Kontrola oleja

Sekcia slúžiaca na odbornú analýzu problémov

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

fastcharge
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 02.09.2021 19:45
Zdieľať na Facebook

Kontrola oleja

Príspevok od používateľa fastcharge »

Ahojte,

kamarat kupil jazdene auto a napriek zaznamu v servisnej knizke ma iste pochybnosti o tom, ze bol olej meneny. Ukecal som ho, nech to neriesi a vymeni, ale zaujima ma do akej miery je mozne voibec zistit v akom stave olej je. Pytal som sa na to par znamych ktori robia mechanikov, alebo su aspon schopni opravit si nejake veci na vlastnom aute a udajne uz po par stovkach kkm z oleja proste nezistim nic.

Na youtube som ale pri pozerani videii ohladom kupy jazdenych aut videl chlapika testovat olej filtracnym papierikom. Nieco som o tom vyggolil tu:
https://www.autolexicon.net/cs/articles ... ska-oleje/
https://www.znackoveoleje.cz/fotky303/f ... kup-CZ.pdf

Mate s tym skusenosti ? Cisto zo zaujmu :189:
cicmanec2
Príspevky: 334
Dátum registrácie: 24.02.2022 20:38
Zdieľať na Facebook

Re: Kontrola oleja

Príspevok od používateľa cicmanec2 »

Dosť záleží či benzín alebo diesel. Na sadzomete je olej čierny po pár kilometroch, skúška s filtračným papierom môže orientačne čo-to povedať. Jedine zaplatiť rozbor s labáku, ktorého cena je tak 5 výmen oleja. Tieto maturity sociek milujem - 4 litre oleja stoja dvacku, ak ju nemám nekupujem si auto! A to je v aute ešte kopec iných náplní, ktoré normálny človek hneď po kúpe vymení...
fastcharge
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 02.09.2021 19:45
Zdieľať na Facebook

Re: Kontrola oleja

Príspevok od používateľa fastcharge »

Toto nie je ani tak o tom, ci ma chalan menit, alebo nemenit olej. On ho vymeni. Ja som jazdenku kupoval nedavno a menil som olej a rozvody aj napriek tomu, ze podla servisnej tam olej nema ani 1000km a rozvody mali nejakych 15k. Proste to nie su take palky a nebudem riskovat.

A keby bol moj mechanik ochotnejsi menit veci preventivne, vymenim toho este viac, lebo som si kupoval Passat kvoli komfortu, nie kvoli potrebe velkeho auta.

Ale proste ma to zaujima a zaroven to moze byt v buducnosti uzitocne pri kupe ineho auta, pretoze ak to vie aspon naznacit ako sa o to prechadzajuci majitel staral, je to dost cenna informacia. Pri kupe jazdenky som totiz pochopil, ze to, ze na autach setri vyrobca je ten mensi problem. Zasadny problem je, ze na nich setria majitelia.
truck123
Príspevky: 297
Dátum registrácie: 07.06.2016 09:45
Zdieľať na Facebook

Re: Kontrola oleja

Príspevok od používateľa truck123 »

Cicmanec2 ( na sadzomete je olej cierny po par km )
SOMARINA!!!
Preco na tom mojom je do 5000km doslova priesvitny? Zahada...
Mateusz737
Príspevky: 710
Dátum registrácie: 16.09.2018 21:15
Zdieľať na Facebook

Re: Kontrola oleja

Príspevok od používateľa Mateusz737 »

To by zaujímalo aký máš diesel , v práci máme najnovšie autá a urobí sa po prehliadke skúšobná jazda a olej čierny ako uhol , na svojom benzine po 15 000 krásny medový :3035:
truck123
Príspevky: 297
Dátum registrácie: 07.06.2016 09:45
Zdieľať na Facebook

Re: Kontrola oleja

Príspevok od používateľa truck123 »

