Peking sa dusí a obmedzuje automobilovú dopravu

Sem móžete poukázať na zaujímavý web v oblasti auto-moto, nie reklama...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

Hlasovanie ukončené 29.10.2013 11:34

Rozhodne áno.
14
82%
Sú prehnané.
1
6%
Je mi to jedno.
0
Žiadne hlasovania
Nie, mám na to iný názor.
0
Žiadne hlasovania
Rozhodne nie.
0
Žiadne hlasovania
2
12%
 
Celkom hlasov: 17

histspeed
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 08.11.2012 19:38
Zdieľať na Facebook

Peking sa dusí a obmedzuje automobilovú dopravu

Príspevok od používateľa histspeed »

[img]http://s.wsj.net/public/resources/image ... 013537.jpg[/img]

Oznámenie zverejnené na internetových stránkach (v čínštine) uvádza, že mesto uvažuje s politikou uložiť z preťaženia poplatok pre osobné automobily, lebo sa snažia, udržať menej než 6 miliónov vozidiel v premávke do konca roka 2017, v súčasnej dobe ich je asi 5 350 000.

Peking obmedzuje automobilovú dopravu kvôli katastrofálnemu znečisteniu ovzdušia, čo nie je škodlivé len pre zdravie, ale spôsobuje aj klimatické zmeny - a nová štúdia naznačuje, že je to silnejšie, než sme si mysleli....
Tami Bond-ová z University of Illinois v Urbana - Champaign a jej kolegovia tvrdia, že efekt otepľovania a celkový vplyv na klimatické zmeny je takmer dvakrát taký ako boli doterajšie odhady....
Dobrou správou je, že na rozdiel od CO2, sadze zostávajú vo vzduchu iba niekoľko dní.
Opatrenia vedúce k obmedzeniu sadzí vo výfukových plynoch dieselových motorov a zo sporákov môžu byť rýchlym liekom, hovorí Bond-ová.
Takéto opatrenia môžu zachrániť život. Odhaduje se že sadze zabijú ročne 2 milióny ľudí, väčšinou prostredníctvom vnútorného znečistenia zo sporákov.
Podobne ako Londýn urobil niektoré obmedzenia nútený je aj čínsky Peking. Chce zaviesť poplatky podobne ako Londýn. A tiež jeden deň v týždni zakáže jazdu automobilom na základe poslednej číslice ŠPZ, prípadne počas najviac znečistených dní autá s párnym, alebo nepárnym EČ.
Plán na obmedzenie používania súkromných automobilov bol okamžite napadnutý internetovou komunitou. Kritici sa sťažujú, okrem iného, že tí, ktorí si môžu dovoliť dve alebo viac vozidiel môžu jazdiť každý deň aj napriek zákazu. Užívatelia čínskej verzie Twitter, Weibo s prihliadnutím k obmedzeniam tvrdia, že predovšetkým obyčajní ľudia budú trpieť...
Okrem znečistenia ovzdušia Peking bojuje aj s hustou premávkou. Priemerná rýchlosť automobilovej dopravy v meste je 15km/h, čo je zhruba rýchlosť pohodlnej jazdy na bicykli...
Peking závadza aj "Alarm systém", ktorý sa bude skladať zo štyroch fáz, a to modrá, žltá, oranžová a červená. Na najvyššej úrovni bude červený poplach a zostanú zatvorené škôlky, základné a stredné školy, 30 percent z vládnych vozidiel sa zastaví.

Ešte stále si niekto myslí, že znižovanie emisií je hlúposť? Alebo, že nás sa to predsa netýka?

Peking január 2013:

[img]http://www.newscientist.com/blogs/short ... e/Lead.jpg[/img]

Peking február 2012:

[img]http://www.newscientist.com/blogs/short ... 15/2nd.jpg[/img]

Čerpané z rôznych zdrojov: www.bbc.co.uk, The wall street journal / China, www.newscientist.com, gizmodo.com
Naposledy upravil/-a histspeed v 19.10.2013 12:55, upravené celkom 1 krát.
histspeed
Príspevky: 86
Dátum registrácie: 08.11.2012 19:38
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa histspeed »

Je tam viac opatrení nie len poplatky.
landmark
Príspevky: 42
Dátum registrácie: 12.09.2013 10:38
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa landmark »

a celkom zaujímavých.
mareceks51
Príspevky: 386
Dátum registrácie: 06.04.2008 13:52
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa mareceks51 »

tak isto to vyzerá ráno v každej inej metropole.barcelona, miláno a podobne ......možno to fotili za hmly :)
Používateľov profilový obrázok
sherdog
Príspevky: 548
Dátum registrácie: 07.11.2009 10:46
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa sherdog »

Samozrejme to nie je len problém Pekingu, ale aj iných veľkých miest, ktorých veľkosť je pre slovenskú makovicu tak trochu nepredstaviteľná, keďže už o BA sa tu hovorí ako o metropole...

