vodičák skupiny B + príves

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Nitragal
Príspevky: 55
Dátum registrácie: 22.09.2009 19:59
Bydlisko: Nitra
Zdieľať na Facebook

vodičák skupiny B + príves

Príspevok od používateľa Nitragal »

Dobrý deň páni,

potrebujem poradiť. Mám vodičák skupiny B a auto, ktoré môže ťahať príves s hmotnosťou 2000 kg. Moja otázka znie, či môžem s vodičákom B bez E-čka vliecť brzdený príves, keď celková hmotnosť jazdnej súpravy neprekročí 3500 kg.

Viem, že môžem viezť nebrzdený príves do 750 kg, ale neviem, či môžem vliecť aj brzdený príves, a ak hej, tak do akej váhy.

Uvediem príklad, ak mám auto s hmotnosť 1500 kg, môžem vliecť ešte k tomu príves do 2000 kg? Mne to sedí, teda 1500 + 2000 = 3500 kg - čo na to policajti, teda zákon?

Študoval som aj zákon, ale nerozumel som mu - teda pochopil som ho tak, že môžem ťahať príves aj brzdený, ak príves neprekročí váhu auta a celková hmotnosť jazdnej súpravy je do 3500 kg.

Za odpovede k veci vopred ďakujem.
durk6
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 15.12.2008 19:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa durk6 »

ako pises ked ma jazdna suprava do 3500kg staci B. Auto ktore ma 1500kg nemoze mat zapisane v technickom brzdeny vozik 2000kg. Jedine ze mas niekoho na urade kto ti to tam tak napise. Povecsine plati ze auto musi byt tazsie ako brzdeny vozik. Niektore 4kolky to maju inak.
takze 2000kg vozik mozu prevazne tahat dodavky jeepy alebo 4kolky a tam sa do 3500kg nezmestis.
trucker694
Príspevky: 3064
Dátum registrácie: 03.12.2005 20:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa trucker694 »

Staci Ti B+E. E čko musíš mať na ťahanie prívesu s väčšou hmotnosťou ako 750kg.B stačí na súpravu do 3,5tony. 1500auto +2000príves. :4012:
elephant
Príspevky: 1747
Dátum registrácie: 25.02.2009 02:07
Bydlisko: ZH
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa elephant »

Co ti nie je jasne?

§ 75
Rozsah a členenie skupín
a podskupín motorových vozidiel

(6) Do skupiny motorových vozidiel B patria

a) motorové vozidlá okrem vozidiel skupiny A a T a podskupiny A1, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahuje 3 500 kg a ktoré nemajú okrem miesta pre vodiča viac ako osem miest na sedenie; k motorovému vozidlu tejto skupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 750 kg,
b) jazdné súpravy zložené z ťažného vozidla skupiny B a prípojného vozidla, ak najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy nepresahuje 3 500 kg a najväčšia prípustná celková hmotnosť prípojného vozidla nepresahuje prevádzkovú hmotnosť ťažného vozidla.

(7) Do skupiny motorových vozidiel B+E patria jazdné súpravy zložené z motorového vozidla skupiny B a prípojného vozidla, ak nejde o jazdnú súpravu podľa odseku 6 písm. b).


- Najvacsia pripustna hmotnost tazneho vozidla + najvacsia pripustna hmotnost pripojneho vozidla = do 3.500kg
- Najvacsia pripustna hmotnost pripojneho vozidla nesmie byt vacsia ako prevadzkova hmotnost tazneho vozidla.
- Najvacsia pripustna hmotnost pripojneho vozidla nesmie byt vacsia ako dovoluje vyrobca tazneho vozidla.
- Celkova hmotnost jazdnej supravy nesmie prekrocit najvyzsiu povolenu hmotnost jazdnej supravy aku dovoluje vyrobca tazneho vozidla.

