Poskodene auto na parkovisku

PZP, havarijné poistenie, problémy s poisťovňami

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

545h0 napísal: Tiez sa obavam, ze to bude tzv. totalka, neviem co v takom pripade.

No veď som ti napísal, že trvaj na riešení udalosti opravou v opravovni, nie cez rozpočet.
A keby opravu v plnej výške poisťovňa vinníka nezaplatila z jeho PZP, tak zbytok do celkovej sumy žiadaj od toho vinníka. Myslím že po zrelej úvahe sa bude chcieť dohodnúť, pretože súdnou cestou by si to vyhral a to by boli pre neho ďalšie náklady.

No a čo sa týka toho nepravdivého hlásenia, myslel som to tak, že keď to poisťovni oznámiš a ten vinník už udalosť v poisťovni ohlásil ako cúvanie, tak môžu legitímne odmietnuť plnenie z dôvodu akože podvodu a v tom prípade utrieš nos ty a celú škodu budeš musieť vymáhať priamo od vinníka.
Takže aby sa tá iniciatíva nakoniec neobrátila proti tebe.
Aj keď klamať sa nemá a na druhej strane nevieme čo on ohlásil v poisťovni.
Konečne nejaký snaživý poisťovák môže čítať aj toto fórum.
parazit-
Príspevky: 134
Dátum registrácie: 14.12.2011 10:55
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa parazit- »

Tak, tak. Keď máš k dispozícii záznam z priemyselnej kamery a máš možnosť ho dať poisťovni, ako dôkaz, tak jej ho jednoznačne daj. Je to použiteľný dôkaz, ktorým preukážeš, že tá udalosť sa skutočne stala a nejedná sa o poistný podvod. Ak je jednoznačne, že vinník je vodič Avie, tak to podľa mňa urýchli prešetrovanie poisťovňou.
milkoTT
Príspevky: 439
Dátum registrácie: 13.03.2007 09:06
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa milkoTT »

wilz napísal:
545h0 napísal: Tiez sa obavam, ze to bude tzv. totalka, neviem co v takom pripade.

No veď som ti napísal, že trvaj na riešení udalosti opravou v opravovni, nie cez rozpočet.
A keby opravu v plnej výške poisťovňa vinníka nezaplatila z jeho PZP, tak zbytok do celkovej sumy žiadaj od toho vinníka. Myslím že po zrelej úvahe sa bude chcieť dohodnúť, pretože súdnou cestou by si to vyhral a to by boli pre neho ďalšie náklady.

No a čo sa týka toho nepravdivého hlásenia, myslel som to tak, že keď to poisťovni oznámiš a ten vinník už udalosť v poisťovni ohlásil ako cúvanie, tak môžu legitímne odmietnuť plnenie z dôvodu akože podvodu a v tom prípade utrieš nos ty a celú škodu budeš musieť vymáhať priamo od vinníka.
Takže aby sa tá iniciatíva nakoniec neobrátila proti tebe.
Aj keď klamať sa nemá a na druhej strane nevieme čo on ohlásil v poisťovni.
Konečne nejaký snaživý poisťovák môže čítať aj toto fórum.
Wilz načo si potom platím PZP, ked by som ako potencinalny vinník mal platiť nejaku spôsobenu skodu? Doposial som nesposobil za 22 rokov jazdenia nehodu, preto ma to zaujima ako to chodi v praxi
545h0
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 04.09.2017 10:41
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa 545h0 »

lakinooo - preco by som ho nemal vidiet? Tie kamery na parkovisko dali prave kvoli tomu, ze moj pripad neni prvy.
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

milkoTT napísal: načo si potom platím PZP, ked by som ako potencinalny vinník mal platiť nejaku spôsobenu skodu?

Tak treba si uvedomiť že zaplatenie poistky neznamená generálny pardon za všetko čo poistený spôsobí.
Napríklad teda keď ako vinník poškodenia iného vozidla ohlásiš poisťovni že škodová udalosť sa stala inak ako sa v skutočnosti stala, tak to je pre ňu dobrý dôvod aby poisťovňa odmietla plniť likvidáciu škody z tvojho poistenia, prípadne aby krátila plnenie náhrady za škodu.
To sa však de facto obráti proti tomu poškodenému, pretože on tým pádom nebude mať poisťovňou uhradenú opravu svojho poškodenia a neostane mu nič iného ako žiadať úhradu za opravu od teba alebo sa zmieriť so škodou „na svoj účet“.

A čo sa týka prípadného požadovania doplatku od vinníka, to by mohlo prichádzať do úvahy v tom prípade, keby poisťovňa vyhlásila že z jej pohľadu sa jedná o totálnu škodu, t.j. náklady na opravu prevyšujú zostatkovú hodnotu vozidla a teda by bolo neefektívne ho opravovať. Ak by poškodený trval na oprave poškodenia, tak poisťovňa by mohla súhlasiť s úhradou nákladov na opravu do výšky zostatkovej hodnoty vozidla a neuhradený zostatok by ostal „na triku“ poškodenému.
Ten by sa mohol sporiť s poisťovňou o doplatenie toho rozdielu a ak by neuspel, tak zase by mu nezostalo nič iného ako žiadať úhradu rozdielu od vinníka nehody, prípadne sa zmieriť s tým že si to zaplatí sám.
draik
Príspevky: 287
Dátum registrácie: 19.03.2011 13:04
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa draik »

lakinooo napísal: Aha. Cize ked idem pracovne niekam na sluzobnom aute, naburam do stojaceho auta tak pzp to nekryje.

K comu su potom na sluzobnych autach pzp?

Vzdy sa tu dozviem nieco nove.
Pracovná činnosť nie je to isté ako služobná cesta a jazda služobným autom. Pracovná činnosť nie je samotný presun vozidla, ale výkon práce ako stroja (napr. zametanie, odhŕňanie snehu atď).

§ 5 z. o PZP
(1) Ak poistná zmluva neustanovuje inak, poisťovateľ nenahradí za poisteného škodu, ak ide o zodpovednosť za škodu,
g) spôsobenú pracovnou činnosťou motorového vozidla ako pracovného stroja s výnimkou škôd zapríčinených jeho jazdou
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Lenže pre prípad škody spôsobenej pri výkone práce , 1 -stroj MUSÍ byť poistený, 2 -zamestnanec by mal byť poistený. Klasický prípad vodiči VZV vo fabrikách.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
545h0
Príspevky: 18
Dátum registrácie: 04.09.2017 10:41
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa 545h0 »

Takze aktuality: dal som si to rozpoctom, mozem to zmenit. Skusim zistit od znamych ci sa mi oplati do toho ist, preto ze mi to vycislil na 638€.

Ja ako laik, ked si to spocitam:
Novy blatnik + lak 150€ + 100€
Svetlo 120€
Oprava narazniku (zavarit uchyty) 50€
Lakovanie narazniku 100€
Mriezka naraznika k hmlovke 15€
Stredova mriezka naraznika 50€

Som pri sume skoro 600€ a este som nepocital pracu. Ako zatial nad tym uvazujem, asi naozaj zvolim ten servis nakoniec.
bleifrei
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 24.04.2007 22:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bleifrei »

wilz napísal: z tvojej skúsenosti môžeš doporučovať likvidáciu opravy cez rozpočet niekomu kto tak ako ty bude po šrotoviskách a čo ja viem kde ešte zháňať diely, potom hľadať lacných a dobrých opravárov (dosť často jedno vylučuje druhé) a aby si na tom pokiaľ možno ešte aj zarobil.
1. nikde som nepisal o srotoviskach. Aj ked, keby sa mi nahodou podarilo zohnat original diel, navyse vo farbe, bol by to len vitany bonus. Vacsimou objednavam diely z druhovyroby, mam sice ine zdroje, ale na roznych web portaloch sa daju kupit za velmi priaznive ceny.

2. nevidim problem preco by sa dobra cena a kvalita za servis mala vylucovat, skor vidim problem v tom, ze v tzv. autorizovanych servisoch maju velmi casto nekvakifikovanych pracovnikov, lebo ti kvalitnejsi im uz davno poutekali. Tym som nechcel nikoho urazit, iba pisem z vlastnej skusenosti.

3. na opravach nepotrebujem zarobit, pri rozpocte som vsak nebol nikdy v strate. Neviem vsak posudit ake bude poistne plnenie z faktury pri 14 rocnom aute, kedze poistovna moze brat do uvahy zhodnotenie vozidla (ale ani nemusi).

4. pisal som o vlastnej skusenosti, nikoho nepresviedcam o nutnosti takehoto riesenia, iba konstatujem. Niekedy riesim rocne 2-5 poistnych udalosti, vyhodnost tohoto postupu mam rokmi potvrdenu. K rozpoctu ma vlastne priviedli samotne poistovne, kedze som nemal nervy na buzeraciu z ich strany, nekonecne zhananie krycich listov a podobnych nezmyslov.

5. nevylucujem ani preplatenie faktury, oplati sa to najma pri novsich vozidlach. Cerstvy priklad BMW740d xD - poskodene 2ks kolies od obrubnika. Kolesa na vymenu + praca... fa vo vyske +- 1400€ preplatena v plnej vyske. Preplatenie faktury je z pohladu jednoduchosti najlepsie riesenie, odovzdas rozbite auto, prevezmes opravene a inak sa nestaras. V pripade ak nenastane nejaky byrokraticky problem...
bleifrei
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 24.04.2007 22:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bleifrei »

545h0 napísal: Ako zatial nad tym uvazujem, asi naozaj zvolim ten servis nakoniec.
Este by mozno stalo za uvahu spytat sa v tej konkretnej poistovni v akej vyske pripadne kolko % zvyknu uhradzat z faktur za opravu pri skodach na vozidlach podobnych rocnikov. Inak povedane, ci zvyknu, alebo nie kratit poistne plnenie z dovodu zhodnotenia vozidla.
VLADY
Príspevky: 5285
Dátum registrácie: 11.09.2007 20:00
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa VLADY »

Treba si uvedomiť že nie každý má čas a chuť hladať ND za lepšie ceny kdekode po svete a pod. ak je zamestnaný v celkom inom odbore a celý týždeň tak si asi nebude kvôli tomu brať dovolenku?
bleifrei
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 24.04.2007 22:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bleifrei »

Suhlasim, preto bod 5
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

bleifrei napísal: K rozpoctu ma vlastne priviedli samotne poistovne, kedze som nemal nervy na buzeraciu z ich strany, nekonecne zhananie krycich listov a podobnych nezmyslov.
Nemám potrebu sa dohadovať, viem dobre o čo sa jedná, píšem to len pre informáciu pre tých ktorí to podrobne nepoznajú, sám som v minulosti riešil niekoľkokrát poškodenie auta rozpočtom, bolo to pre mňa vtedy istotne výhodnejšie (predovšetkým finančne), ako dávať auto do servisu.
V súčasnosti, ako píše VLADY, už som starší, mám problémy s krížami, nemám už chuť zháňať všelikde diely a potom zabezpečovať všetko okolo opravy, okrem toho mám dojem že sa situácia trocha zmenila, poisťovne prvý nástrel nákladov na opravu (z ktorého sa vypočíta rozpočet) nastavujú nízko, takže pre bežného človeka to obvykle nie je výhodné.

Len nerozumiem celkom dobre že o akých nezmysloch tu píšeš.
Veď krycí list od poisťovne je k dobru toho poškodeného, opravovňa si s poisťovňou všetko dohodne, poškodený sa nemusí o nič starať, a hlavne opravovňa môže po oprave hneď vydať auto poškodenému, nemusí sa čakať na peniaze.
bleifrei
Príspevky: 36
Dátum registrácie: 24.04.2007 22:22
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa bleifrei »

Ano, to je teoria.
Zazil som vsak na vlastnej kozi, ze auto stalo 1, obcas aj 2 dni v servise a nechceli mi ho vydat koli tomu, ze poistovna nebola schopna vystavit alebo poslat servisu kryci list.
V tom poslednom pripade ked sa riesili kolesa na BMW sme fakturu pre istotu aj na odporucenie servisu hradili v hotovosti, nasledne nam po odratani spoluucasti vyplatila poistne plnenie na ucet. (Spoluucast preto, lebo to bolo z havarijneho poistenia, ale to je vedlajsie).
Za tento rok si spominam na poistnu udalost, kedy ani po viacnasobnom mailovom odoslani dokumentov, nevedeli tieto najst. Tym padom sa cely proces natahoval...
Alebo dalsi pripad, ked mi zo servisu poslali predzalobnu vyzvu na uhradu faktury, ku ktorej som mal vystaveny kryci list a poistovna fakturu servisu ani po 3-4 mesiacoch neuhradila, tak servis skusal, ci sa nedomoze uhrady u nas. A ver mi, ze to nebolo na jeden telefonat.
Takychto perliciek by som vedel napisat viac.

Kazdopadne ma bude zaujimat vysledok, ako sa uvedena PU doriesi a aku sumu z faktury poistovna preplati.
braga
Príspevky: 1982
Dátum registrácie: 26.10.2009 18:24
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa braga »

545h0 napísal:@braga - najdi mi svetlo, blatnik a naraznik na Seat Leon 1m Cupra v sume 200€ a dam ti dalsich 200€. Volal som jednemu panovi do Nitry ktory dovaza tieto auta na diely z Anglicka. Za naraznik (podotykam Cupra), pouzity original diel, ktory nie je vo farbe si vypytal a teraz sa drz alebo si sadni - 700€. Ano blatnik a svetlo kupim do tych 200€ ale potrebujem aj naraznik.
sorry prehliadol som ze mas cupra ale aj tak som kukol a plny internet po 200 eur kus predny

Návrat na "Poistenie"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 2 neregistrovaní