Asi tu poniektorych naseriem, ale zanovne tdi, 2.0, ale o to nejde, na predoslom cdti 2.0 to bolo rovnako, no pravdou je, ze na hdi a crdi je po par km ozaj cierny, ale myslim, ze je to stavbou olejoveho hospodarstva,(vela stareho nevytecie)
Rozdiel je tiez, aka kvalita oleja, zdaleka to nieje to iste.
Olej vyrazne degraduje medzi 8 az 10tkm,( zalezi na sposobe pouzitia )
smarik
Príspevky: 418
Dátum registrácie: 01.01.1970 01:00
Zdieľať na Facebook

Re: Kontrola oleja

Príspevok od používateľa smarik »

Ja mam teraz Q9TDi a olej je cierny. Ty mas asi nejaky zazrak.
truck123
Príspevky: 297
Dátum registrácie: 07.06.2016 09:45
Zdieľať na Facebook

Re: Kontrola oleja

Príspevok od používateľa truck123 »

Jasne, ak vymenia v autorizaku po 30tkm a este ani vsetko navypustia, musi byt cierny hned..... a naleju bochvie co zo suda a naj 0w 20, to je super kombinacia ( netvrdim ze tvoj pripad, ale casto je to tak)
Daj tam VMP 5w 30, vymen do 10tkm, dohliadni na vymenu aby vsetko dosledne vytieklo von a uvidis sam...bude po zahade
smarik
Príspevky: 418
Dátum registrácie: 01.01.1970 01:00
Zdieľať na Facebook

Re: Kontrola oleja

Príspevok od používateľa smarik »

Prepac, ale auto auto este nebolo v autorizaku. Je este panenske. Ma 5000 km.
truck123
Príspevky: 297
Dátum registrácie: 07.06.2016 09:45
Zdieľať na Facebook

Re: Kontrola oleja

Príspevok od používateľa truck123 »

Aj u mna rovnako, bol cierny ked isiel von po 3tkm a teraz pri 75tkm, je tak ako som pisal.
Ver ..never, je mi to jedno...
martincichy
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Kontrola oleja

Príspevok od používateľa martincichy »

Z praktickeho hladiska, overovat, ci je olej v motore kratko po vymene alebo nie, je somarina a strata casu. Po kupe jazdeneho auta nasleduje vymena oleja, filtrov a rozvodov u kazdeho rozumneho novopeceneho majitela, ktory si chce auto nechat dlhsie ako jednu letnu sezonu.

Jedina vynimka - kupujem auto, ktore poznam.

Dolezitejsie je klast predchadzajucemu majitelovi otazky ohladom olejoveho hospodarstva tak, aby na ne odpovedal sam od seba pozitivne.
fastcharge
Príspevky: 112
Dátum registrácie: 02.09.2021 19:45
Zdieľať na Facebook

Re: Kontrola oleja

Príspevok od používateľa fastcharge »

Ako znova, v tomto mas podla mna pravdu. Ako som pisal stale ale plati, ze ma to zaujima pretoze este pred kupou to moze dost povedat o tom ako s tym autom majitel zaobchadzal.

Samozrejme, vymena oleja naozaj nie je taka palka aby clovek podrobil auto analyze kvoli tomu aby zistil, ci ma zmysel ho menit :)
christiane
Príspevky: 1642
Dátum registrácie: 16.12.2011 14:56
Zdieľať na Facebook

Re: Kontrola oleja

Príspevok od používateľa christiane »

fastcharge napísal: 29.04.2022 07:46 ale zaujima ma do akej miery je mozne voibec zistit v akom stave olej je.
Nuz,olej sa da zistit pohladom ako tecie,ja vecsinou namocim prst a medzi dvoma ho rozotriem.Podla mnozstva karbonu ostanu cierne prsty a hlavne vonou.Nemal by citit spaleninou.Ale to vsetko je na chuja ked pred predajom a cca 1000 km bol vymeneny len olej a tvrdenie ze aky je cisty a to uz ma cca 12 000 km v motori. :40bd:
Napísať odpoveď

Návrat na "Diagnostika"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 4 neregistrovaní