VW Sharan 7M - prevodovy olej , srob

Diskusia ohľadne vozidiel značky Volkswagen

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

newholland
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 03.05.2009 10:15
Zdieľať na Facebook

Re: VW Sharan 7M - prevodovy olej , srob

Príspevok od používateľa newholland »

Chalani ale poďme k meritu. Proste doba je aká je a veci sa robia na spotrebu.

Dnes som ráno ešte započul klepot od prevodovky keď bolo auto studené, keď som vytlačil spojku klepot prestal. Myslel som hneď že zotrvák je už na poslednom ťažení ale keď auto používal brat menil spojku.... no keď som mu zavolal dozvedel som sa že spojku menili bez zotrvaku lebo že mu mechanik povedal že zotrvačník je dobrý a že vydrží 2 spojky (niečo ako brzdový kotúč 2x platničky).... Niečo také o zotrvačníku som síce počul 1x ale dobre....

Tak som zhodil štartér že skúsim akú má zotrvačník vôľu a nemá. A tiež pri zohriatom motore žiadny klepot nepočuť a zotrvačník by klepal za studena aj za tepla.....

Takže musím zohnať ten blbý torx s dierkou a vymením najprv olej a budem pátrať ďalej.
fzubaty
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: VW Sharan 7M - prevodovy olej , srob

Príspevok od používateľa fzubaty »

Hm. Ako si cez otvor na starter skusal volu zotrvaku?

Ozubenie, za ktore starter toci motorom je pevne spojene s klukou.

Pre ilustraciu:

https://youtu.be/ZyQraQQ-_9g?si=a-iepTPF0WWzCh0Y
newholland
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 03.05.2009 10:15
Zdieľať na Facebook

Re: VW Sharan 7M - prevodovy olej , srob

Príspevok od používateľa newholland »

To som len tak narýchlo iba nahmatal či to nerobí také veci ako tu chalanovi vo videu https://www.youtube.com/watch?v=TsEt9nFXhEY&t=163s je to od 2 minúty.

Ale jasné že to nie je smerodajné. Každopádne dvojhmota by mi búchala aj za tepla aj za studena. A za tepla má auto pekný zvuk ako sa píše v inzerátoch na bazosi - nic nebucha neklepe :d :D
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: VW Sharan 7M - prevodovy olej , srob

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Dá sa to.Otvor po štartéry je ako tak prístup k obvodu kde sú aj upevňovacie skrutky a dá sa urobiť test volnosti a odhadnúť koľko zubov robí ten rozkmit.
Ešte zadávateľovi...za studena áno,za tepla prestane...to je ok...počiatočné štádium odchodu do večných lovíšť
newholland
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 03.05.2009 10:15
Zdieľať na Facebook

Re: VW Sharan 7M - prevodovy olej , srob

Príspevok od používateľa newholland »

Olejcek som vymenil a urobil na ňom cca. 100 km. Prevodovka radí hladko (tak ako pred tým) rozdiel som nepostrehol hoci tam nie je originál olej ale "iba" FEBI 75W GL-4.

Náplň je 2,5 l. Ja som dal nejakých 2,7 l.

Starý olej bol síce čierny ale na magnete ani v oleji neboli žiadne kovové piliny ani iné mechanické nečistoty.

Za studena sa mi zdal klepot trochu slabší ale možno to je len pocit alebo bolo teplejšie. Za tepla všetko OK.

Záhadný zvuk pri preraďovaní zo 4-5 alebo podraďovaní z 6-5 zostáva stále rovnaký.