Peking z pohĺadu chodca:
[img]http://imageshack.us/a/img209/9152/ew8b.jpg[/img]

Singapur:
[img]http://imageshack.us/a/img5/8228/y55f.jpg[/img]

NewYork:
[img]http://imageshack.us/a/img593/5568/cu4p.jpg[/img]

London:
[img]http://imageshack.us/a/img24/3033/v7wd.jpg[/img]

LA:
[img]http://imageshack.us/a/img716/364/d72u.jpg[/img]

Honkong:
[img]http://imageshack.us/a/img703/300/vdli.jpg[/img]
66QUATTRO
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 19.01.2010 19:03
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa 66QUATTRO »

No mne sa tiež páči ako každý povie, že trebalo by. Ja som začal od seba - mám 2 bajky, jeden doma druhý tam kde študujem, ročne najazdím od 1000 až do 5000km... a neviem si to vynachváliť, hlavne v mestách kde je problém parkovať atď...vždy som po meste rýchlejší ako autom, aj keď ma jazda autom baví zrovna sa šmochtať 10-20 km / h po meste zrovna neni ideál.... čudujem sa že prečo viac ľudí nejde na bajku... minimálne vtedy ak je ozaj ukážkové počasie čo na SR je dosť často...jasné že cez zimu to nie je ono...ale aspoň cez leto by mohlo viac ľudí.... Ja v tom vidím len výhody - športujem, ušetrím - netreba palivá , lístky na mhd... , a ušetrím aj čas.... takže je to na ostatných....
TomRoss
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 14.07.2009 00:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa TomRoss »

No ja by som tiez rad chodil v BA bikeom ale to sa lahšie povie ako uskutoční. Však tu niesu žiadne cyklotrasy. Ked chcem ist z petržalky do mesta musim klučkovať buď cez železnicu alebo ist obklukou cez dialnicu... A stále sa pozerať či ma nejaký inteligent nezrazí. Kebyže bývam napr. vo viedni, nechávam auto v garáži...
pedro727
Príspevky: 1120
Dátum registrácie: 22.03.2009 13:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa pedro727 »

a to ešte musíš dávať pozor aby ti každý mesiac jeden neukradli :d :D
VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

Presne tak ...na bicyklovú dopravu do a z roboty treba splňovať určité podmienky či už čo sa týka samotného zamestnania a funcie v zamestnaní alebo aj trasy a pod. Ťažko bude na bicykli jazdiť do roboty niekto kto musí byť v styku zo zákazníkom a teda aj v určitom oblečení a teda po príchode do roboty sa musí prezliecť a osprchovať ...všade na to niesu podmeniky. Alebo napríklad moja manželka ak chodí z Ružinova do Dúbravky a pritom ešte musí mať zastávku a vyložiť dcéru v škôlke v Karlovke. Ja zas by som teoreticky aj prakticky mohol a dokonca som to jeden čas praktizoval a to som ešte býval v petržalke pri inchebe a robotu mám na Žabom majeri. Lenže momentálne už pár rokov sa napríklad pred robotou skoro ráno zastavujem ešte v TESCO na nákup a teda nebavilo by ma všetko to vláčiť na chrbte najprv do roboty a následne večer domov....A trasa? po Rožňavskej??? Ráno ako tak by sa dalo pred šiestou to býva prázdne pomerne. Ale po robote navečer??? Na to sa mám moc rád. To je leda pre samovrahov... A MHD prestupovať a jazdiť na 3x alebo 2x a kus pešo zima leto po blate cez chodník ako je PREMAC. To už mám svoj vek a svoju pohodlnosť . Ja viem ak by nebola iná možnosť človek by musel.Ale ak nemusím?
Ale zas ak dovolujú poveternostné podmienky , jazdím na scootri .... Aj spotreba je menšia na rozdiel od auta aj menej miesta zaberám na ceste...
66QUATTRO
Príspevky: 668
Dátum registrácie: 19.01.2010 19:03
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa 66QUATTRO »

