Kolizia pri predchadzani v obci

diskusia, dotazy, sťažnosti, informácie , všetko čo súvisí s políciou a dopravnými inšpektorátmi

Moderátori: mhlavaty, niner, Atlas, LOCHNESS, foter

oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa oco13 »

(2) Vodič, ktorý pri predchádzaní vybočuje zo smeru svojej jazdy, je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy, pričom nesmie ohroziť vodičov jazdiacich za ním.
(3) Vodič nesmie pri predchádzaní ohroziť ani obmedziť vodiča vozidla, pred ktoré sa po predídení zaraďuje; pritom je povinný dávať znamenie o zmene smeru jazdy.

(5) Vodič nesmie predchádzať,
d) ak vodič pred ním idúceho vozidla dáva znamenie o zmene smeru jazdy vľavo a ak ho nemožno predísť vpravo podľa odseku 1, prípadne ak ho nemožno predísť v ďalšom voľnom jazdnom pruhu vyznačenom na vozovke v tom istom smere jazdy,

Ja stále tvrdím 50/50 :3dcline:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
kirke25
Príspevky: 308
Dátum registrácie: 03.07.2010 22:40
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa kirke25 »

Tak ako uviedol oco - nesmie ohroziť vodičov idúcich za ním. Ale on nejde za ním, ale vedľa neho!!!!!🫣🫣🫣✌️✌️
Vidím že znalosť zákona je Vám mudrlanti dokonale známa. Odporúčam sa súdiť ak si myslite že ste v práve. Dajte vedieť výsledok. 👍😂😂😂😂😂
luki0305
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 03.02.2019 19:58
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa luki0305 »

Jedna ukážková situácia. Cez sviatky som bol svedkom vážnej nehody. Kolóna 6 áut v obci, pani v prvom aute sa vliekla, zakrátko dávala smerovku a odbočovala do dvora kde bývala, a zrazu sa vedľa objavilo auto a narazil do nej z boku. A bola to slušná pecka, keďže som šiel za ňou a videl som ako ju odhodilo. Ubrzdiť to už nestihol, lebo dostal na poľadovici šmyk. Mladý chalan tvrdil že smerovku nevidel, ani ju nemohol vidieť keď bol 6. v kolóne. Výsledkom bolo 5 zranených, z toho 2 vážne (posádka auta z toho 3 deti, ktorým chýbalo 2 metre do cieľa).

Policajt určil jednoznačne vinu vodičovi, ktorý predbiehal, nakoľko porušil viac paragrafov. Veľmi sa to mladému pánovi nepáčilo a mal námietky typu že smerovka nebola na aute zapnutá. Dopravný policajt pozrel do interiéru auta a páčka smerovky bola zapnutá na odbočenie vľavo. Výsledkom bolo odobratie vodičského preukazu na mieste. A to sa chcel dohadovať ešte bez policajtov.

Ja by som si počkal na koniec obce. Nikdy nevieš kto bude práve odbočovať, cúvať, prechádzať sa po ceste.
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa oco13 »

z toho 2 vážne
Z toho bude mať ešte súd a poisťovňa ho bude nahaňať za sumu vyplatenú ako následky zdravotného poškodenia. Tieto sumy bývajú aj 10 - 50 násobne vyššie ako škody spôsobené na autách. Preto aj najmenšie PZP kryje do 5 milionov a tie lepšie do 20. Kryje ak nenajde poisťovňa porušenie ich podmienok. :300f:
som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
luki0305
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 03.02.2019 19:58
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa luki0305 »

oco13 napísal: 29.12.2022 08:45
z toho 2 vážne
Z toho bude mať ešte súd a poisťovňa ho bude nahaňať za sumu vyplatenú ako následky zdravotného poškodenia. Tieto sumy bývajú aj 10 - 50 násobne vyššie ako škody spôsobené na autách. Preto aj najmenšie PZP kryje do 5 milionov a tie lepšie do 20. Kryje ak nenajde poisťovňa porušenie ich podmienok. :300f:
No z tohto bude mať mladý pán problémy, lebo po nehode bol veľmi arogantný a múdry a nechcel ani prítomnosť polície, po ich príchode sa vypytoval či musí fúkať.

Potom mu nebolo do reči, lebo svoje auto tiež slušne rozstrelil - poškodil si aj nápravu na aute.

