vyber kompresora - hobby lakovanie

Všetko okolo údržby a starostlivosti o lak, lakovanie vozidiel, opravy laku, fólie na karosériu.

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

andre.x
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 23.01.2008 12:27
Zdieľať na Facebook

vyber kompresora - hobby lakovanie

Príspevok od používateľa andre.x »

Ahojte, premyslam nad novym kompresorom nakolko som dielnicku prestahoval do garaze pod obytny dom a napadlo mi, ci sa v dnesnej dobe nepredava nieco tiche.

Ako tak ale pozeram net, myslienka hluku sa vytratila rychlo a hned som zacal pozerat kadejake silne profi stroje, ktore si samozrejme nemozem dovolit na hobby ucely.

Rad by som sa ale informoval, urcite je tu kopa lakyrnikov, ake parametre maju stroje, co funguju denne v prevadzkach. Uz dobrych par rokov, aspon 15 pouzivam nieco take baumaxove - bezolejove, 1piestove, 220V, nadoba ani neviem, snad 50 litrov ma.
Stroj si odkrutil uz dost a stale funguje - ako pubertiak najprv lakovanie modelov aut, cez dofukovanie pneu az neskor lakovanie dielov aut, kadejake konstrukcie a zazil aj lakovanie 2 ci 3 celych aut zvonku, vsetko obycajnou pistolou z baumaxu, ktora ma asi vacsie naroky ako nejaka kvalitna pistol, co sa tyka spotreby vzduchu. Kompresor zatial vsetko zvladal len nakolko ide bez prestavky a uz len dofukanie pneu mu trva dost dlho a robi hrozny hluk, neviem si s nim nadalej predstavit pracu v tychto priestoroch. Aby sa cely natlakoval, trva mu to snad aj 15 minut hucania.

Takze po dlhom uvode konecne k problemu - aku znacku, ake typy, ake parametre hladat ak mienim pokracovat v podobnych aktivitach?

Mam rad kvalitnejsie veci, resp. aby som na to vedel zohnat nahradne diely ak nahodou nieco a nebudu tak drahe ako cely stroj, dalej rozmyslam nadoba asi aspon 300 litrov, najlepsie by bolo na 220V kedze to je iba garaz, ale vacsina pozeram ide na 400V uz z tychto lepsich strojov. Dalej neviem ci bezolejove mam chapat ako "hobby" triedu, ale kedze to chcem v podstate na lakovanie a nebudem asi dokupovavat vzduchove nastroje, tak bezolejovy by bol lepsi - ale znamena to, ze bude menej kvalitny? Dalej viem, ze je dolezity udaj vytlak - teda podla spotreby pistole - ten ale netusim kedze ako pisem je to baumaxova sracka, ale dufam, ze ked kupim lepsi kompresor tak to bude uplne v pohode stihat.
A spat k teme hluk, myslim, ze nie je az tak dolezita lebo vzdy je mozne to odhlucnit - vyrobit "skrinu", co som mal v plane aj s tymto povodnym, len asi by to nevydrzal bez dobreho chladenia. Tym chcem povedat, ze ak novy silnejsi kompresor bude tlakovat rychlejsie, ucinnejsie a natlakuje napriklad 300l za 10 minut, tak nebude hucat tak casto ako tento povodni kompresor.

V neposlednom rade cena - myslel som si, ze nieco poriesim podobne ako mam, len tichsie za 500e, ale ked ma tak zlakali tie lepsie stroje tak pozeram, ze zacinaju tak na 1300e. Ale kedze vobec netusim, ci by nesplnali tieto podmienky aj lacnejsie stroje, tak sa pytam tu ake parametre pozerat a aku znacku. Vzdy sa to da riesit aj inzerciou, ale zase tam clovek najde same orliky, na ktore som nasiel aj nazory, ze vacsinou su to strasne pouzivane stroje po x generalkach a uz to maju za sebou preto sa ich ludia zbavuju.
laco1871
Príspevky: 4554
Dátum registrácie: 22.03.2012 19:01
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa laco1871 »

Ja to mam premyslene už dávno...

len zatiaľ nemam rodinny dom a tým pádom ani dielničku :..:

Predovšetkým pre pohodovú prácu zo stlačeným vzduchom
musíš mať ROZVOD stlačeného vzduchu s objemným vzdušníkom
rozvod možeš vyrobiť z 1/2 ' vodarenskej trubky ,klasickym sposobom ,zavitnicou a armaturami /T-čko,kolienko/ ako keby si robil rozvod vody
s tým,že nakoniec vyrobíš tzv.predlohu ,to je trubka väčšieho priemeru asi 50 mm navarená kolmo na tu 1/2 colovu trubku,daš tam kohut na uzavretie aby si nemusel vždy vypušťať celý systém a z tej predlohy budú vyvedené koncovky rychlospojky

takto získaš dostatočnú zásobu stlačeného vzduchu a tým pádom docieliš to aby kompresor nespínal priliš často
to je 1.krok k obmedzeniu hlučnosti
2.krok je ten,že kompresor umiestniš do uzavretej odhlučnenej miestnosti

miestnost odhlučníš tak ,že steny obložíš molitanom a molitan bude pridržiavať nejaké pletivo,alebo ina pravidelna štruktura povrchu,ktorá pohlcuje zvuk

