Záloha za kúpu vozidla

Neviete si rady aké auto kúpiť, ktoré bude pre Vás najvhodnejšie ? Diskusia o konkrétnych značkách

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

zajacik666
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 30.09.2008 16:54
Zdieľať na Facebook

Záloha za kúpu vozidla

Príspevok od používateľa zajacik666 »

Zdravím všetkých!
Chcem Vás poprosiť o skúsenosti a rady pri preberaní zálohy za prihlásenie vozidla.
Stala sa mi taká skúsenosť:
Doviezol som si vozidlo, značka myslím nie je podstatná. Vytepoval, nafotil, hodil na internet. Prišiel záujemca, páčilo sa mu vyskúšal, dve hodiny obzeral, dve skúšobné jazdy vykonal. Dohodli sme sa, že mu nejaké chybičky krásy odstránim na môj účet a že mu vymením na ňom nejaké vadné súčiastky, teraz nebudem špecifikovať, nešlo o nič vážne, záujemca bol pedant a chcel mať auto v perfektnom stave. Tak sme sa dohodli, že počas prihlasovania vozidla mu to všetko poodstraňujem na moje náklady... Slovo dalo slovo, zložil zálohu, dostal potvrdenie a šli sme každý vlastnou cestou. Ako som spomenul, všetko som mu poodstraňoval, opravil čo bolo treba a auto som prihlásil. Keď už auto dostalo značky, som mu zavolal že si môže prísť prevziať vozidlo. On začal vymýšľať že potrebuje auto ešte raz prehliadnuť v servise. Súhlasil som. Auto som dopravil kam chcel, nebol to žiaden servis ale nejaká zastrčená špinavá dielňa, kde sa na to pozreli nejakí amatéri, žiadni automechanici, zrejme jeho kamaráti. Začali mu radiť aby ho nekupoval, že auto má rôzne vady, hrdzavé je a podobne... Pričom autu nič nebolo. Chcel naspäť zálohu. Tvrdil som mu že zálohu som použil na prihlásenie vozidla a ešte som mu poodstraňoval to čo mu vadilo na moje náklady. Ďalej si len tvrdil svoje a auto nechcel a že ma dá na súd. Dobre, auto som predal druhému, ktorý je s ním nadmieru spokojný. Po čase mi prišla výzva zo súdu aby som mu vrátil zálohu, samozrejme že som sa odvolal a opísal čo sa stalo, aj to, koľko som ešte musel do auta podľa dohody investovať aby spĺňalo jeho kritériá a že som nepochybil a že som mu vozidlo riadne prihlásil podľa dohody a keď auto odmietol prevziať, ešte som mu aj počkal že si to rozmyslí, lebo vozidlu naozaj nič nebolo... Nič... Zase asi po 4 mesiacoch mi prišlo zo súdu že ma budú chcieť vypočuť v tejto veci.... Chcel by som sa týmto tu vás opýtať či mi viete poradiť v tejto veci, ako sa to môže vyvinúť, či sa záloha v tomto prípade vracia alebo ako to je.. Auto som predával súkromne, nie cez bazár, pôjdem po radu aj k advokátovi, čo mi povie. Ďakujem všetkým za príspevky a rady, keď Vám je niečo nejasné, kľudne napíšte, priebežne odpoviem. ďakujem.
pidizvi
Príspevky: 3398
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

pises, ze "zlozil zalohu a dostal potvrdenie" - co bolo na tom potvrdeni? To je dolezite. Ty si tam potreboval uviest, ze
1. zaloha je nevratna v pripade, ze buduci kupujuci sa rozhodne nekupit voz
2. predavajuci sa zavazuje na vlastne naklady opravit take a take veci

Ak to tam nemas a iba, ze si prevzal zalohu, tak mu to zrejme budes musiet vratit, kedze podla zmluv neexistuje dovod na to, aby si si tie peniaze nechal. Inak by to bolo Bezdôvodné obohatenie. To, co ste si slovne povedali a dohodli, na sude neuspeje.
myotis
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 27.11.2013 17:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa myotis »

Zas sa tu zlietne milion odbornikov vsetkeho druhu, pravnicke esa, bojovnici za mier, moralisti, kapitalisticky komunisti, fanusikovia rumunskych aut, farmari odporcovia ojazdenych aut, bazarnici, priekupnici a vsetci smelinari co si vo vytahu stlacaju len suteren...

Z toho co si napisal mi nie je jasne nasledovne, prosim upresni:
Spisala sa predkupna zmluva?
Je v tej predkupnej zmluve uvedene v akom stave je auto, ake ma chyby, za akych podmienok preberas zalohu?