No oblečenie sa dá skladovať aj v robote, prípadne si donesieš.... ako chápem že spotiť sa alebo tak...ale napr. na bajku jazdím bežne tak že sa len ´´čvachtám´´ tj - idem cca 15 km/h... čo znie možno ako málo ale treba skúsiť odmerať priemer v rannej špičke a podobne...a neviem či to nebude 1:1... a teda viem prísť aj tak aby som sa nespotil.... k ukradnutiu bajku : netreba mať zaručene drahý bajk...minulý týždeň som jeden kupoval a do 500 € , prípadne v zľave aj do 400 ssa dá kúpiť úplne spokojný.... netreba počúvať silou mocou rady tých čo majú bajky za niekoľko 1000€€ hodnoty...lebo tie sú dobré tak na preteky prípadne pre tých čo sa radi predvádzajú...prípadne si ozaj potrpia...ale bajk či taký či onaký..stále šlapať treba ...to si treba uvedomiť najprv... čiže napr. netreba kupovať bajky zvučných mien...aj tak sú všetky osadená sramom alebo shomanom...a líšia sa len v detailoch.... tak či onak bicykle ktorý výborne poslúži sa dá dnes kúpiť aj za 300€€ ( to hovorím ako človek čo za posledných 6-7 rokov najazdil vyše 25t km ) a brať to treba tak že auto môže zmiznúť rovnako rýchlo...a popravde bol by som radšej aby mi zmizol bajk za 500 €€ako auto za xx €€... čo sa oblečenia týka... dnes sa vyrábajú ozaj dobré veci ...aj z funkčného hľadiska... dobre odvetrávajú...nie je v nich zima atď.... ale vravím keby aspoň za pekného počasia ľudia išli..ale to často tiež nevidím.... že ma auto môže zraziť...áno je to fakt...ako aj že ma môže zraziť peši na prechode.... treba ísť s rozumom..a väčine kolíznych sittuácií sa dá predísť + netreba šetriť na osvetlení... nie je hanbou zapnúť si blikačky aj cez deň...a také ktoré tak dokážu svietiť sa dajú kúpiť predná zadná , kvalitné a silné za 10-12 €€ spolu.... a ešte dodám že asi tak 1% z tých km čo som najazdil som najazdil po nejakých cyklotrasách alebo chodníkoch.... jedinú ´´nehodu´´ som mal raz keď som prechádzal cez semafór ako autá...--- tie prešli skôr ako ja ...a nejaký báčik sa rozhodol že autá už nejdú tak pôjde....ja som sa pozeral na boky - či nejde z inej strany náhodou nejaké auto, bol som slušne rozbehnutý 30 km/H + a naposlednú chvíľu som zbadal báčika pred sebou.. takže som sa rohom nariaditkách zakvačil do jeho ruky a pleslo ma o zem... báčik sa ospravedlňoval ...že on slabo vidí a že ho to mrzí... nuž som som mu povedal že keď slabo vidí tak prečo nepočkal na zelenú ?? nato že prepáčte prepáčte... tak či onak okrem toho že som mal odreniny na sebe a bajku tak som to nechal tak ...ale vravím na tie km som nemal vážnu udalosť...a verím že to bolo aj preto lebo som dával všemožne pozor... (nerátam pár pádov niekde v teréne v lese-tam sa s tým ale počíta), ešte dodám pre niekoho kto vravel že vláčiť ťažký nákup... ak nechodíte do tterénu kľudne treba kúpiť crosový bajk...do mesta ideál... a na neho ako mám aj ja teraz nosič... na ten sadá kúpiť tašk..ktorá sa dá odnímať a cez popruh hodiť na plecia... do nej sa zmestí celkom slušný nákup ( zase nie 2 týždňový) a váha teda nejde na chrbát + sa nespotíte s vakom na pleciach --to platí aj pri dochádzaní do práce....
Mass111
Príspevky: 609
Dátum registrácie: 03.04.2009 19:16
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Mass111 »

Je veľmi zaujímavé, že Čína vie vyprudokovať bilióny zbytočných, nepotrebných vecí, vie okopírovať veci skoro na nerozpoznanie, má viac ako milardu ľudí, dusí sa v smogu a nevedia spraviť autá na alternatívny pohon. To je to isté ako srať si doma do rohu a namiesto toho aby si kúpili záchod, tak obmedzia sranie.
( inak opäť sa ukázalo aký je ten vysnívaný "dízel" výhodný )
raven85
Príspevky: 1583
Dátum registrácie: 10.10.2011 08:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa raven85 »

Však Japonci vedia, že prečo jazdia prevažne na benzín...:)
Napísať odpoveď

Návrat na "Zaujímavé stránky, odkazy"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 59 neregistrovaných