Na takuto jazdnu supravu staci vodicske opravnenie skupiny B a netreba na nu dialnicnu nalepku pre O.
STANLEY64
Príspevky: 225
Dátum registrácie: 16.10.2010 23:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa STANLEY64 »

ak tahas vozik tazsi ,ako 750 kg,bez ohladu na hmotnost jazdnej supravy,nemusis mat ,,E,,cko,do tej chvile,pokial ti na to nepridu :rouler:
elephant
Príspevky: 1747
Dátum registrácie: 25.02.2009 02:07
Bydlisko: ZH
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: vodičák skupiny B + príves

Príspevok od používateľa elephant »

Nitragal napísal:Uvediem príklad, ak mám auto s hmotnosť 1500 kg, môžem vliecť ešte k tomu príves do 2000 kg? Mne to sedí, teda 1500 + 2000 = 3500 kg
Nie nemozes vliect 2.000kg prives za 1.500kg autom! Najvyzsia pripustna celkova hmotnost pripojneho vozidla nesmie presiahnut prevadzkovu hmotnost tazneho vozidla.
Takze ak ma auto celkovu hmotnost 1.500kg tak jeho prevadzkova hmotnost je 1.000kg a teda priojne vozidlo moze mat maximalne 1.000kg.
elephant
Príspevky: 1747
Dátum registrácie: 25.02.2009 02:07
Bydlisko: ZH
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa elephant »

Zakladne pojmy:

Najvyzsia celkova pripustna hmotnost vozidla = Prevadzkova hmotnost vozidla + Uzitocna hmotnost vozidla

Prevadzkova hmotnost vozidla = Hmotnost vozidla vratane prevadzkovych kvapalin bez nakladu a posadky

Uzitocna hmotnost vozidla = Hmotnost ktoru dokaze vozidlo uviezt (naklad posadka)

Najvyzsia celkova pripustna hmotnost jazdnej supravy = Najvyzsia celkova pripustna hmotnost tazneho vozidla + najvyzsia celkova pripustna hmotnost pripojneho vozidla
elephant
Príspevky: 1747
Dátum registrácie: 25.02.2009 02:07
Bydlisko: ZH
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa elephant »

trucker694 napísal: E čko musíš mať na ťahanie prívesu s väčšou hmotnosťou ako 750kg.
Nemusis!

(7) Do skupiny motorových vozidiel B+E patria jazdné súpravy zložené z motorového vozidla skupiny B a prípojného vozidla, ak nejde o jazdnú súpravu podľa odseku 6 písm. b).

Ak nejde o jazdnu supravu podla odseku 6 b) !!!

6 b) jazdné súpravy zložené z ťažného vozidla skupiny B a prípojného vozidla, ak najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy nepresahuje 3 500 kg a najväčšia prípustná celková hmotnosť prípojného vozidla nepresahuje prevádzkovú hmotnosť ťažného vozidla.

Takze ak jazdna suprava nepresiahne 3.500kg a prives nebude tazsi ako auto tak mu staci B.
RAMIR
Príspevky: 68
Dátum registrácie: 09.01.2010 16:06
Bydlisko: LM
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa RAMIR »

Nie,nemôžeš ťahať príves ťažší ako 750 kg bez Ečka, je jedno aké máš auto.Je jedno či je brzdený alebo nie.
durk6
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 15.12.2008 19:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa durk6 »

Nie nemozes vliect 2.000kg prives za 1.500kg autom! Najvyzsia pripustna celkova hmotnost pripojneho vozidla nesmie presiahnut prevadzkovu hmotnost tazneho vozidla.
Takze ak ma auto celkovu hmotnost 1.500kg tak jeho prevadzkova hmotnost je 1.000kg a teda priojne vozidlo moze mat maximalne 1.000kg.

nemas pravdu. napr JEEP Grang cherokie ma prevadzkovu hmotnost 1850kg a moze tahat brzdeny vlek o hmotnosti 2300kg.
elephant
Príspevky: 1747
Dátum registrácie: 25.02.2009 02:07
Bydlisko: ZH
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa elephant »

durk6 napísal:nemas pravdu. napr JEEP Grang cherokie ma prevadzkovu hmotnost 1850kg a moze tahat brzdeny vlek o hmotnosti 2300kg.
Ano ale na to ti potom uz nestaci B ale uz potrebujes B+E.
Bavime sa tu o skupine B a tam je podmienka ze mozes tahat aj tazsi prives ako 750kg ale za podmienky ze nepresiahnes 3.500kg jazdnu supravu a vozik nebude tazsi ako auto.
Jasne ze mozes tahat aj tazsi vozik ako je auto ale na to uz potrebujes E.
durk6
Príspevky: 62
Dátum registrácie: 15.12.2008 19:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa durk6 »

Este jedna otazka.
Vozidlo N1 celkova 3500kg, prevadzkova 2100kg, jazdna suprava 5100kg, brzdeny vozik 1600kg.

