VW Golf IV - vákuové čerpadlo

Diskusia ohľadne vozidiel značky Volkswagen

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

TDI33
Príspevky: 127
Dátum registrácie: 12.04.2010 20:54
Zdieľať na Facebook

VW Golf IV - vákuové čerpadlo

Príspevok od používateľa TDI33 »

Dobrý deň. Mám taký problémik s mojim Golfom. Brzdy strácajú tlak na voľnobehu, pri státí, napríklad pri parkovaní. Za ostatných okolností, fungujú dobre. Takže uvažujem, že bude kaput pumpa alebo ešte možno hadičky. Otázka znie. Ako laik sa pýtam, je každá pumpa, ktorá má na vývode do posiľňovača bŕzd vôlu zlá, t. j. bude robiť, to čo mne alebo horšie? Pretože pýtal som sa na vrakovisku na tento diel a bolo mi povedané, že všetky pumpičky majú vôlu, čo sa mi nechce veriť. A ďaľšia otázka, možno hlúpa; nedá sa to/nestačí zalepiť tú hadicu na vývode, aby sa podtlak nestrácal a nemeniť tak celú pumpu?
martincichy
Príspevky: 5454
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: VW Golf IV - vákuové čerpadlo

Príspevok od používateľa martincichy »

V prvom rade potrebuješ odmerať podtlaky a identifikovať, identifikovať, prečo podtlak chýba. Môže byť vadný posilovač, hadička, niektorý zo spojov. Treba sa s tým pohrať.
dreeevo
Príspevky: 454
Dátum registrácie: 21.11.2010 20:35
Zdieľať na Facebook

Re: VW Golf IV - vákuové čerpadlo

Príspevok od používateľa dreeevo »

Tie autá sú už za zenitom a tie vákuovky majú všetky cez pol mega. Buď majú vyšlahané vnútro alebo vôlu na nátrubku. Vôľa nie je problém, zalepíš tekutým kovom ako ja a máš pokoj (návodov je na internete dosť). Problémom je, keď nenameráš potrebný podtlak v sústave (za predpokladu tesnosti celej sústavy) a zároveň prichádza problém s brzdami, kedy za jazdy na 1x auto ešte brzdí ale rýchle druhé rýchle šlapnutie na brzdu už je bieda a brzdný účinok nula bodov/tvrdý pedál. Na šrotovisku sa tie pumpy neoplatí kupovať, stav neznámy a cena (40-50e) vysoká kedže za 85e máš novú pumpu (Borsehrung) so zárukou (rotačka, nie PD)
vykopanafosilia
Príspevky: 372
Dátum registrácie: 15.09.2022 16:18
Zdieľať na Facebook

Re: VW Golf IV - vákuové čerpadlo

Príspevok od používateľa vykopanafosilia »

Je to diel, ktorý má veľký vplyv na brzdy, aj sám priznávaš, že s tým je už problém, a ty to zháňaš po vrakoviskách.......? Panebože, ty to vidíš!
Neuznávam tie klasické internetové dristy o opiciach a banánoch, ale ak nemáš na kúpu novej vákuovej pumpy, tak naozaj nejazdi. Tu sa fakt nedá nič iné napísať. Však ide o BRZDY!!!

Možno ti pomôže v rozhodovaní nasledovné:
Ak auto nezabrzdí, a do niekoho zozadu napáliš, môžeš ľahko spôsobiť naozaj veľkú škodu. Nehovoriac o zraneniach, ale ostaňme pri škode. Dnešné autá sú na opravy naozaj VEĽMI drahé a kľudne to môžu byť tisíce eur. Ak to bude drahé auto, aj desaťtisíce. Poisťovňa z tvojej PZP zaplatí polovicu, možno dve tretiny. Možno. Ten zvyšok môže poškodený od teba s úspechom vymáhať súdnou cestou a budeš platiť niekoľkonásobok hodnoty toho Golfa a ľahko to môže byť suma, za ktorú by si tých blbých vákuových púmp kúpil desiatky, ak nie aj stovky.