Takže asi je to začiatok konca prevodovky no pojazdím na tom kým sa to nezačne zhoršovať.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: VW Sharan 7M - prevodovy olej , srob

Príspevok od používateľa oco13 »

Pred 4rmi rokmi som kúpil auto s tým , že "pane tú spojku vymeniť čo najskôr". Ok, ano pri razantnejšom pridaní plynu bolo pekne na otáčkomeri vidieť šmýkajúcu spojku. Kedže u mňa sú autá až na tom naj naj poslednejšom mieste, tak aj spojka je po 4r a cca 100t km stále tá istá, a auto jazdí. To ja len tak, že rôznym luďom trvá umieranie stroja rôzne dlho. lol
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
tatkotom
Príspevky: 707
Dátum registrácie: 02.09.2023 16:50
Bydlisko: Prievidza
Zdieľať na Facebook

Re: VW Sharan 7M - prevodovy olej , srob

Príspevok od používateľa tatkotom »

newholland - pozri súkromnú správu (ľudia ich nečítajú)
Dôchodca.
Alfa156 1.9JTD 85kW (Selenia, Metabondy)
fzubaty
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: VW Sharan 7M - prevodovy olej , srob

Príspevok od používateľa fzubaty »

Ten zvuk bude pravdepodobne klasika 6 stupnovej prevodovky, vydraty obal, v ktorom sa toci lozisko…
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: VW Sharan 7M - prevodovy olej , srob

Príspevok od používateľa oco13 »

Tekutý kov a zalepiť - teraz som tak nahradzal japonské guferá europskymi - tak sa bili palce s mm že až. A ak nie tak sústruh freza a kutil by sa vybláznil. :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: VW Sharan 7M - prevodovy olej , srob

Príspevok od používateľa mhlavaty »

fzubaty napísal: 30.12.2023 17:11 Ten zvuk bude pravdepodobne klasika 6 stupnovej prevodovky, vydraty obal, v ktorom sa toci lozisko…
Ano,asi takto
https://youtu.be/d-10yMjBoj8
fzubaty
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: VW Sharan 7M - prevodovy olej , srob

Príspevok od používateľa fzubaty »

Treba dat dole krytku, skontrolovat.

Ak je to ok dat tam novu krytku.
newholland
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 03.05.2009 10:15
Zdieľať na Facebook

Re: VW Sharan 7M - prevodovy olej , srob

Príspevok od používateľa newholland »

Myslíte túto krytku ? https://www.autodielygafa.sk/products/v ... ypNr=17150

Ešte sa spýtam, že vlastne tá krytka by mala na to nejaký vplyv ? Ja som myslel že to je len krytka bez nejakého jej hlbšieho významu.

Ďakujem
fzubaty
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: VW Sharan 7M - prevodovy olej , srob

Príspevok od používateľa fzubaty »

Ta krytka je len krytka.

Ked ju budes davat von, znicis ju. Kedze vacsinou sa prerazi srobovak cez nu a vytiahne sa. Potom skontrolujes lozisko. Novu potrebujes preto, aby si tam mal co dat nazad.
wikyxxx
Príspevky: 1147
Dátum registrácie: 13.01.2009 17:19
Bydlisko: Okres Malacky
Zdieľať na Facebook

Re: VW Sharan 7M - prevodovy olej , srob

Príspevok od používateľa wikyxxx »

Mam doma pracanta golf 4 1.9 tdi 370xxx na budikoch reálne ani srnka netuší možno aj 500xxx.
Išla hádzať ťažko 2 a 4 .. vypustil som olej čierny ako uhol dal febi rýchlosťi idú ako po masle .
Kolega Galaxy 1.9 tdi detto tiež som dal febi a prevodovka nemá žiaden problém.
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24979
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Re: VW Sharan 7M - prevodovy olej , srob

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Ak je tak,treba sa tomu tešiť.Tá radosť nie je dopriata každému.Presne ako keď sa dá nejaký diel elektroniky napr nie orig Bosch...a všetko ok.Toľko prípadov ok nie je,že to už nestojí za to pokúšať štastie,kupovať niečo dva razy a nechať majiteľa znovu mať problémy a znovu platiť.Sám sebe ak si niekto dá ok,hoci aj Fritol.Poznajúc trochu funkcionalitu tých prevodoviek si viem predstaviť že to v istom štádiu technického opotrebenia aj môže platiť.Prirovnal by som to k velmi opotrebeným termodurovým ložiskám kluky (u starých dieslov) ktorým urobí lepšie archaický M6AD ako moderný 5W40.Pre určitý stav to platiť zrejme môže aj u prevodovky

Návrat na "Volkswagen fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 67 neregistrovaných