Podklad pod metalízu.

Všetko okolo údržby a starostlivosti o lak, lakovanie vozidiel, opravy laku, fólie na karosériu.

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

michal.kraljr
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 23.04.2023 21:26
Zdieľať na Facebook

Podklad pod metalízu.

Príspevok od používateľa michal.kraljr »

Nazdar odborníci.
Potrebujem radu ako má vyzerať podklad pod tmavú modrú metalízu. Všetko je mi úplne jasné, mám všetko hotové, všetko je rovné, hladké a lesklé, jednofarebné no nie je to ako vyleštený lak. Zaujíma ma len ako ma vyzerať vybrúsený plnič. Brúsil som 600, 800, 1000, 1500, 2000 pod vodou. Medzi brúseniami som stále používal kontrolný sprej. Ďakujem
michal.kraljr
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 23.04.2023 21:26
Zdieľať na Facebook

Re: Podklad pod metalízu.

Príspevok od používateľa michal.kraljr »

Ešte chcem k téme dodať, že samozrejme lakovať to nebudem ja. Nemám na to ani priestory, ani vybavenie a už vôbec nie zručnosti. Plnič som striekal pištoľou, nie sprejom. Antikorozný náter, tmelenie, brúsenie nasucho ( 180, 220,240,320) a plnič (600,800,1000,1500,2000) mi trvalo s prestávkami dva roky.
a566
Príspevky: 711
Dátum registrácie: 06.04.2020 16:01
Zdieľať na Facebook

Re: Podklad pod metalízu.

Príspevok od používateľa a566 »

asi lakyrnici sem nechodia
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Podklad pod metalízu.

Príspevok od používateľa seven549 »

dva roky brusit karoseriu??? klobuk dole vyhladit si plechy ale jedno nestastne parkovanie a mas tam tukanec od dveri znova.a este ti nejaka zena co to spravi povie ved to je normalne.

daj si podklad aky chces cierny alebo tmavosivy aby nebolo vidiet casom od kamienkov biele bodky.ale to nech si dava lakyrnik sam.s tymi vecami sa moze stat ze ty si das nieco co netusis aky je to smejd a lakyrnik strekne farbu a do 5 min sa to rozlepta.

ja si striekam uz auta sam koli tym parkoviskovym nehodam.vsetko mi namiesaju a napisu navod co s cim riedit a presne na kazdy diel daju tolko farby kolko ma byt.a fuknem si to aj v dielni.zem postriekam vodou.zaklad je kvalitny bezfarebny tvrdy lak.aby sa dal lestit excentrickou lestickou.rozlesti sa s tym vsetko.aj prach pod lakom a jemne sa to zabehne na miniskrabance aby nebolo vidiet rozdiel ze predne dvere su 9 rocne a zadne cerstvo striekane alebo napr ze polovica naraznika je striekana.

na cele auto pocitaj ak chces kvalitnu farbu tak to bude cena od 600 euro len farba.ja pouzivam vsetke veci co treba aj farbu+lak od znacky MIPA.je to taky najlacnejsi co aj vydrzi napr 10 rokov.
martincichy
Príspevky: 5451
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Podklad pod metalízu.

Príspevok od používateľa martincichy »

Trochu zvláštna téma. Nemal by si to konzultovať s osobou, ktorá bude nanášať finále? Pretože na technológii veľmi záleží.
michal.kraljr
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 23.04.2023 21:26
Zdieľať na Facebook

Re: Podklad pod metalízu.

Príspevok od používateľa michal.kraljr »

seven549: Áno dva roky. Nikde nebol plech nijak poškodený, havarovaný ani hrdzavý. Tmelil som drobné nedostatky laku ako diery a váčšie škrabance. Tmely brúsil nasucho. Až plnič namokro.

K tej farbe a kvalite plniča. S kamienkami máš pravdu, avšak farba už ostane sivá. Auto nebude denne jazdiť, zrobí možno 2000 ročne. Kvalita podkladov a aj plniča je overená a kompatibilná s metalízou a lakom. To nie je problém.

Čo sa týka lakovania, už ako 12 ročný som si lakoval enduro, teraz mám 33 rokov, za ten čas som už po domácky lakoval veľakrát. Lakoval potom leštil atď atď. Niekedy aj bez leštenia. Tomu všetkému rozumiem.

Neviem tu postnúť fotky. Ja mám akože fakt karosériu v plniči ako po trojstupňovom leštení, ale keď sa fakt pozriem poriadne zblízka, vidím tam ako keby hologramy úplne jemné ryhy.

martincichy: veľmi seriózna a rozumná reakcia, ďakujem. Všetko som konzultoval s majstrom lakýrnikom. Bavili sme sa, že mi zrobí celé auto, ale povedal, že už nemá nervy sa srať s tými starými vrakmi. Ani za 10 000 €. Máme dohodu, že ja mu spravím najlepší podklad a on mne najlepši lak. A za robotu nezoberie nič. Skrátka o peniaze ani tak nejde, veď mňa to už stálo pár tisíc určite. Majster robí 45 rokov autá, lakuje aj pre budapešťskú ferrari, robil auta Rezešovi atď. Chcem jeho robotu skrátka.