čo sa týka kompresora ja by som sa rozhodol pre dvoj-valcový kompresor

parametre tlaku v rozvode Ti stačí 5 atm ,kompresor vyraba max 8 ,silnejši ti netreba ,tu naozaj ide o ten objem vzduchu,aby kompresor nespínal priliš často
maroxxx
Príspevky: 138
Dátum registrácie: 02.08.2007 13:32
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa maroxxx »

Nazdar, ja mam tento: http://www.mgnaradie.sk/e-shop-detail/k ... -2769.html
Mam ho 3. rok a zatial slape ako hodinky. Napájanie má 230V.
66QUATTRO
Príspevky: 662
Dátum registrácie: 19.01.2010 19:03
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa 66QUATTRO »

Andre: mne bolo povedané že bezolejové sa používajú tam kde by bol problém s hygienou - potrevinárske účely, a pri rôznorodej chémii- to len pre doplnenie...
andre.x
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 23.01.2008 12:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa andre.x »

Dakujem, dobre vediet, ze bezolejovy neznamena menej kvalitnejsi, kedze to ma sluzit na lakovanie, tak sa budem obzerat po takom.

laco: k tym rozvodom - je to nutnost? Pravdu povediac som nad takym niecim nikdy neuvazoval ani. Kedze sa nejedna o velku dielnu - aj doteraz som sa jednou dlhsou hadicou priamo od kompresora dostal vsade - je to predsa len bezna garaz.
Keby som kupil kompresor s nadobou 200/300 litrov a natiahol rozvod od kompresora na jednej stene, co by malo mozno tak 6 metrov trubky dokopy, tak to nezvysi kapacitu nejak extremne, aby som to poznal pri obcasnom lakovani, ci? Ked skocim z 50L co mam na min. 200L, myslis, ze tie rozvody k tomu spravia velky rozdiel?
andre.x
Príspevky: 79
Dátum registrácie: 23.01.2008 12:27
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa andre.x »

Hosi, poznate znacky FIAC a Lincos?

Obe su talianske vyrobky, teda made in Italy.
Dostal som ponuku na FIAC a ked som hladal podobne stroje nasiel som kompresory Lincos an nete, ktore mi ale pridu klasicke prebalovane kompresory inej znacky. Tak ci to nahodou nejsu rovnake stroje. Lincos je asi o 300e lacnejsi. Po doprave a pod. to vyjde nakoniec aj asi rovnako.

Co sa tyka FIAC, nasiel som firmu v mojom okoli, rozhovor velmi informativny, clovek odpovedal hned na otazky, vyznal sa ocividne.
Co sa tyka nahradnych dielov, tak vraj sa snazia mat vsetko skladom na predajni, to bezne ako nasavacie filtre, remene atd. Pytal som sa hned aj na remene a oleje tak vravel, ze to nie je nic atypicke a ponukaju aj lacnejsie nahrady, konkretne klinovy remen kupim hockde v predajni kde maju remene a nemusim ist ani priamo k nim.

Pride mi to ako seriozna ponuka len nevyznam sa v tomto druhu naradia a znaciek.

Pouzivate niekto vyrobky tychto firiem vo Vasej prevadzke, ci uz lakyrnici alebo pneuservis alebo cokolvek?
bilingo
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 05.10.2019 17:59
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bilingo »

Zdravím, využijem túto staršiu tému aby som nemusel zakladať ďalšiu.
Taktiež zháňam kompresor na hobby lakovanie, teda nechcem do kompresora investovať obrovské peniaze.
Našiel som jeden, ktorý by vyzeral, že postačuje no predsalen sa chcem radšej poradiť so skúsenejšími.
Jedná sa o tento kúsok
https://www.ajtech.sk/gude-580-10-100-e ... uwGsLQ6PkE

Samozrejme k tomu kvalitný odkaľovač... je mi jasné, že to má menšiu nádobu ale v tejto cene moc na výber nie je a práve do poľských kompresorov ktoré na papieri vyzerajú skvelo sa mi ísť nechce.

Vopred ďakujem za akúkoĽvek radu

Edit: Samozrejme som zabudol, pištoľ ktorú chcem kúpiť má spotrebu vzduchu 277L/min
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24918
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Tak vidíš ako sa tvorí mienka na základe somarín. 20 rokov odslúžil a stále slúži brutál dobre (tj neviem že existuje) ppolský akých stále za prd peňazí vidím kopec.Dvojpiestový,prvý velký objem,druhý menší priemer tlak.nádoby za ním 800 lt,v lakovni dva výstupy (celolak striekajú dvaja naraz) ...polský šmejd (nech ich pánboh požehná)
Odvtedy pribudla pieskovačka z vyše 400 lt odberom,ten kompresor sa smeje.Premýšlam koľko rokov som ho nevidel,iba počujem.
Napísať odpoveď

Návrat na "Lak auta - údržba, kozmetika, lakovanie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 7 neregistrovaných