volnobeh 800-810.

Napadaju ma dve veci:
1. nebol dost zohriaty motor (siel som asi 4km, potom asi hodinu hrkal na vonobehu s prestavkami /pozeral som veci okolo TK a tak/ potom 4km spat a cakal v rade...mozno pol hodiny).
Pri EK bolo citit stiplavy dym. Neskor som to este zohrial viac a uz som nic take necitil ani ked som tie vypary zblizka skusal...

2. nieco je zle.

Auto ma normalnu priemernu spotrebu 7.5L co mam za dlhsi cas a nemyslim ze je to vela vzhladom na ten motor. Pri ustalenej rychlosti 90 okolo 5.5L pise aktualnu.
Vyfuk som v lete daval seriovy novy, nefuci. Celkovo auto ide normalne, volnobeh nema nejaky ultrakludny, ale to je vlastnost F4R732 motora.

Prikladam zaznamy co sa mi podarilo urobit po zohriati motora (vsetky trvaju 35s a vzorkovanie 70ms):
statie-volnobeh:
http://imageshack.us/a/img23/8944/c1y4.png

statie-2000rpm
http://imageshack.us/a/img577/1381/t6m8.png

jazda
http://img577.imageshack.us/img577/1381/t6m8.png

A konecne otazky.

Akou frekveciou by mal oscilovat udaj z lambdy v rozsahu (0.1,0.9), lebo mne to pride na volnobehu akoby to reagovalo pomaly? Moze lambda casom zleniviet ze reaguje len pri vyssich teplotach spravne?

Ak mi na EK nameral hodnotu lambdy 0.876 (nie 1), to znamena malo O2 v plynoch?

Ma vobec zmysel ist opat na EK len s lepsie zohriatym motorom bez akejkolkovek zmeny?

Vdaka za precitanie a empiricke odpovede.
msakac33
Príspevky: 294
Dátum registrácie: 14.08.2013 09:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa msakac33 »

podla mna je lambda v pecku, vymen ju
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24977
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Asi sa to lahšie pochopí takto
[img]http://img801.imageshack.us/img801/1181/n3oy.jpg[/img]

Uploaded with ImageShack.us

Ten pásik v strede je lambda pásmo o ktorom píšeš,0,97-1,03
tam jasne vidíš kde sa z hodnotou ktorú ti namerali nachádzaš.
Motor evidentne beží v režime prebytku paliva,a môj názor podla hodnoty HC je ten že motor páli aj olej.
Čo sa týka cyklu lambdy tak z praxe väčšina sond beží cca asi tak,že za 1 sec urobí jeden až 1 1/2 výkmitu,a zvýšením otáčok zvýši frekvenciu dosť značne.Ak je tam vzorka 35 sec tak je lambda pomalá,unavená.To je bežný jav starnutia,treba brať do úvahy že životnosť lambdy je cca 100/120 tis km
Ohriatie motora tu nemôže hrať vážnejšiu rolu,nábeh sondy po štarte studeneného motora je rádove desiatka sec a dosiahne teplotu v ktorej začne pracovať.
Teraz by sa hodila dielňa ktorá vie zároveň odsledovať CO a zároveň pomocou sledovača a zároveň generátora signálu generovať požadované zmeny.Inak bude hľadanie problému dosť problematické
Dopíšem. Úloha lambdy nie je v riadení motora,to treba pochopiť.To má na starosti menežment.Lambda je policajt emisií,dolaďovač.Pokiaľ má motor akýkolvek problém z tvorbou zmesy,zapalovaním,netesnosťami v saní a pod. nemá lambda vonkoncom šancu ten stav svojími zásahmi zmeniť.
karci123
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 20.05.2010 11:27
Bydlisko: KE - okolie
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa karci123 »

Dakujem za obrazok, aj za lambdu, graf vela napovie.

Km je okolo 135t, cize to je uz aj asi zrele na tu lambdu.
Vymenim ju a bud najdem dielnu kde mi to vedia odmerat, alebo sa nejako dohodnem na STK nech mi to odmeraju.

Co sa oleja tyka, tak som nedolieval a drzi sa v strede znaciek. Netvrdim ze sa nemohlo nieco pokazit v poslednej dobe, ale ten motor sa s tym autom velmi nenatrapi pri beznej jazde v premavke.

Ked to bude mat este mensiu spotrebu, tak uz aj to dci predam...

Za par dni uvidime co bude vysledok.

vdaka msakac33 a mhlavaty
karci123
Príspevky: 234
Dátum registrácie: 20.05.2010 11:27
Bydlisko: KE - okolie
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa karci123 »

Vymena lambda sondy pred katalyzatorom pomohla.

Lambda 0.999
CO 0.3
HC 55

Este v jednu chvilu mi palubak pisal priemerku 5,9 po 30km jazdy.....a potom som sa pomotal po meste..

Pekny den prajem
Napísať odpoveď

Návrat na "Renault fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných