Mozem dat na napravy rozdielne pneu?

Vaše skúsenosti, rady ktorým sa vyhnúť, odporúčania ...

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

_

Príspevok od používateľa cicmanec »

Vodičák si dostal k 18-ke od rodičov alebo si si ho vysúložil? A základnú školu si asi tiež urobil po známosti keď ti robí problém čítanie...
Marekskk
Príspevky: 3145
Dátum registrácie: 27.08.2010 12:51
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Marekskk »

Miro tak v prvom rade Všetko najlepšie. A v druhom rade, radšej sa choď opiť a nie tu takéto veci kecáš...
Dep
Príspevky: 1207
Dátum registrácie: 15.06.2009 15:23
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa Dep »

Ahojte,

musim velmi improvizovat co sa tyka letnych pneu, tak sa chcem najprv uistit a poprosit Vas o radu.

Mam zo sady letnych gum uz len 2 kusy, ktore splnaju vyhlasku a maju cca. 2,5 mm, ostatne musim vyhodit do kosa. Uvazujem, ze kupim dalsi par, najskor tiez jazdenych, nie novych, dajme tomu s dezenom vacsim ako spominane stare, cca. 3-4 mm.

Otazka znie, kedze mam zadny nahon, a je mi v podstate jedno, za aku rychlu dobu sa zjazdia hociktore (na buduci rok planujem kupovat novu sadu), ktore obut, ktore na ktoru napravu ?

Zadna, hnana naprava bude asi potrebovat lepsi dezen kvoli trakcii, alebo naopak, predna, ktora urcuje smer vozidla ?

Bavime sa o rozmere R16 225/55 (take riadne balony), vozidlo Opel Omega (hmotnost auta cez 1,7tony)

Dakujem Vam za rady, odpovede.
Naposledy upravil/-a Dep v 05.04.2012 16:38, upravené celkom 2 krát.
Subaru Outback Business NAVI 2.5i 129kw (2017)
cicmanec
Príspevky: 27640
Dátum registrácie: 15.10.2008 14:04
Zdieľať na Facebook

_

Príspevok od používateľa cicmanec »

Nezatočiť je väčší prúser ako nepohnúť sa. Na druhej strane s horším zadkom budeš jazdiť opatrnejšie a na úrovni tých horších gúm...
diesell
Príspevky: 138
Dátum registrácie: 03.10.2011 19:21
Zdieľať na Facebook

Elektrony vpredu, plechace vzadu (zapisane rozmery)

Príspevok od používateľa diesell »

Zdravim, mam trochu inu otazku.

Mozem dat na bezne osobne vozidlo na jednu napravu elektrony a na druhu plechace?

Pneumatiky rovnake, zapisane, disky na naprave rovnake, vsetky rozmery zapisane v TP.

Nejdem to robi, ale zaujima ma, ci je to legalne.
Ako ma to napadlo: dostal som defekt a chcel som kupit na bazosi komplet plechove kolesa s gumami, a docasne prehodit len napravu s defektom, aby som nemusel chodit na nudzovej dojazdovke, kym sa to spravi, ako ma.
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Myslím si že v duchu zákona je, že všetky disky aj pneumatiky na štandardnom aute by mali mať rovnaký rozmer, zákon ale nerieši materialovú zhodnosť a rovnaké vyhotovenie diskov, to sa zrejme malo za to, že budú rovnaké.
Ale keďže je možné na dvoch nápravách používať pneumatiky rovnakého rozmeru ale dvoch výrobcov a teda určite rôznych vyhotovení, tak z toho explicitne môže vyplývať aj úvaha, že pri zhodnosti rozmeru by ani rôznosť vyhotovenia diskov nemala byť na závadu, takže by to malo byť legálne.
Iná vec samozrejme je, že to nie je obvyklé a teda pri náhodnom stretnutí s vhodne naladeným policajtom by to mohlo znamenať jeho zvýšenú podozrievavosť voči vodičovi toho auta, ktoré to takto má nie ako núdzové riešenie na dojazd, ale ako štandardné obutie.
monojetronic
Príspevky: 168
Dátum registrácie: 06.05.2010 01:40
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa monojetronic »

porucala sa mi jedna PravaZadna pneu, su pohanane obe napravy takze, 4x4.
je mozne dat na zadnu napravu sice rovnaky rozmer pneu, ale iny druh (napr vzadu all season) a v predu klasicke letne, alebo v pripade 4x4 musia byt vsetky rovnake ?
wilz
Príspevky: 3690
Dátum registrácie: 04.01.2008 18:44
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa wilz »

Z pohľadu zákona je jedno či je pohon 4x4 alebo len jedna náprava hnaná, vyžaduje sa len aby boli na jednej náprave rovnaké pneumatiky no a teda samozrejme rovnakého rozmeru ako na druhej náprave a zároveň aj takého rozmeru, aký je zapísaný v dokladoch od vozidla.
Čo sa týka technického hľadiska, tak autu by tebou navrhované riešenie tiež nemalo vadiť, pre podvozok je podstatné aby bol obvodový rozmer pneumatiky na všetkých kolesách približne rovnaký.
Jedine šofér by mal rátať s tým, že tie pneumatiky na zadnej náprave môžu mať napríklad pri prejazde zákrutou iné vlastnosti ako pneu na prednej náprave.
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Dobre ale v tom prípade je na mieste otázka - ak má auto zapísané kolesá od 13 až po 16 palcov, aký rozmer má mať dojazdovka?
Ešte podotýkam, že slovenský úradník je schopný zapísať na Polo z roku 96 19 palcové pneumatiky a 10 ďalších to po ňom poctivo opisuje. Čo na tom že sa takéto koleso realne na auto nedá namontovať.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
achada
Príspevky: 1055
Dátum registrácie: 30.03.2016 12:09
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa achada »

wilz napísal:a teda samozrejme rovnakĂ©ho rozmeru ako na druhej náprave
To nie je pravda.

oco, precitaj si zakon, pise sa tam aj o nudzovom dojazde.
oco13
Príspevky: 17840
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Príspevok od používateľa oco13 »

Tak daj rovno link, myslíš, že viem ako to hladať :40bd: Moj VP pochádza z dôb keď iné ako Barum R13 nikto nepoznal.
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť

Návrat na "Pneumatiky - disky"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 17 neregistrovaných