Moja otázka bola inak myslená. Niesom profesionál, dokážem ale precízne robiť a preto som chcel vedieť alebo vidieť ako zrobiť čo najdokonalejši podklad.
fzubaty
Príspevky: 1624
Dátum registrácie: 04.11.2022 13:45
Zdieľať na Facebook

Re: Podklad pod metalízu.

Príspevok od používateľa fzubaty »

Skus zavolat sem. Chalan je super a je nadsenec do aut. Myslim ze by ti poradil.

https://m.facebook.com/BaronCustomsBratislava/
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Podklad pod metalízu.

Príspevok od používateľa seven549 »

v tom pripade by ti uz mohol aj poradit on sam co tam chce mat.

ja mam dvoh lakyrnikov.ten co to robi uz 25 rokov nema velmi cas robi tiez uz len --styl za malo trapenia velky peniaz --a chodieva a do nemecka robit sportiaky. ale mne spravi co chcem lebo skratka sa mu paci ze si drzim auta staram sa o lak.

ale vzdy mi aj poradi co chce.napr ked som mu daval robit zadny kufor na dnes uz 30 rocnom aute ,povedal mi,dones kufor odpitvany nic s tym nerob ani sa nepokusaj koroziu riesit.nech tam je povodna farba a spravim ti ho za 80 ecok.len si vzal odtien z 30 rocneho blatnika ozval sa mi az o 2 mesiace pod si pre to.odtien zladil na 99 percent.ale s kravinami sa hrat uz nebude napr vymenit zadny lem blatnika alebo rovnat nejaku buracku.toto uz nerobi.uz len cisto strieka.

no a dalsi je moj spoluziak este zo skoly ten mi robi aj take veci ako napr zadne lemy.ale tiez takym stylom ze plech si vymen sam no on to uz pogituje zabrusi strekne. + predava autolaky na hocico.do pistole alebo spray strieka tuning diely atd.cele auta robi len ak sa nudi.a tiez mi vsetko poradi co a ako robit.
michal.kraljr
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 23.04.2023 21:26
Zdieľať na Facebook

Re: Podklad pod metalízu.

Príspevok od používateľa michal.kraljr »

Ok chlapci. Tak uvidíme. Skúsim toho barona. Už som videl jeho videá, tak snáď mi on povie niečo k tomu.

Téma je ale otvorená, napíšte svoj názor. Každý sme už amatérsky striekali, dávno bola 800ka pod vodou maximum pod lak. Potom som už videl že pod metalízu chlapci dávali 1200ku pod vodou. Ale to tak, že neriešili nejak miniškrabance po brúsení. Lebo je mi jasbé, že farba ich prekryje a lak bude krásny. No vyjadrite sa, že či môžem mať plnič vybrúsený 2000 vodnou. A že ako má vyzerať povrch, či to má byť úplne zrkadlo.

Na nete sú aj články, kde píšu, že 2000ka nechytì farba prípadne sa bude lúpaťm dikes
michal.kraljr
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 23.04.2023 21:26
Zdieľať na Facebook

Re: Podklad pod metalízu.

Príspevok od používateľa michal.kraljr »

Seven549: tak máš dobrých známych. Od tých starších sa dá veľa naučiť, hlavne keď aspoň trochu kráčajú s dobou. Ten môj majster lakýrnik, ten mi hovoril, že tie drahé autá majú úplne iné farby, ktoré kryjú neskutočne a že laky sa po poprášení už zlejú dokopy. Ale pohyby musíš robiť extra rýchlo. No že tu taký materiál nekúpiš. Všetko továrenské recepty hehe
kakafko
Príspevky: 145
Dátum registrácie: 30.05.2008 07:07
Zdieľať na Facebook

Re: Podklad pod metalízu.

Príspevok od používateľa kakafko »

Chápem snahu vytvoriť dokonalý podklad pod farbu a lak. Ale všetkého priveľa škodí. Brúsiť plnič tak, aby vyzeral pomaly ako lak je zbytočné a podľa mňa aj kontraproduktívne. Čo čakáš od toho, že to bude hladké ako zrkadlo? Veď tá farba, potrebuje zľahka porézny podklad, aby dobre chytila do materiálu. Tým nemyslím, že má byť ten plnič hrubý čo sa povrchu týka, ale 1000 ka šmirgeľ je až dosť. To že tam pri pohľade zblízka vidíš istú štruktúru je úplne v poriadku.

