vodičský preukaz na odťahovku

Diskutujte o všetkom čo vás zaujíma alebo trápi !

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Napísať odpoveď
swarley0000
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 26.03.2013 19:24
Zdieľať na Facebook

vodičský preukaz na odťahovku

Príspevok od používateľa swarley0000 »

Zdravím Vás, prosím o radu resp potvrdenie mojich domnienok ktoré sú určite nesprávne =D

Chcem kúpiť Iveco Daily 2.5td r.v.95 (odťahovka), vodičák mám zatiaľ iba B, uvádza sa pri ňom že mi síce stačí vodičák B ale nezdá sa mi to keďže si myslím že naši pandúri nerozlišujú či je voz naložený resp. prázdny ale berie sa najvačšia prípustná celková hmotnosť vozidla. Teda s prázdnym autom sa do 3.5t zmestím no ak tam už vytiahnem 2tonový osobák potrebujem vodičák C alebo ako ?

Ďakujem
mhlavaty
opravy & diag
Príspevky: 24976
Dátum registrácie: 22.04.2005 10:12
Bydlisko: Nové Zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mhlavaty »

Vlastnil som Iveco odťahovku,jazdil mi na nej chlap čo mal iba B
Je to auto z celkovou hmotnosťou 3500 kg preto stačí B
Že legálne nenaložíš 2 tony je asi jasné pretože to nevychádza,auto je prázdne cca 1800 (bolo moje)
Dosť záleží čo je nadstavba kovová,hliníková a pod. aby pohotovostná bola čím nižšia.Ale pod 1500 pohotovostnej sa nedá dostať vôbec,takže 2 tony nosiť budeš iba zo strachom z cestnej váhy
Jo a zahraničie radšej len po nociach a z kakačkou
jesus-pd
Príspevky: 385
Dátum registrácie: 06.04.2013 11:49
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jesus-pd »

presne
swarley0000
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 26.03.2013 19:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa swarley0000 »

teda s prázdnym môžem v kľude behať kým si nespravím C (nemôžem si dovoliť riskovať stratu VP ), tie 2 tony som uviedol iba ako príklad, vyzerá že to bude ok na osobné vozy a na tažšie kategórie to bude chcieť niečo mocnejšie =D ďakujem
milkoTT
Príspevky: 439
Dátum registrácie: 13.03.2007 09:06
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa milkoTT »

a ked si spravis vodičak sk. C myslis že sa Ti zdvihne aj celkova hmotnost Tvojho Iveca? Celkova hmotnost znamena hmotnost Tvojej prazdnej odtahovky a naloženeho nakladu. Teda spolu to nesmie mat viac ako 3500 kg ( ak tak mas uvedene v tech. preukaze ). Ked tam naložis tažsie auto a spolu budes važit dajme tomu 4300 kg, odvažia Ta na ceste, tak myslim že ich nebude vobec zaujimat že mas vodičak sk. C, kedže si porusil prekročenie max. hmotnosti co mas 3500 kg. Teda Ti stači vp. sk. B ( ak mas taku celkovu hmotnost uvedenu v tech. preukaze )
swarley0000
Príspevky: 21
Dátum registrácie: 26.03.2013 19:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa swarley0000 »

pomiešal som hrušky s jablkami trošku, keď som založil tému nemal som ešte celkom jasno v hmotnostiach a žil v presvedčení že môže existovať prípad v ktorom reálne auto váži 3t (môžem kerovať) naložím náklad 2t (nemôžem kerovať) ale z rozprávok som už vonku =D teda pre vás zjavné hlúposti vychádzali z mojej absolútnej neznalosti problematiky ale už sa to lepší aj vďaka Vám =D

teda ak sa nemýlim zrátavajú sa pohotovostné hmotnosti vozidiel a tie nemôžu presiahnuť maximálnu prípustnú hmotnosť odťahovky, no do celkovej hmotnosti spadá aj hmotnosť posádky nie? ako to berú napr. rakušáci a nemci? viem že tieto legislatívne parametre sa v rámci EU zjednocujú ale jeden nikdy nevie.
jozeph
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 26.02.2013 09:51
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jozeph »

Ahojte,chodím sem málo ,ke´d mi dovolíte ,skúsim dať radu chalanovi-mám tiež Iveko Daily odťahovku do 3500 ,ťažné tiež na 3500 -súprava do 7000kg. musíš dávať pozor na váhy,ke´d ti navážia viac ako 3500 v sóle sa nespämetáš,ke´d zapneš vozík -tak tachograf, a si ako vodič C+E-další problém,pozri si aj živnostenský zákon-keď to chceš robiť-odťahová služba je ťahanie na lane-daj nato pozor-keď mi tu starý borci dovolia-pošli mi správu ,rád ti poradím.prajem všetkým zdravie. Vlado
elephant
Príspevky: 1747
Dátum registrácie: 25.02.2009 02:07
Bydlisko: ZH
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa elephant »

Každe Iveco má už v základnom označení modelu uvedenú celkovú hmotnosť. Napríklad označenie Iveco 70C170 znamená že sa jedná o 7 tunu s výkonom 170 koní alebo Iveco 35C130 znamená že sa jedná o 3,5 tonu s výkonom 130 koní.
Ak je v dokladoch uvedená iná hmotnosť je to len papierovo upravená hmotnosť či už legálne ale väčšinou je to slovenská partizánčina.
Žiadne Iveco Daily nemá pohotovostnú hmotnosť nižšiu ako 2t a už vôbec nie také čo má dupláky na zadnej náprave. Do pohotovostnej hmotnosti sa počíta hmotnosť vozidlo s komplet výbavou, prevádzkovými kvapalinami (plná nádrž) a vodičom.
Do úžitkovej hmotnosti sa počíta hmotnosť nákladu a prepravovaných osôb. Takže ak je to trojmiestne a všetky miesta sú obsadené tak treba počítať ešte 150 - 200 kg.
Ak má teda vozidlo celkovú hmotnosť 3.500 kg a pohotovostnú hmotnosť 2.200 kg tak môže viezť maximálne 1.300 kg a to vrátane spolujazdcov a batožiny.
Pri vodičských preukazoch sa vždy berie celková hmotnosť vozidla. Je úplne jedno či je prázdne alebo naložené.
Okrem toho živnosť na odťahovú službu nezahŕňa prepravu na korbe nákladného auta (N1, N2, N3) teda ani na korbe nákladného auta do 3,5t. Ak má niekto odťahovku aj do 3,5t tak musí mať koncesiu na vnútroštátnu alebo medzinárodnú nákladnú dopravu. Živnosť Odťahová služba stačí tak maximálne na auto s vozíkom.
A ešte ak vozidlo alebo jazdná súprava presiahne 3,5 t musí byť vozidlo vybavené tachografom.
A aby toho nebolo málo ak je na odťahovke elektrický/hydraulický naviják tak ten čo ho chce obsluhovať musí mať školenie viazača bremien.
jozeph
Príspevky: 37
Dátum registrácie: 26.02.2013 09:51
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa jozeph »

Priatel,presne si to upresnil,ale prepáč mi,odťahová služba v živnostenskom zákone je ťahanie na lane,auto nesmieš nakladať.........................len ťahať. Prajem všetkým zdravie
Napísať odpoveď

Návrat na "AUTOMOBILY - Všeobecná diskusia"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: leonNL a 107 neregistrovaných