Čo mi je jasné musel ísť rýchlo, lebo rýchlosť ktorou narazil do auta mohla byť podľa môjho subjektívneho názoru aj 50. Brzdná draha tam bola nejakých 25 metrov a aj napriek tomu vrazil do auta tak, že mu roztrieskal od vodiča po zadné svetlo takmer celú ľavú stranu.
martincichy
Príspevky: 5451
Dátum registrácie: 18.09.2016 10:44
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa martincichy »

A ak predbiehas na dialnici kolonu aut a niekto z tej kolony vyhodi smerovku, prejde do laveho pruhu a ty to neubrzdis a vpalis do neho, bude to Tvoja chyba?

Pisal si, ze vodic porusil viacero paragrafov. Otazka je, akych.
Mateusz737
Príspevky: 714
Dátum registrácie: 16.09.2018 21:15
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa Mateusz737 »

Akonáhle dala smerovku tak ju už nikto nesmie predbiehať jedine z prava , určite aj rýchlosť porušil takisto musí mať pred úkonom bezpečný rozhľad a nesmie ohroziť alebo obmedziť vodičov ktorých predbieha, Martin na diaľnici to je úplne iná situácia
luki0305
Príspevky: 19
Dátum registrácie: 03.02.2019 19:58
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa luki0305 »

martincichy napísal: 29.12.2022 08:56 A ak predbiehas na dialnici kolonu aut a niekto z tej kolony vyhodi smerovku, prejde do laveho pruhu a ty to neubrzdis a vpalis do neho, bude to Tvoja chyba?

Pisal si, ze vodic porusil viacero paragrafov. Otazka je, akych.
Podľa toho čo povedal policajt, tak vinník neprispôsobil rýchlosť povahe a stave vozovky, kedže bola cesta ako sklo a aj pešky si mal problém spraviť krok, bola silná poľadovica. Druhá vec je ublíženie na zdraví, tretia vec je porušenie podmienok pre predbiehanie. Štvrtá vec, nehoda sa stala na ulici, kde bola obytná zóna. Dané auto začalo predbiehať autá ktoré spomaľovali na poľadovici a prvé auto už odbočovalo so smerovkou, prednými kolesami už bolo vo vjazde dvora. Vyhnúť sa už nevedel, a podľa svedkov doslova preletel okolo tých áut, tak to nešiel predsa pomaly. Od zrážky s autom bola brzdná dráha nejakých 25 metrov, ktorá mu bola tiež prd platná na ľadovej ceste. Výsledkom bolo že auto trafil na vodičové dvere, zadné ľavé dvere a blatník. Ak je na obytnej zóne maximálna rýchlosť 20km/h, nemôžeš mať brzdnú dráhu 25 metrov, a určite nejdeš 20 ak chceš obiehať pomaly idúce autá.

A ako čerešnička na torte, o pár domov ďalej bola celkom pekná zákruta. Takže tam nemal čo robiť. Tie merania boli celkom dôsledné. Najviac sa mi páčilo, keď počas vyšetrovania prišiel traktor posypať cestu kamienkami :) Určite tam prebehne ešte objasňovanie, ale policajti majú v tom už jasno teraz.
pacho17
Príspevky: 326
Dátum registrácie: 12.06.2012 20:22
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa pacho17 »

k téme, len toľko, priemerne inteligentný človek idúci v kolóne by namal mať problém pochopiť, že keď kolona spomaľuje, tak sa niečo na začatku deje, okrem odbočenia, to môže byť aj prednosť pred prechodom.... vbehne pes....Takže ak toto niekto pochopí, tak nemôže začať bezhlavo predbiehať. Ak toto človek nedokáže pochopiť, tak jednoznačne nepatrí za volant.
autolaik
Príspevky: 4910
Dátum registrácie: 15.03.2009 09:16
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa autolaik »

no akoby carovnym prutikom to skoro vzdy pochopi hned po prekroceni rakuskych hranic a stane sa z neho pokojne ohladuplne jazdiaci baranok
diesell
Príspevky: 138
Dátum registrácie: 03.10.2011 19:21
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa diesell »

autolaik napísal: 29.12.2022 19:28 hned po prekroceni rakuskych hranic a stane sa z neho pokojne ohladuplne jazdiaci baranok
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/ ... ku-pokutu/
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa oco13 »

som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť
oco13
Príspevky: 17842
Dátum registrácie: 14.12.2008 12:08
Bydlisko: okr.nové zámky
Zdieľať na Facebook

Re: Kolizia pri predchadzani v obci

Príspevok od používateľa oco13 »

som dezolát a komu sa to nepáči nech ma bozá v riť

Návrat na "Polícia Fórum"

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci toto fórum: Žiadny pripojení užívatelia a 75 neregistrovaných