Ak idem prazdnym autom mozem tahat 2000kg vozik. Jazdna suprava je 4100kg. Som v limite s jazdnou supravou ale nie s brzdenim vozikom.
Tazne mam na 2200kg.
elephant
Príspevky: 1747
Dátum registrácie: 25.02.2009 02:07
Bydlisko: ZH
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa elephant »

Nie nemozes!

Hmotnost jazdnej supravy sa rata s najvyzsich celkovo pripustnych hmotnosti vozidiel.
Takze 3.500kg + 2.000kg = 5.500kg co je prekrocenie Najvyzsej celkovej pripustnej hmotnosti jazdnej supravy ako dovoluje vyrobca vozidla o 400kg.

Vyrobca dovoluje za tymto vozidlom tahat pripojne vozidlo ktoreho Najvyzsia celkova hmotnsot brzdeneho je maximalne 1.600kg co je zas pretazenie o 400kg.

Tazne mozes mat na kolko len chces dolezite co ti dovoluje vyrobca vozidla a ten ti dovoluje maximalne 1.600kg brzdeny prives a najvyzsiu celkovu hmotnost jazdnej supravy 5.100kg.
fabia1rs
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 08.02.2011 21:43
Bydlisko: EU
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa fabia1rs »

Kolegovia uvediem aj ja jeden priklad,o ktorom som sa hadal zo znamyn zelenym...

Bežne takto vozim auta z vonku...
V DE je normalne,že možeš ťahať napr. v mojom pripade za Fordom Galaxy ktory ma 2000kg na guľu vozik,ktory ma celkovu 2500kg... - len nesmieš prekročiť tych 2000kg čo maš povolene na guľu...

Ťahal som teda za Galaxikom 2500kg vlek a na nom trojku BMW ....
Zastavili mna zeleny v DE a pytali si techničaky od Galaxika,vozika a naloženeho BMW,pozreli TP Galaxy - 2000kg na guľu,dalej TP vozik prevadzkovu hmotnost - cca 500kg a nakoniec TP naloženeho BMW jeho prevadzkovu hmotnost cca 1494kg.... a ukazali mi že mi chyba 6kg do 2000kg a mal by som problem.... čiže pohoda....

A tak medzi rečou so znamym tunajšim zelenym(mimochodom rieši priestupky na DI) padla reč na Octaviu II. ,ktora može ťahať na guľu max 1400kg... mam este vozik s celkovou max hmotnostou 1700kg z toho pohotovostna-prazdny vozik cca 400kg...
čiže za tou Octavkou možem takisto tahat napr. tento vlek prazdny hoci aj iba previest ho alebo na nom nejake male max 1000kg važiace auto... pokial nepresiahnem 1400kg čo ma Octavka v papieroch,tak nieje problem.... no a zeleny mi nato že nemožem,lebo vlek ma celkovu 1700kg a Octavka može tahat iba 1400kg a že ich to nezaujima že je hoci aj prazdny... hadal som sa snim že som to absolvoval v DE z danym Galaxikom a zelenych nezaujimala celkova vozika,je im to jedno možeš ťahať aj 3000kg vlek,oni pozeraju vahu prazdneho vleku a prazdneho auta na nom.... znami zeleny mi na to povedal že v DE maju ine zakony na to ... :coffe:

tak a teraz sa vyjadrite,pripadne vaše skusenosti.... inak znameho som poslal do .... :angry:





samozrejme že pišem len o brzdenych vozikoch a max zaťaženiach na guľu...
a vodičak neriešim,mam všetky skupiny....
jurigad
Príspevky: 669
Dátum registrácie: 15.03.2006 19:58
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jurigad »

Áno v DE logicky zaujíma policajtov váha , ktorú reálne ťaháš a vieš ju zdokladovať tech. preukazmi, pretože len reálna váha môže , alebo nemôže ohroziť bezpečnosť jazdnej súpravy. U nás nelogicky zaujímajú pol. tech. parametre max. váhy a nie váha reálna.
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: db69, fzubaty, uwa0918778851 a 63 neregistrovaných