Nie, neplatí výhovorka, že "ja mám poistku, bavte sa s poisťovňou". Kdeže... to je obľúbený omyl chlapcov, ktorí sú najmúdrejší na svete a na ktorých "nikto nemôže". S poisťovňou si totiž vo zmluvnom vzťahu TY a nie poškodený. A ak nebude mať havarijnú poistku - alebo ak mu jeho poisťovňa neuhradí z nej všetko - obráti sa na teba. A ak nezaplatíš, exekútori sú dnes rýchli.

Dúfam, že som ti pomohol v rozhodovaní.
Je to des, že musíme jazdiť po cestách, kde niekto namiesto opravy bŕzd kúpou nového dielu za stovku rieši kúpu na vrakovisku, alebo ako to polepiť.

Dúfam, že kým si to dáš dokopy, nepôjdeš za mnou.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: VW Golf IV - vákuové čerpadlo

Príspevok od používateľa oco13 »

Nie, neplatí výhovorka, že "ja mám poistku, bavte sa s poisťovňou". Kdeže... to je obľúbený omyl chlapcov, ktorí sú najmúdrejší na svete a na ktorých "nikto nemôže". S poisťovňou si totiž vo zmluvnom vzťahu TY a nie poškodený. A ak nebude mať havarijnú poistku - alebo ak mu jeho poisťovňa neuhradí z nej všetko - obráti sa na teba. A ak nezaplatíš, exekútori sú dnes rýchli.
Je fakt zaujímavé, že za 35 rokov a cez 30 aut z ktorých velká časť končila rozflákaných po nehodách som sa nestretol s takýmto prípadom.
Nože daj výsledok nejakého súdneho sporu kde by bol vinník odsúdený zaplatiť poškodenému. Napríklad mňa ako celkom nemajetného človeka by odsúdili na splátkový kalendár tak 10 eur mesačne.
Je zaujímavé, že za tie roky sa všetky bankové aj nebankové inštitúcie chytajú splátkového kalendára ako topiaci sa slamky a nepošlú tých exekútorov, ktorí by jednoducho dlžníka skasírovali. Ešte aj trovy konania by som splácal dlhšie ako budem žiť. :40bd: :40bd:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
martincichy
Príspevky: 5454
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: VW Golf IV - vákuové čerpadlo

Príspevok od používateľa martincichy »

vykopanafosilia napísal: 31.01.2023 21:56 Možno ti pomôže v rozhodovaní nasledovné:
Ak auto nezabrzdí, a do niekoho zozadu napáliš...
1) ...Poisťovňa z tvojej PZP zaplatí polovicu, možno dve tretiny. Možno. Ten zvyšok môže poškodený od teba s úspechom vymáhať súdnou cestou...

2)... S poisťovňou si totiž vo zmluvnom vzťahu TY a nie poškodený....
Ad 1) mýliš sa. Pokiaľ má platné PZP, poisťovňa uhradí škodu do výšky poistného krytia - teda maximálnej sumy, na akú je auto poistené. Poisťovňa neskúma a ani nebude skúmať, či v danej chvíli boli vadné brzdy, ak auto malo platnú STK. Dokonca ani neplatná STK nemá vplyv na výšku úhrady. Poisťovňa môže uplatniť sankciu voči poistníkovi - teda vinníkovi a napríklad nárokovať si časť sumy. Ale poškodenému vyplatí škodu do výšky poistného krytia.

Súdnou cestou si poškodený môže vymáhať rozdiel medzi škodou a poistným krytím (maximálna suma, na ktorú je auto poistené), v prípade ak škoda bola väčsia ako samotné poistné krytie.

Ad 2) úlohou vinníka je nahlásiť poistnú udalosť. Týmto to pre neho končí - akurát v najbližšej platbe za poistku ho poisťovňa pozdraví šekom s vyššou sumou - počúvam, že poisťovne malusy už uplatňujú. Úlohou poškodeného je nahlásiť poistnú udalosť a pre neho to však ešte neskončilo.
PROCHY603
Príspevky: 3801
Dátum registrácie: 11.02.2008 21:34
Bydlisko: BLAVA
Zdieľať na Facebook

Re: VW Golf IV - vákuové čerpadlo

Príspevok od používateľa PROCHY603 »

Treba ten odliatok co ide z vakuovej pumpy zalepit tekutym kovom a bude to brzdit.
Napísať odpoveď

Návrat na "Volkswagen fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 71 neregistrovaných