Bol vydany prijmovy doklad o zaplateni zalohy?

Jo a kupujuci nebol pedant ale spekulantsky kktko ktory chcel za malo penazi vela muziky. Vyebal by som sa nanho aj na jeho dve skusobne jazdy a dve hodiny obzerania, to co tam kontroloval spary pod sedackamy? Si predaval Veyrona za Mega eur?
Ja by som ho vypoklonkoval roxorom.

Typicky lovak, s takymi ani nema zmysel debatovat.
Sranda ze mu neni kkotno jaky je ebnuty.
Vsade bol, vsetko videl...
...a kde nebol, tam sa chysta
zajacik666
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 30.09.2008 16:54
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa zajacik666 »

Predkúpna zmluva nebola spísaná žiadna. Bol vydaný len príjmový doklad o zložení zálohy, za prítomnosti viacerých svedkov. V tomto príjmovom doklade nebolo uvedené že záloha je nevratná. Ústne bol kupujúci upozornený že záloha je nevratná, čomu porozumel a zobral na vedomie. Tiež sme sa ústne za prítomnosti svedkov dohodli na odstránení nedostatkov na vozidle na moje náklady. Svedkovia sú pripravení dosvedčiť toto všetko na súde. A tie nedostatky sme sa dohodli že odstránim počas prihlásovania vozidla, čo som aj urobil podľa ústnej dohody, na niečo mám doklad, na niečo nie, keďže som sa to snažil urobiť lacnejšie bez blokov. Nepotreboval som to písať do zmluvy, keďže dodržím čo sľúbim. Jedná sa o cca 10 ročné auto. A ako píše myotis, áno, kontroloval všetko čo sa dalo a auto sa mu páčilo, aj jazdné vlastnosti, až na pár nedostatkov, čo som odstránil...Pidizvi píše bezdôvodné obohatenie.... A moje peniaze čo som doň ešte investoval podľa dohody? a čas, keď som auto mohol predať dvom ďalším ľuďom? Načo skladal zálohu?
pidizvi
Príspevky: 3398
Dátum registrácie: 20.09.2011 12:42
Bydlisko: SC
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pidizvi »

spravil si chybu, vlastne niekolko chyb hned od zaciaku.
Predpokladam, ze ti svedkovia budu tvoja rodina alebo tvoji kamarati a tam sa da velmi lahko namietat zaujatost svedkov.
Nejake moralne naroky na tu zalohu sud zaujimat nebudu, napokon investoval si peniaze do svojho auta.
Ked budes predavat dalsie auto, tak budes mudrejsi a das si vacsi pozor.

Cudujem sa jednej veci, ze dovezies voz na kseft a spravis take chyby.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Myslím si niečo podobné ako myotis,urobilo sa niekoľko pomerne zásadných chýb.Myslím že ako poučenie to poslúži a ja osobne by som o vrátení zálohy veru uvažoval.Nevidím ako reálne že ti súd zoberie do akéhokoľvek ohladu tie investície a samotným faktom že šlo o špekulatívny predaj si tiež veľa sympatií nezískaš.Reálne nič nebolo ošetrené tak nepriestrelne,ako je na SVK nutnosť.Tu vonkoncom nestačí uviesť že je niečo biele,..je nutné uviesť že každý rok je to biele,aj počas sviatkov a aj v noci,to je SVK.A ešte by si nemusel vyhrať,lebo nejaká právnická sviňa to napadne že nie je uvedené či ladová biela alebo slonová kosť..Ale to ty musíš ak sa v takomto "teréne" chceš pohybovať si tieto veci ošetriť.Právnici a súdy...asi bude lepšie k tomu ani nepísať komentár lebo by bol jedine z vybraných slov
myotis
Príspevky: 921
Dátum registrácie: 27.11.2013 17:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa myotis »

zajacik666 napísal:Predkúpna zmluva nebola spísaná žiadna. Bol vydaný len príjmový doklad o zložení zálohy, za prítomnosti viacerých svedkov. V tomto príjmovom doklade nebolo uvedené že záloha je nevratná. Ústne bol kupujúci upozorneneny...
No tvoje sance na uspech boli v tomto momente splachnute do kanala...

Zober vsetky tie lajstra pravnikovi nech sa vyjadri, ale podla mna ti povie to iste - ustupit a vratit zalohu.
Z toho co pises to vyzera ze si v prave s moralneho hladiska ale z pravneho si to podcenil.

