Vyvretá chladiaca kvapalina

zapaľovanie, škrtiaca klapka, chladenie atd..návody a vysvetlenia

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

ttkvas
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 04.12.2018 19:11
Zdieľať na Facebook

Vyvretá chladiaca kvapalina

Príspevok od používateľa ttkvas »

Ahojte,
pred niekoľkými dňami som si do auta dolieval chladiacu kvapalinu (strácam cca 1-2 deci za dva mesiace) a zabudol som uzavrieť expanznú nádobu. Bohužiaľ sa to stalo, nie som za to rád, viem, že je to amatérska chyba, ale stalo sa. Dnes som s autom išiel dlhšiu trasu (s otvorenou expanznou nádobou) a po príchode domov, keď som zaparkoval, tak mi vyvrela voda z otvorenej nádoby na zem. Keď som vypínal motor bola teplota podľa ručičky okolo 95°C, zapla sa aj sahara. Po vystúpení z auta som pod autom našiel mláku, trošku sa parilo z pod kapoty a ozývali sa bubľavé zvuky (ako keď sa varí voda). Asi o pol hodinu som otvoril kapotu a zistil, že nádobka je otvorená, tak som ju zavrel. Po úplnom vychladnutí motora som pozrel stav kvapaliny - dolieval som cca pol litra vody. Večer som s autom prešiel krátku trasu, správalo sa normálne.
Moja otázka je: mohol som poškodiť niečo tým, že som uvaril chladiacu kvapalinu a došlo k jej vyvretiu? Ak áno, čo je najpravdepodobnejšie a ako to zistím?
Vopred ďakujem za odpoveď.
Auto: Fiat marea 1,6 16v rv 1997
ediyno
Príspevky: 52
Dátum registrácie: 13.06.2016 10:40
Bydlisko: Zvolen
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ediyno »

no mohol si poskodit tesnenie hlavy motora, ale nemusel si, kazdopadne si to daj skontrolovat, tak isto aj vodnu pumpu, ale to by ti nevychladilo motor...
ttkvas
Príspevky: 2
Dátum registrácie: 04.12.2018 19:11
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa ttkvas »

Ďakujem za odpoveď. :) Je to moje prvé auto, tak sa celkom bojím a spravím takúto blbosť... Tesnenie hlavy sa prejaví aj stratou oleja, či? Lebo odkedy mám to auto (pol roka), tak hladina oleja sa ani nepohla. V utorok potrebujem ísť s autom na dlhú trasu znova (aj diaľnica), dá sa to nejako overiť doma bez servisu? Budem sledovať hladinu kvapaliny a oleja.
martincichy
Príspevky: 5429
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa martincichy »

doma to nijako neoveris. kontrolu spalin v chladiacej kvapaliny dokaze na slovensku vykonat len niekolko autoservisov.
scendo
Príspevky: 343
Dátum registrácie: 04.11.2017 23:37
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa scendo »

Osobne si nemyslim ze si motoru ublizil, chybalo ti pol litra vody, co samozrejme "vyspliechalo" cez otvorenu expanzku, nejde o dramaticky unik, voda napriek tomu cirkulovala, odvadzala teplo a motor sa uchladil lebo ak by nie, zbadal by si kudole pary, pripadne aj kontrolku prehriatia.
marikapu
Príspevky: 144
Dátum registrácie: 29.11.2011 12:15
Zdieľať na Facebook

Špinavá chladiaca

Príspevok od používateľa marikapu »

Ahojte, keďže som menil rozvody a chladič nemá výpustný tak chlacič von a rovno som ho prepláchol kým neprestala ísť špinavá, to isté expanzka. Potom som ešte preštartoval zohrial niekoľko krát a znova vypustil a nalial G11 modrú. Po 200km opäť špinavá slabo hnedá Renault 1,4 MPI 55kW 92oookm 1.x som menil vodu pri 60oookm. Je niečo účinné na prečistenie kúrenia/celého chl. okruhu? Prípadne prečo sa špiní? Vďaka
Napísať odpoveď

Návrat na "Bežné poruchy benzínových aut"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 3 neregistrovaní