Oveľa dôležitejsie je, aby boli tie plochy krásne rovné, aby tam neboli vlnky, viditeľné prechody medzi tmelom a plechom atď... Povrch plniča ti s prehľadom skryje farba, ktorá všetko aj tak zarovná a vytvorí nový, do istej miery štruktúrovaný povrch. Tam je podstatné aby bola nanesená pekne rovnomerne vo viacerých vrstvách, aby neboli viditeľné svetlejšie a tmavšie miesta ako sa to občas stáva. A o tom, ako bude vo finále auto vyzerať rozhodne číry lak. Ten treba naniesť kľudne na hrubšiu vrstvu na niekoľkokrát, potom sa s tým dá vo finále perfektne pracovať.

To znamená, že keď bude absolútne suchý a tvrdý, potom sa dá s dvoj alebo trojkrokovým leštením vytvoriť povrch ako zrkadlo, absolútne rovný s hlbokým leskom. Len ako píšem, treba dať vrstvu laku, z ktorej nebude problém vo finále pri leštení zrezať pár mikrónov, čím sa dosiahne absolútne rovný a hladký povrch, čo striekaním nedokáže žiadny lakýrnik. Ale toto už málokto rieši a píšem to preto, že sa mi zdá, že čakáš absolútne perfektný výsledok, čo po dvoch rokoch brúsenia chápem.

Takže v skratke, neleštiť ten plnič do "lesku" je to viac na škodu ako na osoh, tá farba sa naozaj môže zle chytiť a radšej vybrať lakýrnika, ktorý robí super robotu a vo finále kľudne nanesie o jednu vrstvu laku viac aby sa s tým potom dalo ešte pracovať a dostať to do stavu, že to bude ako zrkadlo. Na modrej metalíze to vie ukázať veľký rozdiel, obzvlášť ak bude tmavá.
michal.kraljr
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 23.04.2023 21:26
Zdieľať na Facebook

Re: Podklad pod metalízu.

Príspevok od používateľa michal.kraljr »

kakafko: ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Áno, vlnky na plechu som mal to je pravda. Hlavne na predných blatníkoch zhore pri kapote. No majster mi povedal, že tak to na statých autách skrátka bolo. Už je to vyrovnané a všetko hladké.

Btw auto je Volvo 780 Bertone.
martincichy
Príspevky: 5451
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Podklad pod metalízu.

Príspevok od používateľa martincichy »

Pekné auto. Jazdil som dávno 760tku. Potom V70 z prvej generácie. Teraz mám prvé dni S90 T8.

Lakoval som kedysi aj ja, ale nebol som "vylakovaný". Naozaj skús pokecať o tejto veci s lakýrnikom a hoď sem, čo Ti poradil. Defekty, ktoré vidíš teraz, uvidíš aj na finálnej farbe.
seven549
Príspevky: 7880
Dátum registrácie: 03.02.2010 22:37
Kontakt:
Zdieľať na Facebook

Re: Podklad pod metalízu.

Príspevok od používateľa seven549 »

michal.kraljr napísal: 25.04.2023 18:03 vlnky na plechu som mal to je pravda. Hlavne na predných blatníkoch zhore pri kapote. No majster mi povedal, že tak to na statých autách skrátka bolo.

ja mam zrenovovane dnes uz 31 rocne auto ale mam ho od veku 12 rokov.a presne tie vlnky na prednych blatnikoch tam su tiez.ale kedysi neboli.objavilo sa to ked malo to auto asi cca 22 rokov.u seba to vidim na krutenie a unavu karoserie.auto ma cez 700 000km no uz nie v povodnom mechanickom stave.menene bolo uz vsetko.v lete vyuzivane na kazdodennu drinu.nemecke dialnice a plny kufor.

inac karoseriu som dava striekat len zadne casti ktore boli udrete na parkovisku.oba zadne blatniky zadny kufor a narazniky.zvysok povodna farba.rozdiely poznat len v noci pod svetlom cez den odtiene povodny a striekany lak sedia na 95 percent.
michal.kraljr
Príspevky: 7
Dátum registrácie: 23.04.2023 21:26
Zdieľať na Facebook

Re: Podklad pod metalízu.

Príspevok od používateľa michal.kraljr »

martincichy: noo S90 je krasne auto. A v T8. Wow. Ja mam 2008 S80 II 2.5T, mal som 1998 C70 2,3 T5, a mam aj 1988 Bertone 780. Stále Volva ale čím novšie tým horšie. Už pri S80 2008ke mal som veľké položky na opravách. No nové 2020 atď to už je iné kafé zase.
A diky za jednoduchú radu ale najväčšiu pravdu. Každá chyba teraz, bude násobne väčšia.

Pôvodná farba na aute so 700 000 km a tak využívané tak super. Kvalita. To sa len tak nevidí.
Napísať odpoveď

Návrat na "Lak auta - údržba, kozmetika, lakovanie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 75 neregistrovaných