Ci to pan kupujuci vedel a pocital s tym neviem, nechcem vyzerat ako paranojik...

Ale vezmi to pravnikovi, pretoze tu nikto nevie ako mas postavene zmluvy. Z toho co pises maju diery ale nikto nemoze povedat presne kedze ich necital.
Vsade bol, vsetko videl...
...a kde nebol, tam sa chysta
FERO 321
Príspevky: 1644
Dátum registrácie: 27.01.2011 16:58
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa FERO 321 »

Toto nemdopadne dobre. Vráť zálohu a nabudúce lepšie si ošetri zmluvu.
braga
Príspevky: 1982
Dátum registrácie: 26.10.2009 18:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa braga »

kasli na vsetky tieto rady oberuj 50 eur a chod za pravnikom najlepsie ti povie tvoje sanca
mjz
Príspevky: 2178
Dátum registrácie: 06.09.2007 07:56
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mjz »

musis byt amater - keby si autickar-priekupca-atd - tak ho osratou metlou vyzenies z dvora .. tam hladaj tvoje odpovede - to su odbornici na tieto veci,,aj ustna dohoda je dohoda,, nezastavam si ani kupujuceho-ani predavajuceho,,,tu je spekulantov 50/50 - tak treba byt opatrny vzdy a vsade.
nechcem prist o pokoj,peniaze,rozum - preto sa z daleka vyhnem ,, lizing GRENKE ,,
patko1
Príspevky: 5737
Dátum registrácie: 03.12.2007 11:01
Zdieľať na Facebook

Re: Záloha za kúpu vozidla

Príspevok od používateľa patko1 »

zajacik666 napísal: Dobre, auto som predal druhému, ktorý je s ním nadmieru spokojný. Po čase mi prišla výzva zo súdu aby som mu vrátil zálohu, samozrejme že som sa odvolal a opísal čo sa stalo, aj to, koľko som ešte musel do auta podľa dohody investovať aby spĺňalo jeho kritériá a že som nepochybil a že som mu vozidlo riadne prihlásil podľa dohody a keď auto odmietol prevziať, ešte som mu aj počkal že si to rozmyslí, lebo vozidlu naozaj nič nebolo... Nič... ...
Tymto nas chces akoze nakrmit? Z nicoho nic ti prisla vyzva zo sudu ze mas vratit zalohu? To kde takto funguje? Vyzva zo sudu chodi len tak bez tvojho vypocutia a dalsich ukonov? A potom zrazu pises toto ,,Zase asi po 4 mesiacoch mi prišlo zo súdu že ma budú chcieť vypočuť v tejto veci.,, Nelakujes nas kusok?
zajacik666
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 30.09.2008 16:54
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa zajacik666 »

Patko1: po 2 mesiacoch po neprevzatí vozidla kupujúcim mi prišiel Platobný rozkaz vydaný okresným súdom na zaplatenie sumy, ktorú zložil ako zálohu. Bez môjho vypočutia súdom. Zrejme len na základe toho, čo on napísal na súd akože jeho verziu.
No a keďže som sa odvolal a napísal som aj moju verziu, tak bolo ticho pol roka. A teraz mi prišiel list že a chcú v tejto veci vypočuť.. Takže asi tak...
Petzi
Príspevky: 355
Dátum registrácie: 19.08.2008 17:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Petzi »

Zajacik666 Takze tebe prisiel list zo sudu? Urcite ti prisiel list ale nie zo sudu ale iba ak z policie si ta v prvom rade museli predvolat lebo ty vypocuvaju vo veci a nie sud.S takymito vecami sa najprv ide na policiu podat zaloba, potom ta predvolaju na vysluch na policiu. Takze tu nas nenamotavaj rozpravkami co si si vimyslel.
Petzi
Príspevky: 355
Dátum registrácie: 19.08.2008 17:29
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Petzi »

Opravujem, nie zaloba ale trestne oznamenie vo veci sa podava.
zajacik666
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 30.09.2008 16:54
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa zajacik666 »

lubos zimovcak to pochopil, ano, dostal som platobný príkaz na zaplatenie zálohy, s možnosťou odvolať sa, čo som aj urobil, lebo mám na to právo, A pol roka bolo ticho. A nedávno som dostal zo súdu list, kde mi vrátili všetky papiere, ktoré som k odvolaniu priložil a v tom liste bolo aby som sa dostavil k vypočutiu v tomto prípade.
Napísať odpoveď

Návrat na "Rady pri kúpe vozidla + diskusia o výrobcoch áut"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 23 neregistrovaných